آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: روشن نشدن پاور A-200W-5 تابلو روان

chapwolf

کاربر vip
vip
کاربر
2012-10-15
128
185
مازندران
با سلام خدمت دوستان و همکاران محترم چندین بار شده که من پاور تابلو روان رو تعمیر کردم و تجربه نسبی در مورد تعمیرات دارم ولی این بار 2 تا پاور A-200 مشتری برام آورده از یک تابلو روان کنده شده که متاسفانه هر دو تا یک مشکل رو دارن هیچ کدوم روشن نمیشن و ولتاژ ندارن

اقداماتی که انجام دادم این هست.
با تستر بین راهی که دستی درست کردم چراغ 40 وات تو هر دو پاور یک لحظه روشن و خاموش میشه!!! یکی خیلی کم نور و یکی کمی پر نور که نشان دهنده این هست، تقریباً قسمت AC برد سالمه
آی سی 13009 رو با اینکه تست گرفتم و دیدم سالم هست ولی تعویض کردم
آی سی TL494 رو با اینکه می دونستم مشکل نداره تعویض کردم
خازن های 470uf رو خارج مدار تست کردم حدود 419 ولت میده و وقتی روشن میشه 163 ولت ثابت میده نه کم میشه نه زیاد! در مورد این خازن هم بگم رفتم از مغازه خریدم که دانه ای 15000 تومان هست اونها هم اکثراً 470 نوشته ولی 420 تا بیشتر خازن نشون نمیده از 5 تا خازنی که گرفتم برای پاورهای خراب فقط 1 بود که 499 خارج مدار نشون میداد. در ضمن وقتی روشن میشه خازن ها کاملاً شارژ میشن و وقتی برق رو قطع کردی حتماً بایدخازن رو خالی کنم یعنی برق زیادی تو خازن ها جمع میشه
خازن سرامیکی 2u2j 400V رو با خازن سنج تست گرفتم با اینکه دیدم سالم هست با این حال با 225j 400v تعویض کردم
پشت مدار رو با تینر 10000 کاملاً شستم و از نظر قلع مردگی بررسی کردم مشکلی نداشت
دیود ها رو خارج مدار تست کردم
ترانزیستورها رو خارج مدار تست کردم. سالم بودن
فیوز ها دیود ها و زینر ها و تا جایی که می تونستم مقاومت ها رو خارج مدار تست کردم و سالم بودن
وقتی به برق می زنی ولتاژ قسمت آی سی 110 الی 115 هست و آی سی های 13009 شروع به داغ شدن می کنن که اگر روی هدسینک باشن مشکلی پیش نمیاد
سلف ها رو تست کردم و از لحاظ اتصال مشکلی نداشتن ولی متاسفانه دستگاهی برای تست چوک و سلف ندارم!!!!!
آی سی 4045ُST رو خارج مدار تست کردم به نظر مشکلی ندارن
دیگه واقعاً موندم این پاور دیگه چیزی نداره که ولتاژ نمیده جالبی کار این هست که هر دو تا پاور این شکلی شدن هر دو تا هم تو یک تابلو روان دو طرفه نسب بودن!!!!
من حدود 15 تا پاور از این دست رو تعمیر کردم که همشون همین مشکلاتی رو که نوشتم داشت!!!!!!!!!!!! و مشکلشون حل شد نهایت با پتانسومتر ولتاژ رو کمی تنظیم می کردم و حداقل 9 الی 2 سال بدون مشکل کار می کردن!!!!!
نمی دونم قطعه ای از نظر شما هست که اشتباه تست کرده باشم یا اینکه ندیده باشم.
1.jpg
2.jpg

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

رسول21

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2009-09-04
200
409
اول از همه خازنهای ۴۷ میکرو
۴.۷ میکرو و ۱ میکرو و۲۲ میکرو رو تعویض کنید ۵۰ ولتی هستتد
دقت کنید مثبت و منفی رو اشتباه جا نزنید
بعد از سلامت۱۳۰۰۹ و مقاومت کم اهم روبروی ۱۳۰۰۹ ها اطمینان حاصل کنید
خازنهایی که گفتم تست نکنید قیمتی هم ندارند تعویض کنید با جنس مرغوب
اگر با همه اینکارها خروجی نیومد
خازنهایرفیلتر خروجی ۳۳۰۰ میکرو رو تستesr بگیزید همچنین شاتکی ها

رسول21

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2009-09-04
200
409
اول از همه خازنهای ۴۷ میکرو
۴.۷ میکرو و ۱ میکرو و۲۲ میکرو رو تعویض کنید ۵۰ ولتی هستتد
دقت کنید مثبت و منفی رو اشتباه جا نزنید
بعد از سلامت۱۳۰۰۹ و مقاومت کم اهم روبروی ۱۳۰۰۹ ها اطمینان حاصل کنید
خازنهایی که گفتم تست نکنید قیمتی هم ندارند تعویض کنید با جنس مرغوب
اگر با همه اینکارها خروجی نیومد
خازنهایرفیلتر خروجی ۳۳۰۰ میکرو رو تستesr بگیزید همچنین شاتکی ها

gasemi.m100

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-12-02
475
950
برای دوستان در اینده
در صورت فشار به ترانزیستور ها و یا سوختن ان ها مقاومت های فیوزی کم اهم متصل به ان ها افزایش اهم شدید پیدا میکنن ولی ظاهر سالم دارند حتما انها را هم تست یا تعویض کنید

آخرین ویرایش:

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,026
2,819
31
ایا ایسی تغذیه شده؟ آیا خروجی پالس ایسی رو دارید؟
وقتی ایسی بایاس نشه مدار به حالت خواب میره ...چون سوئیچ نشده که روشن بشه

آخرین ویرایش:

gasemi.m100

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-12-02
475
950
اولاً شما باید بر طبق قوانین تاپیک جدا برای موردتون میزدید... چون موضوعات و پستا اینطوری درهم و قاطی پاتی میشه
متاسفانه توجه نکردید. دیدم موضوع کامل نشده یکی از موارد ممکنه پیش بیاد رو بیان کردم سوالی نپرسیدم

aryamon

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-10-25
1,316
2,944
خازن 470 میکرو200 ولت یکیش ظاهرش معیوب نشان می دهد اینو عوض کن

gasemi.m100

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-12-02
475
950
نتیجه رو اعلام کنید حتما.

دقیقا نتیجه ی چی رو؟ اعلان کنیم؟
بزارید حداقل یه سوال بپرسم بعد راهنمایی حتما نتیجه رو اشتراک میذارم
بعد از تعویض ترانزیستور و مقاومت های فیوزی (البته 1.5 اهم به جای 1.8 اهم) الان منبع صدای ویز ویز میده میتونه به خاطر مقدار متفاوت مقاومت فیوزی و عدم تقارن باشه اگر نه راهنمایی کنید با تشکر

رسول21

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2009-09-04
200
409
با سلام خدمت دوستان و همکاران محترم چندین بار شده که من پاور تابلو روان رو تعمیر کردم و تجربه نسبی در مورد تعمیرات دارم ولی این بار 2 تا پاور A-200 مشتری برام آورده از یک تابلو روان کنده شده که متاسفانه هر دو تا یک مشکل رو دارن هیچ کدوم روشن نمیشن و ولتاژ ندارن

اقداماتی که انجام دادم این هست.
با تستر بین راهی که دستی درست کردم چراغ 40 وات تو هر دو پاور یک لحظه روشن و خاموش میشه!!! یکی خیلی کم نور و یکی کمی پر نور که نشان دهنده این هست، تقریباً قسمت AC برد سالمه
آی سی 13009 رو با اینکه تست گرفتم و دیدم سالم هست ولی تعویض کردم
آی سی TL494 رو با اینکه می دونستم مشکل نداره تعویض کردم
خازن های 470uf رو خارج مدار تست کردم حدود 419 ولت میده و وقتی روشن میشه 163 ولت ثابت میده نه کم میشه نه زیاد! در مورد این خازن هم بگم رفتم از مغازه خریدم که دانه ای 15000 تومان هست اونها هم اکثراً 470 نوشته ولی 420 تا بیشتر خازن نشون نمیده از 5 تا خازنی که گرفتم برای پاورهای خراب فقط 1 بود که 499 خارج مدار نشون میداد. در ضمن وقتی روشن میشه خازن ها کاملاً شارژ میشن و وقتی برق رو قطع کردی حتماً بایدخازن رو خالی کنم یعنی برق زیادی تو خازن ها جمع میشه
خازن سرامیکی 2u2j 400V رو با خازن سنج تست گرفتم با اینکه دیدم سالم هست با این حال با 225j 400v تعویض کردم
پشت مدار رو با تینر 10000 کاملاً شستم و از نظر قلع مردگی بررسی کردم مشکلی نداشت
دیود ها رو خارج مدار تست کردم
ترانزیستورها رو خارج مدار تست کردم. سالم بودن
فیوز ها دیود ها و زینر ها و تا جایی که می تونستم مقاومت ها رو خارج مدار تست کردم و سالم بودن
وقتی به برق می زنی ولتاژ قسمت آی سی 110 الی 115 هست و آی سی های 13009 شروع به داغ شدن می کنن که اگر روی هدسینک باشن مشکلی پیش نمیاد
سلف ها رو تست کردم و از لحاظ اتصال مشکلی نداشتن ولی متاسفانه دستگاهی برای تست چوک و سلف ندارم!!!!!
آی سی 4045ُST رو خارج مدار تست کردم به نظر مشکلی ندارن
دیگه واقعاً موندم این پاور دیگه چیزی نداره که ولتاژ نمیده جالبی کار این هست که هر دو تا پاور این شکلی شدن هر دو تا هم تو یک تابلو روان دو طرفه نسب بودن!!!!
من حدود 15 تا پاور از این دست رو تعمیر کردم که همشون همین مشکلاتی رو که نوشتم داشت!!!!!!!!!!!! و مشکلشون حل شد نهایت با پتانسومتر ولتاژ رو کمی تنظیم می کردم و حداقل 9 الی 2 سال بدون مشکل کار می کردن!!!!!
نمی دونم قطعه ای از نظر شما هست که اشتباه تست کرده باشم یا اینکه ندیده باشم.
مشاهده فایل‌پیوست 162261
مشاهده فایل‌پیوست 162262

خازنهای ۵۰ ولای رو تعویض کنید ونتیجه زو اعلان کنید
یدونه ۴۷ میکرو هست اونو ۱۰۰ ولتی ۴۷ میکرو بزارید بهتره
۳ تا ۴.۷ میکرو یدونه ۱ میکرو و یدونه۲۲ میکرو ۵۰ ولتی

بالا