آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سئوال در مورد محاسبات و ساخت ترانسفورماتور کاهنده با خروجی 3 سر

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
227
466
قم
درود بر استادید و دوستان عزیز

دو سئوال در ذهنم هست که اولی رو میپرسم در صورتی که صحیح بود سئوال دومم هم معنا پیدا میکنه. در هر صورت اگر این تز و نظریه درست نیست راه اصولی اون رو برام شرح بدید . پیشاپیش سپاسگزارم

بنده به محاسبات ترانس کاهنده با خروجی دو سر تا حدودی واقف هستم. اما در مورد محاسبات ترانس به سه سر خروجی یا اصطلاحا با یک سر مشترک سئوالی دارم

با عنوان مثال ترانس کاهنده با ورودی برق متناوب 220 ولت و در خروجی 12 0 12 با سه سر خروجی داریم

اما چیزی که من گمان میکنم:

برای محاسبه این ترانس میتوان خروجی را 24 ولت در نظر گرفت البته در محاسبات. بر فرض مثال تعداد دور ثانویه در این ترانس برابر با 80 دور باشد. آیا با خارج کردن یک سر از سیم ثانویه در دور 40 ام و وارد کردن مجدد آن در هسته و پیچیدن ادامه دور تا 80 دور ؛ در خروجی عملاً همان
12 0 12 خواهد بود؟ یعنی سر اول و آخر نسبت به هم 24 ولت را تامین کرده و هر کدام نسبت به سر وسط 12 ولت خواهد بود. آیا این راهکار درستی است یا محاسبات ترانس سه سر راهی متفاوت با محاسبات خاص خود را دارد

سپاسگزارم:icon26:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود بر استادید و دوستان عزیز

دو سئوال در ذهنم هست که اولی رو میپرسم در صورتی که صحیح بود سئوال دومم هم معنا پیدا میکنه. در هر صورت اگر این تز و نظریه درست نیست راه اصولی اون رو برام شرح بدید . پیشاپیش سپاسگزارم

بنده به محاسبات ترانس کاهنده با خروجی دو سر تا حدودی واقف هستم. اما در مورد محاسبات ترانس به سه سر خروجی یا اصطلاحا با یک سر مشترک سئوالی دارم

با عنوان مثال ترانس کاهنده با ورودی برق متناوب 220 ولت و در خروجی 12 0 12 با سه سر خروجی داریم

اما چیزی که من گمان میکنم:

برای محاسبه این ترانس میتوان خروجی را 24 ولت در نظر گرفت البته در محاسبات. بر فرض مثال تعداد دور ثانویه در این ترانس برابر با 80 دور باشد. آیا با خارج کردن یک سر از سیم ثانویه در دور 40 ام و وارد کردن مجدد آن در هسته و پیچیدن ادامه دور تا 80 دور ؛ در خروجی عملاً همان
12 0 12 خواهد بود؟ یعنی سر اول و آخر نسبت به هم 24 ولت را تامین کرده و هر کدام نسبت به سر وسط 12 ولت خواهد بود. آیا این راهکار درستی است یا محاسبات ترانس سه سر راهی متفاوت با محاسبات خاص خود را دارد

سپاسگزارم:icon26:

درود بر شما
کاملا صحیح میباشد
برای پیچیدن ترانس سه سر یا ترانس دوبل
بر طبق مثالی که ارائه نمودید درست میباشد
فرض تعداد دور بر ولت رو محاسبه نمودید و هر دور برابر با 1 ولت میباشد
حال میخواهید ترانسی با خروجی 12 0 12
ولت بپیچید
لذا سیم ثانویه رو دوازده دور میپیچید و خارج مینمایید ( بدون قطع نمودن سیم )
حال مجدد دوازده دور دیگر در همان جهت میپیچید
دقت نمایید هر دو در یک جهت پیچیده میشود
بعبارتی
اگر ۱۲ ولتی اول را دو جهت عقربه ساعت پیچیدید ۱۲ ولت دیگر هم در همان جهت پیچیده میشود
در غیر این صورت خروجی نامعقولی خواهید داشت و احتمالا صفر ولت خواهد بود

سپاس

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
227
466
قم
درود بر شما
کاملا صحیح میباشد
برای پیچیدن ترانس سه سر یا ترانس دوبل
بر طبق مثالی که ارائه نمودید درست میباشد
فرض تعداد دور بر ولت رو محاسبه نمودید و هر دور برابر با 1 ولت میباشد
حال میخواهید ترانسی با خروجی 12 0 12
ولت بپیچید
لذا سیم ثانویه رو دوازده دور میپیچید و خارج مینمایید ( بدون قطع نمودن سیم )
حال مجدد دوازده دور دیگر در همان جهت میپیچید
دقت نمایید هر دو در یک جهت پیچیده میشود
بعبارتی
اگر ۱۲ ولتی اول را دو جهت عقربه ساعت پیچیدید ۱۲ ولت دیگر هم در همان جهت پیچیده میشود
در غیر این صورت خروجی نامعقولی خواهید داشت و احتمالا صفر ولت خواهد بود

سپاس

درود بر شما
ممنونم از توجه و راهنماییتون
اما سئوال دومم اینه که اگر مطابق محاسبات ما ترانس رو سه سر پیچیدیم آیا توان نامی اون در حالتی هست که از یکی از سر طرفین با سر وسط استفاده شود. در غیر این صورت در استفاده از دو سر کناری ما نصف جریان مورد محاسبه را خواهیم داشت درسته؟
اگر اینطوره برای جبران قضیه و داشتن جریان واقعی در استفاده از دو سر طرفین، آیا هنگام پیچیدن سیم پیچ ثانویه اگر سیم را دوبل بپیچیم با همان تعداد دور که گفته شد، جبران میشه نصف شدن جریان در حالت پیشین؟
سپاس از شما

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود
ای کاش ولتاژ رو هم بر طبق مثالهای عرض شده قید میکردید
علی ایحال:
بطور مثال اگر 12 0 12 ولت پیچیدید اگر از دو سر کناری استفاده نمایید 24ولت خواهید داشت و آمپر پایین می آید
( بر طبق قانون ولتاژ بالا رود آمپر پایین می آید و بلعکس )
حال اگر اگر سر وسط و یکی از طرفین ولتاژ بگیرید 12ولت با آمپر بالاتر خواهید داشت

حال اگر از سر وسط و هر دو کناری همزمان ولتاژ دریافت کنید 12 ولت و نهایت توان ترانس ولتاژ دریافت خواهید نمود

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: zizu.zmr

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
دوست گرامی تا جاییکه فضای ترانس شما اجازه میدهد از ثانویه کلفت تر استفاده کن