آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

خارج کردن ال ای دی smd از روی بورد لامپ، به صورت سالم

tahaali9095

مدیر تعمیرات مانیتور LED ، LCD ، CRT و پلاسما
مدیر تالار
2012-01-26
4,611
26,870
مشهد
سلام
تو یوتیوپ چندتا کلیپ هست ک با اتو و حرارت شعله داره smd خارج میکنه
نتونستم دان کنم برات

smd.jpg

smm9297

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
2015-02-11
584
1,056
درود.آقا مجید محترم بنده یک کفه اطوی اوراقی و صاف دارم که هر وقت نیاز به برداشتن ال ای دی اس ام دی از لامپ یا حتی بکلایتهای پشت آلومینیومی باشه اونو روی شعله اجاق گاز میذارم.وقتی کفه اطو حسابی داغ شد برد رو روی اون میذارم و با یه پیچ گوشتی کوچک برد رو نگه میدارم.به محض اینکه قلع ذوب بشه که کاملا هم مشخصه ال ای رو با پنس بر میدارم و جدید رو جایگزین میکنم.نکته مهم اینکه این پروسه باید تو کمترین تایم ممکن اتفاق بیفته چون هرچه طولانی بشه احتمال آسیب به ال ای دی های سالم بیشتر میشه.این روش برای لامپهایی که فقط یک ال ای دی سوخته دارن جواب میده.برای لامپهایی که تعداد کمی مثلا تا 5 عدد ال ای دی سوخته دارن ابتدا با نوک پیچ گوشتی روی پلاستیکی ال ال دی ها رو میکنم و بعد با نوک هویه و قلع پایه های باقیمونده رو جدا میکنم.وقتی محل ال ای دی ها مرتب و صاف شد ال ای دی های جدید رو سر جاشون قرار میدم و با همن روش روی کفه اطو قرار میدم و به محض ذوب قلعها فشار کمی روی ال ای دی ها وارد میکنم و سریع برش میدارم.با تمرین و سرعت صد در صد تست شده هست.ببخشید طولانی شد.نظر سایر دوستان هم میتونه کمک کنه.مطمئنا روشهای بهتری هم وجود داره.سپاس

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
درود.آقا مجید محترم بنده یک کفه اطوی اوراقی و صاف دارم که هر وقت نیاز به برداشتن ال ای دی اس ام دی از لامپ یا حتی بکلایتهای پشت آلومینیومی باشه اونو روی شعله اجاق گاز میذارم.وقتی کفه اطو حسابی داغ شد برد رو روی اون میذارم و با یه پیچ گوشتی کوچک برد رو نگه میدارم.به محض اینکه قلع ذوب بشه که کاملا هم مشخصه ال ای رو با پنس بر میدارم و جدید رو جایگزین میکنم.نکته مهم اینکه این پروسه باید تو کمترین تایم ممکن اتفاق بیفته چون هرچه طولانی بشه احتمال آسیب به ال ای دی های سالم بیشتر میشه.این روش برای لامپهایی که فقط یک ال ای دی سوخته دارن جواب میده.برای لامپهایی که تعداد کمی مثلا تا 5 عدد ال ای دی سوخته دارن ابتدا با نوک پیچ گوشتی روی پلاستیکی ال ال دی ها رو میکنم و بعد با نوک هویه و قلع پایه های باقیمونده رو جدا میکنم.وقتی محل ال ای دی ها مرتب و صاف شد ال ای دی های جدید رو سر جاشون قرار میدم و با همن روش روی کفه اطو قرار میدم و به محض ذوب قلعها فشار کمی روی ال ای دی ها وارد میکنم و سریع برش میدارم.با تمرین و سرعت صد در صد تست شده هست.ببخشید طولانی شد.نظر سایر دوستان هم میتونه کمک کنه.مطمئنا روشهای بهتری هم وجود داره.سپاس

سلام دوست عزیزم
از اینکه زحمت کشیدین و این همه رو تایپ کردین و از اون مهمتر تجربه گرانبهاتون رو در اختیار بنده و همه همکاران قرار دادین بینهایت ممنون و سپاسگذار هستم. خیلی استفاده کردم. متشکرم
پس نتیجه اینه که چون ساختار بورد این لامپها جوریه که بیشترین انتقال حرارت ممکن رو داشته باشه تا از سوختن لامپ جلوگیری کنه، بنابراین برای برداشتن smd ها با هویه دچار مشکل میشیم و تنها راه چاره اینه که بورد رو به طریقی گرم کنیم تا گرمای هویه صرف گرم شدن بورد نشه و مستقیماً روی قلع اثر بذاره

md4683

کاربر vip
vip
کاربر
2013-03-28
163
477
با اطوی معمولی ( خانگی) خیلی راحت در میان همشه استفاده میکنم به اینصورت که اول اطو رو بصورت بر عکس (کف رو به بالا باشد) جا یی گیر میکنید که نیوفته و درجه حرارت رو طوری تنظیم کنید که در حد ذوب کردن قلع باشه و off و on کنه بعد از داغ شدن اطو برد رو روی اطو بگذار . اگر درست انجام بدهید بین ده تا بیست ثانیه ال ای دی ها راحت در میان
من خودم تا پانزده تا توی لامپهای بزرگ عوض کردم و مشکل هم نبوده
با تشکر از همه

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
من امشب روش اتو رو امتحان کردم. اتو رو داغ کردم و برعکس گذاشتم و بورد رو گذاشتم روش و کمی صبر کردم اما قلعها آب نشد. مجبور شدم از هویه هم استفاده کنم که با کمی حرارت دادن قلع آب شد و led رو برداشتم . حدود 20 تا led رو اینجوری برداشتم و تعدادی هم حین کار آسیب دید.

mh_karimitor

کاربر vip
vip
کاربر
2012-06-02
46
30
لج نکن داداش ������

خدمت شما عرض شود یه راه بهت میگم آزمایش و تست کردنش با خودت احتمالا نتیجه میگیری خودم هنو قسمت نشده تست کنم
یدونه فندک اتمی حدود ۱۰ تومنی یا گرونترش بهتره تهیه کن و از زیر سینک آلومینیومی دقیقا زیر خود لامپ بهش حرارت بده
با پنس هم از بالا لامپ رو وردار
تست کن و بهم خبر بده
با سلام
این روش خوبی هستش، یه روش مشابه این رو توی یوتیوب دیدم البته روی شعله گاز گرفت و همه LED ها رو با هم درآورد که خودمم تست کرم و به راحتی جواب داد ولی اگه بخوای از بین تعدادی که کنار هم هستم مثلا یکیشون رو در بیاری دقیقا همین روش فندک اتمی که شعلش روی یه نقطه متمرکز میشه جواب میده
موفق باشید
یه ویدئو هم دارم نمیدونم چجوری میشه اینجا گذاشت

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
با سلام
این روش خوبی هستش، یه روش مشابه این رو توی یوتیوب دیدم البته روی شعله گاز گرفت و همه LED ها رو با هم درآورد که خودمم تست کرم و به راحتی جواب داد ولی اگه بخوای از بین تعدادی که کنار هم هستم مثلا یکیشون رو در بیاری دقیقا همین روش فندک اتمی که شعلش روی یه نقطه متمرکز میشه جواب میده
موفق باشید

درود بر شما
خیلی خوبه دوستان تجربیاتشون رو عنوان کنن
تو هر سری یه فکری داره همه فکرها هم تو یه سر نیست

بنده هم فکر میکنم شعله فندک راحت تر باشه
لذا در ابتدا هیت سینک توسط گیره ای نگه داشته میشه
بعد توسط شعله از زیر حرارت دادا میشه و توسط پنس نیز led سوخته رو برمیداریم
البته
یه روش مشابه این رو توی یوتیوب دیدم البته روی شعله گاز گرفت و همه LED ها رو با هم درآورد که خودمم تست کرم و به راحتی جواب داد

این روش نیز ظاهرا باید راحت تر از روشهای دیگه باشه
چرا که دیگه به گیره هم نیازی نیست

همانطور که تصویر رو آپلود مینمایید دقیقا به همان صورت و از همان بخش فیلم رو آپلود نمایید
یعنی فقط بجای انتخاب تصویر فیلم مورد نظر رو وارد مینمایید

سپاسگزارم

بالا