آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: مشابه قطعه اس ام دی (Y1 (BZX84

chapwolf

کاربر vip
vip
کاربر
2012-10-15
128
185
مازندران
با سلام خدمت دوستان گرامی
ممنون میشم کسی از دوستان راهنمایی کنه قطعه اس ام دی Y1 دقیقاً چی هست و مشابهش کدوم قعطه هست.
خودم کلی سرچ کردم سر در گم شدم چون سایت http://www.s-manuals.com/smd/y1 میگه ترانزستور و دیود زینر هست؟
بیشتر سایت ها زینر میشناسن https://www.generalelec.com/product/34581/BZX84-C11 به نام BZX84-C11

Capture.JPG

ممنون میشم یک عزیزی هم توضیح بده با دیتاشیت یک قطعه خودمون باید متوجه بشیم که این قطعه چی هست و مشابهش رو باید پیدا کنیم؟ منظورم این هست که آیا سایتی وجود نداره شماره قطعه رو بدیم و مشابه قطعه رو به ما بده؟ این شکلی اگر خودمون بخوایم مطالعه کنیم هم وقت گیر هست و هم احتمال این رو داره که یک جای کار رو اشتباه کنیم؟

رفتم قطعه رو بخرم گفته Y1 ترانزیستوره کلی ترانزستور به ما قالب کرد همه رو نصب کردم دستگاه چای ساز راه نیوفتاد!!!

ممنون میشم دوستی در مورد این سایت و نحوه پیدا کردن قطعه مورد نظر اطلاعاتی داره بده؟ https://www.alldatasheet.com/view.jsp?Searchword=BZX84C11&sField=4

por-ali-89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2013-08-28
1,237
4,603
تهران
درود
این قعطه تنظیم کننده ولتاژ است .
مثل یک دیود زینر عمل میکند
دیتاشیت ان

پیوست‌ها

• 65.1 کیلوبایت بازدیدها: 53
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: chapwolf

chapwolf

کاربر vip
vip
کاربر
2012-10-15
128
185
مازندران
ممنون از ج شما و تشکر بابت دیتاشیت ............
منظور شما این هست که این شماره ها همشون یک کار رو انجام میدن؟
Capture.JPG
اغلب شهرستان ها اکثر قطعات رو ندارن و ما به ناچار باید قطعه مشابه رو پیدا کنیم!!!! که اکثراً خود مغازه دارها اگر بدونن قطعه چی هست که راهنمایی می کنن و مشابه قطعه رو میدن ولی گاهی اوقات خودشون هم نمی دونن و میگن قطعه مشابهه رو نیمیدونیم چی هست !!!!!
می خواستم ببینم ما چه طوری باید قطعه مشابه رو پیدا کنیم؟سایتی نیست که قطعه رو بدیم و قطعات مشابه رو بده؟ مثلاً تو مازندران ساری پاورال ای دی یک قطعه آی سی هست که خیلی می سوزه مثل D209 و مشابهش میشه 13009 یا .... که بیشتر مغازه دارهای قطعه فروشی 13009 رو دارن ولی D209 رو ندارن!!!!!!
خیلی ممنون از راهنمایی شما
تشکر بابت اطلاعات و وقتی که گذاشتین:icon26:

por-ali-89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2013-08-28
1,237
4,603
تهران
دوست عزیز . هیچ سایتی برای مشابه نیست
شما باید از روی دیتاشیت ان قطعه مشابه پیدا کنید .
یک dvd هست که اغلب در فروشگاه میفروشند .. کتاب مشابهات هست ان را تهیه نمایید
بیشتر قطعه را داره کار شما را انجام میدهد

nima.mhq

کاربر
2017-03-13
173
295
43
خراسان رضوی ..
سلام . من دیشب پست ها و تاپیک ها و عکس ها برام لود نمی شد.. جواب میدادم می دیدم قبلش جواب دگ خورده .. این بود که پاک کردم .. ولی همون طور که مهندس فرمودند Y 1 یه دیود زینر با ولتاژ شکست ۱۰ و ۱۱ هست . حالا رگلاتور ولتاژ و این داستان ها رو شرکت فیلیپس نمیدونم چرا علاقه زیادی داره رو تولیداتش بچسبونن. ولی ما به این میگیم دیود زنر که میشه برا رگلاتور ولتاژ استفاده کنی یا برا محافظت مدار در مقابل اتصال جابجا و ... دگ من به دیود زنر نمیگم رگلاتور ولتاژ . البته یه قطعه دگ و کاملا متفاوت از bzx84 هم روش می نویسن Y1 که آی سی ولتاژ دتکتور هستن و حتی باز هم هست.. البته اینم دیدم که دیود های زنر ۱۱ولت تا ۱۲ ولت نام کاملا متفاوت رو هم Y1 می نویسن.. این جور مواقع از چند تا منبع اس ام دی کد نگاه کن و اینکه قطعه کجا قرار گرفته چرا.اصلا اگه نوشته روش هم مشخص نباشه یکم دقت و یه سرچ کوچیک برا تشخیص کافیه.
همه شما اشتاتسد و همکاران رو دوست دارم و ارادتمندم.

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: chapwolf

ghessi71

کاربر
2018-11-20
65
46
31
سلام دوستان این الان ترانزیستوره بالاخره یانه نفهمیدم اخرش اخه برای مولتی متر میخوام و اینه چجوری تستس کنم الان پایه وسط و یکی از پایه هاش تست بوق میگیرم بوق میزنه ایا سوخته اگر ترانزیستور باشه قاعدتا سوخته درسته؟چون من نگاه کردم مدل دیپشو زده بود ۸۰۵۰ یعنی این همون ۸۰۵۰ هستش؟

jfrras

مدير انجمن تخصصی الکترونیک
مدیر تالار
2007-04-13
3,097
74,085
48
ایران
سلام دوستان این الان ترانزیستوره بالاخره یانه نفهمیدم اخرش اخه برای مولتی متر میخوام و اینه چجوری تستس کنم الان پایه وسط و یکی از پایه هاش تست بوق میگیرم بوق میزنه ایا سوخته اگر ترانزیستور باشه قاعدتا سوخته درسته؟چون من نگاه کردم مدل دیپشو زده بود ۸۰۵۰ یعنی این همون ۸۰۵۰ هستش؟
سلام
این کد 90 درصد دیود زینر هست . یک تصویر از قطعه مربوطه هم اپ کنید .

اگر پایه 1 و 3 اتصال باشن و بقیه هیچ چی نشان ندهند دیود زینر هست . البته در این مورد

پیوست‌ها

Desperado205

کاربر
2021-10-28
5
0
34
توی مولتیمتر این یه ترانزیستوره که 4 عدد از اون از q1 تا q4 نامگذاری شده منم دوتاش سوخته نتونستم پیدا کنم

ghessi71

کاربر
2018-11-20
65
46
31
توی مولتیمتر این یه ترانزیستوره که 4 عدد از اون از q1 تا q4 نامگذاری شده منم دوتاش سوخته نتونستم پیدا کنم

سلام اینا معادل دیپش هست ۸۰۵۰ y1 که من برای مولتی متر ویکتور مخواستم .مال شما پایه هاش بوق میزد؟مشکل چی بود درست شده؟

ghessi71

کاربر
2018-11-20
65
46
31
سلام
این کد 90 درصد دیود زینر هست . یک تصویر از قطعه مربوطه هم اپ کنید .

اگر پایه 1 و 3 اتصال باشن و بقیه هیچ چی نشان ندهند دیود زینر هست . البته در این مورد

چجوری ممکنه دیود باشه توی برد نوشته باشه Q1 اره توی برد پایه ها ۲ وسه وصلن اون دوتا هم راه میده

بالا