آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربیات: انتخاب دلخواه و افزایش عمر المنت هیتر گرداک و یاکسان و غیره

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود

مهمترین عاملی که موجب صدمه زودرس و عمر کوتاه المنت هیتر میشه ، توانایی تحمل ولتاژ موثره و المنت های متفرقه بصورت کلنگی عرضه شده که توانایی ۲۲۰ ولت موثر را نداره و بسرعت و بشدت سرخ میشه .
بهمین علت سیستم کنترل ناگزیر است تند تند قطع و وصل کنه و لذا علاوه بر خطای دما که زیاد میشه ضمنا المنت و ترایاک باید جریان شدیدتری تحمل کنه و از طرفی شدت گرمای زیاد مقطعی ، امکان ترکیب فلز با اکسیژن را تسهیل میکنه و قطر المنت هر لحظه نازکتر و نازکتر میشه تا نهایتا قطع میشه و همین عامل موجب کاهش عمر المنت میشه .

اما اگه المنت با ولتاژ کمتری قادر به تولید حرارت مورد نیاز باشه با آرامش و تأنی و تاخیر گرم میشه و به این ترتیب حفظ حرارت دلخواه با جریان کمتر و با دقت بسیار بالاتر میسر میشه و قطع و وصل المنت با کندی اتفاق میافته و از این حیث هم موجب افزایش عمر سیستم کنترل میشه
هرچند المنت هیتر برای تامین دمای بالا در برخی از موارد باید سرخ بشه اما شدت سرخی در عمر آن بشدت موثره
برای لمس این حقیقت اگه المنتی را بنحوی گرم کنید که سرخ نشه تا صد سال دیگه هم عیب نمیکنه زیرا به دمایی که با اکسیژن ترکیب بشه نرسیده
اما اگه لازم به سرخ شدن است هرچقدر داغ تر بشه شدت ترکیب بیشتر میشه و زودتر صدمه می بینه.

سپاس

آخرین ویرایش:

pckho0r

کاربر vip
کاربر
2012-01-10
148
276
یه سوال
المنت قطع شده رو نمیشه تعمیر کرد؟
دو سر قطع شده رو بهم نزدیک میکنیم و توسط یه ورق مسی بهم پرس میکنیم
شبیه عکس زیر:

Untitled.png

بعد یه سوال دیگه :
این المنت به هیتر یاکسون 952 دیجیتال میخوره؟
https://www.merqc.com/item/4753/المنت_هیتر_هوای_گرم

110 ولته یا 220؟
کیفیتش چطوره؟

من دسته هیترم رو باز کردم شکل المنتش اینطوریه :

المنت-دسته-هیتر-Quick-706W-Plus-1-510x510.jpg

ظاهرآ این المنت هیترهای کوییک 700 هست. البته برند دستگاه من یاکسون 952 هست و با گرداک 952 مو نمیزنه به لحاظ ظاهر!
موندم چه المنتی براش بگیرم که بهش بخوره. این مدل های کوییکی قیمتشون خیلی بالاست!

میتونم این مدل رو بگیرم تبدیلش کنم به 4 سیم؟
https://www.merqc.com/item/2656/المنت_هوای_گرم_هیتر

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
یه سوال
المنت قطع شده رو نمیشه تعمیر کرد؟
دو سر قطع شده رو بهم نزدیک میکنیم و توسط یه ورق مسی بهم پرس میکنیم
شبیه عکس زیر:

مشاهده فایل‌پیوست 167351

بعد یه سوال دیگه :
این المنت به هیتر یاکسون 952 دیجیتال میخوره؟
https://www.merqc.com/item/4753/المنت_هیتر_هوای_گرم

110 ولته یا 220؟
کیفیتش چطوره؟

من دسته هیترم رو باز کردم شکل المنتش اینطوریه :

مشاهده فایل‌پیوست 167359

ظاهرآ این المنت هیترهای کوییک 700 هست. البته برند دستگاه من یاکسون 952 هست و با گرداک 952 مو نمیزنه به لحاظ ظاهر!
موندم چه المنتی براش بگیرم که بهش بخوره. این مدل های کوییکی قیمتشون خیلی بالاست!

میتونم این مدل رو بگیرم تبدیلش کنم به 4 سیم؟
https://www.merqc.com/item/2656/المنت_هوای_گرم_هیتر

درود

درصورتیکه المنت قابل خرید و تهیه باشه ترمیم المنت مقرون بصرفه نیست.

برای اطلاع از ولتاژ المنتی که در اختیار داری ، ابتدا ولتاژ ۱۲ ولت را تست کن اگه قرمز نشد ۲۴ ولت و سپس ۱۱۰ و نهایتا ۲۲۰ ولت را تست کن و با هر ولتاژی که قرمز شد ولتاژ بالاتر را تست نکن چون با همون ولتاژ کار میکنه و با ولتاژ بالاتر میسوزه.

اما اگه المنت هیتر سوخته و بخوای المنت تهیه کنی دراینصورت جهت اطلاع از ولتاژ المنت میتونی موقتا محل آسیب دیده را ترمیم کنی و به روش فوق تست کنی.

و یا هیتر را با انتخاب حداکثر حرارت روشن کن و ولتاژ دو سیم المنت را اندازه گیری کن .

سپاس

Jeep-W 85

کاربر
2018-05-06
10
19
ضمن عرض سلام و تشکر از اساتید محترم.
از بین دوستان گرامی کسی اطلاع داره میزان مقاومت المنت دسته هیتر گرداک ۹۵۲ بدون پسوند چند اهم هست؟
قبلا ولتاژ اعمال شده به المنت دسته هیتر رو از روی سوکتش اندازه گرفته بودم، در حالتی که ولومش روی ماکزیمم بود، ۱۲۰ ولت بود. ولی مقاومتش رو نمیدونم چقدر بوده.الان میخوام المنت براش بگیرم میخواستم بدونم مقاومت المنت فابریکشون چند اهم بوده.
ممنون.

Jeep-W 85

کاربر
2018-05-06
10
19
از بین این همه دوستان کار بلد که بیشترشون هم این دستگاه رو دارن متاسفانه هیچ کس لطفی به بنده نکرد راهنمایی کنه اما خودم چند دستگاه رو تست کردم. نتایج رو میذارم اینجا شاید کار یه بنده خدایی رو راه انداخت.
دستگاه ها همگی گرادک ۹۵۲ که فقط یکیش آنالوگ بوده و بقیه همگی دیجیتال بودن. دیجیتال ها هم دو نمونه تک ترانس و دو ترانس بودن.
مقدار مقاومت المنت هیتر این دستگاه ها به شرح زیر هستن و ضمنا المنت همشون هم بدون استثنا با ولتاژ ۱۱۰ ولت متناوب کار میکردن.

با مولتیمتر کیوریتسو ۱۰۰۹ اندازه گیری شده. از سوکت دسته هیتر که به برد وصل میشه. از برد جدا شده و از خود سیم های المنت در سوکت اندازه گیری شده
دستگاه اول، ۸۰ اهم
دستگاه دوم، ۷۸.۶ اهم
دستگاه سوم، ۸۱.۷ اهم
دستگاه چهارم، ۸۳.۲ اهم
دستگاه پنجم، ۸۶.۷ اهم
دستگاه ششم، ۸۴.۴ اهم
دستگاه هفتم، ۸۵ اهم

و اینم مقدار مقاومت المنت هویه که در همه موارد زیر با ولتاژ ۲۴ ولت متناوب کار میکردن:
دستگاه اول، ۱۴.۵ اهم
دستگاه دوم، ۱۵.۵ اهم
دستگاه سوم، ۱۳.۳ اهم
دستگاه چهارم، ۱۳.۳ اهم
دستگاه پنجم، ۱۳.۳ اهم
دستگاه ششم، ۱۳ اهم
دستگاه هفتم، ۱۶ اهم (طول المنت این یکی ۴ میلیمتر بلندتر از بالایی ها بود ولی ولتاژش همون ۲۴ متناوب بود)

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
از بین این همه دوستان کار بلد که بیشترشون هم این دستگاه رو دارن متاسفانه هیچ کس لطفی به بنده نکرد راهنمایی کنه اما خودم چند دستگاه رو تست کردم. نتایج رو میذارم اینجا شاید کار یه بنده خدایی رو راه انداخت.
دستگاه ها همگی گرادک ۹۵۲ که فقط یکیش آنالوگ بوده و بقیه همگی دیجیتال بودن. دیجیتال ها هم دو نمونه تک ترانس و دو ترانس بودن.
مقدار مقاومت المنت هیتر این دستگاه ها به شرح زیر هستن و ضمنا المنت همشون هم بدون استثنا با ولتاژ ۱۱۰ ولت متناوب کار میکردن.

با مولتیمتر کیوریتسو ۱۰۰۹ اندازه گیری شده. از سوکت دسته هیتر که به برد وصل میشه. از برد جدا شده و از خود سیم های المنت در سوکت اندازه گیری شده
دستگاه اول، ۸۰ اهم
دستگاه دوم، ۷۸.۶ اهم
دستگاه سوم، ۸۱.۷ اهم
دستگاه چهارم، ۸۳.۲ اهم
دستگاه پنجم، ۸۶.۷ اهم
دستگاه ششم، ۸۴.۴ اهم
دستگاه هفتم، ۸۵ اهم

و اینم مقدار مقاومت المنت هویه که در همه موارد زیر با ولتاژ ۲۴ ولت متناوب کار میکردن:
دستگاه اول، ۱۴.۵ اهم
دستگاه دوم، ۱۵.۵ اهم
دستگاه سوم، ۱۳.۳ اهم
دستگاه چهارم، ۱۳.۳ اهم
دستگاه پنجم، ۱۳.۳ اهم
دستگاه ششم، ۱۳ اهم
دستگاه هفتم، ۱۶ اهم (طول المنت این یکی ۴ میلیمتر بلندتر از بالایی ها بود ولی ولتاژش همون ۲۴ متناوب بود)

درود

گرامی ارجمند :

شما نمیتونی ۱۴ اهم از هر المنتی برای هویه و ۸۰ اهم برای هیتر جدا کنی و در این دستگاه استفاده کنی ، زیرا المنت ۱۴ اهمی ۵۰ وات و ۱۰۰ وات و ۱۰۰۰ وات هم وجود داره و لذا فارغ از این دستگاه المنت بر اساس ولتاژ و توان معرفی و عرضه میشه
اما از آنجاکه توان ثابتی در این دستگاه مورد نیاز است لذا المنت های این دستگاه بر اساس ولتاژ معرفی و در بازار عرضه میشه و لذا فروشنده از مقدار مقاومت آنها مطلع نیست که شما بصورت اهمی از آنها مطالبه و تهیه کنید .

و لذا اهم المنت مورد استفاده ای ندارد هرچند اطلاعات جامع تر اشکال و ضرری نداره.

اما نکته مهم در فرمایشات شما این بود که چندین دستگاه در اختیار داشتید و با این حال اطلاعاتی که مورد توجه و استفاده دیگران نیست مطالبه فرمودید و کسی بشما کمک نکرده .

یعنی اینهمه مطلب و تحلیل و عیب یابی و غیره ، واقعا بشما کمکی نکرده ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

Jeep-W 85

کاربر
2018-05-06
10
19
سلام دوست عزیز.
خیر من قصد نداشتم از انواع المنت های دیگه کوتاه کنم براش، میخواستم فابریک خودش رو بگیرم منتها نمیدونستم چند اهم هست و فقط ولتاژش رو‌ میدونستم. از فروشنده میپرسیدم کدوم نوع بهش میخوره هر کسی یه مدل می آورد. منتها چون تو فرمایشات شما در تاپیک های دیگه خونده بودم که المنت هیتر این دستگاه ها انواع ۱۲، ۲۴ ،۱۱۰ و ۲۲۰ ولتی داره، وقتی میگفتم این چند ولت هست با تردید میگفتن مثلا ۲۲۰ هست یا مثلا ۱۱۰ و هیچ کدوم نمیدونستن دقیقا چند ولت هست! یعنی هیچ کس مطمئن نبود المنتی که میفروشه چند ولت هست! در جای دیگه ای از فرمایشات خودتون هم خونده بودم که با گرفتن مقاومت المنت مورد نظر میشه از روی اهمش فهمید تقریبا چند ولت هست. به همین خاطر میخواستم بدونم اهم المنت فابریکش چقدره تا مطمئن بشم المنتی که دارم میخرم ۱۱۰ ولتی هست.
من همه پست های شما رو در کلیه تاپیک های مربوط به تعمیر هیتر هویه گرداک خوندم و حتی از برخی نکات بکر و جالبش یادداشت برداری هم کردم و تو یه سررسید نوشتم. و البته بسیار هم لذت بردم از این همه حوصله و احساس مسئولیت که مصرانه به دنبال حل مشکل مطرح شده هستید و بسیار ارزشمند و قابل تقدیر هست.
مطالب ابدی کردن عمر لامپ ال ای دی رو بارها خوندم و از نکات جالبش هم یادداشت برداشتم.

در مورد چند دستگاه گرداک هم این دستگاهها مال من نبود بلکه از دوستانی که داشتن و تعمیرکار موبایل بودن اجازه میخواستم که کاور دستگاهشون رو برداریم و اندازه گیری کنیم که اتفاقاً از چند نفری که درخواست کردم به جز دو نفر، بقیه استقبال کردن و همکاری کردن.
من رشته ام الکترونیک نیست و به خاطر علاقه شخصیم به صورت تفننی گاهی دست به یه کارهایی میزنم. اینه که تجربه و دانش آنچنانی ندارم و شاید برخی چیزها که برای اساتید بدیهی و جزو مسلمات هست برای من جزو مجهولات هست.
زیاده جسارت است.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام دوست عزیز.
خیر من قصد نداشتم از انواع المنت های دیگه کوتاه کنم براش، میخواستم فابریک خودش رو بگیرم منتها نمیدونستم چند اهم هست و فقط ولتاژش رو‌ میدونستم. از فروشنده میپرسیدم کدوم نوع بهش میخوره هر کسی یه مدل می آورد. منتها چون تو فرمایشات شما در تاپیک های دیگه خونده بودم که المنت هیتر این دستگاه ها انواع ۱۲، ۲۴ ،۱۱۰ و ۲۲۰ ولتی داره، وقتی میگفتم این چند ولت هست با تردید میگفتن مثلا ۲۲۰ هست یا مثلا ۱۱۰ و هیچ کدوم نمیدونستن دقیقا چند ولت هست! یعنی هیچ کس مطمئن نبود المنتی که میفروشه چند ولت هست! در جای دیگه ای از فرمایشات خودتون هم خونده بودم که با گرفتن مقاومت المنت مورد نظر میشه از روی اهمش فهمید تقریبا چند ولت هست. به همین خاطر میخواستم بدونم اهم المنت فابریکش چقدره تا مطمئن بشم المنتی که دارم میخرم ۱۱۰ ولتی هست.
من همه پست های شما رو در کلیه تاپیک های مربوط به تعمیر هیتر هویه گرداک خوندم و حتی از برخی نکات بکر و جالبش یادداشت برداری هم کردم و تو یه سررسید نوشتم. و البته بسیار هم لذت بردم از این همه حوصله و احساس مسئولیت که مصرانه به دنبال حل مشکل مطرح شده هستید و بسیار ارزشمند و قابل تقدیر هست.
مطالب ابدی کردن عمر لامپ ال ای دی رو بارها خوندم و از نکات جالبش هم یادداشت برداشتم.

در مورد چند دستگاه گرداک هم این دستگاهها مال من نبود بلکه از دوستانی که داشتن و تعمیرکار موبایل بودن اجازه میخواستم که کاور دستگاهشون رو برداریم و اندازه گیری کنیم که اتفاقاً از چند نفری که درخواست کردم به جز دو نفر، بقیه استقبال کردن و همکاری کردن.
من رشته ام الکترونیک نیست و به خاطر علاقه شخصیم به صورت تفننی گاهی دست به یه کارهایی میزنم. اینه که تجربه و دانش آنچنانی ندارم و شاید برخی چیزها که برای اساتید بدیهی و جزو مسلمات هست برای من جزو مجهولات هست.
زیاده جسارت است.

درود

از لطف و بذل توجه شما سپاسگزارم .
اما قطعا برداشت شما از مطالبم در خصوص اهم المنت صحیح نبوده .
زیرا اهم المنت ها معرف ولتاژ نیست
البته اگر بدانیم چند المنت متعلق به فلان مارک است که توان آنها را مشخص و معلوم و همگی توان یکسان دارند دراینصورت مقدار مقاومت المنت راهگشاست و هر المنتی مقاومت کمتری داشته باشه به ولتاژ کمتری نیاز داره.

اما مقاومت المنت ها لزوما ارتباطی با ولتاژ آنها نداره ، یعنی مثلا المنت ۱۰۰ اهمی میتونه ۱۰ ولتی یا ۱۰۰ ولتی یا ۲۰۰ ولتی باشه .

از سوی دیگر لامپ های حبابی قدیمی که در واقع دارای المنت هستند با مقاومت های مختلف ، همگی ۲۲۰ ولتی هستند و دراینصورت ازآنجاکه ولتاژ همگی یکسان است لذا هر لامپی که مقاومت کمتری داره قدرتش بیشتر است .

یعنی لامپ ۱۰۰۰ وات ۲۲۰ ولتی دارای مقاومت حدود ۴۸ اهم است .
و لامپ ۱۰۰ وات ۲۲۰ ولتی دارای مقاومت حدود ۴۸۰ اهم است.

بنابرین لامپ ۴۸ اهمی و ۴۸۰ اهمی هر دو ۲۲۰ ولتی هستند و لذا مقاومت آنها تعیین کنندهٔ ولتاژ آنها نیست .

در هر صورت فروشنده ها هم اطلاعی از مقاومت المنت ها ندارند و المنت را بر اساس ولتاژ و توان عرضه میکنند .

به هر تقدیر ازآنجاکه فرمودید اطلاعات عمیقی در رشته الکترونیک ندارید و قصد داشتید با روش خودتون که قطعا غیر اصولی بوده تعمیر کنید لذا با بی توجهی اساتید مواجه شده اید.

اما اگر میفرمودید المنت دستگاهم سوخته لطفا راهنمایی کنید چگونه از ولتاژ آن مطلع شوم دراینصورت پاسخ میگرفتید .

و اتفاقا خودم روش شناسایی ولتاژ المنت را تقدیم کردم که تصور میکنم در یکی از پست های همین تاپیک است.

ازآنجاکه نحوه طرح سوال بسیار مهم و تعیین کننده احتمال دریافت پاسخ است لذا در تاپیک زیر مفصلا به این مهم پرداختم که مطالعه آن کمک زیادی به مشکلات بعدی شما خواهد کرد تا بنحوی سوال را مطرح فرمایید که از شانس بیشتری برخوردار گردد، کاری که بصورت وارونه انجام دادید و احتمال پاسخگویی اساتید محترم را بسیار ضعیف فرمودید ، لذا این تاپیک را برای مشکلات بعدی مطالعه فرمایید.

چگونه مشکل و سوالمان را خوش شانس کنیم .
https://www.irantk.ir/threads/11184...-خوش-شانس-کنیم?p=631321&viewfull=1#post631321

سپاس

آخرین ویرایش:

Jeep-W 85

کاربر
2018-05-06
10
19
ممنونم استاد. بله، من بد متوجه فرمایش شما شدم که به دلیل عدم تخصص بنده است که قبلا هم عرض کردم. تاپیک معرفی شده هم بسیار مفید بود و ازتون سپاسگزارم. به دلیل حجم بالای مطالب سایت متوجه چنین موضوعی نشده بودم که با راهنمایی شما مطالعه کردم.
جسارتا مشابه همون‌ ماجرای یه پیچ گوشتی بخر بزن و.... قضیه جفتک هم در تاپیک معرفی شده فرمودید اینجا هم اتفاق افتاده! :)
باز هم از صبوری و متانت شما سپاسگزارم استاد.

behi0021

VIP+ افتخاری
کاربر
2017-01-18
538
865
تهران
هوب خداروشکر دپستان که راهنمایی ندادن ولی مشکل پمپ هیترم رو حل کردم ،معضلی شده بود با این قیمتا..
دوستان نظرتون برای نقره اندود کردنه نوک هویه قلمی کرداگ چیه ایا میشه..

بالا