آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: عدم ولتاژ در خروجی منبع سوئیچینگ ِ آمپلی فایر

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
226
465
قم
سلام خدمت همکاران و مدیر محترم - اگر برد مورد نظر شما مربوط به dvdالجی هست ایسی strخراب شده که تغذیه ایسی صدا تامین میکنه دستگاه روشن میشود ولی صدا ندارد

درود. بله بُرد متعلق به دستگاه الجی هست. همونطور که در پست اول گفتم آی سی تعویض شد اما باز خروجی 32 ولت ولتاژ نداره.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
درود

استاد عزیز واقعا از محضر حضرتعالی عذرخواهی میکنم که تا این وقت از صبح مسدع اوقات شریف بودم

ان شاء الله فردا مزاحم خواهم شد

اما پاسخ سئوال حضرتعالی رو بدم که در ادامه راهنمایی بفرمایید

مقاومت 100 کیلو متصل کردم. هیچ گونه ولتاژی رو به پایه 4 وارد نکرد. پراب مشکی روی منفی خازن بزرگ و پراب قرمز روی پایه چهار که به وسیله مقاومت 100 کیلو به مثبت خازن بزرگ متصل شده.

اما در ادامه استاد مسیر برگشت پایه چهار رو که دنبال کردم مطابق تصویر به پایه ترانزیستور Q904 میرسه. آیا امکانش هست که ولتاژ پایه 4 آی سی توسط این ترانزیستور تامین بشه؟ چون دو پایه کناری ترانزیستور به ترتیب 11.5 ولت ، پایه وسط 13.85 ولت ولتاژ دارند. اما پایه کناری متصل به مسیر آی سی هیچ گونه ولتاژی نداره.

در ضمن تمامی مراحل را هم با مولتی متر دیجیتال مستک و هم با مولتی متر عقربه ای تست و ولتاژ گیری میکنم.

سپاس

%DB%B2%DB%B0%DB%B2%DB%B0%DB%B0%DB%B1%DB%B1%DB%B3_%DB%B0%DB%B3%DB%B0%DB%B7%DB%B1%DB%B3.jpg

ویرایش جدید

ترانزیستور مذکور رو از مدار خارج کردم و تست شد. ترانزیستور سوخته. به نظرم مشکل تامین ولتاژ همین باشه. درسته استاد؟
البته قطعه مورد نظر که C3202 هست رو ندارم. مشابهاتش رو هم نداشتم. باید فردا برم و بخرم.

درود

هر ترانزیستوری بجای این کار میکنه
و لذا جایگزینی با هر ترانزیستوری مقدوره و مهم نیست.

بین پایه ۳ و ۴ آی سی داخل مدار چند اهمه ( از دو طرف )

سپاس

آخرین ویرایش:

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
226
465
قم
درود

هر ترانزیستوری بجای این کار میکنه
و لذا جایگزینی با هر ترانزیستوری مقدوره و مهم نیست.

بین پایه ۳ و ۴ آی سی داخل مدار چند اهمه ( از دو طرف )

سپاس

درود بر استاد عزیز و بزرگوار

ترانزیستور رو با مدلی مشابه جایگزین کردم. اما توفیری حاصل نشد

پایه 3 و 4 از هر دو طرف به یک مقدار بودن. 0.2 اهم

سپاس فراوان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
درود بر استاد عزیز و بزرگوار

ترانزیستور رو با مدلی مشابه جایگزین کردم. اما توفیری حاصل نشد

پایه 3 و 4 از هر دو طرف به یک مقدار بودن. 0.2 اهم

سپاس فراوان

درود

بنابرین مقاومت زینر را اشتباه گفتی و زینر ۹۱۱ و یا دیود ۹۰۳ سوخته
جهت اطمینان دوباره مقاومت زینر ۹۱۱و یا دیود ۹۰۳ را از دو طرف و داخل مدار تست و گزارش کن
ضمنا توضیح بده چه شماره ای جایگزین کردی و چگونه از پایه های بیس و غیره مطمئن شدی و اشتباه نکردی ؟
و چطور تست کردی و متوجه شدی قبلی سوخته

سپاس

آخرین ویرایش:

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
226
465
قم
درود

بنابرین مقاومت زینر را اشتباه گفتی و زینر ۹۱۱ و یا دیود ۹۰۳ سوخته
جهت اطمینان دوباره مقاومت زینر ۹۱۱و یا دیود ۹۰۳ را از دو طرف و داخل مدار تست و گزارش کن
ضمنا توضیح بده چه شماره ای جایگزین کردی و چگونه از پایه های بیس و غیره مطمئن شدی و اشتباه نکردی ؟
و چطور تست کردی و متوجه شدی قبلی سوخته

سپاس

درود بر استاد عزیز

مقاومت زینر کماکان 0.2 اهم است. اما مقاومت دیود 903 چیزی در حدود 2.550 مگااهم می باشد.

دیود زینر رو از مدار خارج و تست کنم جهت سالم بودن؟

با ترانزیستور C1959 از نوع NPN مشابه تعویض کردم. بنده ماژول ترانزیستور تستر دارم . پایه ها را هم با همون چک کردم. گرچه دیتاشیت رو هم مطالعه کردم در هر دو مدل

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
درود بر استاد عزیز

مقاومت زینر کماکان 0.2 اهم است. اما مقاومت دیود 903 چیزی در حدود 2.550 مگااهم می باشد.

دیود زینر رو از مدار خارج و تست کنم جهت سالم بودن؟

با ترانزیستور C1959 از نوع NPN مشابه تعویض کردم. بنده ماژول ترانزیستور تستر دارم . پایه ها را هم با همون چک کردم. گرچه دیتاشیت رو هم مطالعه کردم در هر دو مدل

درود
در پست ۱۱ گفتی
مقاومت دو سر زینر 911 هیچ اهمی ندارد
اگه در پاسخ دقت نکنی اینهمه به درازا میکشه
زینر سوخته با اینحال خارج از مدار تست کن اگه اهمش از دو طف همین حدوده سوخته و عوض کن

سپاس

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
226
465
قم
درود
در پست ۱۱ گفتی

اگه در پاسخ دقت نکنی اینهمه به درازا میکشه
زینر سوخته با اینحال خارج از مدار تست کن اگه اهمش از دو طف همین حدوده سوخته و عوض کن

سپاس

درود بر شما

این هم از اهمال بنده اس که چون مقاومت بسیار کم بود عرض کردم نداره. شما ببخشید

دیود رو خارج کردم از مدار. سوخته

متاسفانه مشابه ندارم. 33 ولت هست. باید ببینم از روی قطعات و برد های دیگه میتونم پیدا کنم و جایگزین کنم. در اولین فرصتی که انجام شد نتیجه رو اعلام میکنم

سپاس :icon26:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
درود بر شما

این هم از اهمال بنده اس که چون مقاومت بسیار کم بود عرض کردم نداره. شما ببخشید

دیود رو خارج کردم از مدار. سوخته

متاسفانه مشابه ندارم. 33 ولت هست. باید ببینم از روی قطعات و برد های دیگه میتونم پیدا کنم و جایگزین کنم. در اولین فرصتی که انجام شد نتیجه رو اعلام میکنم

سپاس :icon26:

درود
چند زینر سری کن رویهم حدود ۳۳ بشه تا ۴ ولت کمتر و زیادتر مهم نیست

سپاس

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
226
465
قم
درود
چند زینر سری کن رویهم حدود ۳۳ بشه تا ۴ ولت کمتر و زیادتر مهم نیست

سپاس

درود.

استاد سه عدد زینر 11 ولت رو سری بهم متصل کردم. مقاومت دو سر زینر در مدار به حدود 320 اهم رسید. اما بازم ولتاژی نداره. پراب مشکی به منفی خازن بزرگ و مثبت به کاتد زینر

نکته : پایه امیتر ترانزیستور 1959 هیچ ولتاژی نداره. با اینکه ولتاژ پایه کلکتور حدود 19.5 هست و پایه بیس حدود 2 ولت. اما امیتر هیچ گونه ولتاژی نداره

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
درود.

استاد سه عدد زینر 11 ولت رو سری بهم متصل کردم. مقاومت دو سر زینر در مدار به حدود 320 اهم رسید. اما بازم ولتاژی نداره. پراب مشکی به منفی خازن بزرگ و مثبت به کاتد زینر

نکته : پایه امیتر ترانزیستور 1959 هیچ ولتاژی نداره. با اینکه ولتاژ پایه کلکتور حدود 19.5 هست و پایه بیس حدود 2 ولت. اما امیتر هیچ گونه ولتاژی نداره

سپاس

درود
مقاومت زینر داخل مدار را از دو طرف اعلام کن نه یکطرف
مقاومت ۱۰۰ کیلو را مجددا نصب و ولتاژ پایه ۴ را تست کن.
بیس ترانزیستور به کوپلر متصله ؟
تا اینجا گزارش کن سپس تست زیر .

ممکنه مجددا ترانزیستور سوخته باشه تست کن

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا