آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

درخواست: سئوال در مورد منبع سوئیچینگ 220 به 24 ولت

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
464
قم
با سلام خدمت دوستان و اساتید عزیز

من این منبع تغذیه رو اخیرا دیدم و اقدام به ساختش کردم. منبع تغذیه سوئیچینگ 220 ولت به 24 ولت 15 آمپر هست. توسط آی سی IR2153 ، ماسفت های IRF840 و ترانس ATX پاور کامپیوتر

مدار به خوبی کار کرد. حتی ازش حدود 13 آمپر جریان کشیدم که بازم به خوبی کار کرد. اما یه مشکل عمده داره و دوتا مشکل ریز. امکانش هست دوستان آنالیز کنید شماتیک مدار رو و نظرتون رو بفرمایید

مشکل عمده این هست که با کوچکترین اتصال کوتاهی فیوز و دو عدد ماسفت تعطیل میشن بوووووم. مشکل دوم مقاومت های موجود در مدار که دورشون خط کشیدم. یک مقاومت آجری 47 کیلو 5 وات که به نظرم نباید به پایه یک آی سی متصل باشه. و دو عدد مقاومت 22 اهم که به پایه گیت دو ماسفت متصل شدن. آیا وجودشون لازمه و اینکه نباید مستقیم به پایه های آی سی متصل باشن؟ و اگر وجودشون لازمه مقدارشون صحیحه؟

در کل میخوام نظرتون رو در مورد این مدار بدونم و اینکه چه راهکاری برای جلوگیری از اتصال کوتاهش پیشنهاد میکنید. ممنونم
various_057.gif

FZG48PPJKIKANDO_LARGE_LI.jpg

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,064
IRANTK
با سلام خدمت دوستان و اساتید عزیز

من این منبع تغذیه رو اخیرا دیدم و اقدام به ساختش کردم. منبع تغذیه سوئیچینگ 220 ولت به 24 ولت 15 آمپر هست. توسط آی سی IR2153 ، ماسفت های IRF840 و ترانس ATX پاور کامپیوتر

مدار به خوبی کار کرد. حتی ازش حدود 13 آمپر جریان کشیدم که بازم به خوبی کار کرد. اما یه مشکل عمده داره و دوتا مشکل ریز. امکانش هست دوستان آنالیز کنید شماتیک مدار رو و نظرتون رو بفرمایید

مشکل عمده این هست که با کوچکترین اتصال کوتاهی فیوز و دو عدد ماسفت تعطیل میشن بوووووم. مشکل دوم مقاومت های موجود در مدار که دورشون خط کشیدم. یک مقاومت آجری 47 کیلو 5 وات که به نظرم نباید به پایه یک آی سی متصل باشه. و دو عدد مقاومت 22 اهم که به پایه گیت دو ماسفت متصل شدن. آیا وجودشون لازمه و اینکه نباید مستقیم به پایه های آی سی متصل باشن؟ و اگر وجودشون لازمه مقدارشون صحیحه؟

در کل میخوام نظرتون رو در مورد این مدار بدونم و اینکه چه راهکاری برای جلوگیری از اتصال کوتاهش پیشنهاد میکنید. ممنونم
various_057.gif

FZG48PPJKIKANDO_LARGE_LI.jpg

مقاومت ها درست هستند
اگر ترانس شما ایزوله باشه در خصوص سوختن ماسفت ها بعد از اتصالی در خروجی نباید اتفاق بیوفته به این دلیل که ارتباطی اولیه با ثانویه وجود نداره
مورد بعدی به دلیل عدم استفاده از قطعات مناسب مدار شما فیدبک از خروجی ندارد که باعث یه وجود آمدن این مشکلات میشود
پیش نهاد من استفاده از ای سی tl494 است.
در صورت امکان عکس از ترانس atx پاور کامپیوتر هم قرار بدهید.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: zizu.zmr

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
464
قم
مقاومت ها درست هستند
اگر ترانس شما ایزوله باشه در خصوص سوختن ماسفت ها بعد از اتصالی در خروجی نباید اتفاق بیوفته به این دلیل که ارتباطی اولیه با ثانویه وجود نداره
مورد بعدی به دلیل عدم استفاده از قطعات مناسب مدار شما فیدبک از خروجی ندارد که باعث یه وجود آمدن این مشکلات میشود
پیش نهاد من استفاده از ای سی tl494 است.
در صورت امکان عکس از ترانس atx پاور کامپیوتر هم قرار بدهید.

درود و سپاس از توجهتون
اول اینکه ترانس مربوط به پاور کامپیوتر یعنی ATX هست و بدون دستکاری از خروجی ۱۲ اون استفاده میشه. قاعدتا باید ایزوله باشه
در مورد نوع آی سی هم اگر بخواد تغییر کنه مسلما کل مدار باید دستخوش تغییر بشه

حالا شما اگر مداری با این آی سی میشناسید که در این حدود توان کاری و با برق شهر باشه ممنون میشم راهنمایی کنید. در حدود ۲۴ ولت و ۱۵ یا ۲۰ آمپر

و در آخر این تصویری از ترانس

273r_img_20200110_061637_338.jpg

بالا