آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: استفاده از برق به جای باطری برای مولتی متر

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود
یکی از دوستان اشاره کرد که مدتهاست از آداپتور ۹ ولتی تی پی لینک استفاده می کنه و ولتاژش رو هم اندازه گرفت و گفت که هیچ نوسانی نداره مثل باطری
نوع این آداپتور سوئیچینگ هست یا نه ؟

درود
بله آداپتورهای 9 و 12 ولتی تی پیلینگها همشون سوئیچینگ میباشند
در پست 16 هم عرض کردم ولی پاسخی ندادید
قطعا بهنگام نصب با ترانس خطی مشکلی در اتصالات داشتید
ممکنه احیانا دیود پل جهت یکیوسازی از قلم افتاده باشد
ویا پلاریته ها بنا به دلایلی اشتباه شده باشد
در غیر اینصورت ولتاژ کاملا ایزوله ترانس در صورت رگوله و تثبیت بسیار بعید میباشد آسیب برساند
مجدد هم تاکید میکنم حتی به امتحان مجدد هم نمی ارزد چه خطی و چه سوئیچینگ مگر با اعتماد 100در 100 باشد

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168
درود
ممنون از پاسختان
من یک آداپتور ۱۲ ولت برای مودم ADSL ایسوز دارم این هم سوئچینگ هست؟ و بایک رگلاتور ۹ ولت و دوتا خازن میشه مثل باطری صاف و بی نوسانش کرد یا رگلاتور خودش حتی در حد صدم هم که باشه نوسان ایجاد میکنه؟

در مورد مطلبی که گفتید من از پاور کامپیوتر و بعد از اوم یک رگلاتور و دوتا خازن استفاده کرده بودم ولی خروجی باز هم در حد کمتر از 0.1 نوسان شدیدی می کرد که فکر نمی کردم آسیب بزنه ولی تعجب می کنم که چرا رگلاتور نتونسته بود نوسانات شدید ۱۲ ولت پاور رو صاف کنه!
از پل دیود لازم ندیدم استفاده کنم چون خود پاور ۱۲ ولت مستقیم می داد
اما یک مقاومت اگر بین رگلاتور و پاور می ذاشتم می تونست نوسانات رو از بین ببره یا نه ؟ اگر نه چه کاری می تونه نوسانات خروجی رگلاتور که ناشی از نوسانات خروجی پاور هست را از بین ببره
ممنون

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود
ممنون از پاسختان
من یک آداپتور ۱۲ ولت برای مودم ADSL ایسوز دارم این هم سوئچینگ هست؟ و بایک رگلاتور ۹ ولت و دوتا خازن میشه مثل باطری صاف و بی نوسانش کرد یا رگلاتور خودش حتی در حد صدم هم که باشه نوسان ایجاد میکنه؟

در مورد مطلبی که گفتید من از پاور کامپیوتر و بعد از اوم یک رگلاتور و دوتا خازن استفاده کرده بودم ولی خروجی باز هم در حد کمتر از 0.1 نوسان شدیدی می کرد که فکر نمی کردم آسیب بزنه ولی تعجب می کنم که چرا رگلاتور نتونسته بود نوسانات شدید ۱۲ ولت پاور رو صاف کنه!
از پل دیود لازم ندیدم استفاده کنم چون خود پاور ۱۲ ولت مستقیم می داد
اما یک مقاومت اگر بین رگلاتور و پاور می ذاشتم می تونست نوسانات رو از بین ببره یا نه ؟ اگر نه چه کاری می تونه نوسانات خروجی رگلاتور که ناشی از نوسانات خروجی پاور هست را از بین ببره
ممنون

بنده در پست ۱۶ و پست قبلی فقط به ترانس خطی اشاره نمودم
ضمن اینکه هیچ منبع سوییچینگی در هنگام متصل شدن به مصرف کننده نیاز به دیود و پل دیود ندارد
مضافا که پاور کامپیوتر توان بالایی داره و از نظر بنده اشتباه کردید که به ولت متر متصل نمودید
یک دونه ترانس خطی ۹ یا ۱۲ ولت با جریان نهایت ۵۰۰ میلی آمپر و پل دیود و یکدونه رگلاتور و نهایت یک مقاومت بین ۳۰ تا ۵۰ اهم به خوبی جوابگو میباشد

احتمال خیلی قوی شارژر مودم ۹ ولت هم باید کار شما رو راه بندازه ولی حتنا سر راهش جهت اطمینان یک مقاومت ۳۰ الی ۵۰ اهم هم سری کنید جوابگو خواهد بود

باز هم تاکید میکنم با توجه به زیانی که کردید معقول نمیباشد مگر خیلی اهل ریسک باشید

سپاس

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168
درود
به جای ترانس میشه از یک دیمر استفاده کرد ؟
یک سوال دیگه هم دارم اینکه گفتید پاور کامپیوتر قوی و اینکه یک ترانس ۵۰۰ میلی آمپر
مگر اینطور نیست که مدار به اندازه نیازش آمپر میکشه ؟ حالاهر چقدر توان آمپر دهی منبع تغذیه بالا هم باشه نباید مهم باشه؟ سپس پاور کامپیوتر هر چقدر توان بالاتری هم داشته باشه در ولتاژ خروجی ۱۲ولت، میتونه آمپر بالاتری بده ولی چون مولتیمتر آمپر خیلی کمی میکشه پس نباید دچار مشکلی بشه درسته ؟ يا اینکه آیریکه در پاور در جریان هست و با مولتی تر سری شده همون جریان ناگزیر از مولتی ترحم باید رد بشه ؟ در مورد آداپتور های یک آ پری هم میشه اینطور گفت ؟
ممنون

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: habbib

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود
به جای ترانس میشه از یک دیمر استفاده کرد ؟
یک سوال دیگه هم دارم اینکه گفتید پاور کامپیوتر قوی و اینکه یک ترانس ۵۰۰ میلی آمپر
مگر اینطور نیست که مدار به اندازه نیازش آمپر میکشه ؟ حالاهر چقدر توان آمپر دهی منبع تغذیه بالا هم باشه نباید مهم باشه؟ سپس پاور کامپیوتر هر چقدر توان بالاتری هم داشته باشه در ولتاژ خروجی ۱۲ولت، میتونه آمپر بالاتری بده ولی چون مولتیمتر آمپر خیلی کمی میکشه پس نباید دچار مشکلی بشه درسته ؟ يا اینکه آیریکه در پاور در جریان هست و با مولتی تر سری شده همون جریان ناگزیر از مولتی ترحم باید رد بشه ؟ در مورد آداپتور های یک آ پری هم میشه اینطور گفت ؟
ممنون

هنگامیکه جریان بالا نیاز نیست چرا باید این شرایط رو محیا نمود؟
ببین باطری خودش چند میلی آمپر میکشه همون شرایط رو فراهم کن نه بیشتر
ضمنا مقاومت سری ۳۰ تا ۵۰ اهم خیلی مهمه و میتونه تاثیر گذار باشه
تمامی مصرف کننده های حساس مثل باطریهای لیتیوم یون و نیکل کادومیوم که در دریل های شارژی و جارو شارژی و انواع تلفن همراه ها استفاده میشن در مدار کدومشون شارژر آمپر بالا استفاده شده که شما بابت مولتی متر خودت پاور کامپیوتر استفاده کردی ؟

درسته که مصرف کننده به اندازه نیازش جریان رو مصرف میکنه
ولی اگر کوچکترین مشکلی بوجود بیاد فاتحه مصرف کننده خونده میشه
به نظر بنده همون شارژ مودم و یا ترانس( با شرایطی که عرض نمودم ) جریان پایین میتونه کار شما رو راه بندازه البته از مقاومت سری هم بلا استثناء استفاده نمایید
اگر اهل ریسک هستید میتونید مجدد تست فرمایید
ولی با توجه به داستان شما خودم جسارتشو ندارم

سپاس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
در صورتی که دریل و جاروی شارژی آمپر بسیار بالایی مصرف میکنن
ولی بابت حساسیت بالای باطریهای مصرفی در اونها از شارژرهای کاملا اتوماتیک و با جریان بسیار ناچیز استفاده میکنن

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168
تمامی مصرف کننده های حساس مثل باطریهای لیتیوم یون و نیکل کادومیوم که در دریل های شارژی و جارو شارژی و انواع تلفن همراه ها استفاده میشن در مدار کدومشون شارژر آمپر بالا استفاده شده که شما بابت مولتی متر خودت پاور کامپیوتر استفاده کردی ؟

به نظر بنده همون شارژ مودم و یا ترانس( با شرایطی که عرض نمودم ) جریان پایین میتونه کار شما رو راه بندازه البته از مقاومت سری هم بلا استثناء استفاده نمایید

سپاس

درود
خب خیلی وقتها ممکنه که دسترسی به ترانس یا آداپتور فراهم نباشه
مثلا خود من الان یک آداپتور ۹ ولت ندارم و باید بخرم و آداپتور خوب هم گرونه فکر کنم ۱۵۰ ت باشه
ثانیا هدف من از این تاپیک رسیدن به یک راهکاری که نه تنها برای مولتی متر و برای دستگاه های دیگری که نیاز به باطری دارند و حساسیتشون بالاست و نیاز به مداری دارند که مثل باطری بتونه ولتاژ بدون نوسانی ارائه کنه ، هست

از توضیحات شما متوجه شدم که میشه از پاور کامپیوتر هم استفاده کرد فقط در صورت بروز مشکل ممکنه مولتی متر جریان بالا بکشه و ماور هم اون رو تامیین کنه و آسیب شدیدی برسه وگرنه درحالت عادی مشکلی پیش نمیاره درست فهمیدم؟

درمورد دیمر چطور؟
ممنون

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: habbib

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168

سپاس

درود
خب خیلی وقتها ممکنه که دسترسی به ترانس یا آداپتور فراهم نباشه
مثلا خود من الان یک آداپتور ۹ ولت ندارم و باید بخرم و آداپتور خوب هم گرونه فکر کنم ۱۵۰ ت باشه
ثانیا هدف من از این تاپیک رسیدن به یک راهکاری که نه تنها برای مولتی متر و برای دستگاه های دیگری که نیاز به باطری دارند و حساسیتشون بالاست و نیاز به مداری دارند که مثل باطری بتونه ولتاژ بدون نوسانی ارائه کنه ، هست

از توضیحات شما متوجه شدم که میشه از پاور کامپیوتر هم استفاده کرد فقط در صورت بروز مشکل ممکنه مولتی متر جریان بالا بکشه و ماور هم اون رو تامیین کنه و آسیب شدیدی برسه وگرنه درحالت عادی مشکلی پیش نمیاره درست فهمیدم؟

درمورد دیمر چطور؟
ممنون

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درمورد دیمر چطور؟
ببخشید متوجه نمیشم در مورد دیمرچی رو چطور؟
یعنی با دیمر بتونید لوازم حساس رو کنترل کنید؟!
اصلا فکرش رو هم نکنید

ولی بابت منبع تغذیه کوچک با جریان کم نیازبه هزینه آنچنانی نداره ترانس کوچک از داخل اکثر اوراقیهای ضبط و سیدی و آیفون و خیلی چیزهای دیگه میشه پیدا کرد

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168
درود
درمورد دیمر منظورم اینه که ولتاژ۲۲۰ رو برسونم به ۱۲ ولت بعد بارگلاتور به ۹ولت
خروجی دیمر نوسان داره یا خوبه؟

در مورد ترانس کوچک از داخل وسایل ... می شه یک عکس یا کد قطعه ازشون بذارید تا بهتر متوجه منظورتون بشم
ممنون

آخرین ویرایش:
بالا