آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

عمر لامپ های روشنایی LED را ابدی کنید

smm9297

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
2015-02-11
586
1,057
سلام.عرض ادب خدمت استاد غزال گرامی و سپاس ویژه بابت مطالب فراوان وبسیار ارزشمند حضرتعالی.استاد متأسفانه در حال حاضر کیفیت آی سی درایور مورد استفاده در لامپها به قدری پایینه که حتی پس از اعمال اصلاحیه ای که حضرتعالی لطف کردید ، لامپ پس از مدتی با خرابی آی سی و نهایتاً درایور مواجه میشه و چاره ای جز تعویض کامل درایور نمیمونه که اون هم به خاطر قیمت بالا مقرون به صرفه نیست.ضمن اینکه با خرابی آی سی تعدادی از ال ای دی ها هم صدمه میبینند.بنده قبلا لامپها رو با روش شما تعمیر میکردم و با ضمانت تحویل میدادم ولی الان از هر 10 تا لامپ شاید دو تاش مشکل خرابی آی سی نداشته نباشه و عملا غیر قابل تعمیر شدن.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
سلام.عرض ادب خدمت استاد غزال گرامی و سپاس ویژه بابت مطالب فراوان وبسیار ارزشمند حضرتعالی.استاد متأسفانه در حال حاضر کیفیت آی سی درایور مورد استفاده در لامپها به قدری پایینه که حتی پس از اعمال اصلاحیه ای که حضرتعالی لطف کردید ، لامپ پس از مدتی با خرابی آی سی و نهایتاً درایور مواجه میشه و چاره ای جز تعویض کامل درایور نمیمونه که اون هم به خاطر قیمت بالا مقرون به صرفه نیست.ضمن اینکه با خرابی آی سی تعدادی از ال ای دی ها هم صدمه میبینند.بنده قبلا لامپها رو با روش شما تعمیر میکردم و با ضمانت تحویل میدادم ولی الان از هر 10 تا لامپ شاید دو تاش مشکل خرابی آی سی نداشته نباشه و عملا غیر قابل تعمیر شدن.

درود

هرچند این تاپیک در خصوص طول عمر آی سی مطرح نشده اما
تابحال با یک مورد خرابی آی سی روبرو نشدم .
و تاپیک هایی هم که بابت خرابی این لامپ ها مطرح شده تابحال یک مورد هم خرابی آی سی ندیدم و شما اولین مورد هستید که می بینم خرابی آی سی را گزارش میفرمایید و لذا بنظر میرسه آی سی لامپ های مورد نظر سالمه مگر در شرایط خاصی مانند آبخوردگی و ضربه و ولتاژ ورودی دو فاز و امثالهم آسیب دیده باشه که اجتناب ناپذیره و گناهی متوجه آی سی نیست .

اتفاقا در اوایل تولید این لامپ ها جهت تحقیق اجمالی ، تعداد ناچیزی لامپهای مرغوب و گران ولی اکثر لامپ های مورد نیازم را از ارزون ترین لامپ ها انتخاب کردم تا حتی المقدور زودتر صدمه ببینه و بیشتر بر نقاط ضعف و قوت آنها مطلع و مسلط شوم که پس از حدود یکسال همگی را اصلاح کردم و همچنان سالمند .

آیا در هر مارکی سوختن آی سی را مشاهده فرمودید یا در مارک بخصوص ؟
کلا چند لامپ با آی سی سوخته دارید و چه مارک هایی هستند ؟
ایا نمونه هایی برای طرح مشکل آی سی دارید ؟ دراینصورت در تاپیک مجزایی مطرح و مطلعم فرمایید بررسی کنم.

در هر صورت موضوع تاپیک در خصوص طول عمر آی سی نیست و از سوختن لامپ های led جلوگیری میکنه و در خصوص بخش طول عمر led هاست
اگرچه صرفنظر از عوامل خارجی تصور میکنم آی سی در بقیه موارد سالمه که با طرح تاپیک و بررسی موضوع مشخص میشه.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
ممنون از مطلب بسیار مفیدتون استاد غزال گرامی.
فقط یک سوال کوچولو. شما از چه روشی برای باز کردن حبابها استفاده می کنید که شکل و شمایل حباب به هم نریزه و جای باز شدنش مشخص نباشه؟

درود

متاسفانه زمان زیادی گذشته و نحوه باز کردن لامپ را بخاطر ندارم ولی در این حد بخاطر دارم که لامپ های کوچک بسادگی باز شد اما لامپ های بزرگ و پرتوان تا اندازه ای مشکل بود بطوریکه قاب اولین مورد شکست و شکستگی را با چسب میل پوکسی دو قلو ترمیم کردم و هر روز هم در اطاق کار منزلم می بینمش

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
با تشکر از استاد عزیز
برخی لامپ های led مخصوصا پانلی و خطی که ولتاژ برق شهر مستقیم میاد روی برد را هم میشه بهمین روش محدود کرد؟

درود

من نام لامپ پنلی و خطی نمیدونم چیه لطفا تصویر ارسال فرمایید.
ضمنا مگه لامپ led که برق شهر به بردش متصل نشه وجود داره ؟
تمام لامپ ها و تمام دستگاه های الکترونیکی با برق شهر تغذیه میشه .

صرفنظر از لامپ هایی که با ولتاژ بالا تغذیه میشه از وجود لامپ های led که با ولتاژ متفاوتی تغذیه بشه اطلاع ندارم که با ارسال تصویر مطلع میشم و درخدمتم.

سپاس

smm9297

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
2015-02-11
586
1,057
درود

هرچند این تاپیک در خصوص طول عمر آی سی مطرح نشده اما
تابحال با یک مورد خرابی آی سی روبرو نشدم .
و تاپیک هایی هم که بابت خرابی این لامپ ها مطرح شده تابحال یک مورد هم خرابی آی سی ندیدم و شما اولین مورد هستید که می بینم خرابی آی سی را گزارش میفرمایید و لذا بنظر میرسه آی سی لامپ های مورد نظر سالمه مگر در شرایط خاصی مانند آبخوردگی و ضربه و ولتاژ ورودی دو فاز و امثالهم آسیب دیده باشه که اجتناب ناپذیره و گناهی متوجه آی سی نیست .

اتفاقا در اوایل تولید این لامپ ها جهت تحقیق اجمالی ، تعداد ناچیزی لامپهای مرغوب و گران ولی اکثر لامپ های مورد نیازم را از ارزون ترین لامپ ها انتخاب کردم تا حتی المقدور زودتر صدمه ببینه و بیشتر بر نقاط ضعف و قوت آنها مطلع و مسلط شوم که پس از حدود یکسال همگی را اصلاح کردم و همچنان سالمند .

آیا در هر مارکی سوختن آی سی را مشاهده فرمودید یا در مارک بخصوص ؟
کلا چند لامپ با آی سی سوخته دارید و چه مارک هایی هستند ؟
ایا نمونه هایی برای طرح مشکل آی سی دارید ؟ دراینصورت در تاپیک مجزایی مطرح و مطلعم فرمایید بررسی کنم.

در هر صورت موضوع تاپیک در خصوص طول عمر آی سی نیست و از سوختن لامپ های led جلوگیری میکنه و در خصوص بخش طول عمر led هاست
اگرچه صرفنظر از عوامل خارجی تصور میکنم آی سی در بقیه موارد سالمه که با طرح تاپیک و بررسی موضوع مشخص میشه.

سپاس
سلام.استاد منظور من مواردی هست که ولتاژ خروجی لامپ با کم یا زیاد کردن مقاومتهای مورد نظر هیچ تغییری نمیکنه.از این موارد اخیرا زیاد دیدم و به نظرم ایراد از آی سی هست که علیرغم تغییر در مقاومت ورودی به پایه فیدبک ، خروجی اش هیچ تغییری نمیکنه.حتما دستور حضرتعالی رو اجرا میکنم و در تاپیکی مجزا ، یک مورد رو اعلام خواهم کرد.ممنون

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
سلام.استاد منظور من مواردی هست که ولتاژ خروجی لامپ با کم یا زیاد کردن مقاومتهای مورد نظر هیچ تغییری نمیکنه.از این موارد اخیرا زیاد دیدم و به نظرم ایراد از آی سی هست که علیرغم تغییر در مقاومت ورودی به پایه فیدبک ، خروجی اش هیچ تغییری نمیکنه.حتما دستور حضرتعالی رو اجرا میکنم و در تاپیکی مجزا ، یک مورد رو اعلام خواهم کرد.ممنون

درود

پس همانطور که حدس زدم آی سی سالمه و باید ایراد مشخص بشه
در همین تاپیک هم ملاحظه میفرمایید صدمه آی سی گزارش نشده

باید بفرمایید چه تغییراتی اعمال فرمودید تا بررسی کنم

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
با سلام و وقت بخیر
راهکار و ترفند دیگری که من به کار بردم استفاده از یک مقاومت در حدود صد اهم 5 وات در مسیر ورودی برق شهر و تعبیه آن در برد LED Driver
مخصوصا در ال ای دی های صفحه پنلی خوب جواب داده است.
Power 18W
Input : AC85-265V
OTT : 6500K
ولتاژ کاری خود پنل
58 ولت​

درود استاد عزیز

آیا درخصوص لامپ ۶۰ وات که تصویر برد آن پیوست است تجربه ای دارید ؟
اگر دیگر دوستان عزیز هم تجربه ای دارند لطفا اعلام فرمایند.

زیرا من تابحال ندیدم و تجربه نکردم و یکی از علاقمندان میفرماید دو تا از ۴ مقاومت موازی ۱ اهمی را آزاد کرده و نورش تغییر نکرده و قادر به تشخیص شماره آی سی هم نیست و مورد خوبی برای مطالعه و بررسی نمونه متفاوت است

لذا اگر شماره آی سی این لامپ هم مشخص بشه و دیتاشیت آن استخراج بشه مشکل مشخص و رفع میشه.
ضمنا فقط یکدسته ۵ تایی led را شورت کرده

سپاس

IMG_20200209_204009_653.jpg

IMG_20200209_203707_331.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763

درود
تازه متوجه شدم
آخه با قاطعیت خرابی آی سی را اعلام فرمودید و موجب گمراهی من شد.
مواردی که اعلام فرمودید آی سی میسوزه و تغییر مقاومت تاثیری در شدت نور نداره مربوط به آی سی نیست و آی سی سالمه و مطمئنم لامپ ها رو روشن میکنه ولی نتونستید جریان را کم کنید. آیا همینطوره ؟
اگر لامپ ها رو روشن میکنه با احتمال بسیار بسیار زیاد ، آی سی سالمه

اما اینکه جریان لامپ قابل تنظیم و قابل انتخاب نیست با احتمال زیاد و بدلایل زیر در تولیدات جدیدتر از روش دیگری استفاده شده ، چرا ؟

زیرا با توجه به قرائن و شواهد بنظر میرسه زمانیکه تولید کننده ها فهمیدن عمر لامپ ها بسادگی اصلاح و ابدی میشه و ورشکست میشن لذا دراینصورت بدیهی است ، با تمام قوا تلاش میکنند لامپ های تولید آتی قابل اصلاح نباشه.

اما خیال باطل است و نمیتونن و لذا ندید ، قول میدم که اگه صحت داشته باشنه پاتک آنها بعهده من.
فقط دوستانی که با این لامپ ها مواجه شدن ، مشخصات لامپ را اعلام فرمایند تا نمونه ای جهت بررسی و جستجوی راهکار تهیه کنم.
یا نقشه رو ارسال فرمایند تا بررسی کنم و راهکار جدید را تقدیم کنم.

سپاس

آخرین ویرایش:

smm9297

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
2015-02-11
586
1,057
درود
تازه متوجه شدم
آخه با قاطعیت خرابی آی سی را اعلام فرمودید و موجب گمراهی من شد.
مواردی که اعلام فرمودید آی سی میسوزه و تغییر مقاومت تاثیری در شدت نور نداره مربوط به آی سی نیست و آی سی سالمه و مطمئنم لامپ ها رو روشن میکنه ولی نتونستید جریان را کم کنید. آیا همینطوره ؟
اگر لامپ ها رو روشن میکنه با احتمال بسیار بسیار زیاد ، آی سی سالمه

اما اینکه جریان لامپ قابل تنظیم و قابل انتخاب نیست با احتمال زیاد و بدلایل زیر در تولیدات جدیدتر از روش دیگری استفاده شده ، چرا ؟

زیرا با توجه به قرائن و شواهد بنظر میرسه زمانیکه تولید کننده ها فهمیدن عمر لامپ ها بسادگی اصلاح و ابدی میشه و ورشکست میشن لذا دراینصورت بدیهی است ، با تمام قوا تلاش میکنند لامپ های تولید آتی قابل اصلاح نباشه.

اما خیال باطل است و نمیتونن و لذا ندید ، قول میدم که اگه صحت داشته باشنه پاتک آنها بعهده من.
فقط دوستانی که با این لامپ ها مواجه شدن ، مشخصات لامپ را اعلام فرمایند تا نمونه ای جهت بررسی و جستجوی راهکار تهیه کنم.
یا نقشه رو ارسال فرمایند تا بررسی کنم و راهکار جدید را تقدیم کنم.

سپاس
سلام.استاد در تاپیک جدیدی یک مورد از این لامپها رو معرفی کردم .مجددا سپاسگزارم از توجه حضرتعالی

جمشيدا

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-03-13
4,048
19,270
تهران - ساوه
درود استاد عزیز

آیا درخصوص لامپ ۶۰ وات که تصویر برد آن پیوست است تجربه ای دارید ؟
اگر دیگر دوستان عزیز هم تجربه ای دارند لطفا اعلام فرمایند.

زیرا من تابحال ندیدم و تجربه نکردم و یکی از علاقمندان میفرماید دو تا از ۴ مقاومت موازی ۱ اهمی را آزاد کرده و نورش تغییر نکرده و قادر به تشخیص شماره آی سی هم نیست و مورد خوبی برای مطالعه و بررسی نمونه متفاوت است

لذا اگر شماره آی سی این لامپ هم مشخص بشه و دیتاشیت آن استخراج بشه مشکل مشخص و رفع میشه.
ضمنا فقط یکدسته ۵ تایی led را شورت کرده

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 162884

مشاهده فایل‌پیوست 162885

با سلام و وقت بخیر

استاد عزیز چند نمونه نقشه برایتان ارسال می شود

Ky3k2  TRANSISTOR  NPN  AND  PNP  TO  package.png

ON_Semi_High-Side_LED_Dimmer-FL7760_package-outline.jpg

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:
بالا