آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: افت ولتاژ پاور 12 ولت 30 آمپر هنگام بارکشی

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,169
گنبد کاووس
به هر حاال از نظر بنده تغذیه شما در بخش خازنهای بزدگ ضعف داره
و ولتاژ نرمال نیست
روی خازنهای بزرگ باید چیزی در حدود 350 الی 370 ولت DC داشته باشید در صورتی که شما 320ولت گزارش میفرمایید اون هم توسط ورودی 220 ولت !

در همون تاپیک که آدرس رو قرار دادم میتونید از استاد غزال بزرگوار که ایشان از اساتید برجسته الکترونیک و افتخارات کشور میباشند کمک بگیرید
میتونید ادرس این لینک رو هم قرار دهید تا گزارش کارهای صورت گرفته رو در فرصتی بررسی نمایند
و یا خودتون گزارش کامل و مبسوطی ارائه دهید

پایدار باشید

Newman1

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-04-12
343
883
اینا رو عوض کن باید درست شه photostudio_1578959644644.jpg

Newman1

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-04-12
343
883
ترانزیستور های درایور ترانس کوچک ایا هردو سالمند زنرها ی وصل به کلکتور هاشون چی خازن متصل به پایه vcc ای سی ایا ولتاژ کافی دارد اون خازن پلی استر هم ظرفیتش خیلی مهمه و خرابیش باعث همین ایراد میشه

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: eshahnazi

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
پاور 12 ولت 30 آمپر دارم که خروجی آن بدون بار نرمال و 12 ولت است، اما وقتی مقاومت 10 اهم وصل می کنم ولتاژ خروجی 3.7 ولت می شود.
پاور آب خورده که تعدادی قطعات سوخته بود تعویض شد و با تینر تمیز گردید.
ترانزیستورهای 13009 و مقاومت 1.5 اهم دو عدد تعویض شدند. TL494 تعویض و روی سوکت بسته شد. دیودهای شاتکی سالم است.
ولتاژ خازن های بزرگ هنگام بدون بار و بارکشی 160 ولت می باشد.
خازن های 3300 میکرو خروجی تعویض شد فرقی نکرد.
ولتاژ پایه 1 آی سی بدون بار 2.18 ولت و هنگام بارکشی 0.7 ولت می شود.
همه دیودها و مقاومت ها را با خارج کردن یک پایه تست کردم سالم بودند.

همکاران لطفا راهنمایی کنید.

مشاهده فایل‌پیوست 161822مشاهده فایل‌پیوست 161823

درود

احتمالا تا شب فرصت ندارم
کامل و شفاف گزارش کنید اشکال چیه چه قطعاتی عوض کردید و تابحال چکار کردید تا در اولین فرصت بررسی کنم

سپاس

eshahnazi

کاربر vip
کاربر
2010-06-03
68
352
اریسمان
ترانزیستور های درایور ترانس کوچک ایا هردو سالمند زنرها ی وصل به کلکتور هاشون چی خازن متصل به پایه vcc ای سی ایا ولتاژ کافی دارد اون خازن پلی استر هم ظرفیتش خیلی مهمه و خرابیش باعث همین ایراد میشه

سلام و تشکر از اینکه وقت گذاشتید.
مشکل بدلیل خرابی دیود زنر ZD1: 1N4752 متصل به ترانزستور 2655 بود که با تعویض آن مشکل افت ولتاژ هنگام بارکشی حل شد. دیودها قبلا روی برد تست کرده بودم به نظر سالم نشون می داد. حالا که خارج از برد تست کردم خراب بود.
دست همگی درد نکنه
از استاد غزال و حبیب تشکر می کنم، کنجکاوانه مشکلات را بررسی می کنند.

mahdi_gholam

کاربر vip
کاربر
2017-08-03
17
18
سلام من یک پاور 12 ولت 10 امپر s120-12 دارم یک ایسی 8 پایه داره روی ای سی سمباته کشیده شده و شماره ان معلوم نیست کسی از دوستان نمیداند شماره ایسی چی هست

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام من یک پاور 12 ولت 10 امپر s120-12 دارم یک ایسی 8 پایه داره روی ای سی سمباته کشیده شده و شماره ان معلوم نیست کسی از دوستان نمیداند شماره ایسی چی هست

درود

باید نقشه متعلقات آی سی را بکشی ارسال کنی تا قابل ارزیابی باشه
درغیراینصورت اگه دوستان مجرب مطلع باشند اعلام می کنند.

سپاس

mahdi_gholam

کاربر vip
کاربر
2017-08-03
17
18
سلام استاد خسته نباشین
استاد یک پاور سویچینگ 12 ولت 5 امپر (s60-12) برای تعمیر اومده چند تا زنر و ایسی سوخته بود تعویض شدن
الان میزنم به برق پاور خروجی ندارد ولتاژ دو سر خازن صافی 320 ولت است برق پاور قطع میکنم خازن شروع به خالی شدن میکند به محض این که ولتاژ خازن صافی به 135 ولت میرسد مدار چند ثانیه استارت میکند و 12 ولت در خروجی ظاهر میشود
موندم مشکل از چی هست
خازن های مدار هم تعویض شدن
فقط یه چیزی در مدار من از ایسی 3842 استفاده شده بود ولی چون این ایسی در قطعه فروشی ها موجود نبود از ایسی 3843 که دقیقا همین ایسی هست و در داخل دیتاشیت اسم هر دو ایسی نوشته شده و یک دیتاشیت دارن استفاده کردم
ممکن هست مشکل از ای سی باشد ؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: moein6
با سلام خدمت همکاران محترم
امید وارم این تجربه کوچک رهگشای مشکل تعمیر کاران باشد.
من هم 2 دستگاه از این منبع تغدیه را برای تعمیر آوردند یکی 12ولت 5 آمپری و دیگری 12 ولت 15 آمپری ، که هر 2 خراب بودند یکی اصلا خروجی نداشت و دیگری ولتاژ خروجی اش کم بود
اولی که ولتاژ نداشت بعد پیدا کردن نقشه کلی دستگاه و بررسی آن مشخص شد که ترانزیستور خروجی دستگاه گرم میکند البته بدون اینکه در خروجی ولتاژی داشته باشیم که بعد از بررسی دیدم یکی از ترانزیستور ها سوخته که هر 2 ترانزیستور تعویض شده و ولتاژ در خروجی ظاهر شد . ولی با گذاشتن بار در خروجی باجریان بار 2 آمپری ولتاژ خروجی به 10 ولت میرسید و با جریان 6 آمپری به 8 ولت میرسید همه قطعات را تست کردم همکی سالم بودند خیلی وقت گذاشتم و در انجمن دیدم چند نفر این مشکل را داشتند ولی به نتیجه نرسیدند تا اینکه مشکل را فهمیدم اشکال از عدم رسیدن فرمان صحیح به آی سی بود حتی مقاومتها و خازنهایی که فرمان را
به آی سی میرسانند چک کردم همکی سالم بودند .اشکال در لحیم کاری بود . به خاطر اینکه این مدارات در دوربین ها مصرف میشه و دایم در حال کارند لحیم کاری در تابستان که حرارت بیشتره لحیم کاری و اتصالات قطعات دچار مشکل میشوند هم چنین خازن ورودی 220 ولت چک شوند و هم خازن های خروجی 1000 میکرو 25 ولتی و در انتها تغذیه دوم که ولتاژ خروجی اش کم بود ایراد مربوط به پتانسومتر 1 کیلو اهم بود که مقدارش به 5 کیلو اهم رسیده بود که با تعویض آن مشکل کم بودن ولتاژ خروجی بر طرف گردید .

بالا