آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: عدم تثبیت ولتاژ در منبع تغذیه «سنجش»

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
با سلام خدمت اساتید محترم بخصوص استاد غزال عزیزم
یه منبع تغذیه برام آوردن که ولتاژ خروجی ثابتی نداره یعنی با تغییر پتانسیومتر ولتاژ، مقدار ولتاژ به شدت تغییر میکنه و اگه مثلاً یخوایم در ولتاژ 14 ولت تنظیم کنیم، مقدارش در لحظه چرخوندن پتانسیومتر بسیار متغیره و پس از ثابت نگه داشتن پتانسیومتر، مقدار ولتاژ خروجی بین 12.5 تا 15 ولت بازی میکنه. هنوز اقدامی روش انجام ندادم و منتظر نظر استاد غزال عزیز هستم.

20191028_214311.jpg

20200201_205852.jpg

ضمناً ولتاژ های 5 و 12 ولت که به صورت خروجی های مجزا نیز تعبیه شده اند عملکرد درستی دارند و ولتاژ ثابت میدهند.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
یه منبع تغذیه برام آوردن که ولتاژ خروجی ثابتی نداره یعنی با تغییر پتانسیومتر ولتاژ، مقدار ولتاژ به شدت تغییر میکنه و اگه مثلاً یخوایم در ولتاژ 14 ولت تنظیم کنیم، مقدارش در لحظه چرخوندن پتانسیومتر بسیار متغیره و پس از ثابت نگه داشتن پتانسیومتر، مقدار ولتاژ خروجی بین 12.5 تا 15 ولت بازی میکنه. هنوز اقدامی روش انجام ندادم و منتظر نظر استاد غزال عزیز هستم.

مشاهده فایل‌پیوست 162626

مشاهده فایل‌پیوست 162627

ضمناً ولتاژ های 5 و 12 ولت که به صورت خروجی های مجزا نیز تعبیه شده اند عملکرد درستی دارند و ولتاژ ثابت میدهند.

درود

تصادفا مشکل شما رو دیدم اگه از تاپیک های جدید مطلع نشدم مطلع کنید.
گزارشی از تغذیه لازم بود که پتانسیومتر به چه قطعه ای و احتمالا به کدوم آی سی فرمان میده ؟
آیا ولتاژ تغذیه آی سی ها درسته ؟
کلکتور و امیتر و بیس ترانزیستور قدرت چند ولته ؟
آیا دریافت جریان حدود ۱ و ۲ آمپر تاثیری در ولتاژ خروجی داره ؟
ایا محدود کننده جریان موثره یا بی تاثیره ؟
آیا ولتاژ خروجی را با ولتمتر شخصی اندازه گیری کردی یا بر اساس نمایشگر خودش گزارش کردی ؟
آیا خروجی منفی سالمه یا هر دو خروجی مثبت و منفی به یک صورت خراب هستن
در تصویر یک آی سی دیده میشه که قطعا آپ امپ و ارزونه و سوکت هم داره و لذا براحتی میتونی تست کنی و تعویضش صدمه ای وارد نمیکنه.

سپاس

آخرین ویرایش:

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK

مشاهده فایل‌پیوست 162626

مشاهده فایل‌پیوست 162627

دورد عرض ادب خدمت آقا مجید عزیزم
بعلاوه گفته های استاد عزیزم و کسب اجازه و درس پس دادن قبل از انجام مراحل گفته شده و باتوجه به سابقه ای که در این منبع تغذیه ها داشتم اکثرا ولوم ولتاژ و جریان به دلیل استفاده زیاد دچار از بین رفتگی کربن فیبر ولوم میشوند و باعث خروجی اهمی اشتباه و خطا در سیستم اپ امپ یا پردازنده میشود.
ابتدا اگر خیلی ولوم به راحتی میچرخید و شل و ول بود با اسپری ناهید یک بار تست کنید اگر بهتر شد که از ولوم است اگر نه میتوانید با ولوم را تعویض کنید.

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
با تشکر از استاد غزال عزیز و دوست خوبم آقا مهران گل
راستش
استاد نمیدونستم که چجوری باید بهتون اطلاع بدم مگه اینکه توی تاپیکهایی که مشارکت دارین عنوان کنم که خب شاید کار درستی نباشه توی تاپیک دیگران این رو مطرح کنم
درباره مدار هم فردا غروب که رفتم مغازه فرمایشات شما رو انجام میدم و نتیجه رو اعلام میکنم.
با توجه به فرمایش آقامهران من هم به سلامت پتانسیومتر ولتاژ شک دارم چون درهنگام چرخوندنش مقدار ولتاژ خروجی تغییرات شدیدی داره مثلاً از 16 ولت میپره روی 23 و دوباره نزدیک 16 و ... اما وقتی دیگه نمیچرخونمش تغییرات شدید نداره اما ولتاژ خروجی باز هم ثابت نیست و حدود یک تا دو ولت نوسان داره.
پتانسیومتر اصلی ولتاژ یه پتانسیومتر 10 کیلو هست و برای تنظیمات دقیق از یه 500 اهمی استفاده کرده.

آیا ولتاژ خروجی را با ولتمتر شخصی اندازه گیری کردی یا بر اساس نمایشگر خودش گزارش کردی ؟
با ولتمتر خودم اندازه گرفتم. ولتاژ ولتمترم با ولتاژی که خود منبع نشون میده تقریباً برابره و در هر دو نمایشگر، نوسان وجود داره

در تصویر یک آی سی دیده میشه که قطعا آپ امپ و ارزونه و سوکت هم داره و لذا براحتی میتونی تست کنی و تعویضش صدمه ای وارد نمیکنه.
بله آیسی lm324 هستش و هروقت بفرمایین عوضش میکنم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
با تشکر از استاد غزال عزیز و دوست خوبم آقا مهران گل
راستش
استاد نمیدونستم که چجوری باید بهتون اطلاع بدم مگه اینکه توی تاپیکهایی که مشارکت دارین عنوان کنم که خب شاید کار درستی نباشه توی تاپیک دیگران این رو مطرح کنم
درباره مدار هم فردا غروب که رفتم مغازه فرمایشات شما رو انجام میدم و نتیجه رو اعلام میکنم.
با توجه به فرمایش آقامهران من هم به سلامت پتانسیومتر ولتاژ شک دارم چون درهنگام چرخوندنش مقدار ولتاژ خروجی تغییرات شدیدی داره مثلاً از 16 ولت میپره روی 23 و دوباره نزدیک 16 و ... اما وقتی دیگه نمیچرخونمش تغییرات شدید نداره اما ولتاژ خروجی باز هم ثابت نیست و حدود یک تا دو ولت نوسان داره.
پتانسیومتر اصلی ولتاژ یه پتانسیومتر 10 کیلو هست و برای تنظیمات دقیق از یه 500 اهمی استفاده کرده.

با ولتمتر خودم اندازه گرفتم. ولتاژ ولتمترم با ولتاژی که خود منبع نشون میده تقریباً برابره و در هر دو نمایشگر، نوسان وجود داره

بله آیسی lm324 هستش و هروقت بفرمایین عوضش میکنم

درود

ارتباط از طریق آقای اصغری را فراموش کردید.
اما بابت عیب پتانسیومتر
پتانسیومتر ممکنه معیوب باشه ولی این عیب مربوط به پتانسیومتر نیست

چون حتی یک نقطه سالم در پتانسیومتر پیدا نکردید که بدرستی عمل کنه درحالیکه خرابی همزمان کل ریل پتانسیومتر بسیار بعیده مضافا که مستقل از محل پتانسیومتر ، ولتاژ خاص و متغیری در خروجی تولید میشه .
در هر صورت با احتمال زیاد از دو پایه پتانسیومتر استفاده کرده که در اینصورت با موازی کردن یک مقاومت کوچک ، داخل مدار قابل تست است .

ازآنجاکه ۳۲۴ ارزون و فراوونه و در بسیاری از وسایل نیاز دارید و با توجه بدلایلی که قبلا شماره کردم و تعویضش کمترین صدمه ای به دستگاه نمیزنه بویژه که سوکت داره لذا تعویص و تست کن چون با توجه به شرایط فوق تست داخل مدار مقرون بصرفه نیست.

سپاس

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
با سلام خدمت استاد عزیز

ارتباط از طریق آقای اصغری را فراموش کردید.
نه استاد فراموش نکردم اما راستش برام یکم سخته برای کار خودم مزاحم کسی بشم. اگه میشد مستقیماً به خودتون اطلاع میدادم خیلی خوب بود.
اما گزارش مدار؛

گزارشی از تغذیه لازم بود که پتانسیومتر به چه قطعه ای و احتمالا به کدوم آی سی فرمان میده ؟
آیا ولتاژ تغذیه آی سی ها درسته ؟
کلکتور و امیتر و بیس ترانزیستور قدرت چند ولته ؟
آیا دریافت جریان حدود ۱ و ۲ آمپر تاثیری در ولتاژ خروجی داره ؟
ایا محدود کننده جریان موثره یا بی تاثیره ؟
آیا خروجی منفی سالمه یا هر دو خروجی مثبت و منفی به یک صورت خراب هستن
ولتاژ تغذیه آیسی lm324 برابر 22 ولت. البته ولتاژ پایه 11 که پایه منفی آیسی هست نسبت به گراند مدار (پایه منفی خازن یا پایه منفی پل دیود) برابر +2.3 و ولتاژ پایه 4 نسبت به گراند برابر 24.5 ولت

ولتاژ ترانزیستور قدرت( 2n5038 ) وقتی خروجی منبع تغذیه روی 7.2 ولت تنظیم شده : Vb=7.5 Ve=7.35 Vc=22.5

استاد یه مقاومت 10 اهم 5 وات به خروجی وصل کردم و ولتاژ رو روی حدود 4.5 ولت تنظیم کردم (البته به زحمت زیاد چون وقتی پتانسیومتر رو میچرخوندم ولتاژ به شدت تغییر میکرد و وقتی رهاش میکردم بعد از چند ثانیه تقریبا ولتاژ ثابت میشه منتها با یکدهم تغییر) در این حالت محدود کننده جریان فعال شد و چراغش روشن شد و ولتاژ رو تا 1.5 ولت کاهش داد و نذاشت جریان زیاد از منبع خارج بشه. پتانسیومتر جریان رو باز تر کردم تا اجازه عبور جریان بیشتری رو بده که اون هم درست عمل کرد و جریان 0.45 آمپر در خروجی داشتم. مقاومت رو با یه 1 اهم عوض کردم که دوباره محدود کننده فعال شد و مانع عبور جریان چهار و نیم آمپری شد. وقتی محدود کننده جریان فعال میشه ولتاژ رو کاهش میده اما وقتی جریان در حد مجاز باشه اجازه عبور میده.

دریافت جریان یک یا دو آمپری اگه پتانسیومتر جریان اون رو محدود نکرده باشه تأثیری در مقدار ولتاژ خروجی نداره

استاد منظورتون از خروجی منفی اون کانکتوریه که کنارش علام منفی گذاشته؟ اون کانکتور مربوط به ترمینال منفی یا همون گراند خروجی هست. ترمینالی که کنارش نوشته gnd به مدار اتصال نداره و تنها به بدنه دستگاه متصله.

هنوز ایسی رو عوض نکردم. گفتم اول گزارش رو تقدیم کنم و بعد طبق دستور شما عمل کنم. ببخشید طول کشید. خواستم دقیق باشه

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
استاد یه رله توی مداره که با تغییر پتانسیومتر ولتاژ، عمل میکنه و صداش میاد. همون موقع ست که ولتاژ خروجی تغییرات زیادی میکنه و بعد دوباره صدای رله میاد و ولتاژ برمیگرده به حالت قبل. مثلاً الان که ولتاژ خروجی روی حدود 5 ولت بود و پتانسیومتر ولتاژ رو چرخوندم و کمش کردم، صدای رله اومد و ولتاژ رفت روی 23 ولت و بعد از چند لحظه که پتانسیومتر ثابت موند دوباره صدای رله اومد و ولتاژ اومد روی حدود 2.5 ولت.
20200201_205852 - Copy.jpg

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
استاد با عرض پوزش. از اونجا که دیگه کم کم باید مغازه رو ببندم و نشد که با سرعت بیشتری از راهنماییتون استفاده کنم، برای صرفه جویی در وقت آیسی 324 رو هم با یه نو تعویض کردم اما تغییری در عملکرد دستگاه ایجاد نشد. دیگه باید برم و بقیه موارد رو فردا شب انجام بدم.

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود بر دوست بزرگوار جناب مجید و استاد عزیزم

ای کاش طبق فرمایش استاد آیسی مربوطه رو تهیه و در صورت صلاحدید بدون معطلی تعویض مینمودید

مجید جان اطاعت از اوامر استاد عزیزم برای بنده مانندحجت میباشد و با افتخار مانند سربازی وظیفه شناس مطیع فرمایشات و اوامر ایشان می باشم
پایدار و پیروز و سربلند مثل همیشه باشید
بدرود

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
درود بر دوست بزرگوار جناب مجید و استاد عزیزم

ای کاش طبق فرمایش استاد آیسی مربوطه رو تهیه میکردید که در صورت صلاحدید بدون معطلی تعویض مینمودید

مجید جان اطاعت از اوامر استاد عزیزم برای بنده مانندحجت میباشد و با افتخار مانند سربازی وظیفه شناش مطیع فرمایشات و اوامر ایشان می باشم
پایدار و پیروز و سربلند مثل همیشه باشید
بدرود

سلام بر دوست عزیز و بزرگوارم
اتفاقاً هرکسی ندونه شما که از میزان ارادت بنده به استاد غزال عزیز کاملاً آگاهی!!
آیسی مذکور رو هم داشتم اما خواستم اول طبق فرمایش استاد گزارش کامل تقدیم کنم تا ایشون دستور تعویض آیسی رو صادر کنن. اما خب با توجه به کمبود زمانِ باز بودن مغازه، مجبور شدم آیسی رو تعویض کنم هرچند ایشون قبلاًٌ تلویحاً اجازه تعویض آیسی رو صادر کرده بودند. به هرحال با تعویض آیسی تغییری در مدار ایحاد نشد.
من هم تمام سعیم این بود که بدون هماهنگی با ایشون اقدامی نکنم

بالا