آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: منبع تغذیه 0 تا 300 ولت DC

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168
درود

کی گفته ۱.۲ کیلو با پل سری کنی ؟
یکبار بجای پتانسیومتر ۱ کیلو نصب کن ببین ولتاژ خروجی چند ولته؟
حالاهمین مقاومت ۱ کیلو را اتصال کوتاه کن ببین ولتاژ خروجی چند ولت میشه ؟
از پتانسیومتری که ایندفعه دود شد و سوخت در کنار دستت ارسال کن
سپاس

در پست شماره ۳۱ شما گفتید یک مقاومت کمتر از ۱۰ اهم با برق شهر سری کنم که مشکل سوختن دیودها برطرف بشه من برای اطمینان بیشتر مقاومت بالاتر سری کردم این مشکل حل شده
اگر فکر می کنید زیاده کمش کنم یا اگر چیز دیگری مد نظر بوده بگید اصلاح کنم

و اگر درست متوجه شدم منظورتون حذف ولوم و به جای اون نصب مقاومت 1k و یکبار کلا حذف ولوم در مدار هست ؟ درست متوجه شدم؟
عکس از ولوم می خواستید ؟
ممنون
20200115_024631.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
در پست شماره ۳۱ شما گفتید یک مقاومت کمتر از ۱۰ اهم با برق شهر سری کنم که مشکل سوختن دیودها برطرف بشه من برای اطمینان بیشتر مقاومت بالاتر سری کردم این مشکل حل شده
اگر فکر می کنید زیاده کمش کنم یا اگر چیز دیگری مد نظر بوده بگید اصلاح کنم

و اگر درست متوجه شدم منظورتون حذف ولوم و به جای اون نصب مقاومت 1k و یکبار کلا حذف ولوم در مدار هست ؟ درست متوجه شدم؟
عکس از ولوم می خواستید ؟
ممنون
20200115_024631.jpg

درود
عرض کردم بجای پتانسیومتر از مقاومت و سیم استفاده کنید که معنی دیگری جز جایگزینی نداره
اگه معنی دیگری هم میده شما یک معنی دیگه براش تعریف کنید.
من تاکید کردم در عمل و با سعی و خطا ، مقادیر و قطعات مناسب مشخص میشه و من بصورت تقریبی نظر میدم اما سوختن این پتانسیومتر با مقاومت R5 بمقدار ۱۰۰ کیلو احتمال ضعیفی داره .
ضمنا میتونی از مقاومت ۱۰ یا ۲۰ کیلو بجای R2 استفاده کنید که احتمال سوختن پتانسیومتر باز هم ضعیف تر بشه ولی باید از پتانسیومتر با اهم بالاتر استفاده کنید مثلا ۱ مگا اهم
تستی که گفتم قبل از تغییرات فوق انجام و گزارش کنید
نیاز به خارج کردن پتانسیومتر هم نیست میتونی یکبار ۱ کیلو یکبار سیم و هر مقاومت دیگری که داری با دو پایه مورد استفاده پتانسیومتر موازی کنی و ولتاژ خروجی را با هر مقاومت گزارش کنی .

سپاس

آخرین ویرایش:

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168
با سلام و صبح به خیر
گزارش به صورت زیر حاصل شد
۱-وقتی باسیم وصل کردم ولتاژ دوسر خازن ۱۰ میکرو 0.9 ولت رو نشون داد
البته در عرض چند ثانیه دیدم دودی بلند شد وقتی دقت کردم دیدم دود داره از مقاومتR0= 1.2k که با برق شهر سری کرده بودم بلند شده بود ولی چون مقاومت ۳ وات گذاشته بودم و سریع برق رو قطع کردم نسوخت ولی آنقدر داغ شده بود که نمی شد بهش دست زد و احتمالا اگر این مقاومت نبود دیود ها همه دود می شدند
۲- بعداز نصب مقاومت 1k ولتاژ خروجی یعنی دوسر خازن ۱۰ میکرو (که چون با خازن ۳۳۰۰میکرو موازی هست هر دو ولتاژشان همیشه برابر میشه ) ولتاژ 33 ولت رو نشون داد

۳-یکبار هم مقاومت 2k نصب کردم ولتاژ دوسر خازن ۱۰ میکرو را 45 ولت نشان داد که البته مقاومت 1.2k دوباره در این حالت هم شروع به داغ شدن کرد
سپاس

آخرین ویرایش توسط مدیر:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
با سلام و صبح به خیر
گزارش به صورت زیر حاصل شد
۱-وقتی باسیم وصل کردم ولتاژ دوسر خازن ۱۰ میکرو 0.9 ولت رو نشون داد
البته در عرض چند ثانیه دیدم دودی بلند شد وقتی دقت کردم دیدم دود داره از مقاومتR0= 1.2k که با برق شهر سری کرده بودم بلند شده بود ولی چون مقاومت ۳ وات گذاشته بودم و سریع برق رو قطع کردم نسوخت ولی آنقدر داغ شده بود که نمی شد بهش دست زد و احتمالا اگر این مقاومت نبود دیود ها همه دود می شدند
۲- بعداز نصب مقاومت 1k ولتاژ خروجی یعنی دوسر خازن ۱۰ میکرو (که چون با خازن ۳۳۰۰میکرو موازی هست هر دو ولتاژشان همیشه برابر میشه ) ولتاژ 33 ولت رو نشون داد

۳-یکبار هم مقاومت 2k نصب کردم ولتاژ دوسر خازن ۱۰ میکرو را 45 ولت نشان داد که البته مقاومت 1.2k دوباره در این حالت هم شروع به داغ شدن کرد
سپاس

بقدری عصبانی شدم که ابتدا اشتباها پاسخم را در پست شما ویرایش کردم

درود

واقعا که
من گفتم سیم و مقاومت های آزمایشی را کجا نصب کن ؟
مگه قرار نشد بجای پتانسیومتر نصب کنی ؟ پس چرا دو سر خازن متصل کردی ؟
چرا پست ها رو نمیخونی؟
چرا واضح توضیح نمیدی چکار کردی ؟
گفتی :

وقتی باسیم وصل کردم ولتاژ دوسر خازن ۱۰ میکرو 0.9 ولت رو نشون داد
وقتی با سیم وصل کردم یعنی چی یعنی کجا وصل کردی ؟

گفتم خازن ۱۰ میکرو بجای ۱۰۰ میکرو نصب کن و یک مقاومت حدود ۵۰ کیلو باهاش موازی کن و دیگه بهش دست نزن تا ابد همینجور باشه فقط ولتاژ خروجی اینجاست و ولتمتر را به دو سر خازن ۱۰ میکرو متصل کن .

ضمنا ۱،۲ کیلو با برق شهر سری باشه با کمترین جریانی داغ میکنه ولی فعلا باشه بهتره که چیزی رو نسوزونی چون کمر به قتل مدارو بستی .
وقتی مدت قابل توجه پاسخ نمیدی یادت میره و اینکارا رو میکنی .

سپاس

آخرین ویرایش:

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168
دوست گرامی شما چرا اینقدر زود عصبانی میشی که متوجه نمی شی من چی نوشتم
چرا اینجوری هستی آخه!!!
کمی خونسرد باش
پست من رو دوباره بخون همه چی همونطور که شما خواستی انجام دادم دیگه
کجاش ابهام داره

گفتی که جای پتانسیومتر یکبار سیم وصل کن و یکبار مقاومت 1k
خب من هم نوشتم که وقتی سیم وصل کردم ...... و وقتی مقاومت ....

کجاش جای عصبانیت داشت؟
در مورد خازن هم همینکار رو کردم دیگه
من کجا گفتم که مقاومت و سیم رو به دوسرخازن وصل کردم
من گفتم ولتاژ دوسرخازن ۱۰میکرو با ولتاژ دوسر خازن ۳۰۰۰میکرو چون موازی هستند برابره نه چیز دیگه!!!
عکس هم که در پست ۳۷ با تمام تغییرات گذاشتم که کاملا واضح باشه باز شما اومدی به جای اینکه خوب پست رو بخونی عصبانی شدی!!!!
واقعا الان خودت بگو کجاش غیر از این بود؟

خیالتون راحت من کاملا می دونم قبلا چکار کردم و کاملا مجددا بررسی کرده ام و اگر مدتی پاسخ ندادم چون یادتون باشه مولتی مترم سوخته بود الان دوباره مولتی متر خریدم و اومدم ادامه دادم

لطفا دوباره پست رو بخونید و نتایج رو بررسی کنید
نه با عصبانیت با خونسردی
چرا شما فکر کردی که من گفتم که سیم و مقاومت رو به دوسرخازن وصل کردم؟ عصبانیت شما به همین دلیل صورت گرفته و اونهم چون پست رو بادقت نخوندید
پست و گزارش کامله و سیم و مقاومت رو به جای ولوم قرار دادم و نتایج و گزارش کامل طبق اونچه خواسته بودید هست
لطفا دوباره گزارش رو بررسی کنید اگر تغییری لازمه بفرمایید تا اعمال کنم
ممنون

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
دوست گرامی شما چرا اینقدر زود عصبانی میشی که متوجه نمی شی من چی نوشتم
چرا اینجوری هستی آخه!!!
کمی خونسرد باش
پست من رو دوباره بخون همه چی همونطور که شما خواستی انجام دادم دیگه
کجاش ابهام داره

گفتی که جای پتانسیومتر یکبار سیم وصل کن و یکبار مقاومت 1k
خب من هم نوشتم که وقتی سیم وصل کردم ...... و وقتی مقاومت ....

کجاش جای عصبانیت داشت؟
در مورد خازن هم همینکار رو کردم دیگه
من کجا گفتم که مقاومت و سیم رو به دوسرخازن وصل کردم
من گفتم ولتاژ دوسرخازن ۱۰میکرو با ولتاژ دوسر خازن ۳۰۰۰میکرو چون موازی هستند برابره نه چیز دیگه!!!
عکس هم که در پست ۳۷ با تمام تغییرات گذاشتم که کاملا واضح باشه باز شما اومدی به جای اینکه خوب پست رو بخونی عصبانی شدی!!!!
واقعا الان خودت بگو کجاش غیر از این بود؟

خیالتون راحت من کاملا می دونم قبلا چکار کردم و کاملا مجددا بررسی کرده ام و اگر مدتی پاسخ ندادم چون یادتون باشه مولتی مترم سوخته بود الان دوباره مولتی متر خریدم و اومدم ادامه دادم

لطفا دوباره پست رو بخونید و نتایج رو بررسی کنید
نه با عصبانیت با خونسردی
چرا شما فکر کردی که من گفتم که سیم و مقاومت رو به دوسرخازن وصل کردم؟ عصبانیت شما به همین دلیل صورت گرفته و اونهم چون پست رو بادقت نخوندید
پست و گزارش کامله و سیم و مقاومت رو به جای ولوم قرار دادم و نتایج و گزارش کامل طبق اونچه خواسته بودید هست
لطفا دوباره گزارش رو بررسی کنید اگر تغییری لازمه بفرمایید تا اعمال کنم
ممنون

درود

بهتره شما جملات خودتو یکبار بخونی که مطمئنم فقط تایپ میکنی و یکبار نمیخونی چی نوشتی
دقیقا برات کپی کردم که من چطور از جمله مبهم شما بفهمم کجا وصل کردی
من سیم وصل کردم یعنی بجای پتانسیومتر وصل کردم ؟
من لااقل ۵ بار پست شما رو خوندم و عاقبت با توجه به نتایجی که گرفتی حدس زدم چکار کردی
شما یک جمله در پستت پیدا کن که نوشته باشی کجا مقاومت یا سیم را وصل کردی
امکان نداره ۱ کیلو بجای پتانسیومتر نصب کرده باشی و اون ولتاژها باشه مگر سوزونده باشی
تابحال اگر به تایپ های من نگاه کنی برای حل مشکل شما به اندازه یک کتاب برات تایپ کردم و با جملات مختلف توضیح دادم که اشتباه نکنی ولی شما برای حل مشکل خودت زورت میاد توضیح شفاف بدی ، خودت ببین چند برابر شما تایپ کردم که هیچ وظیفه ای هم ندارم ولی شما وظیفه داری بمن اجحاف نکنی و توضیح کامل و واضح بدی که ناگزیر به سوال مجدد و اینهمه تایپ نباشم
همه دوست دارن در زندگی شخصی خود تلاش کنن و اگه کسی برای شما وقت گذاشته باید بگی بدون توجه به معنای جمله مینویسم و به کار دیگرم میپردازم و اگه متوجه نشد اونقدر سوال میکنه تا متوجه بشه واقعا انصافه .

اگه یکبار دیگه مبهم بنویسی کاری ازم ساخته نیست .
من بشما گفتم مقاومت حدود ۱۰ اهم شما ۱،۲ گذاشتی میگی مگه چه اشکالی داره اشکالش اینه که گوش نمیکنی
گفتم برای پتانسیومتر کوچیک مقدار R5باید ۱۰۰ کیلو و یا بزرگتر باشه ولی میگی ۵۵ گذاشتی .
در هر صورت اگه بجای پتانسیومتر سیم و ۱ کیلو گذاشتی و اون اتفاق و ولتاژها بوده دراینصورت ترانزیستور را سوزوندی
اگه تست ترانزیستور بلدی تست کن وگرنه عوض کن و مجددا آزمایش کن.

سپاس

آخرین ویرایش:

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168
ببین شما هم مبهم نوشتی!
کدوم ترانزیستور رو چک کنم سه تا ترانزیستور در مدار داریم دوتا 2N3055 و یک عدد 2N2222 کدوم منظورتون هست؟ ( تست ترانزیستور رو بلد هستم)
در سه پست قبل گفتید R0 رو فعلا 1.2K نگهدارم الان همینطور بذارم باشه یا 10اهم کنم ؟
R5 رو چطور؟ 100K کنم یا همون 55 نگهدارم
اینها رو لطفا نهایی کنید که من تغییرات رو انجام بدم و نتیجه رو گزارش کنم
ممنون

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
ببین شما هم مبهم نوشتی!
کدوم ترانزیستور رو چک کنم سه تا ترانزیستور در مدار داریم دوتا 2N3055 و یک عدد 2N2222 کدوم منظورتون هست؟ ( تست ترانزیستور رو بلد هستم)
در سه پست قبل گفتید R0 رو فعلا 1.2K نگهدارم الان همینطور بذارم باشه یا 10اهم کنم ؟
R5 رو چطور؟ 100K کنم یا همون 55 نگهدارم
اینها رو لطفا نهایی کنید که من تغییرات رو انجام بدم و نتیجه رو گزارش کنم
ممنون

درود
PicsArt_01_14_08_19_48.jpg

اولا ازآنجاکه من هیچگونه وظیفه ای در این سایت ندارم و بشما در قبال اجرتی راهنمایی نمیکنم بلکه بواسطه نوعدوستی از وقت خودم برای شما استفاده میکنم لذا حق دارم واضح بنویسم یا مبهم بنویسم و یا اصلا ننویسم و شما اگه دوست داشتی میتونی صد بار سوال کنی اگه دلم خواست پاسخ بدم و یا میتونی سوال نکنی و در هر صورت حق کسی را زایل نکردم .

و اگر بکلی پاسخی ندم تا زمانیکه رضایتم بابت پاسخگویی جلب بشه دراینصورت هم حقی را پایمال نکردم ، کمااینکه بسیارانی پاسخ نمیدن و به زندگی خود مشغولند .
بنابرین شما نزد من هیچ حقی نداری اما ازآنجاکه من بصورت رایگان بشما کمک میکنم تکلیف اخلاقی شماست که کمتر وقت منو تلف کنی و البته بدیهی است که درصورت اجحاف متعدد و عمدی دیگه پاسخ نمیدم.
این موارد را بجهت آشنایی با موقعیت و حقوقمون عرض کردم وگرنه همواره بی منت و بی اجرت در خدمت علاقمندان بودم و نیاز به احترام هم ندارم و هرگز تشکر خشک و خالی هم مطالبه نکردم ولی در قبال خدمت رایگانی که خارج از وظیفه میکنم انتظار توهین و بی احترامی و اجحاف هم ندارم و اینکه شما گزارش گنگ و نامفهومی مطرح میکنی و یا به عرایضم توجه نمیکنی هم توهینه و هم اجحاف

ضمنا باوجودیکه میتونم مبهم بگم زیرا منم آدمم و نباید وقتمو بیش از حد و برایگان صرف دیگران کنم و دراینصورت نیز حق کسی رو زایل نکردم اما نه تنها هیچوقت راهنمایی مبهمی نکردم بلکه همیشه بسیار بیشتر از مخاطب توضیح شفاف میدم و صرفنظر از پاسخ های شفاف و طولانی که بشما دادم بقیه پست های بیشمار من هم دلیل صحت این ادعاست.

فلذا پست اخیر من هم هیچگونه ابهام عامدانه ای نداشته زیراازآنجاکه قبل از تست نمیدونم کدوم ترانزیستور سوخته لذا نمیتونم بگم کدومو تست کن مضافا که ۳ ترانزیستور چیه که بگم‌ کدومو تست کن ۳ سوت هر سه تست میشه

اما بابت تشخیص صدمه اگرچه فرمودی بلدی تست کنی و تا الان ۲۰ تا تست کرده بودی چه رسد به ۳ ترانزیستور که براحتی مشخص میشد کدوم سوخته اما قبل از تشخیص عیب

اولا قبلا گفتم فعلا ۱،۲ کیلو باشه یعنی فعلا باشه تا زمانیکه بگن عوض کنی
۵۵ کیلو هم فعلا باشه

ثانیا ترانزیستور درایور B اشتباها ۳۰۵۵ انتخاب شده که قبلا ندیده بودم ولی ۲۲۲۲ هم کافیست بنابرین اگر داری Bرا ۲۲۲۲ نصب کن و اگه نداری هر چی بوده باشه ولی گزارش کن چه ترانزیستورهایی استفاده کردی.

حالا اگه میخوای من ترانزیستور معیوبو مشخص کنم جهت تشخیص عیب

۱_ یک مقاومت حدود ۲۰ کیلو بجای پتانسیومتر بگذار که چیزی نسوزه
حالا ولتاژ خروجی را ببین چند ولته که مطمئنا ولتاژی هست
۲_ حالا کلکتور امیتر ترانزیستور Aرا اتصال گوتاه کن اگر ولتاژ خروجی حدود صفر ولت شد دراینصورت A سوخته .
برای اینکه حالات مختلف را بیمورد بررسی نکنم فعلا نتیجه این تست را گزارش کن تا بعد

سپاس

آخرین ویرایش:

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168
ترانزیستور های 2N3055 یعنی B و C رو از مدار جدا کردم و براساس دیود مولتی متر و پایه ها تست کردم هردوتا ترانزیستور 2N3055 سوخته اند
الان پست شما رو دیدم و B رو هم میرم تغییر بدم به 2N2222 البته من از Bو C یک زوج دارلینکتون ساخته ام چرا گفتید تا حالا چتین چیزی ندیدید و سوالم اینه که اگر بخوام بعدا مشخصات رو قوی تر کنم و آمپر بالای ۵ آمپر بکشم باز هم به جای B همین 2N2222 کافیه و لازم نیست 2N3055 رو به کار ببرم؟ البته بعدا نه الان
بقیه رو هم که گفتید فعلا همونطور نگهدارم
فقط گفتید یک مقاومت 20k به جا پتانسیومتر قرار بدم

بنابراین Aو B رو 2N2222 و C رو 2N3055 قرار می دم
اما فعلا اگر C رو هم کافیه 2N2222 بذارم بهتره چون 2N3055اگه بسوزه دیگه ندارم وگرون هم هست تا مدار راه بیافته اما اگر حتما لازمه که ، C رو همون 2N3055 نگهدارم ؟
اینها رو نهایی کنید تا یک نقشه نهایی ازش بذارم و بعد اگر مورد دیگه ای نیست مدار رو تست کنم
ممنون

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
ترانزیستور های 2N3055 یعنی B و C رو از مدار جدا کردم و براساس دیود مولتی متر و پایه ها تست کردم هردوتا ترانزیستور 2N3055 سوخته اند
الان پست شما رو دیدم و B رو هم میرم تغییر بدم به 2N2222 البته من از Bو C یک زوج دارلینکتون ساخته ام چرا گفتید تا حالا چتین چیزی ندیدید و سوالم اینه که اگر بخوام بعدا مشخصات رو قوی تر کنم و آمپر بالای ۵ آمپر بکشم باز هم به جای B همین 2N2222 کافیه و لازم نیست 2N3055 رو به کار ببرم؟ البته بعدا نه الان
بقیه رو هم که گفتید فعلا همونطور نگهدارم
فقط گفتید یک مقاومت 20k به جا پتانسیومتر قرار بدم

بنابراین Aو B رو 2N2222 و C رو 2N3055 قرار می دم
اما فعلا اگر C رو هم کافیه 2N2222 بذارم بهتره چون 2N3055 دیگه ندارم وگرون هم هست تا مدار راه بیافته اما اگر حتما لازمه که ، C رو همون 2N3055 نگهدارم ؟
اینها رو نهایی کنید تا یک نقشه نهایی ازش بذارم و بعد اگر مورد دیگه ای نیست مدار رو تست کنم
ممنون

درود
۱_ نگفتم تابحال چنین چیزی ندیدم هرچند اشتباهه و دارلینگتون اینجوری نداریم ولی من گفتم در نقشه شما توجه نگرده بودم و ندیده بودم که B هم ۳۰۵۵ هست چون اگر B هم ۳۰۵۵ باشه شبیه پدال گاز اتومبیلی است که از آهن بسیار کلفتی برای پدال استفاده کنیم که نشکنه ولی اگه حلبی هم باشه مهم نیست و فشاری بهش نیست که نیاز به آهن قوی داشته باشه لذا الکی پول بیموردی هزینه کردی و هیچ اثری بر قدرت و سرعت و استحکام ماشین نداره

۲_ بعیده ۳۰۵۵ سوخته باشه چون جریان چندانی نکشیدی که بسوزه لذا احتمالا تست شما اشکال داره
ضمنا احتمال سوختن A بیشتر از بقیه بوده ولی گفتی B ,Cسوخته که با احتمال زیاد اشتباه میکنی لذا فعلا ۳ تا ۲۲۲۲ نو استفاده کن تا بعد

۳_ اگه هر ۳ تا همون ۲۲۲۲ باشه برای جریان کم اشکالی نداره و بدون بار جریان چندانی عبور نمیکنه و ما هم میخواهیم بی بار آزمایش کنیم پس همه رو ۲۲۲۲ استفاده کن مانعی نداره.

بقیه موارد همونی که گفتی خوبه
بعد از نصب همه قطعات اگر کلکتور امیتر A را اتصال کوتاه کنی اگه ولتاژ خروجی حدود صفر ولت بشه B ,C سالمه

و بعد با ۲۰ کیلو سیم موازی کن و اگه خروجی حدود صفر ولت شد A هم سالمه .

سپاس

آخرین ویرایش:
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا