آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: ساده تر از این نمیشه ( تحلیل سوئیچینگ ترانزیستوری )

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با سلام خدمت استاد غزال عزیر و همه همراهان

در خصوص مقاومتها چون از مقاومت SMD وات بالا استفاده کرده فکر میکنم اگه میخواست از 1 مقاومت 720 کیلو استفاده کنه بایستی از مقاومتی استفاده میکرد که واتش خیلی بالا باشه.
که فکر کنم چون در لحظه اول خازن C1 اتصال کوتاه هست جریان زیادی از مقاومت ها کشیده میشه و اگه وات مقاومتها کم باشه میسوزن.
و در خصوص نحوه عملکرد کنترل ولتاژ خروجی همانطور که در تایپیک دیگری از شما آموختم:
وقتی ولتاژ خروجی از +5 ولت بشتر بشه در نتیجه ولتاژ پایه 1 آی سی 431 افزایش پیدا میکنه و در نتیجه ولتاژ پایه 2 اپتو کوپلر PC1 کم میشه در نتیجه هدایت PC1 بیشتر میشه و در نتیجه وقتی در لحظه ای هستیم که ولتاژ سیم پیچ کمکی ثانویه مثبت است بنابراین پایه بیس Q2 مثبت میشه و Q2 فعال میشه و پایه بیس Q1 را زمین میکنه و نمیزاره Q1 فعال بشه.
و زمانی که ولتاژ خروجی کمتر از +5 بشه در نتیجه ولتاژ پایه 1 آی سی 431 کمتر میشه و در نتیجه ولتاژ پایه 2 اپتوکوپلر PC1 بیشتر میشه و هدایت کنندگی PC1 کمتر میشه و قادر به فعال کردن Q2 نیست و برای همین Q1 بکار خودش ادامه میده.

با سپاس فراوان

آفرین

درود

دقیقا همینطوره که نحوه کنترل ولتاژ خروجی را تحلیل فرمودید با این تفاوت که کوپلر و Q2 نسبت به میزان افزایش و کاهش ولتاژ خروجی موجب کاهش یا افزایش بایاس Q1 میشوند و لذا Q1 را بکلی غیرفعال یا بشدت فعال نمیکنه بلکه متناسب با افزایش و کاهش ولتاژ خروجی بشکل معگوس موجب کاهش یا افزایش فعالیت Q1 میشه.
یعنی اگه ولتاژ خروجی بیشتر از نرمال بشه موجب کاهش فعالیت Q1 میشه
و اگه ولتاژ خروجی کمتر از نرمال بشه موجب افزایش فعالیت Q1 میشه.

اما درخصوص فلسفه ۴ مقاومت بجای یک مقاومت که مشابه سجاد عزیز پاسخ فرمودید ، دلیل اصلی را مطرح نفرمودید .
سپاس و تقدیر

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود

در خصوص سوال
چرا از ۴ مقاومت سری ۱۸۰ کیلو بجای یک مقاومت ۷۲۰ کیلو استفاده کرده

راهنمایی:
در منبع تغذیه لامپ های روشنایی LED هم از این شیوه استفاده میشه و در مواردی بجای یک مقاومت از چند مقاومت استفاده میشه.
همچنین در تلویزیون LED و LCD

سپاس

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
سلام استاد مهربانم اول از همه متشکرم متشکرم.
به نظر من استفاده از چهار مقاومت جهت کم جون کردن ولتاژ است.که فقط بتونه بیس ترانزیستور را در آستانه هدایت قرار دهد.( با استفاده از چهار مقاومت قدرت آب را کم کرده تا فقط زورش دریجه اب رو در استانه باز کردن قرار دهد.) وچرا از یک مقاومت جهت کم کردن قدرت آب استفاده نکرده به علت فشار زیاد آب و ترکیدگی مقاومت آهسته اهسته قدرت فشار اب رو کم کرده و همچنین خرابی زودتر مقاومت .و کم کردن لغزش لوله اب
استاد مهربانم من مدار اینوتر رابا تک ترانزیستور بستم اما نمیدانم مشکل کارم کجاست که نتیجه نگرفتم. ترانزیستور 13009 و ترانس کاهنده 220 به12 و 20 دور سیم لاکی به دور ترانس بستم2 ولت هم برق داره. جهت بیس ترانزیستور

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام استاد مهربانم اول از همه متشکرم متشکرم.
به نظر من استفاده از چهار مقاومت جهت کم جون کردن ولتاژ است.که فقط بتونه بیس ترانزیستور را در آستانه هدایت قرار دهد.( با استفاده از چهار مقاومت قدرت آب را کم کرده تا فقط زورش دریجه اب رو در استانه باز کردن قرار دهد.) وچرا از یک مقاومت جهت کم کردن قدرت آب استفاده نکرده به علت فشار زیاد آب و ترکیدگی مقاومت آهسته اهسته قدرت فشار اب رو کم کرده و همچنین خرابی زودتر مقاومت .و کم کردن لغزش لوله اب
استاد مهربانم من مدار اینوتر رابا تک ترانزیستور بستم اما نمیدانم مشکل کارم کجاست که نتیجه نگرفتم. ترانزیستور 13009 و ترانس کاهنده 220 به12 و 20 دور سیم لاکی به دور ترانس بستم2 ولت هم برق داره. جهت بیس ترانزیستور

درود

ضمن تقدیر و تشکر
بابت مقاومت ها اشاراتی کردی اما دلیل اصلی نیست.
ضمنا مقاومت ۷۲۰ کیلویی دقیقا کار ۴ مقاومت ۱۸۰ کیلویی را انجام میده ولی با اینحال طراح نقشه دلیل کاملا روشنی برای استفاده از ۴ مقاومت بجای یک مقاومت داشته .

نقشه اینورتری که ساختی آپلود کن تا اشکال را بررسی کنم
اگه از سیم پیچ فیدبک جداگانه استفاده کردی دراینصورت دو سر سیم پیچ فیدبک را جابجا کن.
ضمنا اگه ولتاژ بیس امیتر ۲ ولت باشه یعنی ترانریستور سوخته
چون ولتاژ بیس امیتر باید نهایتا ۷ ،. ولت باشه
اگه منظورت اینه که با برق شهر ۲ ولت میده اشکالی نداره
نقشه ارسال کن مشخص میشه و اتفاقا جهت ارزیابی تحلیل بسیار مفیده.

اگه ولتاژ تغذیه ۱۲ ولت یا کمتر است و بین بیس و ولتاژ تغذیه از ۷۲۰ کیلو استفاده کردی اشتباهه و باید از حدود ۲۰۰ اهمی استفاده کنی چون ولتاژ تغذیه در نقشه تاپیک بسیار بالاست و مستقیما از یکسو شده برق شهر استفاده کرده.
ولی شما از نقشه بعنوان اینورتر و از باطری ولتاژ پایین برای تغذیه استفاده میکنی.

فقط با ۴ قلم ،
یک مقاومت ۲۰۰ اهم بایاس و یک مقاومت حدود ۳۰ اهم سری بین بیس و سیم پیچ فیدبک و یک ترانزیستور و ترانس باید نوسان کنه و ولتاژ بالای حدود ۱۰۰ الی ۳۰۰ ولت از سیم پیچ ۲۲۰ ولت دریافت بشه فعلا از خازنی در بخش نوسانساز استفاده نکن

سپاس

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
۲۰۲۰۰۱۲۸_۱۲۲۶۵۴_resized.jpg
استاد دو سر سیم فید بک رو جابه جا کردم یک لحظه ولتاژ به وجود میاد در حدی که دست لغزش میده.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
مشاهده فایل‌پیوست 162499
استاد دو سر سیم فید بک رو جابه جا کردم یک لحظه ولتاژ به وجود میاد در حدی که دست لغزش میده.

درود

اشتباهه
آیا ۲۰ دور خودت پیچیدی و مجزا هست ؟
سیمی که هم ۱۲ ولت و هم ۲ ولته یعنی چی ؟
مقاومت بایاس و بیس کو؟
زیادی خلاصه کردی .
اینو مونتاژ کن
IMG_20200128_135551_942.jpg

سپاس

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
درود

اشتباهه
آیا ۲۰ دور خودت پیچیدی و مجزا هست ؟
سیمی که هم ۱۲ ولت و هم ۲ ولته یعنی چی ؟
مقاومت بایای و بیس کو؟
زیادی خلاصه کردی .

سپاس

استاد مهربانم مدار رو طبق مقاومت های که گفته بودید بستم . به جای مقاومت 200 اهم 220 اهم و به جای مقاومت 30 اهم 21 اهم استفاده کردم. ولتاژ ورودی 6 ولت
با منبع تغذیه . که ترانزیستور نوسان کرد . ولتاژ خروجی ( پل دیود و خازن) 312 ولت و 308 ولت با نوسان
بله 20 دور سیم پیچ رو خودم پیچیدم و مجزا است.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
استاد مهربانم مدار رو طبق مقاومت های که گفته بودید بستم . به جای مقاومت 200 اهم 220 اهم و به جای مقاومت 30 اهم 21 اهم استفاده کردم. ولتاژ ورودی 6 ولت
با منبع تغذیه . که ترانزیستور نوسان کرد . ولتاژ خروجی ( پل دیود و خازن) 312 ولت و 308 ولت با نوسان
بله 20 دور سیم پیچ رو خودم پیچیدم و مجزا است.

درود

باور نداشتی نوسان کنه ؟

متوجه نشدم پل دیود و ۳۱۲ ولت و ۳۸۰ ولت چیه ؟
جهت مشاهده علاقمندان ، ولتمتر را به خروجی اینورتر یا ترانس متصل کن و مداری که ساختی به باطری متصل کن و عکس بگیر و ارسال کن که ولتاژ بالا در ولتمتر قابل مشاهده باشه.
اگه ترانس بزرگ باشه میتونه لامپ روشنایی ۲۲۰ ولت LED را روشن کنه و دراینصورت اگه لامپ داشتی با لامپ روشن عکس بگیر درغیراینصورت با ترانس کوچیک احتمالا لامپ مدام روشن و خاموش میشه و جوابگو نیست .

سپاس

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
جهت مشاهده علاقمندان ، ولتمتر را به خروجی اینورتر یا ترانس متصل کن و مداری که ساختی به باطری متصل کن و عکس بگیر و ارسال کن که ولتاژ بالا در ولتمتر قابل مشاهده باشه.
۲۰۲۰۰۱۲۸_۲۲۴۰۵۸.jpg۲۰۲۰۰۱۲۸_۲۲۴۱۰۲.jpg۲۰۲۰۰۱۲۸_۲۲۴۱۰۰.jpg

استاد مهربانم در12 ولت باطری ماشین ترانس صوت میکشه. احتمالا مشکل از کوچکی ترانس است .
و در همین 37 ولت نمیتونه یک لامپ 12 ولتی رو روشن کنه.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
[

درود

ولتاژی در ولتمتر دیده نمیشه و اساسا سلکتور روی ولت نیست و قطعا خاموشه
حجم تصاویر خیلی بالاست
ویرایش کوچیکی روی عکس باعث میشه حجمش کم بشه

سپاس