آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: درخواست مشاوره و راهنمایی در انتخاب موضوع پایان نامه

nekooee

Senior Technical Supervisor
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,827
ایران
ساخت ارتقا و بهینه سازی دستگاه و تبلیغ آن در انجمن بسیار عالی است اما جز اهداف من در این زمینه نیست به این دل....

سلام
البته ممکنه برای موضوع پایان نامه شما مناسب نباشه ولی تمام دستگاه هایی که داخل دیجیکالا وجود دارد به جز چند مورد الکتریکی نیستند و فقط یک جعبه نگهدارنده دارو هستند. آن چند مورد هم که الکترونیکی هستند همه بیکیفیت و از همه مهمتر دارای ظاهر بسیار بیمارستانی و ضعیف و ابتدایی هستند. امکانات بسیار کمی دارند. هیچکدوم از این دستگاه های دیجیکالا هوشمند نیستند و با موبایل قابل کنترل نیستند. در حالی یک دستگاه حرفه ای باید هوشمند باشه، اپ موبایل داشته باشه و از راه دور قابل کنترل باشه. امکان اخطار بلند شدن بیمار از تخت و خیلی امکانات دیگر هم میشه به آن اضافه کرد که حتی در مدل های اروپایی نیست.
ولی طراحی این دستگاه با این امکانات چون پیچیده هست برای موضوع پایان نامه شما ممکنه مناسب نباشه.

این گرون ترین دستگاه در دیجیکالا هست. بینید چقدر این دستگاه زشت طراحی شده و کلیدهای آن ساده و ابتدایی است:

3405770.jpg

حالا مقایسه کنید با یک دستگاه اروپایی:
83f04a27d95b5ce13e69b9ba1eed44b40eabc7fc_ecosystemtransparent2.png

یا این دستگاه:
1*A7bpi4g0V40iK8BXArwxgA.png

یا این دستگاه:
610tfLY-B1L._AC_SL1078_.jpg

پس ببینید در ایران اصلا دستگاه بدرد بخوری در این زمینه وجود ندارد.

kataag

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-03-27
679
974
وقت بخیر

قبل از اراعه درخواست مشاوره راهنمایی و ساخت موضوع مورد بحث تاپیک چند کلمه ای در این خصوص توضیح میدهم
اینجانب دارای مدرک کارشناسی الکترونیک و دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی میباشم و همانطور که میدانید قبل از اخذ مدرک کارشناسی ارشد نیازمند اراعه پایان نامه و دفاع از آن هستیم.
اراعه موضوع پایان نامه میتواند در 2 بخش ساخت و یا مقاله علمی که موضوع مشابه ای تا بحال ساخته و یا اراعه در کشور و یا در جهان نشده باشد , ساخته و اراعه شود.
درواقع دستگاه یا موضوعی میتواند مورد قبول اساتید واقع شود که در سایت (ایرانداک) مورد سنجش و تایید آن ها باشد.

با توجه به مشغله ای که در زمینه تعمیرات طراحی و ... دارم و لطف مشتریانم از این بابت فرصت اندکی جهت تمرکز بر روی اراعه مقاله علمی و همچنین تحقیق و مطالعه در این خصوص دارم.
بنابر این ساخت دستگاه الکترونیکی پزشکی باتوجه به مربوط به حوزه کاری روزمره و تجربه و کمک و مشاوره در این خصوص از دوستان و همکارانم در این زمینه و راحت تر و سریع تر است.

حال تصمیم به ساخت دستگاه پزشکی گرفتم که اولا در اوج سادگی تابحال ساخته نشده باشد و همچنین قابل ثبت در ایرانداک و همچنین مورد تایید اساتید دانشگاه باشد.
باتوجه به تحقیق هایی که در این مدت انجام دادم توانستم چند دستگاه پزشکی رو مورد بررسی جهت تغییر در آن مورد ارزیابی قرار دهم.
دستگاه برق فیزیوتراپی یا (TENS)
دستگاه تشخیص زردی خون نوزادان (BILI CHEK)
دستگاه تشخیص رگ (VEIN FINDER)
مورد بررسی قرار گرفت که در ساخت دستگاه TENS مشکلی نیست اما در تغییر و تحول آن که با دستگاه های ساخته شده متفاوت باشد دچار مشکل شده ام و همچنین ساخت 2 دستگاه های دیگر اولا به دلیل نبود ایرانی آنها اگر مشابه خارجی آنها ساخته شود نه تنها مورد قبول واقع میشود همچنین میتواند به عنوان یک کالای پزشکی تولید شود.

دستگاه های ساده تری نیز است که نیازمند هوش و جرقه ایست که در مغز ما زده میشود به عنوان مثال یکی از دانشجویان عصایی برای نابینایان ساخته بود که اگر شخص نابینا از عصا دور میشد صدای آژیری از عصا پخش میشد که شخص را از فراموشی جاگذاشتن عصا باخبر میکرد (این عصا رو خودم برام هم دانشگاهی ساختم و مورد تایید اساتید واقع شد)
و یا یک مثال دیگر از بین بردن میکروب های آب توسط نورماوراعبنفش که وقتی به لوله آب تابیده میشد میتوانست بعضی از میکروب ها را از بین ببرد و موارد مشابه این چنینی

در زمینه تحقیقی هم بحث های داغ این روزا کار کردن بر روی لیزر ها و تشخیص تومور ها است که لیزر ها کاربرد های زیادی چه در زمینه الکترونیک در ساخت کامپیوتر و قطعات ترانزیستوری نور و چه در برش پوست ترمیم از بین برد لکه ها در چشم و ... کاربرد دارد.
یکی از مقاله هایی که در این زمینه توسط نرم افزار Rsoft انجام دادم ساخت و طراحی گیت ORنوری با 3 وروردی بود و همچنین در خصوص تومور ها هم تشخیص تومور بدخیم و خوش خیم توسط نرم افزار متلب توسط فیلتر هایی که در نرم افزار است برای زمانی که پزشک در دسترس نیست قابل استفاده است.
یک مورد که جدیدا یکی از دوستان در حال طرحی آن و به پایان رساندن آن است تشخیص ریه سالم از ریه ناسالم توسط نرم افزار متلب و به کمک پیزوهای ساده که در چند نقطه بر روی پوست قرار گرفته میشود و توسط آپ آمپ سیگنال های تولیدی ریه را تقویت و توسط میکرو میانگین گرفته میشود توسط یک مرجع (ریه سالم)مورد تشخیص قرار گرفته میشود.

ای سی های آپ امپ با گین 10 به توان 16 یا خیلی بالاتر که مقاومت ورودی بینهایتی دارند و مخصوصا برای مصارف پزشکی منجمله ساخت دستگاه ECG یا نوار قلب است توسط شرکت هایی همچون (آنالوگ دیوایس) به عنوان مثال ای سی های AD620 ساخته شده اند که در دیتاشیت این آی سی مدار ساخت دستگاه ECG را در آن آورده است. و این ای سی ها در بازار با قیمت بالاتری به فروش میرسد.

همه ی این توضیحات به این دلیل بود که ذهن شما را برای انتخاب موضوع و مشاوره در ساخت دستگاه پزشکی آماده کنم.

خواهشمندم در خصوص پیشنهاد و مشاوره در انتخاب یک موضوع ساده قابل ساخت در عین حال ساخته نشده یا بهبود یافته در این زمینه آنچه که در ذهن شما است مورد راهنمایی قرار بدید.
با تشکر

برادر شما که دانشجوی ارشد هستی سعی کن غلط املایی نداشته باشی.ارائه درسته نه اراعه.و چند غلط دیگه هم داشتی‌

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
برادر شما که دانشجوی ارشد هستی سعی کن غلط املایی نداشته باشی.ارائه درسته نه اراعه.و چند غلط دیگه هم داشتی‌

دوست و همکارگرامی
کیبورد بعضی از لپ تاب ها فارسی ندارند و حتی حروف پیش پا افتاده نیز به سختی قابل تایپ است همچنین اینجا املا نمیگیم که شما بخوای غلط املایی بگیری در ضمن شما اگر در زمینه موضوع تاپیک حرفی برای گفتن داری بیان کن در غیر این صورت اسپم ایجاد نکنید که با شما برخورد نشود.
موفق باشید

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
سلام
البته ممکنه برای موضوع پایان نامه شما مناسب نباشه ولی تمام دستگاه هایی که داخل دیجیکالا وجود دارد به جز چند مورد الکتریکی نیستند و فقط یک جعبه نگهدارنده دارو هستند. آن چند مورد هم که الکترونیکی هستند همه بیکیفیت و از همه مهمتر دارای ظاهر بسیار بیمارستانی و ضعیف و ابتدایی هستند. امکانات بسیار کمی دارند. هیچکدوم از این دستگاه های دیجیکالا هوشمند نیستند و با موبایل قابل کنترل نیستند. در حالی یک دستگاه حرفه ای باید هوشمند باشه، اپ موبایل داشته باشه و از راه دور قابل کنترل باشه. امکان اخطار بلند شدن بیمار از تخت و خیلی امکانات دیگر هم میشه به آن اضافه کرد که حتی در مدل های اروپایی نیست.
ولی طراحی این دستگاه با این امکانات چون پیچیده هست برای موضوع پایان نامه شما ممکنه مناسب نباشه.

این گرون ترین دستگاه در دیجیکالا هست. بینید چقدر این دستگاه زشت طراحی شده و کلیدهای آن ساده و ابتدایی است:

مشاهده فایل‌پیوست 165606

حالا مقایسه کنید با یک دستگاه اروپایی:
مشاهده فایل‌پیوست 165607

یا این دستگاه:
مشاهده فایل‌پیوست 165608

یا این دستگاه:
مشاهده فایل‌پیوست 165609

پس ببینید در ایران اصلا دستگاه بدرد بخوری در این زمینه وجود ندارد.

با سلام و احترام
با اعلام چندین موضوع به استاد راهنما موضوع دستگاه یادآور دارو مورد استقبال قرار گرفت و پس از بررسی این دستگاه ایده ها به استاد راهنما ابلاغ شد که مورد توجه قرار گرفت و ایشون وعده ثبت اختراع و ساخت و درآمدزایی نیز دادند

امکانات و ویژگی های دستگاه یادآور دارو :
1-امکان استفاده 4 کاربر به صورت مجزا
2-دارای نمایشگر رنگی و لمسی
3-دارای بخش مجزا برای دارو های نیاز به دمای خاص برای هر کاربر مجزا
4-دارای اپلیکیشن اندروید برای هر کاربر و مدیریت به صورت مجزا و دریافت اعلان ها در زمان رسیدن به موعد دارو و هشدار فراموشی دارو بر روی اپلیکیشن و امکان تنظیم زمان دارو
5-هویت شناسی هر کاربر برای دریافت دارو مختص خود در زمان مقرر براساس سیستم اثر انگشت برای جلوگیری از اشتباه شدن در دارو ها
6-مدیریت زمان هر دارو برای هر کاربر به صورت مجزا
7-سخنگو بودن اعلام دارو هشدار ها و قابلیت پخش موزیک مجزا برای هر کاربر
8- دارای باتری بکاپ برای جلوگیری از پاک شدن حافظه و امکان استفاده در زمان نبود برق
9-هشدار فراموشی دارو و تماس با کابر یا sms از طریق ماژول gsm و یا نمایش اعلان در نرم افزار برای هر کاربر به صورت مجزا
10-در زمان های خواب مثل ظهر و شب ها این امکان وجود داره که سیستم هشدار دهنده صوتی را غیر فعال کرد که ایجاد مزاحمت برای سایر اشخاص نشود

مانند یک ساختمان 5 طبقه می باشد که در هر طبقه 4 بخش مجزا وجود دارد طبقه پنجم امکان قرار گیری داروهای نیاز به دمای خاص قرار داده میشود و هر بخش مختص یک کاربر میباشد که به صورت مجزا میتواند از طریق منو دستگاه و اپلیکیشن اندروید مدیریت کند.
سیستم سرمایشی و گرمایش طبقه پنج برای دارو های خاص از پلتیر یا tec استفاده میکنم
امکان نمایش تعداد میزان دارو و روز و زمان اتمام قابل مشاهده در نمایشگر و اپلیکیشین وجود دارد.

از شما و دوستان وهمکاران ارجمد تقاضا دارم که نظرات و پیشنهادات خود را در این خصوص بیان کنند و اگر در زمینه ساخت و طراحی مهارت دارند اعلام کنند

تشکر از جناب nekooee و [URL="https://www.irantk.ir/members/47538-bahramikhah"]bahramikhah و habbib[/URL] در خصوص راهنمایی موضوع از عزیزان درخواست کمک و مشاوره در خصوص طراحی این پروژه نیز دارم.
سپاس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
با سلام و احترام
با اعلام چندین موضوع به استاد راهنما موضوع دستگاه یادآور دارو مورد استقبال قرار گرفت و پس از بررسی این دستگاه ایده ها به استاد راهنما ابلاغ شد که مورد توجه قرار گرفت و ایشون وعده ثبت اختراع و ساخت و درآمدزایی نیز دادند

3-دارای بخش مجزا برای دارو های نیاز به دمای خاص برای هر کاربر مجزا
4-دارای اپلیکیشن اندروید برای هر کاربر و مدیریت به صورت مجزا و دریافت اعلان ها در زمان رسیدن به موعد دارو و هشدار فراموشی دارو بر روی اپلیکیشن و امکان تنظیم زمان دارو
5-هویت شناسی هر کاربر برای دریافت دارو مختص خود در زمان مقرر براساس سیستم اثر انگشت برای جلوگیری از اشتباه شدن در دارو ها
6-مدیریت زمان هر دارو برای هر کاربر به صورت مجزا
7-سخنگو بودن اعلام دارو هشدار ها و قابلیت پخش موزیک مجزا برای هر کاربر
8- دارای باتری بکاپ برای جلوگیری از پاک شدن حافظه و امکان استفاده در زمان نبود برق
9-هشدار فراموشی دارو و تماس با کابر یا sms از طریق ماژول gsm و یا نمایش اعلان در نرم افزار برای هر کاربر به صورت مجزا
10-در زمان های خواب مثل ظهر و شب ها این امکان وجود داره که سیستم هشدار دهنده صوتی را غیر فعال کرد که ایجاد مزاحمت برای سایر اشخاص نشود

مانند یک ساختمان 5 طبقه می باشد که در هر طبقه 4 بخش مجزا وجود دارد طبقه پنجم امکان قرار گیری داروهای نیاز به دمای خاص قرار داده میشود و هر بخش مختص یک کاربر میباشد که به صورت مجزا میتواند از طریق منو دستگاه و اپلیکیشن اندروید مدیریت کند.
سیستم سرمایشی و گرمایش طبقه پنج برای دارو های خاص از پلتیر یا tec استفاده میکنم
امکان نمایش تعداد میزان دارو و روز و زمان اتمام قابل مشاهده در نمایشگر و اپلیکیشین وجود دارد.

از شما و دوستان وهمکاران ارجمد تقاضا دارم که نظرات و پیشنهادات خود را در این خصوص بیان کنند و اگر در زمینه ساخت و طراحی مهارت دارند اعلام کنند

تشکر از جناب nekooee و [URL="https://www.irantk.ir/members/47538-bahramikhah"]bahramikhah و habbib[/URL] در خصوص راهنمایی موضوع از عزیزان درخواست کمک و مشاوره در خصوص طراحی این پروژه نیز دارم.
سپاس
جناب مهران علیرغم که اخیرا کمی از شما دلخور گشته بودم ولی با دیدن این پست بسیار خوشحال شدم که بالاخره تکلیف و مسیر پایان نامه جنابعالی به لطف همکاران ارجمندم مشخص گردید
امیدوارم با سربلندی به سرانجام رسانید و افتخاری را رغم بزنید

پایدار باشید.

nekooee

مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,827
ایران
دوست و همکارگرامی
کیبورد بعضی از لپ تاب ها فارسی ندارند و حتی حروف پیش پا افتاده نیز به سختی قابل تایپ است همچنین اینجا املا نمیگیم که شما بخوای غلط املایی بگیری در ضمن شما اگر در زمینه موضوع تاپیک حرفی برای گفتن داری بیان کن در غیر این صورت اسپم ایجاد نکنید که با شما برخورد نشود.
موفق باشید

آقا مهران به نظر من درست نوشتن مهم هست و چه کیبورد مشکل دار و چه مسئله دیگر نمیتونه غلط نوشتن ما رو توجیه بکنه. ولی من خودم به شخصی از طریق پیام خصوصی از کاربرها میخوام اشتباهاتشون رو درست کنند و یا خودم اصلاح می کنم و بهشون اطلاع میدم که موجب ناراحتی طرف نشه.
به هر صورت خیلی از کاربرهای سایت اشتباهات زیادی دارند و ما چون یک سایت مرجع در ایران هستیم بهتره رعایت کنیم تا آموزشی باشه برای دیگران. حتی من همیشه با عبارت هایی مثل "شورتی" که متأسفانه تعمیرکارها میگند مخالف هستم و میگم یا انگلیسی بنویسید یا فارسی. فارسیش هم میشه اتصال کوتاه. ولی کلمه انگلیسی short رو با ی فارسی قاطی کردن که در فارسی شورتی معنی خوبی نمیده.
البته خود من هم بارها در متنم غلط تایپی داشتم و بعد متوجه شدم. اما بهتره به جای عصبانیت اونها رو اصلاح کنیم. و دوستان دیگر هم بهتره از طریق پیام خصوصی به کاربر انتقال بدن که موجب ناراحتی کاربر نشه.

nekooee

مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,827
ایران
با سلام و احترام

3-دارای بخش مجزا برای ...

بسیار عالی شد. انشا الله موفق باشید. اگر موضوعی هم به ذهنم رسید حتما اعلام می کنم.
منتظر دیدن نتیجه نهایی کارتون هستیم.

بالا