آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: سئوال در مورد پیچیدن ترانس سوئیچینگ

bahramikhah

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-15
434
1,111
55
کبودراهنگ همدان
با سلام و با کسب اجازه از اساتید محترم و در تکمیل فرمایشات استاد گرامی، همانطور که میدونید در اکثر نقشه های استاندارد مدارات الکترونیک ، در کنار یکی از سیم پیچ ها علامتی به شکل دایره ای کوچک مشاهده می شود. که این علامت بیان کننده پایه شروع سیم پیچ و مشخص کننده جهت سیم پیچی می باشد.​
شما عزیز گرامی می تونید برای خودتان یه پروتکل یا قانونی در پیچیدن سیم پیچ مشخص نموده و برای همیشه اون قانونو برای خودتان اجرا کنید. مثلا اگر طول سیم زیاد نیست ( مخصوصا در بحث سویچینگ که معمولا طول سیم های لاکی در حدود چند سانتی متر یا چند متره!) با ماژیک تینری رنگی یکی از سیم ها را آبی و دیگری را قرمز رنگ نمایید و طبق شکل ضمیمه آنها را شماره گذاری نمایدد و دور قرقره یا بوبین بپیچید و در نهایت به پین های قرقره مربوط لحیمکاری نمایید!
110.jpg

bahramikhah

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-15
434
1,111
55
کبودراهنگ همدان
همچنین این پروتکل را برای سایر سیم پیچ ها که لایه های تکی بوده و این لایه ها از یکدیگر عایق گردیده هم مصداق دارد . نکته خیلی مهم فقط جهت پیچیدن سیم پیچ می باشد که فقط باید خودمان را عادت بدیم که جهت سیم پیچ همیشه در یک جهت باشد و فقط به شماره بندی سیم ها دقت داشته باشته باشیم که فقط به پین مربوط که در نقشه ها مشخص شده لحیم نماییم 220.jpg

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
464
قم
درود

ثانویه دو سیم پیچ مجزا و مستقل است
که بالایی سه سر است که یک سیم انتهایی بلااستفاده است و لذا معلوم نیست برای چه منظوری در نظر گرفته

به هر حال اگر در جهت عقربه ساعت بپیچی بعد از تعداد دور لازم باید سیم را خارج کنی و مجددا باید در همان جهت قبلی بپیچی .

حالا سیم پیچ دیگر ثانویه که در نقشه بخش پایینی ترانس است
اگر سیم بالای این سیم پیچ را آغاز سیم پیچ محسوب کنیم باید در جهت عکس سیم پیچ قبلی ( یعنی باید جهت عکس عقربه ساعت ) بپیچی

در هر صورت با توجه به موقعیت و شرایط ترانس در نقشه و بدون توجه به صحت و سقم علامتی که طراح نقشه معین کرده ، تنها نکته مهم ترانس کوچیک که باید رعایت کنید اینه که دو سیم پیچ ثانویه باید در جهت عکس یکدیگر باشند ،فقط همین

یعنی سیم پیچ بالایی ثانویه که بالاترین قسمت را ابتدای سیم پیچ محسوب کنیم و در جهت عقربه ساعت مثلا ۱۰ دور بپیچیم و اینجا یک ارتباط خارج میکنیم و مجددا در همان جهت عقربه ساعت تا انتها می پیچیم سر نهایی را خارج میکنیم.

حالا سیم پیچ پایینی
اگر بالای سیم پیچ را آغاز سیم پیچی محسوب کنیم باید در جهت عکس عقربه ساعت بپیچیم .

و جهت سیم پیچ اولیه در این نقشه اهمیتی نداره و سیم پیچی با سر وسط است که از ابتدا تا انتها در یک جهت می پیچی و فقط از وسط سیم پیچ یک سیم بعنوان سر وسط خارج میکنی
اگه ابهامی داری پایه های ترانس را در نقشه نامگذاری کن و ابهام احتمالی خود را مطرح کن.
بی جهت موجب پیچیدگی شده و اگه محل اتصال دو سر سیم پیچ پایینی را جابجا میکرد ترانس معقولی میشد و هر دو ثانویه در یک جهت پیچیده میشد .

اما سوالات پست اولم را پاسخ ندادی
چرا مشتاق این تغذیه شدی ؟
میتونی تغذیه تابلو تهیه کنی و فقط سیم پیچ ثانویه ترانس بزرگ آنرا بدلخواه خودت بپیچی و بهمین سادگی به قدرت بسیار بالاتر و مطمئن تر برسی
بابت اعتبار نقشه ، هرچند بررسی عمقی نکردم اما با بررسی سطحی بنظر من نقشه خوبی نبود و بعید بنظر میرسه جواب بگیری .

تهیه و سیم پیچی ترانس مطلوب سوئیچینگ مصیبت بزرگی است
لذا اگر نقشه قابل قبولی هم بود من از تغذیه تابلو استفاده میکردم چه رسد به این نقشه با طراحی ضعیف
که تغذیه ایزوله نیست و ضمنا بعید بنظر میرسه جواب بده.
از چه منبعی تهیه کردید ؟

سپاس

output.jpg

درود بر استاد عزیزم جناب غزال
توضیحاتتون بسیار خوب و قابل فهم بود
در پاسخ به سئوالی که مطرح فرمودید باید عرض کنم من کلا به منابع تغذیه با توان بالا علاقه خاصی دارم مثل پوش پول یا فول بریج و یا هالف بریج
حقیقتش من این منبع رو از یک کانال در یوتیوب برداشتم و قصد ساختش رو دارم. چند ماهی میشه این کانال رو دنبال میکنم و میتونم عرص کنم به جرات تا حالا بیش از ۲۰ یا ۲۵ پروژه مختلف رو از این کانال ساختم و بدون ایراد همشون جواب دادن. از جمله کانالهایی هست که اصلا مطلب فیک نمیزاره و تمامی فایلهای مرتبط با پروژه های خودش رو هم پابلیک در اختیار دیگران میگذاره

منبعی که الان صحبتش هست رو هم اخیرا ساخته و فیلم کارکرد مدار همینطور تستهاش رو گذاشته. محافظت از اتصال کوتاهش هم به خوبی جواب میده. بعد از اتصال کوتاه کافیه پین مرتبط رو روی مدار قطع و وصل کرد تا مدار دوباره استارت بشه. من فیلم لینکش رو قرار میدم. اگر محبت کنید ملاحظه کنید خوشحال میشم نظرتون رو بدونم
همینطور اگر منبعی طوئیچینگ و قابل اعتماد با توان بالا مد نظر دارید راهنمایی کنید ممنونم

https://m.youtube.com/watch?v=CmdLJAmgYL0&t=285s

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود بر استاد عزیزم جناب غزال
توضیحاتتون بسیار خوب و قابل فهم بود
در پاسخ به سئوالی که مطرح فرمودید باید عرض کنم من کلا به منابع تغذیه با توان بالا علاقه خاصی دارم مثل پوش پول یا فول بریج و یا هالف بریج
حقیقتش من این منبع رو از یک کانال در یوتیوب برداشتم و قصد ساختش رو دارم. چند ماهی میشه این کانال رو دنبال میکنم و میتونم عرص کنم به جرات تا حالا بیش از ۲۰ یا ۲۵ پروژه مختلف رو از این کانال ساختم و بدون ایراد همشون جواب دادن. از جمله کانالهایی هست که اصلا مطلب فیک نمیزاره و تمامی فایلهای مرتبط با پروژه های خودش رو هم پابلیک در اختیار دیگران میگذاره

منبعی که الان صحبتش هست رو هم اخیرا ساخته و فیلم کارکرد مدار همینطور تستهاش رو گذاشته. محافظت از اتصال کوتاهش هم به خوبی جواب میده. بعد از اتصال کوتاه کافیه پین مرتبط رو روی مدار قطع و وصل کرد تا مدار دوباره استارت بشه. من فیلم لینکش رو قرار میدم. اگر محبت کنید ملاحظه کنید خوشحال میشم نظرتون رو بدونم
همینطور اگر منبعی طوئیچینگ و قابل اعتماد با توان بالا مد نظر دارید راهنمایی کنید ممنونم

https://m.youtube.com/watch?v=CmdLJAmgYL0&t=285s

درود

احتمالا نقشه هایی که از این منبع مونتاژ کردید مدارهای ساده ای بوده و در هر صورت اگه هزار مورد بدون اشکال هم از منبعی دیده باشید و بعنوان مثال اگه تابحال کوچکترین خطایی از من ندیده باشید دلیل محکمی نیست که ادعای جدید من هم فاقد خطا هست.

البته سلامت سابقه ، احتمال خطا را کمتر میکنه ولی سلامت آتی را تضمین نمیکنه.

در هر صورت خبط و خطاهای این نقشه کم نیست و مطمئنم جواب نمیده مضافا که طراحی ضعیفی داره و از همه بدتر اینکه ایزوله نیست و درحالیکه کلیه لوازم و قطعات ایزولاسیون در این تغذیه وجود داره اما نتونسته خروجی را از برق شهر ایزوله کنه که عیب قابل اغماضی نیست.

سعی کرده از نقشه های معتبر با تغییراتی کپی کنه ولی بین ترانزیستور معمولی و دارلینگتون تفاوتی قائل نشده و لذا نقطه کار نامناسبی حاصل شده بطوریکه بخشی از سیگنال مربعی حذف میشه و ولتاژ مضر القایی فرصت ظهور بیشتری پیدا میکنه و قطعات تحت فشار قرار گرفته و زودتر صدمه میبینه ، مضافا که بازدهی هم پایین میاد.

ایرادات اساسی فراوونی داره و نحوه رسم نقشه که مشخصهٔ قطعات بصورت کیلویی تعیین شده و مهمترین مشخصه برخی از خازن ها ازجمله خازن های بزرگ صافی مشخص نیست و فقط با ۲۰۰ ولت مشخص شده و از قواعد استاندارد استفاده نکرده جملگی گویای ضعف شدید طراح و کپی ناشیانه است .

در هر صورت طراحی کل نقشه ساده تر از محاسبه ترانس هاست و ضعف فاحش طراح در بخش قابل تقلید نقشه گویای شدت ضعف وی در محاسبه قطر و تعداد دور و هسته ترانس هاست .

بطوریکه من ۱℅ هم انتظاری از این نقشه ندارم و در صورت مونتاژ مشخص میشه چکاره است ؟
حتی در فیلمی که آزمایش میکنه در لحظه اتصال المنت به خروجی ، ولتاژ خروجی حدود ۵ ولت افت میکنه و معلوم نیست چرا این ضعف بزرگ را بنمایش گذاشته .

اما بابت معرفی تغذیه مناسب ، در پست قبل هم توضیح دادم که برای تهیه تغذیه بسیار قوی تر و مطمئن تر که به وفور امتحان خود را پس داده استفاده از تغذیه تابلوهای روان است بطوریکه فقط با دستکاری و تغییر سیم پیچ ثانویه ترانس اصلی و تغییر ناچیز مدار ، قادر به تهیه هر ولتاژ دلخواه و با قدرت بالا و بسیار دقیق هستید باوجودیکه برخلاف این تغذیه نیازی به آپ امپ و تغذیه ۱۲ ولت مجزا و رگلاتور ۵ ولتی هم نداره .

سپاس

output-1.jpg

آخرین ویرایش:

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
464
قم
درود

اگه ابهامی داری پایه های ترانس را در نقشه نامگذاری کن و ابهام احتمالی خود را مطرح کن.
بی جهت موجب پیچیدگی شده و اگه محل اتصال دو سر سیم پیچ پایینی را جابجا میکرد ترانس معقولی میشد و هر دو ثانویه در یک جهت پیچیده میشد .

درود بر استاد غزال عزیز و گرامی

پیش تر از راهنمایی شما در این مبحث استفاده کردم. علی رغم اینکه این تغذیه را با دلایل محکم رد کردید اما چون سابق بر اون مدار رو تا حدود 80 درصد مونتاژ کرده بودم قصد کردم که از جهت آزمون و خطا ادامه کار رو هم انجام بدم. اما چون هسته مورد نظر را مدتی نداشتم کمی به تعویق افتاد

با توجه به راهنمایی حضرتعالی ترانس کوچک رو پیچیدم اما به نظرم به خاظر ضعف در فهمِ خودم اشتباه اون رو پیچیدم. از اونجا که فرمودید با مشخص کردن و نامگزاری پایه ها رفع ابهام کنم لذا مجدد مسدع اوقات شریفتان شدم تا بنده را راهنمایی کنید

بنده مطابق PCB و نحوه قرار گیری ترانس کوچک روی مدار سعی کردم شماره گذاری ها پایه ها را مشخص کنم به طوری که دقیقا مطابق با شماتیک نیز باشد.

لذا اگر محبت بفرمایید مطابق اعداد برای سمت اولیه و حروف برای سمت ثانویه بنده را راهنمایی کنید. با عنوان مثال شروع سیم پیچیِ طرف اعداد از شماره 1 به 3 و یا طرف حروف از حرف D به C. و همچنین رعایت موافق یا مخالف بودن جهت چرخش چه اولیه نسبت به ثانویه . و چه هر کدام از دو سیح پیچ نسبت به هم در طرفِ اولیه یا ثانویه.( از این جهت که در هر کدام از طرفین اولیه و ثانویه دو سیم پیچی انجام میشود و در مجموع چهار سیم پیچ)

بنده ی مبتدی را عفو بفرمایید اگر موجب اتلاف وقت گرانبهای استاد میشوم.منتظر راهنمایی حضرتعالی هستم.

سپاس

لینک عکس در اندازه بزرگ

GG.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود بر استاد غزال عزیز و گرامی

پیش تر از راهنمایی شما در این مبحث استفاده کردم. علی رغم اینکه این تغذیه را با دلایل محکم رد کردید اما چون سابق بر اون مدار رو تا حدود 80 درصد مونتاژ کرده بودم قصد کردم که از جهت آزمون و خطا ادامه کار رو هم انجام بدم. اما چون هسته مورد نظر را مدتی نداشتم کمی به تعویق افتاد

با توجه به راهنمایی حضرتعالی ترانس کوچک رو پیچیدم اما به نظرم به خاظر ضعف در فهمِ خودم اشتباه اون رو پیچیدم. از اونجا که فرمودید با مشخص کردن و نامگزاری پایه ها رفع ابهام کنم لذا مجدد مسدع اوقات شریفتان شدم تا بنده را راهنمایی کنید

بنده مطابق PCB و نحوه قرار گیری ترانس کوچک روی مدار سعی کردم شماره گذاری ها پایه ها را مشخص کنم به طوری که دقیقا مطابق با شماتیک نیز باشد.

لذا اگر محبت بفرمایید مطابق اعداد برای سمت اولیه و حروف برای سمت ثانویه بنده را راهنمایی کنید. با عنوان مثال شروع سیم پیچیِ طرف اعداد از شماره 1 به 3 و یا طرف حروف از حرف D به C. و همچنین رعایت موافق یا مخالف بودن جهت چرخش چه اولیه نسبت به ثانویه . و چه هر کدام از دو سیح پیچ نسبت به هم در طرفِ اولیه یا ثانویه.( از این جهت که در هر کدام از طرفین اولیه و ثانویه دو سیم پیچی انجام میشود و در مجموع چهار سیم پیچ)

بنده ی مبتدی را عفو بفرمایید اگر موجب اتلاف وقت گرانبهای استاد میشوم.منتظر راهنمایی حضرتعالی هستم.

سپاس

لینک عکس در اندازه بزرگ

GG.jpg

درود

جای d و c را عوض کن یعنی d به ۱۵ اهمی متصل بشه تا جای نقطه هم عوض بشه

حالا اولیه را از هر طرف دوست داری بپیچ و از وسطش یک سیم بیرون بیار
دو تا ثانویه رو هم بابد در یک جهت بپیچی
یعنی اولیه در هر جهتی بپیچی مهم نیست ولی کلا در یک جهت باشه
دو تا ثانویه را هم آزاد هستی از هر طرف دوست داری بپیچی ولی باید هر دو را یک جهت بپیچی

ساده ترین راه است که خودبخود خواسته نقشه را تامین میکنه و البته طراح باید اینکارو میکرد ولی بی جهت پیچیده کرده
ضمنا خیلی دوست دارم نتیجه را اعلام فرمایید که ببینم چجوری بهش اطمینان کردی
طراح تغذیه ای که بسادگی قابل ایزوله شدن بوده ولی ایزوله نکرده شبیه اینه که وسط دروازه ای هستی كه دروازه بان نداره و نیم متر با دروازه فاصله داری که احدی نمیتونه خارج از دروازه شوت کنه ولی طراح این نقشه همون گسی هست که این کار بزرگ را کرده و اینکه چجوری شوت کرده داخل دروازه نرفته خیلی کار بزرگی است .

سپاس

آخرین ویرایش:

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
464
قم

درود بر شما استاد عزیز و گرانقدر

استاد بنده این مدار رو ساختم و چندین تست هم ازش گرفتم. حتی نسخه ی دیگری از این مدار توسط طراح منتشر شد که به صورت تغذیه دوبل 50 ولت هست و دارای فیدبک و اون مشکل افت ولتاژ در هنگام اتصال بار به طور کلی برطرف شده. من هر دو مدار رو هم ساختم و حتی در مدار دوم در حدود 20 آمپر جریان از مدار کشیدم و افت ولتاژ ناچیزی در حدود کمتر از نیم ولت داشت

سئوالی که شدیدا ذهن من رو مشغول کرده مربوط به فرمایش شماست در مورد این مدار که فرمودید ایزوله نیست. دقیقا چه چیزی باعث شده که این مدار ایزوله نباشه

ایا ایزوله بودن یک مدار اینگونه نیست که بخش های ولتاژ مدار در خروجی ظهور نداشته باشه و ارتباط مستقیم این دو بخش وجود نداشته باشه؟؟!!

با دانش اندکی که دارم یک مدار برای ایزوله بودن نیاز به یکی از این سه روش داره. یا جدا سازی فیزیکی مثل استفاده از دی الکتریک ها. یا استفاده از ترانسفورماتور . و یا استفاده از اتصال دهنده نوری که اوپتوکوپلر باشه

در این مدار بین دو طرف اولیه و ثانویه ( های ولتاژ و خروجی ) از یک ترانسفورماتور سوئیچینگ استفاده شده و چطور میتونه ولتاژ بزرگ ورودی در خروجی ظهور پیدا کنه؟

ممنون میشم اگر اجمالا در مورد این مبحث ایزوله بودن مدار توضیحی بفرمایید و اگر بشه روی شماتیک نشون بدید دقیقا در چه قسمتی از مدار میشه ایزوله نبودنِ این مدار رو مشاهده کرد؟ با توجه به اینکه فرمودید ابزار ایزوله بودن در مدار وجود داره اما طراح این کار رو نکرده.

سپاس از شما :icon26:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود بر شما استاد عزیز و گرانقدر

استاد بنده این مدار رو ساختم و چندین تست هم ازش گرفتم. حتی نسخه ی دیگری از این مدار توسط طراح منتشر شد که به صورت تغذیه دوبل 50 ولت هست و دارای فیدبک و اون مشکل افت ولتاژ در هنگام اتصال بار به طور کلی برطرف شده. من هر دو مدار رو هم ساختم و حتی در مدار دوم در حدود 20 آمپر جریان از مدار کشیدم و افت ولتاژ ناچیزی در حدود کمتر از نیم ولت داشت

سئوالی که شدیدا ذهن من رو مشغول کرده مربوط به فرمایش شماست در مورد این مدار که فرمودید ایزوله نیست. دقیقا چه چیزی باعث شده که این مدار ایزوله نباشه

ایا ایزوله بودن یک مدار اینگونه نیست که بخش های ولتاژ مدار در خروجی ظهور نداشته باشه و ارتباط مستقیم این دو بخش وجود نداشته باشه؟؟!!

با دانش اندکی که دارم یک مدار برای ایزوله بودن نیاز به یکی از این سه روش داره. یا جدا سازی فیزیکی مثل استفاده از دی الکتریک ها. یا استفاده از ترانسفورماتور . و یا استفاده از اتصال دهنده نوری که اوپتوکوپلر باشه

در این مدار بین دو طرف اولیه و ثانویه ( های ولتاژ و خروجی ) از یک ترانسفورماتور سوئیچینگ استفاده شده و چطور میتونه ولتاژ بزرگ ورودی در خروجی ظهور پیدا کنه؟

ممنون میشم اگر اجمالا در مورد این مبحث ایزوله بودن مدار توضیحی بفرمایید و اگر بشه روی شماتیک نشون بدید دقیقا در چه قسمتی از مدار میشه ایزوله نبودنِ این مدار رو مشاهده کرد؟ با توجه به اینکه فرمودید ابزار ایزوله بودن در مدار وجود داره اما طراح این کار رو نکرده.

سپاس از شما :icon26:

درود

موضوع خوبی مطرح فرمودی اما
اولا خیلی دیر کردی و ناگزیر به بررسی کامل موضوع هستم و تقریبا بکلی فراموش کردم

ثانیا در شرایط حاضر هیچ فرصتی ندارم و فقط قادرم پاسخ های کوتاه تقدیم کنم و لذا فرصت بررسی عمقی نقشه را ندارم.

اما دو دلیل کاملا واضح و ساده میتونم تقدیم کنم که این تغذیه ایزوله نیست و طراح ضعیفی طراحی کرده.

1- تست عملی
یکی از سیم های خروجی را به یک پروب ولتمتر و دیگری را یکبار به فاز و یکبار به نول متصل و گزارش کن چند ولته ؟ و ببین فیل را زمین گیر میکنه یا نه ؟

2- در نقشه پست 7 که ارسال فرمودید ساده ترین خطا که براحتی قابل تشخیصه گراند دو طرف ترانس پایین نقشه است که معلوم نیست با چه استدلالی دو طرف ترانس را مستقیما بیکدیگر متصل و مرتبط کرده که ایزوله نباشه؟

البته چیزهایی خاطرم هست که اگر اشتباه نگرفته باشم و همون نقشه مورد نظرم باشه ، اساسا این نقشه عملی هم بنظر نمیرسید و ممکن نیست بدون رفع مشکلات و خطاهای بزرگش کار کنه ؟

شما همین نقشه رو مونتاژ فرمودی یا مشابه این نقشه ؟
اگر نقشه مورد نظرم باشه حرفه ای ترین افراد نمیتونن بسادگی از این نقشه جواب بگیرن و لذا خیلی خیلی عجیبه که پاسخ گرفتی و شاید نقشه مشابهی مونتاژ فرمودی .

هرچند طراحی که گراند بخش ایزوله و غیر ایزوله را مستقیما بهم متصل میکنه تکلیفش مشخصه اما نقشه مورد نظرم خطاهای بزرگتر از این هم داشت و یکی دو تا خطا نبود .

در هر صورت اگر در دوره اموزشی حضور داشتید در تاپیک پرسش و پاسخ مطرح فرمایید تا به تفصیل در خدمت باشم .
در غیراینصورت پس از برگزاری دوره اموزشی در خدمت هستم و بسیار مشتاقم بدونم چطور مونتاژ فرمودی و پاسخ هم گرفتی.
و اساسا چطور منظور طراح و ابهامات عجیب و غریب نقشه را متوجه شدی مثلا بالای ترانسی که پایین نقشه است سه نقطه را با نام + led1 مشخص کرده که یکی از آنها را به گراند متصل کرده ودو نقطه دیگر در نزدیکی و جوار همان نقطه است و لذا چرا هر سه نقطه را بعنوان گراند معرفی نکرده ؟
و اگر هر سه گراند هستند چرا مقاومتی بین دو نقطه هم پتانسیل استفاده کرده ؟
و چرا هر طرف مقاومت را به آند دو دیود متصل کرده ؟
و چطور از جریان نمونه گیری کرده ؟

و الی ماشاالله از این ابهامات که در عجبم چطور مقصود طراح را درک فرمودی و موفق به مونتاژ و استفاده هم شده اید ؟

ضمنا در چه مدت زمانی 20 آمپر استفاده فرمودید ؟
شماره قطعات بخش قدرت که استفاده شده نیز گزارش فرمایید.

سپاس
IMG_20200515_050511_661.jpg

آخرین ویرایش:

چهارسو

کاربر vip
vip
کاربر
2021-01-11
277
315
مشهد
سلام به اساتید گرامی.
در یک مدار برای استفاده از ترانس فورماتور یک طرف نوشته400و یک طرف نوشته20منطورش اگه ولتاژ باشه که مدار مورد نظر که lcrمتر هست و تغذیه 5ولت..یا اینکه منظورش تعداد دور سیم پیچ ها هست؟نقشه رو الان در سایت قرار میدم.ببخشید من نمیدونم در تایپیک درست پیام میدم یا نه.چون هر تایپیکی رو باز میکنم موضوعش بسته شده.سپاس از راهنمایی شما

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

2aagh

کاربر vip
کاربر
2019-11-13
86
171
39
ahwaz
به نام خدا
اکثرا مرسومه ابتدا اولیه می پیچن بعد ثانویه رو
نکته مهم اینکه نقطه شروع در شماتیک شما علامت گذاری میشود توسط یک نقطه
که باید رعایت شود و حتما حتما اولیه و ثانویه در یک جهت پیچیده شود
چپ گرد یا راست گرد مهم نیست
اگر اولی راست گرد پیچیدی دومی رو هم باید راست گرد ......

تو سیم پیچی ترانس چیزی به اسم جهت نداریم ????????????

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال
بالا