آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

در محافظ کولر پیشرانه هردو چراغ سبز و قرمز باهم چشمک میزند

صالح 123

کاربر
2015-08-25
113
110
باسلام اساتید عزیز تمام خازناشو عوض کردم ای سی هم عوض شده دیود های زنر هم همه سالمند فقط بار اول که مدارو باز کردم لحیم یکی از خازن های سرامیکی باز شده بود تستش کردم با مولتی متر سالم نشون داد دوباره لحیم کردم و مقاومت 560 اهم کنار رله رنگش تیره شده بود تستش کردم باز سالم بود نصبش کرده 4تا مقاومت ورودی قبل از خازن سرامیکی کا دوتا 220 باهم و دوتا 560 باهم موازی اند رنگشون تیره شده بود از مدار خارج کردم تستشون سالم نشون میداد

صالح 123

کاربر
2015-08-25
113
110
یه نکته ولتاژ 220ACتا قبل خازن سرامیکی هست اما وقتی بعد از خازن میگیرم (سر دوم خازن)ولتاژی نیست خازن سالمه؟ نکته دوم: وقتی با مولتی متر ولتاژ دوسر خازن مشکی بزرگو میگرم یعنی پروپ مولتی متر رو مشکی رو به منفی و قرمز رو به مثبت خازن میزنم والتاژ رو با منفی نشون میده مولتی متر !!@

amirmorady

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2020-01-09
277
1,310
ایران
عزیزان جواب مرا نمیدهید

با سلام
دوست عزیز برای ولتاژ گیری منفی از منفی مدار
گرفته شود و مثبت مولتی متر به مثبت قطعه 
مورد نظر ولتاژ گیری برد ها هم متفاوته هم تجربی
شما ال ای دی که بهتون گفتم تعویض کردید؟
از روی ظاهر نمی توان مطمئن شد و خطای خازن با
خازن سنج قابل تشخیص است نه با مولتی متر 
اگه بی دلیل قطعه عوض کنی و به برق زدید
هم باعث خرابی بیشتر هم تلاشت هدر میره
این نظر بنده بود گفته های بنده هم بیشتر
احتمالی و تجربی است و دستگاه مقابل شماست
و شما باید عیب یابی کنید وضعیت ال ای دی ها
رو در حال روشن بودن توضیح بدین تا نظر
دوستان چی باشه؟​

آخرین ویرایش:

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412
دوست من ، خازن بزرگ سرامیکی کارش توی این مدار کاهش ولتاژ ورودی هست که معمولا با یک مقاومت مقدار بالا سری میشه . قلع مردگی پایه که گفتین بی دلیل نبوده و به دلیل افزایش حرارت روی اون پایه بوده که یا مدار جریان زیادی کشیده یا خود خازن از داخل ایراد پیدا کرده داغ شده . شما اون مقاومت سری شده با این خازن رو تست کن این خازن رو هم ترجیحا تعویض کن و با ولتاژ گیری باید خروجی این خازن که به تغذیه مدار وارد میشه با گراند ولتاژ پایینی حدود تغذیه ای سی داشته باشی که متاسفانه عکستون رو از زاویه درستی نگرفتین زیاد قطعات مشخص نیستن . پشت خازن 220 یک دیود ژرمانیوم ظاهرا دیده میشه ایا اون سالمه ؟
در کل شما دو سر خازن صافی تغذیه که عددش خوانا نیست احتمالا 1000 میکرو هست باید ولتاژ تغذیه زیر 30 ولت داشته باشی . اول اون رو چک کن اگر نداشتی عیب رو تو مسیر تغذیه باید بگردی . نتیجه رو لطفا مرحله مرحله اطلاع بده

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412
یه نکته ولتاژ 220ACتا قبل خازن سرامیکی هست اما وقتی بعد از خازن میگیرم (سر دوم خازن)ولتاژی نیست خازن سالمه؟ نکته دوم: وقتی با مولتی متر ولتاژ دوسر خازن مشکی بزرگو میگرم یعنی پروپ مولتی متر رو مشکی رو به منفی و قرمز رو به مثبت خازن میزنم والتاژ رو با منفی نشون میده مولتی متر !!@

این یعنی یا خازن رو برعکس نصب کردین یا جهت دیود های یکسوساز قبل خازن تغذیه رو . شما قبل از تعویض بی دلیل قطعات باید اول از سلامتشون مطمئن شی بعد اگر لازم بود دقیقا جهت قطعات و مقدارشون رو رعایت کنی . اینجوری بدتر عیب رو پیچیده تر کردین

صالح 123

کاربر
2015-08-25
113
110
سلام بعد از پل دیود خازن220و25ولته قبل خازن تغذیه همین که گفتم یک دیدو زنر 12 ولته که دو سرش 12 ولت هستس دوسر خازن هم 12 ولت نشون میده مسیر پایه خازن رو دنبال میکنم درسته میرسه به خازن نارنجیه که مثبت و منفیسش درسته

صالح 123

کاربر
2015-08-25
113
110
دوست من خازن سرامیکی با هیچ مقاومتی سری نشده موازی شده که فکر کنم برا تخلیه خازنه خازن مستقیم. وصله به پل دیود

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412
تنظیم پتانسیومتر هارو تغییر ندادین ؟ بنظر پتانسیومتر ها اصلا تنظیم نیستن
ایا در لحظه روشن شدن رله عمل می کنه ؟
ترانزیستور bc327 اتصال نباشه ، چکش کردین ؟

مقدار 220 میکرو برای خازن اصلی تغذیه کمی پایینه مطمئن هستین فابریکش همین بوده ؟ تمامی قطعات برد تو عکس نیستن و بدون دونستن شماتیک مدار عیب یابی مشکله . در صورتی که با مولتی متر تمامی قطعات مدار رو چک کردین و مطمئن شدین از سلامتشون ( حتی اگر به قطعه ای شک داشتین درش بیارین بیرون تست کنین ) احتمالا ایراد یا از ای سی هست یا تنظیمات پتانسیومتر ها .
در مورد تست خازن ها با مولتی متر ، مولتی متر های جدید اکثرا تست مقدار خازن هم دارن که معمولا تا رنج 40 میکروفاراد رو میتونن اندازه بگیرن

صالح 123

کاربر
2015-08-25
113
110
دوست من خارن هار همه عوض کردم ظرفیت ها مثل فابریکه پتانسیومتر هردو نو گذاشتم اینم بگم که با پتانسیومتر فابریکش وقتی یه ذره میچرخوندمش ال ای دی قرمز خاموش میشد ولی ال ای دی سبز ثابت نمیشد ورله کار نمی کرد. دوستان گفتند که عوضشون کنم عوض کردم الان هرچه میچرخونم هیچ تغیری نمیکنه تازه ال ای دی قرمز هم خاموش نمیشه قبلا ال ای دی فابریکش بود

بالا