آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

عمر لامپ های روشنایی LED را ابدی کنید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
استاد علت کاهش عمر برای عنوان اشاره شده را چه می دانید
ایا جریان اضافی باعث کم شدن عمر خواهد بود
یا ولتاژ اضافی که با حساب و کتاب فکر کنم ولتاژ خوبه

گزارش برای نوع چهار خازن 680 نانو فاراد
15 ردیف ضرب در 12 ولت می شود 180 ولتاژ اندازه گیری شده 160 ولت می باشد
و جریان از مسیر ورودی برق 400 میلی امپر می باشد
دمای بدنه لامپ قابل تحمل برای در دست گرفتن و نور دهی عالی ---دمای خازنها کاملا عادی

گزارش برای نوع 3 خازن 680 نانو فاراد
15 ردیف ضرب در 12 ولت می شود 180 ولتاژ اندازه گیری شده 151 ولت می باشد
و جریان از مسیر ورودی برق 360 میلی امپر می باشد
دمای بدنه لامپ در حدود 45 الی 50 درجه و نور دهی کمی کمتر از نوع 4 خازنه ---دمای خازنها کاملا عادی

درود

با تغذیه ساده ای که فرمودید و شامل یکسوساز و خازن صافی با ظرفیت پایین هست درصورتیکه حرارت و جریان و شدت نور ، کمتر از نرمال باشه ، بازم در مدت کوتاهی ممکنه بسوزه و دلیل بسیار ساده و روشنی داره که قبلا اعلام کردم.

اما اینبار پاسخ را بجهت تلاش و جستجوی علاقمندان پس از تبادل نظر کافی عرض میکنم.

به این راهنمایی توجه فرمایید
چنانچه در این نوع تغذیه ، عوامل مهم صدمه لامپ ها از جمله حرارت و جریان و نور لامپ ها ، حتی کمتر از نرمال و لذا کمتر از مقدار غیرمجاز هم باشه با این وجود هم میتونه در مدت کوتاهی منجر به سوختن لامپ ها بشه. چرا؟

به این ترتیب عمده فاکتورها و عوامل تخریب را حذف کردم و موجب انحراف ذهن شما نمیشه و توجه و تمرکز شما ، متوجه اساسی ترین عامل مخرب این تغذیه میشه.

بدلیل جذابیت و اهمیت موضوع ، این سوال را بعنوان معمای 17 در تاپیک معماها پست ۱۳۳ مطرح و پاسخ را تقدیم کردم.

سپاس

آخرین ویرایش:
با سلام و کمال تشکر
بااین حال بنده این چند نمونه که حدودا 30 عدد لامپ الیدی از 25 الی 50 وات و چند عدد پرژکتور می باشد که به این روش تعمییر و تحویل داده شده اند و از قضا تاریخ هم زده ام
منتظر می مانم تا ببینم چقدر کار خواهند کرد اطلاع رسانی میکنم خدمتتان با سپاس فراوان

با سلام و کمال تشکر
بااین حال بنده این چند نمونه که حدودا 30 عدد لامپ الیدی از 25 الی 50 وات و چند عدد پرژکتور می باشد که به این روش تعمییر و تحویل داده شده اند و از قضا تاریخ هم زده ام
منتظر می مانم تا ببینم چقدر کار خواهند کرد اطلاع رسانی میکنم خدمتتان با سپاس فراوان

سروش ز

کاربر
2019-02-10
2
3
استاد عزیز سلام دراین تغذیه خازنی چون از مقاومت محافظ خازن در ابتدای ورودی استفاده نشده احتمال صدمه خازن را در مقابل ضربه اولیه ناشی از ورود ناگهانی ولتاژ افزایش میدهد و باعث خرابی یا نشتی این خازن پلی استر و افزایش ولتاژ به ال ای دی هاو نهایتا سوختن بشود

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
استاد عزیز سلام دراین تغذیه خازنی چون از مقاومت محافظ خازن در ابتدای ورودی استفاده نشده احتمال صدمه خازن را در مقابل ضربه اولیه ناشی از ورود ناگهانی ولتاژ افزایش میدهد و باعث خرابی یا نشتی این خازن پلی استر و افزایش ولتاژ به ال ای دی هاو نهایتا سوختن بشود

درود

استدلال شما درخصوص خازن های الکترولیت و ظرفیت های بالا کاملا درسته .
اما در خازن های ظرفیت پایین با مشکل جریان زمان استارت مواجه نیستیم و این تغذیه از خازن نانو فاراد استفاده کرده و لذا بابت جریان استارت ، مشکلی وجود نداره و موجب صدمه نمیشه.

صرفنظر از اینکه پاسخ شفاف و کامل را در تاپیک دیگری قبلا اعلام کردم ، معذالک در پست های قبل همین تاپیک هم با راهنمایی بسیار بزرگی کلیه فاکتورهایی که موجب گمراهی میشه حذف کردم و دسترسی به پاسخ بسیار ساده شده.

سپاس

sadegh_54

کاربر
2011-01-19
6
7
سلام خدمت همه اساتید خصوصا جناب غزال عزیز.سوالم اینه که وات LEDها رو چطوری مشخص کنم و همچنین ولتاژ مصرفی اونا رو.واین که گفته میشه که در تعمیر لامپهای LED حتی باید اون LEDهایی رو هم که سالمه عوضشون کرد چقدر با این نظر موافق یا مخالفید.

smm9297

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
2015-02-11
584
1,056
سلام خدمت همه اساتید خصوصا جناب غزال عزیز.سوالم اینه که وات LEDها رو چطوری مشخص کنم و همچنین ولتاژ مصرفی اونا رو.واین که گفته میشه که در تعمیر لامپهای LED حتی باید اون LEDهایی رو هم که سالمه عوضشون کرد چقدر با این نظر موافق یا مخالفید.

درود بر شما.روی ال ای دی رو با دقت نگاه کنید که تعدادی خط روش وجود داره.هر خط معرف ۳ ولت هست.یعنی اگر ۳ خط داشت ۹ ولت هست.۲ خط ۶ ولت. و ۱ خط ۳ ولت هست.از نظر وات هم شما همیشه ۱ وات تهیه بفرمائید.البته لامپهائی با ال ای دی ۱۸ ولت هم وجود داره که معمولا مربوط به لامپهای وارداتی میشه و خیلی کم تو بازار پیدا میشه.سپاس

smm9297

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
2015-02-11
584
1,056

در مورد سوال دوم باید عرض کنم که مطالب با ارزشی که استاد غزال گرامی فرمودن بیشتر در مورد لامپهای نو که مدت زمان زیادی از استفاده نگذشته باشه صد در صد کارآمد هست.ولی اگر لامپی دارید که مثلا دو سال کار کرده و سوخته ، اگر تغییرات در مدار هم ایجاد کنید باز هم به علت اینکه مدت زیادی ال ای دی ها تحت فشار بودن و تقریبا عمرشون به پایان رسیده ، به احتمال زیاد باز هم میسوزه و بهتره تا حد امکان ال ای دی های مشکوک سالم هم تعویض شن.به ظاهر ال ای دی های سالم نگاه کنید اگر رنگش به سیاهی زد مطمین باشید خیلی زود خواهد سوخت.سپاس

sadegh_54

کاربر
2011-01-19
6
7
ممنونم از بابت پاسخ شما دوست گرامی.ولی بعضی از LEDها خطی روشون وجود نداره اینا رو چجوری باید ولتاژشون رو تشخیص داد.
در مورد سوال دوم باید عرض کنم که مطالب با ارزشی که استاد غزال گرامی فرمودن بیشتر در مورد لامپهای نو که مدت زمان زیادی از استفاده نگذشته باشه صد در صد کارآمد هست.ولی اگر لامپی دارید که مثلا دو سال کار کرده و سوخته ، اگر تغییرات در مدار هم ایجاد کنید باز هم به علت اینکه مدت زیادی ال ای دی ها تحت فشار بودن و تقریبا عمرشون به پایان رسیده ، به احتمال زیاد باز هم میسوزه و بهتره تا حد امکان ال ای دی های مشکوک سالم هم تعویض شن.به ظاهر ال ای دی های سالم نگاه کنید اگر رنگش به سیاهی زد مطمین باشید خیلی زود خواهد سوخت.سپاس

smm9297

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
2015-02-11
584
1,056
ممنونم از بابت پاسخ شما دوست گرامی.ولی بعضی از LEDها خطی روشون وجود نداره اینا رو چجوری باید ولتاژشون رو تشخیص داد.
دورد بر شما.من با تستر بکلایت روشنشون میکنم که با اتصال پراپها ولتاژ مصرفی رو نشون میده و چون جریان تستر من کمه مثلا ال ای های 9 ولت رو 7.6 نشون میده و 6 ولت رو 4.8 نشون میده

بالا