آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: عدم ولتاژ در خروجی منبع سوئیچینگ ِ آمپلی فایر

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
465
قم
با سلام

منبع تغذیه یک آمپلی رو که در تصویر مشاهده میکنید در خروجی دارای مشکل هست. دو عدد ترانس سوئیچینگ داره که یکی از ترانس ها تا خروجی سمت خودش بدون مشکل هست. اما ترانس بزرگتر مشکل داره. ولتاژ 310 ولت DC تا ورودی ترانس میاد و ولتاژ ثابته . اما در خروجی ترانس ولتاژ قابل قبولی به صورت AC وجود نداره. حدود 8.5 ولت در خروجی داره که بعد از دیود و خازن هیچ گونه ولتاژ DC نمیده.دیود هم سالم هست. با توجه به اینکه خروجی این ترانس بعد از دیود و خازن ها باید 32 ولت DC داشته باشه اما خب اصلا ولتاژی نداره.

البته اینکه ولتاژ خروجی ترانس به صورت AC 8.5 ولت هست خودش جای سئوال داره که چرا اینقدر کم؟

ترانس رو از نظر ظاهری چک کردم . طرف اولیه به ثانویه راه نمیده و علی الظاهر سالمه. یه آی سی هم قبل از ترانس بود به نام str w6754 که تعویض هم کردم اما باز فرقی نکرد. اوپتوکوپلرها هم 3 عدد در راستای دو ترانس موجود بود که هر سه رو خارج و تست کردم و سالم بودن. TL431 کنار ترانس رو هم چک کردم اونم سالم بود. ممنون میشم راهنمایی کنید که چه قطعاتی رو باید چک کنم دیگه. البته اگر راه اصولی برای فهم سالم بودن ترانس هم وجود داره بفرمایید که چک کنم. ممنون

photo_2020_01_12_17_06_06.jpg

photo_2020_01_12_17_06_13.jpg

photo_2020_01_12_17_06_20.jpg

photo_2020_01_12_17_06_25.jpg

photo_2020_01_12_17_06_30.jpg

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
البته اینکه ولتاژ خروجی ترانس به صورت AC 8.5 ولت هست خودش جای سئوال داره که چرا اینقدر کم؟
درود دوست عزیزم خروجی ترانس چطور ولتاژ گیری کردید 8.5 ولت ac است.

por-ali-89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2013-08-28
1,237
4,603
تهران
درود
در قسمت اولیه ترانس بررسی کنید . بیشتر مقاومت های اهم بالا قطع میکنه مثلا 100k

تمام مقاومت های قسمت اولیه را خوب باز کنید و چک کنید
د قسمت ثانوبه هم ممکن است اتصالی باشه و حتی در مدار مصرف کننده

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
465
قم
درود دوست عزیزم خروجی ترانس چطور ولتاژ گیری کردید 8.5 ولت ac است.

درود

در خروجی شش عدد پین هست که لحیم شده اند. سه تای سمت راست در مدار بهم متصل هستند و سه تای سمت چپ هم به هم متصلند. لذا انگار در کل دوتا خروجی داریم. تک تک رو نسبت به هم ولتاژگیری کردم با مولتی متر. هرکدام از سه تای سمت راست با یکی از سمت چپ دارای این ولتاژ است

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
465
قم
درود
در قسمت اولیه ترانس بررسی کنید . بیشتر مقاومت های اهم بالا قطع میکنه مثلا 100k

تمام مقاومت های قسمت اولیه را خوب باز کنید و چک کنید
د قسمت ثانوبه هم ممکن است اتصالی باشه و حتی در مدار مصرف کننده

درود. مقاومت ها را تک تک چک کردم. همگی سالم بودند. در قسمت ثانویه هم تا جایی که امکان داشت چک کردم. هیچ گونه اتصالی یافت نشد

آیا ممکن است که اختلال در عدم کلیدزنی درست ِ آی سی 6754 باشه؟ چون ولتاژی که به پایه VCC میرسه خیلی متغیر هست. البته نه پشت سر هم. هر چند دقیقه تغییر میکنه. از 2 ولت هست 5 ولت . 8.5 ولت و نهایت 10

در دیتاشیت این آی سی خوندم گویا این ولتاژ باید در حدود 20 ولت باشه.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود. مقاومت ها را تک تک چک کردم. همگی سالم بودند. در قسمت ثانویه هم تا جایی که امکان داشت چک کردم. هیچ گونه اتصالی یافت نشد

آیا ممکن است که اختلال در عدم کلیدزنی درست ِ آی سی 6754 باشه؟ چون ولتاژی که به پایه VCC میرسه خیلی متغیر هست. البته نه پشت سر هم. هر چند دقیقه تغییر میکنه. از 2 ولت هست 5 ولت . 8.5 ولت و نهایت 10

در دیتاشیت این آی سی خوندم گویا این ولتاژ باید در حدود 20 ولت باشه.

درود

ترانس سوئیچینگ سالمه عیب نمیکنه
متناوب ترانس قابل اندازه گیری نیست
اگه دو سر اولیه ترانس ، ولتاژ داری ،( یعنی ولتمتر به دو سر اولیه متصل باشه و ولتاژی داشته باشه ) دیود و مقاومت کم اهم یا سلف سری با ثانویه را تست کن .
درغیراینصورت باید نقشه پیدا کنی یا نقشه بکشی تا بتونم راهنمایی کنم.
یک سیم ثانویه به گراند متصل میشه و سیم دیگر به دیود و مقاومت کم اهم یا سلف کوچک شبیه مقاومت که همینا رو گفتم تست کنی .
اگه ترانس t901 کار نمیکنه دراینصورت L841 یا D941 خرابه
آیا دو سر c909 یا zd911 ولتاژ داری ؟
ضمنا ببخشید فراموشم شد بعد از درخواست شما مشکل شما رو ببینم.
سپاس

آخرین ویرایش:

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
465
قم
درود

ترانس سوئیچینگ سالمه عیب نمیکنه
متناوب ترانس قابل اندازه گیری نیست
اگه دو سر اولیه ترانس ، ولتاژ داری ،( یعنی ولتمتر به دو سر اولیه متصل باشه و ولتاژی داشته باشه ) دیود و مقاومت کم اهم یا سلف سری با ثانویه را تست کن .
درغیراینصورت باید نقشه پیدا کنی یا نقشه بکشی تا بتونم راهنمایی کنم.
یک سیم ثانویه به گراند متصل میشه و سیم دیگر به دیود و مقاومت کم اهم یا سلف کوچک شبیه مقاومت که همینا رو گفتم تست کنی .
اگه ترانس t901 کار نمیکنه دراینصورت L841 یا D941 خرابه
آیا دو سر c909 یا zd911 ولتاژ داری ؟
ضمنا ببخشید فراموشم شد بعد از درخواست شما مشکل شما رو ببینم.
سپاس

درودِ بیکران

سپاس فراوان از توجه و عنایت حضرتعالی

نکته اول از توضیحاتتون باید عرض کنم که دو سر اولیه ترانس ولتاژ 310 ولت رو دارم.

نکته دوم ، تنها چیزهایی که با ثانویه ترانس سری هستند یک دیود دو پایه ( از نظر ظاهری مشابه با ترانزیستور پلاستیکی) یک عدد خازن آبی سرامیکی دو خازن الکترولیت و یک عدد سلف هست. مقاومت یا قطعه دیگری تا خروجی سری با ثانویه وجود نداره. تک تک قطعات سالم هستند.

دیود رو هم با مولتی متر هم با ماژول ترانزیستور تستر چک کردم. خازن ها و سلف هم سالم هستند. ظرفیت سلف 13 میکروهانری بود. ظرفیت خازن سرامیکی هم 470 پیکو فاراد هست.

باتوجه به نکات عرض شده L941 و D941 سالم بودند

اما قسمت آخر فرمایشتون دو سر C909 و ZD911 ولتاژی وجود نداره. در حالی که مشابه همین دو قطعات در ترانس مجاور ولتاژ حدود 13.5 وجود داره.

در ضمن جستجو کردم در نت مشابه بُرد وجود داره اما نقشه و شماتیکی ازش پیدا نکردم

LM-W550 SMPS MP 6870R7776AC 050428

اگر نیاز هست از پشت مدار عکس باکیفیت و نزدیکی ارائه کنم.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درودِ بیکران

نکته دوم ، تنها چیزهایی که با ثانویه ترانس سری هستند یک دیود دو پایه ( از نظر ظاهری مشابه با ترانزیستور پلاستیکی) یک عدد خازن آبی سرامیکی دو خازن الکترولیت و یک عدد سلف هست. مقاومت یا قطعه دیگری تا خروجی سری با ثانویه وجود نداره. تک تک قطعات سالم هستند.

دیود رو هم با مولتی متر هم با ماژول ترانزیستور تستر چک کردم. خازن ها و سلف هم سالم هستند. ظرفیت سلف 13 میکروهانری بود. ظرفیت خازن سرامیکی هم 470 پیکو فاراد هست.

اما قسمت آخر فرمایشتون دو سر C909 و ZD911 ولتاژی وجود نداره. در حالی که مشابه همین دو قطعات در ترانس مجاور ولتاژ حدود 13.5 وجود داره.

سپاس

درود

دو سر اولیه ولتاژی نداری و اشتباه میکنی
گفتم دو پروب را به دو سر اولیه بزن ولی قطعا جدا جدا با گراند اندازه گیر ی کردی.
آی سی نوسان نمیکنه و باید نقشه باشه ولی دیتاشیت را بگیرم و ببینم با دیتاشیت میتونم راهنمایی کنم ؟

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درودِ بیکران

سپاس

Screenshot_20200113-030520.png

درود
پایه ۱ پایه ای است که تنهاست و با بقیه فاصله داره و فاصله هم پایه ۲ محسوب میشه و لذا در سوالاتم شماره بقیه پایه ها رو اشتباه نکنی.

پروب مشکی را به منفی خازن بزرگ متصل کن و
پایه ۱ ببین ۳۱۰ ولت داری ؟
پایه ۳ ولتاژ داری ؟ نباید ولتاژی داشته باشه.
پایه ۴ چه ولتاژی داری ؟ اگه هیچ ولتاژی نداری همین پایه را بسمت خازن بزرگ و دیود پل برق شهر تعقیب کن که باید یک مقاومت بزرگ بالای ۵۰ یا ۱۰۰ کیلو هست که سوخته
اما حدس میزنم ولتاژ پایه ۴ در حال کم و زیاد شدن و دل دل زدن است که دراینصورت مقاومت فوق الذکر سالمه .
مقاومت دو سر زینر ۹۱۱ داخل مدار چند اهمه؟

سپاس

آخرین ویرایش:

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
465
قم
درود

دو سر اولیه ولتاژی نداری و اشتباه میکنی
گفتم دو پروب را به دو سر اولیه بزن ولی قطعا جدا جدا با گراند اندازه گیر ی کردی.
آی سی نوسان نمیکنه و باید نقشه باشه ولی دیتاشیت را بگیرم و ببینم با دیتاشیت میتونم راهنمایی کنم ؟

سپاس

درود استاد

مطابق عکس دو پایه ای که با فلش قرمز مشخص شده که به جایی اتصال ندارند و صرفا لحیم شده اند. دایره آبی یک سر اولیه و دو مربع مشکی رنگ سر دیگر اولیه هستند. پراب های مولتی متر را به قسمت آبی و مشکی که مشخص کردم وقتی متصل میکنم ولتاژ 310 ولت DC دارم.
لذا اصلا با گراند اندازه نگرفتم

سعی کردم عکس با کیفیتی که قابلیت زوم داشته باشه تهیه کنم. اینم لینک عکس
http://s6.picofile.com/file/8384698142/۲۰۲۰۰۱۱۳_۰۳۰۷۱۳.jpg

%DB%B2%DB%B0%DB%B2%DB%B0%DB%B0%DB%B1%DB%B1%DB%B3_%DB%B0%DB%B3%DB%B0%DB%B7%DB%B1%DB%B3.jpg

بالا