آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

کمک در استفاده از ماسفت مشابه

Hoomanhidaji

VIP PLUS
VIP PLUS
vip
کاربر
2019-10-08
142
92
46
سلام به اساتید عزیز
در پاور سوییچینگ مدل سورما 2500 وات از دو نوع ماسفت PTA20N50 و OSG55R190 استفاده شده با توجه نبود جنسهای مرغوب جایگزین ، من از SPP24N60 بجای PTA20N50 استفاده کردم ولی وقتی این قطعات تعویض کردم پاور روشن نمیشه و یکی از ماسفتهای OSG55R190 دایم میسوزه .
1-آیا جایگزین کردن این ماسفت SPP24N60 بجای PTA20N50 کار صحیحی هست ؟
2- علت سوختن ماسفت OSG55R190 بطور مشخص یک ماسفت ، دلیل بر تغییر ماسفت بالا هست ؟

پیوست‌ها

Parsa2309

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2019-02-22
764
2,540
تهران -شانکهای
با احترام ، دوست عزیز اول دقیقا دیتاشیت قطعه معیوب و جایگزین رو مطالعه کنید ، بزرگترین اشتباه همکاران در استفاده از ماسفت مشابه ، دقت نکردن در اهم ماسفت مشابه است که مانع ادامه فعالیت برد میشه ، این اهم باید نزدیک به فت اصلی و پایین تر (تاکید میکنم اهم پایین تر) باید باشه. نکته بعدی تعویض مقاومت اهم پایین همزمان با تعویض فت هستش

آخرین ویرایش:

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
سلام به اساتید عزیز
در پاور سوییچینگ مدل سورما 2500 وات از دو نوع ماسفت PTA20N50 و OSG55R190 استفاده شده با توجه نبود جنسهای مرغوب جایگزین ، من از SPP24N60 بجای PTA20N50 استفاده کردم ولی وقتی این قطعات تعویض کردم پاور روشن نمیشه و یکی از ماسفتهای OSG55R190 دایم میسوزه .
1-آیا جایگزین کردن این ماسفت SPP24N60 بجای PTA20N50 کار صحیحی هست ؟
2- علت سوختن ماسفت OSG55R190 بطور مشخص یک ماسفت ، دلیل بر تغییر ماسفت بالا هست ؟

همانطور که همکارانم به طور صحیح اشاره نمودند
پاسخ سوال یک : ماسفت مشابه نزدیک به ماسفت اصلی است اما در صورت تعویض میبایست تمام ماسفت های پل ها را از این مدل بیاندازید مشکلات که در صورت عدم عملکرد ماسفت در اینگونه از ماسفت ها که نزدیک به ماسفت اصلی انتخاب میشوند نمیتواند این باشد که بعد از اتصال به برق ماسفت بسوزد یا مدار کار نکند معمولا دستگاه خروجی دارد و در زمان نیاز به اراعه جریان بالا مدار قدرت اراعه جریان بالا به خروجی را ندارد.
پاسخ سوال 2 : تا مشخص نشود ماسفت مورد نظر در کدام قسمت و وظیفه کدام بخش را بر عهده دارد نمیتوان نتیجه گیری کرد.
اما من فکر میکنم مشکل کار شما یا نامرغوب بودن ماسفت ها است یا مدار تحریک گیت ماسفت ها

emanbatyaneh

کاربر vip
vip
کاربر
2014-06-27
243
304
کرمانشاه
متاسفانه قطعات مرغوبی برای پاور های ماینر در بازار نیست . تمامی ماسفت ها باید یکسان باشند طبق فرمایشات دوستان و اساتید بزرگوار . برای بنده چهار عدد پاور آوردن که همه سوخته بود به علت نبود قطعه یک پاور دسته دوم سالم خریدم و از قطعاتش بقیه رو درست کردم . سودم کم شد ولی مشتری راضی بود.

سوال
سلام بنده هم دو عدد مافست را عوض کردم با پل دیود و قطعات معمول که می سوزند خروجی دارم اما با یک لامپ 15 وات 12 ولت که وصل میکنم خروجی از 12 ولت به 11 ولت میرسه و ریپل میزنه
علت میتونه از تعویض نکردن تمام مافست ها باشه ممنون روز خوش

Hashem7mo

کاربر
2020-09-22
1
10
30
سلام خدمت دوستان پاورهای مورچه و کنون مدل های تک فن 2600 وات دارای بردهای کاملا مشابه هستن.
من با این پاورها کلی وقت تلف کردم و ور رفتم و تعداد زیادی هم ماسفت سوزوندم در عوض کلی هم تجربه کسب کردم.که ای کاش کسب نمیکردم.
1.تو این پاورها از دومدل ماسفت pta20n50 و osg55r190 استفاده شده،هردو مدل پونصد ولت و بیست آمپر هستند با این تفاوت که اهم osg کمتره و بهتر جوابگ هست.
2.قبل از هرچیز در قسمت pfc حتما حتما ترانزیستورهای گیت ماسفت رو که از مدل 2f و1p هستند و برای گیت هر ماسفت یکی از هرکدومش استفاده شده تعویض بشه با مدل zcw و zdw که دربازار وسایتها موجوده.حتی اگه نسوخته باشن باید با این مدل تعویض بشن والا در لحظهای که پاورو روشن میکنید یا چند دقیقه بعد از روشن شدن یکی از ماسفت ها میسوزه و مدارتون اتصال کوتاه میشه.یکیشون npn هست و دیگری pnp توجه داشته باشید zcwبجای1pقرار میگیره وzdwبجای2f.
3.چک کردن مقاومت های گیت و یک دیود موازی با مقاومت شارژگیت که اونهم باید چک بشه.
*.من تا الان با مورد نشتی خازن چه در ورودی و چه در خروجی مواجه نشدم هرگز با اینکه تعداد زیادی از این مدل تعمیر کردم شاید بیشتر از 30 تا...
4.تو چندتا از این پاور ها در قسمت pfc بجای دو مدل ماسفتی که اشاره کردم و چهارتا بصورت وموازی بسته شده و pfc انجام میدن,بنده از دو تا ماسفت osg60r074hz استفاده کردم و کاملا هم عالی کار کردن.این مدل ماسفت 47 آمپر هست به همین دلیل چهارتا قرار ندادم. اهم این مدل 0.074 --که میشه کمتر از نصف مقاومت مدل اصلی که طبق فرمایش یکی از اساتید نباید ماسفتی که استفاده میکنید اهم بیشتر از مدل اصلی داشته باشه.
*ببخشد طولانی شد...
5.مسئله دیگه ای که تو این پاور برام عجیب بود دو عدد دیود دیپ و موازی باهم هستند.که خازن های الکترولیتی 450 ولتو قبل ازاینکه رله و ntc کارشونو انجام بدن شارژ میکنه.من این دیود هارو حذف کردم،اتصال بین پایه مثبت پل دیود و سلف اطلاح ضریب توان رو از پشت برد کاملا قطع کردمو از قسمتی که دو عدد دیود حذف شده یک سیم به پشت سلف اصلاح ضریب توان وصل کردم.
***توجه کنید یک سر سیمو قبل از سلف لحیم کنید همون طرفی که از پل دیود قطعش کردید.وسر دیگش به خروجی رله و ntc همون قسمت که از خازن های صافی بزرگ جداش کردین.****
بعد انجام این کار ورودی پاورتون میشه مثل سورما 2500 وات که خرابی کمتری نسبت به کنون و مورچه داره.واتصال پاورتون به برق شهری بدلیل اینکه ولتاژ ورودی اول از ntc و بعد از رله رد میشه و دیودی نیست که قبل از اینها خازنهارو شارژکنه، نرم میشه.

6.افت ولتاژ زمانی که از پاور بار میکشید....
1.اول از همه برسی کنید خازنها بعد از انجام pfc باید بین 380 تا 400 ولت شارژ بشه...
2.بعدش مطمعن بشید که ماسفت های قدرت قبل ترانس و مقاومت های گیتش سالم هستند.
3.اما کسی که میاد این سوالو میپرسه به احتما زیاد این مراحل وکلی تستهای دیگه انجام داده... خواستم بگم طبق تجریبیات بنده نود در صد این مشکل برمیگرده به کار نکردن فیدبک..
یعنی من همین مشکل رو داشتم و با تعویض ایسی نزدیک ترانس اصلی cm6901 مشکل برطرف شد.*شانزده پایه دارد*
با ایسی cm6500 اشتباه گرفته نشه که چهارده پایه داره..
تشکر ببخشید خیلی زیاد شد.

بالا