آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: استفاده از برق به جای باطری برای مولتی متر

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168
درود
جناب habib گرامی
شما گناهی نداشتی و خیلی هم خوب عمل کردی و روشت هم خوب بود تا وقتی جناب غزال گرامی آمدند و مرحمت فرمودند و من هم کاملا تشکر کردم
ولی گناه شما الان این شد که هر چی من نوشتم بد تعبییر کردی
من از این پست شما حیرت کردم که چطور از آنچع نوشتم چنین برداشتهایی کردید!!!
لطفا آنچه نوشتم دو دوباره با دید مثبت مرور کنید هیچیک از حرفهای من چنین معانی که شما نوشتید نداره
از شما هم بسیار ممنونم که از جناب غزال گرامی دعوت کردید که کار بسیار قابل قدردانی بود
در ضمن من هرگز نگفتم که مشکلی رو حل کردم بلکه من تنها سوال کننده بودم و قدر دان همه عزیزان از جمله شما و جناب غزال گرامی بودم و هستم
اما دوست گرامی بعضی چیزها تعارف بردار نیست و من صرفا از شیوه عمل خود تعریف کردم که البته درست هم هست و با تجربیات زیادی که در سایتهای اینچنینی دارم باید مشکلی را که می تونه مخرب باشه مطرح میکردم
در مورد آنچه گفتم هیچ مشکلی نمی بینم جز برداشت های منفی شما که البته هیچکدام منظور بنده نبوده و نیست و به نظرم سرفرصت دوباره اما با دیدی متفاوت مرور بفرمایید
حل مشکل هم به لطف دوستان انجام شده و بنده هیچ نقشی نداشتم ولی سعی کردم که تاپیک رو به صورت علمی و کاربردی پیش ببرم و از نظر اینجانب بهترین روش هست چرا که هم به خواننده محتوای علمی و قدزت تحلیل و هم بعد کاربردی مطمئنی را اهدا می کند
و در اکثر تاپیکهایم در سایتهای دیگر در نوضوعات دیگر هم همینطور بوده و نتیجه خوبی داشته
حتی برای مثال درسایتی که مربوط به برنامه نویسی میشه من این مساله را نیز با یک شخصی که کاملا برعکس من عمل میکرد داشتم ولی در یک نظر سنجی که اتفاقی حاصل شد از آنجا که من همه تاپیکهام رو سعی میکردم به همین شیوه تا رسیدن به نتیجه ادامه دهم نتیجتا تاپیکهایی حاصل می شد که کسانی که بعدها می آمدن بهره فراوان می بردند نه به خاطر راهکارهای من بلکه به دلیل شیوه ای که پیش می بردم و نتیجتا از کمک و راهکارها ی همه دوستان نتیجه پرباری حاصل می شد و در اون نظر سنجی بود که کاربرانی که حتی نمی شناختم خودشان ادعا کردند که شیوه پر ارزشی است چون تمام اونها با کمک دوستان تا به نتیجه پیش می رفت
اینها رو عرض کردم تا سوء تفاهم برطرف شود و حتی اگز خواستید لینک اونها رو هم به عنوان مثال قرار بدم تا متوجه شوید که بحث من بحث شیوه کار هست که بهش بر اساس تجربیاتم ایمان دارم
در ضمن اگر دوباره و بادید مثبت بدون تعصب بخوانید به جنبه های مثبت اون پی می برید و اینکه این برداشتهای شما واقعا عجیب بود برای من

در هرحال امید هست سوء تفاهم برطرف شود و دوستان با دید علمی و مثبت به ادامه تاپیک بپردازند و از اساتیدی چون جناب غزل گرامی هم به عنوان لیدر و هدایتگر مجموعه بر فراز این مباحث البته اگر مایلند به همکاریشان ادامه دهند
حال که این همه وقت گذاشتم و بارها پستهای شما رو از ابتدا خوندم تا اینکه ایراد کار رو متوجه شدم و استاد نیز تاکید نمودند ولتاژ بالا عامل ایراد بوده آیا این درست میباشد که حال میگویید
ضمنا اینجا رو اشتباه متوجه شدید پست استاد رو یکبار دیگه مرور فرمایید ایشان گفتند که ایراد از ولتاژ نبوده و شاکی بودند از اینکه ایشان گفتند از ولتاژ بالا نبوده ولی دوباره مطرح شده !!
مطلبی که استاد غزال گفتند این بود

برای آخرین بار تکرار میکنم خروجی رگلاتور ۹ ولتی عامل سوختن مولتیمتر نبوده حالا دوباره سوال کن چرا خروجی رگلاتور عامل صدمه شده و به تک تک سوالات شما پاسخ بدم که متوجه بشی.
پاسخ من همینه که عرض کردم و دیگه تکرار نمیکنم

آخرین ویرایش:

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168
باسلام
من دو تا مولتیمتر تهیه کردم که یکی مشابه یکی از دوتا مولتی متری بود که گفتم سوختند
بررسی زیادی هم انجام دادم تا دلیل اصلی سوختن اون دوتا مشخص بشه
اتفاقا خروجی رگلاتور دلیل یکی از این آسیب دیدگی ها بود که در زیر توضیح می دم
قبل از اون عرض کنم که دوتا مولتی متر جدید رو با آداپتور 5.7 ولت ۸۰۰ میلی آمپر اجرا کردم و الان چند هفته ای هست که استفاده می کنم و مشکلی پیش نیومده و به خوبی کار می کنند

اما بررسی علت سوختن دو مولتی متر قبلی:
من یک آداپتوری داشتم که عکسش رو هم در پستهای قبلی گذاشتم
خب قاعدتا یک آداپتور باید خروجی های صاف و درستی رو در اختیار بگذاره با این دیدگاه کسی شک نمی کنه که ممکنه که خروجی ولتاژ آداپتور که با مولتی متر هم درست باشه ولی اساسا اشکالات اساسی داشته باشه بر این اساس در ابتدا با اعتماد به آداپتور مقدار خروجی رو روی ۸ ولت تنظیم کردم و با مولتی متر هم اندازه گرفتم و با توجه به اینکه مولتی مترهام با باطری ۹ ولت کار می کردند پس مقدار ۸ ولت باید مقدار مناسبی می بود پس اون رو به مولتیمتر دادم و مولتی متر اولی سوخت!!!
به آداپتور شک کردم و داخلش رو بررسی کردم دیدم ای دل غافل و وای بر سازنده این آداپتور که تنها از پل دیود برای یکسو سازی استفاده کرده و هیچ خازن صافی بکار نبرده پس peak max خروجی که حتی تا ۱۸ ولت هم بود باعث سوختن اون شده بود
نمی دونم هدف تولیدکننده این آداپتور اون هم برای استفاده عموم چی بوده آخه ؟ بگذریم وارد حاشیه نشیم
اما من مولتی متر دوم رو هم با یک رگلاتور ۹ ولت بستم تا ولتاژ خروجی رگوله شده و بیشتر از ۹ ولت نشه اما مولتی متر دوم هم سوخت
اما اینبار چرا ؟ آیا خروجی رگلاتور عامل سوختن بوده یا خازنهایی که به مقدار کم در اطراف رگلاتور قرار داده بودم تا ولتاژ مستقیم رو صاف کنند؟
البته اینکار قبل از بررسی داخل آداپتور بود و براساس احتمال نوسان ولتاژ صورت گرفته بود
جواب:
بعداز بررسی ساختار داخلی آداپتور که متوجه شدم خروجی تنها براساس یکسو سازس دیود هست و این یعنی ولتاژ مستقیم اما غیر ثابت بلکه متغییر از صفر تا ولتاژ ماکزیمم
اما نکته اینجاست که درسته که خروجی رگلاتور باید ولتاژ رو تثبیت کنه اما ورودی رگلاتور برای اینکه رگلاتور درست عمل کنه باید از یک حدی پایینتر هم نباشه وگرنه خروجی رگلاتور به هیچ وجه اون مقداری که باید بشه نخواهد شد
خب من این آداپتور بی کیفیت رو بررسی کردم و دیدم که اگر چه ولتاژ موثر رو که با مولتی متر هم نشون می ده و نوسان هم داره حدود ۸ ولت هست (که برای جلوگیری از اون نوسان برای بار دوم از رگلاتور استفاده کردم) اما مقادیر peak max و peak min اون بین 18 ولت و حتی 4 ولت هم هست
خب حالا مشخصه اگرچه زیاد بودن ولتاژ خروجی رگلاتور باعث سوختن مولتی متر دوم نشده چون ولتاژ خروجی آداپتور حتی اگر از ۹ هم بیشتر می شد و تا ۱۸ ولت بالا می رفت هم اون رو در خروجی رگلاتور رو ۹ ولت نگهمیداشت اما حالا افت ولتاژ خروجی آداپتور که تا ۴ ولت هم می رسید باعث می شد خروجی رگلاتور درست عمل نکرده و تا ۴ ولت کاهش پیدا کنه
پس دو ایراد بوجود میامد یکی کم بودن ولتاژ زیاد از حد مجاز که وارد مولتی متر می شد و دوباره تا ۹ ولت می تونست افزایش پیدا کنه
و دیگری نوسان زیاد در این رنج به علت نوسان زیاد خروجی آداپتور که به رگلاتور وارد می شد در این رنج بود که می تونست همین نوسان هم علاوه بر مقدار تفاوت دامنه نوسان به مولتی متر آسیب بزنه
پس علت سوختن مولتی متر اول ولتاژ زیاد و علت سوختن مولتی متر دوم ولتاژ غیر رگوله شده (و شاید نوسان ولتاژ )در خروجی رگلاتور ناشی از ولتاژ کمتر از حد کاری به ورودی رگلاتور بود که نتیجه اون نوسان بین مقدار ۴ ولت تا ۹ ولت می شد جدای از تعداد نوسان در ثانیه.

جمع بندی کاربردی :
از آنجا که یک باطری کتابی ۹ ولت یک ولتاژ مستقیم صافی رو به مولتی متر می ده اما با این حال بر اساس کیفیت باطری اختلاف peak max و peak min در اون وجود داره و براساس اندازه گیری رو یکی از اونها این ختلاف حدود 0.12 ولت حتی هست
بنابراین میشه از هرمداری که بتونه تو این رنج اختلاف peak max و peak min به مولتی متر ارایه بده استفاده کرد یعنی از پاور کامپیوتر یا ... به شرطی که تست بشه و ...
(البته اگر به طور کلی از مداراتی ابتکاری دیگری استفاده کردید باید مسائل مربوطه اون رو درنظر بگیرید مثلا اگر از سلف استفاده کردید باید برای جریان برگشتی تمهیداتی درنظر بگیرید چرا که می تونه باعث خراب شدن رگلاتور و درنتیجه خروجی نامناسب و آسیب به دستگاه بشه)
نکته :
من در حال حاضر دیگه مدار رگلاتور رو تست نکردم و الان تنها از یک شارژر گوشی نوکیا که اختلاف peak max وpeak min اون حدود 0.12 ولت هست استفاده کرده ام و مشکلی پیش نیومده ولی بعدا یک مقاومت خیلی کم هم سر راهش گذاشتم تا احیانا از شوک مربوط به قطع و وصل اون در امان باشه چون باطری رو که از جاش در نمیاریم ولی آداپتور رو ممکنه خیلی مواقع از برق دربیاریم و دوباره به برق وصل کنیم)

امیدوارم توضیحات برای افرادی که درگیر این موضوع در آینده بشن کمکی کنه ولی در هر صورت مسولیت به عهده کاربر می باشد وتنها بگم که عملا چند هفته هست که دوتا مولتی متر رو برقی کردم و دیگه مشکلی پیش نیومده
یک نکته هم عرض کنم که اگر از رگلاتور استفاده می کنید از مقدار کافی خازن باید استفاده بشه وگرنه باز نوسان ولتاژ در خروجی خازن وجود داره
با تست هایی که انجام دادم بدون بار برای رگلاتور 7805 حداقل خازن 3.3uf
و برای رگلاتور 78012 حداقل 22uf را باید در نظر گرفته شود (البته حتما خودتان هم امتحان کنید که کم نباشد)
البته اینها حداقل هستند و بهتر است چند برابر اینها و با ملاحظات دیتاشیتشون استفاده شود که در زیر بار کم نیاید مثلا ۲۲۰ یا ۴۷۰ میکرو
در تصویر زیر هم اندازه گیری هایی رو آداپتور و باطری انجام دادم رو پیوست می کنم
موفق باشید
%D9%86%D8%AA%D8%A7%DB%8C%D8%AC_%D8%A2%D8%AF%D8%A7%D9%BE%D8%AA%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7.jpg

آخرین ویرایش:

randomboot

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-10
512
2,315
ممنون خودم چند وقتی هست که درگیر همین مسئله بودم و با تجربیات شما و راهنماییهای دوستان علت مشکل رو پیدا کردم مولتی مترهایی که من استفاده کردم با کم شدن ولتاژ باطری ونوسانات ولتاز اداپتور ها درست کار نمیکرد پس باید از اداپتور رگوله شده و ثابت با ظرفیت خازن مناسب استفاده کرد

amirali373

کاربر
2010-03-14
1
0
47
با سلام خدمت دوستان من هم مشکلی در خصوص استفاده از برق شهر بجای باطری در اهمتر داشتم بدین صورت که در صورت استفاده از خروجی متغیر آداپتور سویچینگ با ولتاژ DC 9 vهمه قسمت‌های اهمتر دقیق کار میکنه ولی در ولتاژگیری dcو هم ac دقیق نبوده و مدام در نوسان هست ودر زمان غیر اندازه گیری ولتاژ نیز در نوسان بوده و مقدار تقریبا ۵ و یا ۶ ولت هم dcو هم as را نشان می‌دهد و درصورت استفاده از باطری دوباره به درستی ولتاژگیری می‌کند خوهشمندم در صورت امکان دوستان راهنمایی بفرمایند

AbbasRamezan

کاربر vip
کاربر
2017-08-01
86
88
یه اداپتور 12 ولت با رگولاتور 9 ولت و یه خازن 1000 16 ولت راهش میندازد

محمد ام پی

کاربر
2023-07-06
7
3
اصفهان
د. َت عزیزسلام مولتمتر شمااسی سوزونده اگه ایسی قیری که دیگه به درد نمیخوره چرا اینجوری شد بزرگواران. به شما گفتند چیکار کن سما این طرح ادابتور وترانس به درد مولتیمنرنمیخوره موفق باش

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
727
1,417
استان گلستان
درود،
باید بگم که مولتی متر های چینی هم برای مدت کوتاهی ولتاژ 12 ولت تحمل میکنند.علت اصلی مشکلات دوستان پدیده تداخل الکترومغناطیسی و نشتی هست.
شما اگر به خروجی 95 درصد آداپتور ها و منبع تغذیه ها فازمتر متصل کنید ، متوجه میشید که فازمتر با نور کمی روشن میشه.
این بدلیل جریان چند میکروآمپری نشتی بین ورودی و خروجی آداپتور هست. حالا فرقی نداره که آداپتور مورد نظر خطی (ترانسی) باشه یا سویچینگ.
در مورد مولتی متر ها ، با توجه به اینکه امپدانس ورودی آیسی داخل مولتی متر ها بسیار بالا هست ( چند مگا اهم تا چند صد مگا اهم) در صورت لمس پراب ها یا متصل کردن پراب ها به برق شهری ، این جریان ناچیز نشتی آداپتور از آیسی داخل مولتی متر به سمت پراب ها جاری میشه و همانطور که گفتم بدلیل امپدانس ورودی فوق العاده بالا و نبود محافظ در ورودی های آیسی مولتی متر، چند ده الی 200 ولت روی آیسی مولتی متر اعمال شده و میسوزد.

ضمن اینکه ریپلی که در خروجی آداپتور ها اندازه گیری میشه معمولا به دلیل تداخلات میدان الکتریکی یا میدان مغناطیسی بوده و در اکثر مواقع مقدار ریپل ها کمتر از آن هست که بشه با مولتی متر اندازه گیری کرد!
موفق باشید.

بالا