آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

سوال: مشابه قطعه اس ام دی (Y1 (BZX84

amirgoogle

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-12-17
317
337
Fars.Iran
سلام
این کد 90 درصد دیود زینر هست . یک تصویر از قطعه مربوطه هم اپ کنید .

اگر پایه 1 و 3 اتصال باشن و بقیه هیچ چی نشان ندهند دیود زینر هست . البته در این مورد

سلام به شما ممنون میشم بفرمایید این چه برنامه ای هست استفاده میکنید

Desperado205

کاربر
2021-10-28
5
0
34
سلام اینا معادل دیپش هست ۸۰۵۰ y1 که من برای مولتی متر ویکتور مخواستم .مال شما پایه هاش بوق میزد؟مشکل چی بود درست شده؟

سلام
من q1 و q2 رو عوض کردم چون نصف شده بودن ولی حرف y روشون مشخص بود و q3 و q4 رو چک کردم زده بود y1 پس برا اون دوتا اولی هم y1 گرفتم یعنی ترانزیستور ss8050 ولی بعد از تعویض همچنان مشکل داره و تغییری نکرد دیگه مجبورم ببرم بیرون برا تعمیر چون مولتیمتر دیگه ای ندارم برا تست ببینم قطعه دیگه ای هم خرابه یا این دوتا بالاخره ترانزیستور بودن یا زنر اگه زنر بوده چرا روی برد زده Q

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
727
1,417
استان گلستان
سلام
من q1 و q2 رو عوض کردم چون نصف شده بودن ولی حرف y روشون مشخص بود و q3 و q4 رو چک کردم زده بود y1 پس برا اون دوتا اولی هم y1 گرفتم یعنی ترانزیستور ss8050 ولی بعد از تعویض همچنان مشکل داره و تغییری نکرد دیگه مجبورم ببرم بیرون برا تعمیر چون مولتیمتر دیگه ای ندارم برا تست ببینم قطعه دیگه ای هم خرابه یا این دوتا بالاخره ترانزیستور بودن یا زنر اگه زنر بوده چرا روی برد زده Q

سلام و درود،
Y1 هم میتواند دیود زنر باشد، هم ترانزیستور NPN به شماره 8050
نکته مهم اینکه خود 8050 در دو نوع با ترتیب پایه های مختلف ساخته میشه ، CBE و BCE
از طریق سایت all transistor میتوانید مشخصات فنی و مشابهات انواع قطعات رو پیدا کنید.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: sivier

Desperado205

کاربر
2021-10-28
5
0
34
سلام من با یه مولتیمتر دیگه هم تست کردم و Q3و Q4 که سالم بودن و روشون زده بود Y1 هر دو ترانزیستور NPN هستن بعد از ترانزیستور Q1 و Q2 من یه مقاومت 100 اهم اس ام دی هم دارم که بین آی سی و این دو ترانزیستور بود و سوخته بود و اونم عوض کردم ولی همچنان مشکل داره مولتیمترم دیگه یا اتصالی به CPU رسیده و خراب شده و یا با پروگرام مشکل حل میشه

Parsa2309

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2019-02-22
764
2,540
تهران -شانکهای
سلام من با یه مولتیمتر دیگه هم تست کردم و Q3و Q4 که سالم بودن و روشون زده بود Y1 هر دو ترانزیستور NPN هستن بعد از ترانزیستور Q1 و Q2 من یه مقاومت 100 اهم اس ام دی هم دارم که بین آی سی و این دو ترانزیستور بود و سوخته بود و اونم عوض کردم ولی همچنان مشکل داره مولتیمترم دیگه یا اتصالی به CPU رسیده و خراب شده و یا با پروگرام مشکل حل میشه

با احترام‌
ای کاش از اول عکسی از برد آپلود میکردید و کار سریعتر پیش میرفت . تو مدارات چای ساز ، در همون قسمت که خروجی آیسی هستند ، ۲ عدد ترانزیستور y1 و در قسمت دیگه y1 و y2 در کنار هم هستند . کلکتور y2 به بیس y1 وصله . اینها ترانزیستور هستند ، زنر نیستند.
موفق باشید .

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: sivier

aza0aza

کاربر
2023-05-18
1
1
بوشهر
سلام.بااجازه اساتید.درمورداین قطعه بایدبگم که دوستمون قطعه ایکه درموردش پرسیده اره همون ترانزیستورمعمولی npnهست ودیپ این قطعه همون 8050میباشد.درون ویکتورچهارتاازیناوجودداره که معمولابازدن مولتی متربه برق وقتی روی اهم باشه دوتاازترانزیستورایY1معمولامیسوزه وبعدش مولتی مترقاطی میکنه خصوصااهمش.سپاس ازشما

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: HS13&86
بالا