آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: مشکل برد یخچال

reza.93

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2015-03-13
478
1,429
سلام و عرض ادب
یک عدد برد یخچال واسم آوردن ایراد توی تغذیه هست
آی سی ۷ پایه (به شماره TOP245PN) مربوط به تغذیه برد ترکیده بود تعویض کردم با لامپ سری تست کردم لامپ روشن میشه بدون لامپ هم آی سی دوباره میترکه.

خروجی بخش تغذیه درسته و اتصال کوتاه نداریم و حتی با منبع تغذیه ۱۲ ولت دادم برد روشن شد و رله هم فعال شد.

مقاومت ورودی چاپر خیلی کمه در حد 0.7 اهم
و وقتی چاپر رو برمیدارم لامپ سری خاموش میشه.
آیا امکان سوختن چاپر هست ؟

عکس ها رو بزودی اضافه میکنم
با تشکر از همگی

آخرین ویرایش:

~H03in~

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-08-20
899
7,084
با سلام ابتدا از سلامت خازن صافی تغذیه و جنس مرغوب ایسی مطمئن شوید و قطعات قسمت اولیه را دوباره با دقت بررسی کنید در مورد خرابیه چاپر به ندرت اتفاق میوفتد ولی بعید نیست ...

آخرین ویرایش:

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK

همکارگرامی
باتوجه به نظر همکار محترم ~H03in~ که صحیح است
در مرحله اول از سلامت ای سی مطمعن شوید (جنس های نامرغوب یا کپی در بازار زیاد شده است)
در مرحله دوم به دلیل شدت سوختگی و جمپر شدن پایه های ای سی و انتقال ولتاژ 300 ولت به تمام پایه های ای سی امکان سوختن قطعات مجاور آن من جمله مقاومت و اپتوکوپلر است.
که پیشنهاد من تعویض اپتوکوپلر و 2 خازن ورودی و تست سلامت پل دیود است.
نتیجه را با نقل قول اطلاع دهید.

Screenshot_181.png

آخرین ویرایش:

h.heydari

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
2016-09-26
836
3,850
پارس آباد مغان
با سلام
دوست عزیز اپتوکوپلر و3 تا دیود تغذیه را تعویض کنید اگر مشکل حل نشد آی سی تغذیه نامرغوب وخراب میباشداز آی سی مرغوب استفاده کنید.

behi0021

VIP+ افتخاری
کاربر
2017-01-18
538
866
تهران
همکارگرامی
در مرحله اول از سلامت ای سی مطمعن شوید (جنس های نامرغوب یا کپی در بازار زیاد شده است)
در مرحله دوم به دلیل شدت سوختگی و جمپر شدن پایه های ای سی و انتقال ولتاژ 300 ولت به تمام پایه های ای سی امکان سوختن قطعات مجاور آن من جمله مقاومت و اپتوکوپلر است.

شما بین فاز و نولت ارتباط هست میتونی پله پله بیای جولو و ببنی با قطع کودم قطعه اون اهم از بین میره احتمال خرابی اپتوکوپلر هست در ضمن دیود 101را فکر کنم برعکس زدی

reza.93

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2015-03-13
478
1,429
با سلام ابتدا از سلامت خازن صافی تغذیه و جنس مرغوب ایسی مطمئن شوید و قطعات قسمت اولیه را دوباره با دقت بررسی کنید در مورد خرابیه چاپر به ندرت اتفاق میوفتد ولی بعید نیست ...

همکارگرامی
باتوجه به نظر همکار محترم ~H03in~ که صحیح است

مشاهده فایل‌پیوست 161906

با سلام
دوست عزیز اپتوکوپلر و3 تا دیود تغذیه را تعویض کنید اگر مشکل حل نشد آی سی تغذیه نامرغوب وخراب میباشداز آی سی مرغوب استفاده کنید.

شما بین فاز و نولت ارتباط هست میتونی پله پله بیای جولو و ببنی با قطع کودم قطعه اون اهم از بین میره احتمال خرابی اپتوکوپلر هست در ضمن دیود 101را فکر کنم برعکس زدی

با تشکر از همه دوستان بابت کمک های گرانقدرشون ایشالا فردا که رفتم مغازه از کمکهاتون استفاده میکنم و نتیجه رو اعلام میکنم.

reza.93

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2015-03-13
478
1,429
سلام مجدد
تست کردم همه قطعات سالم بودن بغیر از خازن صافی اصلی (با اینکه ظاهرش کاملا سالم بود) در اصل این خازن خوب (یا شاید اصلا) فیلتر نمیکرد و ولتاژ یکدست به مدار نمیداد و همین نوسان باعث ترکیدن آی سی میشد. البته من خازن کوچک رو هم تعویض کردم.

reza.93

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2015-03-13
478
1,429
سلام خسته نباشید
نتیجه گرفتید؟ کاملا درست شد مهندس؟

سلام ممنون
بله درست شد و برد روشن شد و بیزر برد هم صدا داد. دادم به تعمیرکار یخچال که بندازه روی یخچال.

بالا