آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: استفاده از برق به جای باطری برای مولتی متر

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168
درود
من مولتی متر دوم رو با مداری که عکسش رو دادم بستم خراب شد
منظورم اینه که
پاور کامپیوتر استفاده نکنم بلکه از همون آداپتوری که عکسش رو دادم استفاده کنم؟ یا اون هم نه

و اینکه مقدار خازنها کم بوده و افزایش بدم؟

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168
در مورد اینکه گفتید چطور کار نمی کنه منظورم این نیست که شما تحقیق کنید
من در پستهای قبل گفتم که فقط عدد ۱ رو نشون می ده و دیگه اندازه گیری نمی کنه و حتی وقتی سلکتور رو می چرخونم جای اعشار رو تشخیص می ده و حتی سوال کردم که قابل درست شدن هست که کسی پاسخی نداد

الان هم با توجه به مداری که من بستم که مشابه مدار اول شماست وتنها تفاوت در مقدار خازن هست و از آداپتور آهنی که عکسش رو فرستادم ولی متاسفانه خازنی در ا ن بکار نبرده و به همین دلیل خروجی dc اون صاف نیست و نوسان داره و اگر گفتم که خروجی ۸ ولت منظورم خروجی بعد پل دیود و مستقیم اکن هست پس به مولتیمتر با توجه به رگلاتور ۹ ولتی که سر راهش گذاشته بودم و حتی اگر نمی ذاشتم ورودی ۱۲ ولت نرسیده که این عامل باعث سوختن شده باشه
جناب habib عزیز از لینکی فرستادید ممنون اون رو دیشب خوندم واز جناب غزال گرامی هم بابت تاپیک یکسو سازی بسیار ممنونم خیلی جالب بود البته من قبلا در مورد مطالب اون مطالعه داشته ام ولی نکته مهمی که توجه نداشتم و از این تاپیک دستگرم شد این بود که یکسوسازها فقط ولتاژ رو یکسو می کنند ولی نوسان از صفر تا مقدار پیک ولتاژ رو ثابت نمی کنند و همین می تونه نوسان وریپل رو باقی بگذاره
وحتی بارگلاتور هم صاف نمیشه و حتما نیاز به صافی داره که برای اینمنظور باید از خازن استفاده کرد
جناب غزال منظور من از اینکه چرا مولتی متر خراب شد توضیح علمی اینچنینی هست چون فقط نمی خوام کار مقطعی الان راه بیافته بلکه می خوام از نظر علمی هم قضیه رو متوجه بشم کلا من تا مساله رو خوب نفهمم راضی نمی شم
شما صبوری بخرج بدید ممنون میشم حتما شما هم درجوانی بسیار سوال و تحقیق کردید که امروز اینقدر پر محتوا شدید پس به ما هم اجازه بدید تا این سوالاتمان را به جواب و درک درست برسونیم و با محتوا دست به کار عملی بزنیم
جناب habib گرامی شما در پستهای قبل گفتید که احتمالا ولتاژ ۱۲ ولت بوده ولی عرض کنم که من که اعلام کردم ۸ ولت بوده چون منظورم خروجی dc آداپتور بوده که اندازه گیری کردم پس ولتاژ بالای ۹ ولتی به مولتیمتر نرسیده و این عامل خرابی نبوده اگر باز فکر میکنید مطلب رو متوجه نیستم بفرمایید
من دارم سعی می کنم علت درست سوختن مولتی متر رو شناسایی کنیم تا دوباره دچار مشکل نشیم
نتیجه گیری:
با توجه مطالبی که عرض کردم علت خراب شدن به موارد زیر می تونه مرتبط بشه
۱- نوسان شدید ولتاژ در حد 0.1 چرا که مولتی متر کار میکرد ولی بعد از مدت کمی سوخت
۲- با توجه به فرمایش جناب غزال گرامی وتفاوت مدارمون که در مقدار خازن هست می تونه کم بودن مقدار خازن و نتیجتا ازبین نرفتن نوسانات dc که به مولتی متر رسیدهکه نتونسته ولتاژ مستقیم متغییر روپر و درنتیجه صاف کنه که باز در واقع میشه همون مورد یک
۳-والبته اتصال مستقیم بدون مدار رگلاتور بالا در خراب شدن اولین مولتی متر بدلیل عدم وجود خازن و باز نوسانات
من تا اینجا این ها رو متوجه شدم و اگر نظرتان موافق نیست لطفا علمی توضیح بفرمایید و اول من متوجه بشم که ایراد کجاست که بعد با خیال راحت با برطرف کردن اونها بتونم مدار رو ببندم

جناب habib هم پیشنها داده بودند که همین ترانس رو درست کنیم که فکر می کنم منظورشون استفاده از چنین مداری بعد اون هست اگر نه لطفا ایشان هم در موازات راهکارهای جناب غزال گرامی راهکار خودشون ارائه بدند ممنون میشم

سپاس
ممنون

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
در مورد اینکه گفتید چطور کار نمی کنه منظورم این نیست که شما تحقیق کنید
من در پستهای قبل گفتم که فقط عدد ۱ رو نشون می ده و دیگه اندازه گیری نمی کنه و حتی وقتی سلکتور رو می چرخونم جای اعشار رو تشخیص می ده و حتی سوال کردم که قابل درست شدن هست که کسی پاسخی نداد

الان هم با توجه به مداری که من بستم که مشابه مدار اول شماست وتنها تفاوت در مقدار خازن هست و از آداپتور آهنی که عکسش رو فرستادم ولی متاسفانه خازنی در ا ن بکار نبرده و به همین دلیل خروجی dc اون صاف نیست و نوسان داره و اگر گفتم که خروجی ۸ ولت منظورم خروجی بعد پل دیود و مستقیم اکن هست پس به مولتیمتر با توجه به رگلاتور ۹ ولتی که سر راهش گذاشته بودم و حتی اگر نمی ذاشتم ورودی ۱۲ ولت نرسیده که این عامل باعث سوختن شده باشه
جناب habib عزیز از لینکی فرستادید ممنون اون رو دیشب خوندم واز جناب غزال گرامی هم بابت تاپیک یکسو سازی بسیار ممنونم خیلی جالب بود البته من قبلا در مورد مطالب اون مطالعه داشته ام ولی نکته مهمی که توجه نداشتم و از این تاپیک دستگرم شد این بود که یکسوسازها فقط ولتاژ رو یکسو می کنند ولی نوسان از صفر تا مقدار پیک ولتاژ رو ثابت نمی کنند و همین می تونه نوسان وریپل رو باقی بگذاره
وحتی بارگلاتور هم صاف نمیشه و حتما نیاز به صافی داره که برای اینمنظور باید از خازن استفاده کرد
جناب غزال منظور من از اینکه چرا مولتی متر خراب شد توضیح علمی اینچنینی هست چون فقط نمی خوام کار مقطعی الان راه بیافته بلکه می خوام از نظر علمی هم قضیه رو متوجه بشم کلا من تا مساله رو خوب نفهمم راضی نمی شم
شما صبوری بخرج بدید ممنون میشم حتما شما هم درجوانی بسیار سوال و تحقیق کردید که امروز اینقدر پر محتوا شدید پس به ما هم اجازه بدید تا این سوالاتمان را به جواب و درک درست برسونیم و با محتوا دست به کار عملی بزنیم
جناب habib گرامی شما در پستهای قبل گفتید که احتمالا ولتاژ ۱۲ ولت بوده ولی عرض کنم که من که اعلام کردم ۸ ولت بوده چون منظورم خروجی dc آداپتور بوده که اندازه گیری کردم پس ولتاژ بالای ۹ ولتی به مولتیمتر نرسیده و این عامل خرابی نبوده اگر باز فکر میکنید مطلب رو متوجه نیستم بفرمایید
من دارم سعی می کنم علت درست سوختن مولتی متر رو شناسایی کنیم تا دوباره دچار مشکل نشیم
نتیجه گیری:
با توجه مطالبی که عرض کردم علت خراب شدن به موارد زیر می تونه مرتبط بشه
۱- نوسان شدید ولتاژ در حد 0.1 چرا که مولتی متر کار میکرد ولی بعد از مدت کمی سوخت
۲- با توجه به فرمایش جناب غزال گرامی وتفاوت مدارمون که در مقدار خازن هست می تونه کم بودن مقدار خازن و نتیجتا ازبین نرفتن نوسانات dc که به مولتی متر رسیدهکه نتونسته ولتاژ مستقیم متغییر روپر و درنتیجه صاف کنه که باز در واقع میشه همون مورد یک
۳-والبته اتصال مستقیم بدون مدار رگلاتور بالا در خراب شدن اولین مولتی متر بدلیل عدم وجود خازن و باز نوسانات
من تا اینجا این ها رو متوجه شدم و اگر نظرتان موافق نیست لطفا علمی توضیح بفرمایید و اول من متوجه بشم که ایراد کجاست که بعد با خیال راحت با برطرف کردن اونها بتونم مدار رو ببندم

جناب habib هم پیشنها داده بودند که همین ترانس رو درست کنیم که فکر می کنم منظورشون استفاده از چنین مداری بعد اون هست اگر نه لطفا ایشان هم در موازات راهکارهای جناب غزال گرامی راهکار خودشون ارائه بدند ممنون میشم

سپاس
ممنون
دوست و کاربر بسیار گرامی:
بنده یکی از شاگردان کوچک استاد غزال میباشم و تجربه بسیار ناچیزی هم اگر داشته باشم از الطاف ایشان میباشد
ضمن اینکه لینک مورد اشاره بنده نیز تجربیات گهر بار استاد غزال بود
امضاء زیر پستهای بنده نیز حاکی از همین میباشد ولاغیر

علت حضور استاد غزال در این تاپیک نیز بابت خواهشی میباشد که بنده از ایشان نمودم تا بیش از این دچار خسارتی نگردید

لذا تمامی فرمایشات ایشان حجت و مورد تایید صد در صد میباشد
ضمنا دلیل سوختن ولت متر شما رو بنده دقیقا متوجه شدم و شفاف نیز میباشد
استاد غزال نیز دقیقا به همان ایراد اشاره فرمودند

لذا با وجودیکه عرض کردم لینک مورد اشاره رو با دقت مطالعه فرمایید ولی متوجه شدم اصلا توجهی نفرمودید
بخصوص که جناب غزال نیز در اولین پست ( پست ۴۴ ) دقیقا اشاره فرمودند و به نوعی شما رو از جستجو و تحقیق معاف نمودند و لقمه را آماده تحویل شما دادند
ولتاژ dc که از متناوب بدست میاد در جریان های پایین 1,41 برابر ولتاژ متناوب است.
مثلا اگه ولتاژ متناوب ۱۰ ولتی رو یکسو و مستقیم کنی در بی باری ۱۴،۱ ولت میشه.
یا ۹ ولت متناوب ۱۲،۷ ولت میشه و در مولتیمتر که جریان ضعیفی نیاز داره صدمه میزنه
ولی ضاهرا هنوز هم متوجه نشدید ویا نمیخواهید متوجه بشوید و تمایل دارید بیشتر گردن قضا و تقدیر و چینی بودن جنس و غیره بی اندازید

عزیزم استفاده از پاور برای مولتیمتر شوخی و اشتباهی بیشتر نبوده هر چند با اون هم میشود ولی هیچ ضرورتی وجود ندارد

استفاده از ترانس مورد اشاره درست بوده ولی متاسفانه توسط اعمال ولتاژ بالا آسیب رسوندید
الکترونیک بسیار حساس میباشد و کوچکترین خطا و اشتباه منجر به خسارت کلان خواهد گردید

در نتیجه همین ترانس مورد اشاره ( به شرطی که مدار خودش رو حذف نمایید ) توسط مدار مورد اشاره ای که استاد زحمت ارسالش رو محبت نمودند

جوابگوی تغذیه مولتیمتر شما خواهد بود و میتونید با حذف باطری ازش استفاده نمایید

سپاس و تقدیر از حضور و تقبل زحمت استاد گرامی

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168
با تشکر
در مورد اینکه میگید ولتاژ بیشتر رسوندید درست میگید متوجه نمیشم
من می دونم که بعاز یکسو سازی ولتاژ باضریبی که گفتید بیشتر میشه ولی نمی دونم چرا شما به حرف من که بارها گفتم توجه نمی کنید که من گفتم که ولتاژ بعداز یکسو سازی ۸ ولت بود و من اندازه گرفتم پس ولتاژ با ضریب ۱.۴۱ رو که مستقیم هست و اندازه گرفتم به مولتی متر دادم

الان بفرماییید که من حرف شمارو متوجه شدم یا اگر نه چطوری هست
چون شما میگید ولتاژ مستقیمی که از جریان متناوب میگیریم بالاتر میره
خب من هم همین رو گفتم منتها توجه کنید که من ولتاژ مستقیم ۸ ولتی دادم نه متناوب که شما ضرب در ۱.۴۱ میکنی بعد میگی ۱۲ ولت دادی
حالا متوجه شدید چرا شما هرچی می گی ولتاژ بالاتر دادی من میگم نه
حالا بفرمایید اگر باز معتقیدید که من ولتاژ ۱۲ دادم واقعا نمی فهمم چی میگید
از حضور و همراهی شما و استاد غزال ارجمند متشکرم ولی دوست عزیز با این شیوه که هی شما حرف خودت رو بزنی و به گیر و سوال ذهنی من که بارها بارها مجبور شدم مطرح کنم و حتی بگم که بابا ببینید من چه سوالی دارم وباز شماها به جای اینکه گیر ذهنی من رو رفع کنید بعدش بیاین وراهکار خودتون رو و توضیحات ارزشمند خودتون رو بدید و انتظتر داشته باشید اون چیزی که می فهمید رو من بفهمم به جایی نمی رسیم و حاصل جز همین نیست که شما فکر کنی من توجهی نمی کنم و من هم فکر کنم شما توجهی نمی کنید در حالی که من رفتم و اون لینکی که فرستادید رو مطالعه کردم پاسخم رو براساس همون نوشتم ولی باز شمل اومدی میگی توجه نمی کنی در حالی که اشکال در همینی که عرض کردم
پس باز هم خواهش میکنم جواب تک تک و استپ بای استپ سوالات پست قبلم رو تشریح کنید تا بتونم با شما همگام بشم
مخصوصا این مورد ولتاژ بالا دادن رو که تو این پست بیان کردم
ممنون

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
با تشکر
در مورد اینکه میگید ولتاژ بیشتر رسوندید درست میگید متوجه نمیشم
من می دونم که بعاز یکسو سازی ولتاژ باضریبی که گفتید بیشتر میشه ولی نمی دونم چرا شما به حرف من که بارها گفتم توجه نمی کنید که من گفتم که ولتاژ بعداز یکسو سازی ۸ ولت بود و من اندازه گرفتم پس ولتاژ با ضریب ۱.۴۱ رو که مستقیم هست و اندازه گرفتم به مولتی متر دادم

الان بفرماییید که من حرف شمارو متوجه شدم یا اگر نه چطوری هست
چون شما میگید ولتاژ مستقیمی که از جریان متناوب میگیریم بالاتر میره
خب من هم همین رو گفتم منتها توجه کنید که من ولتاژ مستقیم ۸ ولتی دادم نه متناوب که شما ضرب در ۱.۴۱ میکنی بعد میگی ۱۲ ولت دادی
حالا متوجه شدید چرا شما هرچی می گی ولتاژ بالاتر دادی من میگم نه
حالا بفرمایید اگر باز معتقیدید که من ولتاژ ۱۲ دادم واقعا نمی فهمم چی میگید

درود

عزیز گرامی
شما ممکنه نه تنها ۸ ولت بلکه ۱ ولت استفاده کرده باشی من نمی بینم چکار میکنی حتما درست میگی و تصور میکنی ۱ یا ۸ ولت استفاده کردی
اما اگه بعد از آن دیگه ولتمتر با باطری کار نمیکنه دراینصورت سوخته و اگه اتصال نابجایی وارد نشده باشه با ولتاژ بالاتر از ۹ ولت سوخته.
ولتاژی که ولتمترها نشون میدن ولتاژ موثر است ولی ولتاژی که صدمه میزنه ولتاژ ماکزیمم است نه ولتاژ موثر.
ممکنه ولتاژ موثر ۱ ولت باشه ولی ماکزیممش ۱۰۰۰ ولت باشه و ولتمتر بخاطر ولتاژ موثر ۱ ولتی سالم نمیمونه.
بویژه که خازن یکدهم میکرو که استفاده کردی به ولتاژ ماکزیمم ابراز وجود بیشتری میده

و در خصوص کنجکاوی شما گه دوست داری پاسخ همه معماها و مجهولات را بدانی همه همینطور هستن اما پاسخگو هم باید انگیزه پرداختن به علاقه شما رو داشته باشه.
مواردی که با کمترین فرصت بیشترین بازدهی آموزشی داره و برای تعداد بیشتری از کاربران مفیده در اولویت من هست و البته تا جایی که لطمه قابل تحملی بمن وارد کنه به حد بضاعت ناچیز علمی خودم درخدمتم .
اما درخصوص رفتار ولتمتر که پس از صدمه و یا با ولتاژ نامناسب چه عکس العملی داره و چطور کار نمیکنه شبیه سوالی در خصوص عامل رنگ رفتگی مولتیمتر است که بواسطه نور شدید محیط یا عوامل شیمیایی یا با عوامل دیگه رنگش تغییر کرده و متاسفانه فرصت و اطلاعات کافی ندارم و در اولویت آخر من هم قرار نمیگیره هرچند برای شما خیلی مهم باشه و کنجکاوی شدید مربوطه موجب بیماری روحی شده باشه چون پس از صدها پست تحقیقی به نتیجه ارزشمندی که استفاده قابل توجه عمومی داشته باشه نخواهد رسید.
بنابرین اگرچه اساسا پاسخگویی به هر سوالی خارج از وظایف من است اما حل چنین مسائلی خارج از توانایی من نیز هست.

سپاس

آخرین ویرایش:

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168
درود
خب خداروشکر یکی بالاخره حاضر شد کمی به ما گوش کنه
و با توضيحات چند خط اول شما این گیر که باعث شد پستهای زیادی زده بشه بالاخره حل بشه
همانطور که عرض کردم اگر اول سؤالات و گیر های ذهنی سؤال کننده ، پاسخ داده بشه راه خیلی کوتاه میشود
الان متوجه شدم که چطور ممکنه ولتاژ بالاتر به مدار رسیده باشه و باعث خراب شدن مولتی متر شده باشد
اگر شیوه پاسخگویی عزیزان اینگونه باشه خیلی از پستها كم خواهد شد
در مورد اينكه فرمودید وظیفه ای در پاسخگویی ندارید من هرگز چنين فکر نکردم و پاسخگویی رو نشانه لطف و بزرگواری پاسخ دهنده می دانم و اولویت بندی هم حق خودتان هست و توقع و وظیفه ای بر کسی نمیشمارم
من فقط در مورد شیوه پاسخگویی برای اینکه سریعتر و بهتر به نتیجه برسیم خدمتتان عرض کردم که همين پست شما و حل شدن مساله ولتاژ خود گواه بر این مساله هست
با توجه به اينكه گفتید ولتاژماکزیمم مهمه لطفا ببینید من درست متوجه شدم
۱ -باطری ولتاژ ماکزیمم و مؤثرش یکی هست و به همین دلیل وقتی با مولتی متر هم اندازه بزنیم ۹ ولت باشه مطمئن هستیم که ولتاژ ماکزیمم هم ۹ ولت هست ولی در دیگر منابع تغدیه به قول شما ممکنه مقدار ولتاژ ماکزیمم خیلی بیشتر از مؤثر باشه
این یعنی برای استفاده از هر منبع تغذیه ابتدا باید ولتاژماکزیمم اون رو بدست بياريم و بعد با توجه به نیاز مداری سر راهش بذاریم که مناسبش کنه و بعد اون رو وصل کنیم
دو تا سؤال اینجا دارم
وقتی ما از رگلاتور استفاده کنیم مگر مطمئن نمیشیم که ولتاژ ماکزیمم هر چقدر هم بیشتر باشه خروجی ماکزیمم ۹ ولت میشود البته می دونم که نهایت رگلاتور چقدره و با استفاده از رگلاتور این مشکل رو می تونیم حل کنیم

الان می فهمم که مولتی متر اول شاید به همین علت که ولتاژ ماکزیمم ترانس من بیشتر بوده سوخته
اما برای مولتی متر دوم من مدار شما رو با تفاوت در مقدار خازنها نصب کردم پس
احتما سوختن به خاطر ولتاژ بالا دیگه در کار نبوده درسته ؟ یا هنوز نکته ای هست که بتونه ولتاژ بالاتر از ۸ ولت رو به مولتی متر رسونده باشه چون رگلاتور سر راهش هست مگر اینکه رگلاتور هم چنین داستانی داشته باشه که من نمی دونم

اگر از نظر ولتاژ رگلاتور کاملا کار رو مطمئن می کنه می مونه تنها مقدار خازنها که فکر میکنم جهت صاف کردن یا به عبارتی تبدیل ولتاژ مستقیم متغییر به مستقیم غیر متغییر در مدار بکار برده اید درسته؟
اگر این مطالب حل بشه فهم مطلب برایم کامل شده و می تونم اقدام به بستن و تست عملی کنم و مساله کاملا حل بشه
ممنون

استاد گرامی و دوستان عزیز لطف بفرمایید فقط جواب همین چندتا سوال رو تک تک اول بدید که بفهمم بعد که حل شد سراپا گوشم برای موارد اضافی
با تشکر فراوان

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
درود
و با توضيحات چند خط اول شما این گیر که باعث شد پستهای زیادی زده بشه بالاخره حل بشه
همانطور که عرض کردم اگر اول سؤالات و گیر های ذهنی سؤال کننده ، پاسخ داده بشه راه خیلی کوتاه میشود
الان متوجه شدم که چطور ممکنه ولتاژ بالاتر به مدار رسیده باشه و باعث خراب شدن مولتی متر شده باشد
در مورد اينكه فرمودید وظیفه ای در پاسخگویی ندارید من هرگز چنين فکر نکردم و پاسخگویی رو نشانه لطف و بزرگواری پاسخ دهنده می دانم و اولویت بندی هم حق خودتان هست و توقع و وظیفه ای بر کسی نمیشمارم
من فقط در مورد شیوه پاسخگویی برای اینکه سریعتر و بهتر به نتیجه برسیم خدمتتان عرض کردم که همين پست شما و حل شدن مساله ولتاژ خود گواه بر این مساله هست
با توجه به اينكه گفتید ولتاژماکزیمم مهمه لطفا ببینید من درست متوجه شدم
۱ -باطری ولتاژ ماکزیمم و مؤثرش یکی هست و به همین دلیل وقتی با مولتی متر هم اندازه بزنیم ۹ ولت باشه مطمئن هستیم که ولتاژ ماکزیمم هم ۹ ولت هست ولی در دیگر منابع تغدیه به قول شما ممکنه مقدار ولتاژ ماکزیمم خیلی بیشتر از مؤثر باشه
این یعنی برای استفاده از هر منبع تغذیه ابتدا باید ولتاژماکزیمم اون رو بدست بياريم و بعد با توجه به نیاز مداری سر راهش بذاریم که مناسبش کنه و بعد اون رو وصل کنیم
دو تا سؤال اینجا دارم
وقتی ما از رگلاتور استفاده کنیم مگر مطمئن نمیشیم که ولتاژ ماکزیمم هر چقدر هم بیشتر باشه خروجی ماکزیمم ۹ ولت میشود البته می دونم که نهایت رگلاتور چقدره و با استفاده از رگلاتور این مشکل رو می تونیم حل کنیم

الان می فهمم که مولتی متر اول شاید به همین علت که ولتاژ ماکزیمم ترانس من بیشتر بوده سوخته
اما برای مولتی متر دوم من مدار شما رو با تفاوت در مقدار خازنها نصب کردم پس
احتما سوختن به خاطر ولتاژ بالا دیگه در کار نبوده درسته ؟ یا هنوز نکته ای هست که بتونه ولتاژ بالاتر از ۸ ولت رو به مولتی متر رسونده باشه چون رگلاتور سر راهش هست مگر اینکه رگلاتور هم چنین داستانی داشته باشه که من نمی دونم

اگر از نظر ولتاژ رگلاتور کاملا کار رو مطمئن می کنه می مونه تنها مقدار خازنها که فکر میکنم جهت صاف کردن یا به عبارتی تبدیل ولتاژ مستقیم متغییر به مستقیم غیر متغییر در مدار بکار برده اید درسته؟
اگر این مطالب حل بشه فهم مطلب برایم کامل شده و می تونم اقدام به بستن و تست عملی کنم و مساله کاملا حل بشه
ممنون

استاد گرامی و دوستان عزیز لطف بفرمایید فقط جواب همین چندتا سوال رو تک تک اول بدید که بفهمم بعد که حل شد سراپا گوشم برای موارد اضافی
با تشکر فراوان

درود

من میگم ماده است و میگی متوجه نمیشم چرا نر هست ؟
برای آخرین بار تکرار میکنم خروجی رگلاتور ۹ ولتی عامل سوختن مولتیمتر نبوده حالا دوباره سوال کن چرا خروجی رگلاتور عامل صدمه شده و به تک تک سوالات شما پاسخ بدم که متوجه بشی.
پاسخ من همینه که عرض کردم و دیگه تکرار نمیکنم
شرط کردی اگه توجیه بشی اجرا میکنی لذا توصیه میکنم اجرا نکن چون من بیشتر از این مقدار بلد نیستم و نمیتونم توجیه کنم و ممکنه با اجرای پیشنهادم خسارتی بشما وارد بشه.

سپاس

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168
درود
از اينكه در تاپيك شرکت کردید و به پیشبرد تاپیک کمک كرديد سپاسگزارم
الان مشخص شد که ولتاژ زیاد طبق نظر جنابعالی عامل سوختن نبوده
با توجه به تنها تفاوت باقیمانده بین مداری که من بستم و مداری که شما ارائه دادید ظرفیت خازن هست که باید اصلاح شود و بنابراین اشکال در اینجا بوده و احتمالا توضیح علمیش هم همونیه که در پست قبل دادم ولی جناب غزال خیلی راحت می تونست این اشکال رو بیان کنه و موضوع خاتمه پیدا کنه ولی متاسفانه به روش خودشون اصرار ورزیدن و آخر هم نمی دونم لحن بیانشون ناشی از عصبانیت بود یا ناراحتی یا ... در هر صورت اجازه بدید من هم مساله ای رو در تاپیکهایی که می زنم مطلب رو روشن کنم
هیچ کس کسی رو به زور وارد بحثها نمیکنه پس هیچ کس حق نداره با لحن و الفاظی ناشی از عصبانیت یا تشر و از این جور مسائل پاسخ بده و بدین صورت عملا مانع همکاری دیگران بشه
اگر مطابق روش یا نظر یا سلیقه یا فکر یا عادت یا .... کسی نیست کافیه که تو اون تاپیک پست نزنه و بره سراغ اولویتهاش و اجازه بده اونهایی که علاقه مند هستند به روش خودشون ادامه بدند
من روشم رو در بالا توضیح دادم و گفتم که دو بعد علمی و عملی رو مدنظر دارم نه تنها بعد عملی
اما ظاهرا جناب غزال گرامی فقط حوصله ارائه مدار عملی را داشتند كه ایرادی نداره ولی اجازه بدید هر کسى علاقه به تشریح علمی مدار هم داره به مساله بپردازه

شرط کردی اگه توجیه بشی اجرا میکنی لذا توصیه میکنم اجرا نکن چون من بیشتر از این مقدار بلد نیستم و نمیتونم توجیه کنم و ممکنه با اجرای پیشنهادم خسارتی بشما وارد بشه
من کاملا به چیزی که گفتم واقفم و گفتم باید اول کاملا بفهمم تا مدار رو ببندم و قطعا هدفم هم رسیدن به مداری مطمئن و بستن اون بوده و اینکه میگید خسارت .... خدمتتان عرض کنم که من تا مطلب رو قانع نشم و خوب نفهمم روی حرف کسی مدار رو نمی بندم که بعد بیام بگم شما گفتی یا فلانی .... به همین دلیله که جویای منطق و فهم عملکرد مدار میشم و این از مزایای روش من هست
منتها این را هم درک میکنم که افرادی که تجربه بالایی دارند و مخصوصا سن آنها بالاست دیگر انگیزه یا حوصله یا ... برای توضیح و تفصیل ندارند و توقع دارند که آنچه میگویند بدون پرسش و پاسخ بیشتر توسط دیگران انجام شود که البته از نظر من اصلا صحیح نیست بلکه همانطور که گفتم باید به یاد جوانی خود بیافتند که چقدر اهل کنکاش بودند و همین باعث رشد و پر محتوا شدن آنها شده است و این حق را برای دیگران هم قائل باشند و این مجال رو به دیگران هم بدهند اما اگر خودشان علاقه ای در توضیح و تفصیل بیشتر ندارند راهکار را ارائه کنند و اجازه دهند دیگران به بحث و تحلیل بپردازند تا قانع شوند
با سپاس فراوان از همه دوستان که همکاری کردند و می کنند

آخرین ویرایش:

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168
درود
می خوایم یک بحث تکمیلی علمی انجام دهیم

تا اینجا به این نتیجه رسیدیم که اشکال در ظرفیت خازنهاست
اما از نظر تحلیل علمی چرا ؟ و این مساله را هم از نظر علمی باید بررسی کنیم
آنچه که متوجه شدم پل دیود برق مستقیم اما متغییر رو وارد رگلاتور می کنه و رگلاتور ۹ ولت هم زمانی که ولتاژ کمتر از ۵ ولت بشه دیگه قادر نیست که ولتاژ ۹ ولت رو تامین کنه و ۵۰ بار در هرثانیه این اتفاق می افته واین یعنی اینکه خروجی رگلاتور در نوسانه چون منبع ورودی اون متغییر از صفر تا ۹ ولته و همین هم ممکنه به مدار حساس مولتی متر آسیب بزنه
برای حذف این نوسان یعنی وقتی که ولتاژ ورودی مستقیم متغییر به رگلاتور به صفر می رسه ما همون ۹ ولت رو به مولتی متر برسونیم باید یک منبعی مثل خازن اما باظرفیتی که تا دوباره پربشه و ورودی مستقیم متغییر به رگلاتور هم به محدوده مناسب برای کارکرد رگلاتور برای تامیین ولتاژ ۹ ولت برگرده رو استفاده کنیم تا همواره ولتاژ ۹ ولت مستقیم اما غیر متغییر رو برای مولتی متر فراهم کنیم
اما آیا با اضافه کردن همین خازن می تونیم به یک ولتاژ مستقیم کاملا صاف مثل باطری برسیم و یا اگر هم نرسیم اگر هم نرسیم به قول جناب غزال همینقدر صافی کافیه اما لطفا با تحلیل علمی
لطفا دوستان گرامی و اساتید بزرگوار لطف بفرمایند و ببینند گفتههای من اشکالی دارد یانه

ممنون

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
عزیز گرامی چرا داری همه رو از خودت دلگیر و رنجیده خاطر میکنید ؟
گناه بنده چی بود که کمک کردم تا مشکل کار شما برطرف گردد؟
از پست اول که تو این تاپیک پستی ارسال نمودم از خسارت وارده ناراحت شدم و ابراز تاسف نمودم که خسارتی متحمل گشتید

گناه بنده چی بود که از جناب غزال نیز خواهش نمودم به این تاپیک مراجعه نمایند تا با راهنمایی و کمک ایشان از خسارت بیشتر جلوگیری گردد

آخه گناه بنده چی بود که برای شما وقت گذاشتم و احترام و ارزش قائل شدم و ابراز هم دردی نیز نمودم؟
گناه بنده چه بود که با دقت در عملکرد شما مشکل رو پیدا نمودم و راهکار نیز ارائه دادم و برای مطمعن تر شدن از راهکار پیشنهادی از شخص دیگری نیز خواهش نمودم بررسی نماید

آیا رسم شما اینگونه میباشد که بعد از راه افتادن کار و باز شدن گره کار ، اینگونه برخورد نمایید ؟

آیا رسم شما اینگونه میباشد که تمام زحمات دیگران را بی ارزش شمارید و با وجود کشف ایراد اصرار بر موضوع بی ارزشی داشته باشید که هیچگونه دخلی بر ایراد مربوطه نداشته و اصرار هم بورزید که شما منظور بنده را درک نمی نمایید؟
عزیزم
اگر بلد بودید و مهارت داشتید
خدمتتان عرض کنم که من تا مطلب رو قانع نشم و خوب نفهمم روی حرف کسی مدار رو نمی بندم که بعد بیام بگم شما گفتی یا فلانی .... به همین دلیله که جویای منطق و فهم عملکرد مدار میشم و این از مزایای روش من هست
و به قول خودتون توسط منطق و عملکرد مدار که از مزایای روش خود اینهمه تعریف مینمایید پس چرا همزمان دو مولتی متر رو بابت اتصالات نادرست واعمال ولتاژ بالا سوزوندید؟
در حالی که اگر اینگونه باشد بر طبق نظریه شما قطعا 99 درصد مولتی مترهای کل دنیا باید
معیوب و سوخته باشند
چرا که باطری ۹ ولتی فقط ۱۰ دقیقه اول ۹ ولت میباشد و بعد رفته رفته کمتر و کمتر و تخلیه میشود تا به ولتاژی برسد که دیگر جانی نداشته باشد

حال بماند که اصولا باطری 9ولتی در ابتدا حتی تا حدود 10 ولت هم شارژ خواهد داشت

حال که این همه وقت گذاشتم و بارها پستهای شما رو از ابتدا خوندم تا اینکه ایراد کار رو متوجه شدم و استاد نیز تاکید نمودند ولتاژ بالا عامل ایراد بوده آیا این درست میباشد که حال میگویید
و بنابراین اشکال در اینجا بوده و احتمالا توضیح علمیش هم همونیه که در پست قبل دادم

اینگونه میشود که اشخاص از کمک و یاری نمودن به همدیگر بیزار میگردند

البته انتظار هیچگونه تشکر و سپاسگزاری نمیرود لذا این حس انسان دوستی میباشد که مرام و کردار ما رو به این سو هدایت مینماید ولی لااقل انتظار ناسپاسی هم ندارم و درست نمیباشد

لطفا پست 56 خودتو یک بار دیگه بخون ببین چی نوشتی ؟! و دیگران رو چطور برده و نوکر و پادوی خودت به شمار بردی!!
یعنی تا الان درحال بازی و شوخی کردن بودیم ؟
با تشکر فراوان
چشم شما فقط دستور صادر فرمایید قطعا اطاعت امر خواهد گردید
این امر شما نیز اطاعت خواهد گردید و کلیه انجمن رو موظف خواهن نمود در کوتاهترین زمان ممکن مشکلات شما رو مرتفع گردانند

امیدوارم با همان شیوه که شخصا کشف ایراد نمودید راه اندازی گردد و مشکلی نیز مرتفع گردد

سپاسگزارم

آخرین ویرایش:
بالا