آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: منبع تغذیه 0 تا 300 ولت DC

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
فکر کنم منظورم را درست نرسانده ام
موتور قابل استفاده هست ولی من از ابتدا عرض کردم که برای اضافه کردن امکاناتی به این موتور و تست مدارهایى که میخواهم اضافه کنم، منبع تغذیه لازم دارم ولی چون شما مشخصات موتور را خواستید برایتان نوشتم و از طرفی چون شما گفتیه برای ۸۰ آمپر میسر نیست عرض کردم که برای موتور هم نشود برای مدارات دیگر لازم دارم
امیدوارم مشخص شده باشد
در مورد تست اولیه با لامپ یخچال من هم موافقم ولی مشكل اوليه اینبود که بدون اتصال هیچ باری دیودها سوختن وفیوز پريد
اين یعنى کلا مدار يك مشکلی دارد
در پست های قبلی شما گفتید که چون مقاومت با پل دیود سری نكرده ام سوخته
با توجه به اینکه هیچ باری به مدار وصل نكرد ام و دیودها سوخته آيا مشکل با سری کردن، یک مقاومت حل میشود
من مدار را بدون بار دوباره با دیودIN4007 ببندم و نتيجه را اعلام کنم؟
در واقع مشكل در حال حاضر بر سر توانایی ۳۰آمپر مدار نيست بلکه بدون هیچ باری و هیچ آمپری دیودها سوخته اند
و من حتی الآن با این مدار نمیتونم چراغ یخچال رو هم تست کنم
بنابراین با نظر شما موافق هست و به نظر شما یک مقاوت قبل از پل دیود قرار بدم دیگر دیودها بدون هیچ بار نمیسوزند
اگر تغییر دیگری باید بدهم لطفا بفرمایید
ممنون

درود

یک مقاومت کمتر از ۱۰ اهم با برق شهر سری کن و جهت دیودها را اشتباه نکن دیگه با بار سبک یا بدون بار نمیسوزه

من نگفتم بدون بار میسوزه گفتم احتمالا سلف اسنفاده نکردی که میتونی بجاش مقاومت کمتر از ۱۰ اهم یا ntc استفاده کنی.
مقاومت زینر هم حدود ۲۰ کیلو باشه.
سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 160131

آخرین ویرایش:

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168
با سلام و عرض ادب
مقاومت R2 رو 1.2k سه وات و R3 رو ۱۵k گذاشتم
دیمر رو حدود ۳۰ ولت تنظیم کردم و خروجی ولوم تا حدود ۶۷ ولت به درستی کار کرد
اما چهار تا اشکال برای ولوم معمولی بازار وجود داره که برای دوتا ولوم 1M و بعد 10k تست کردم برای هردو مشکل وجود داره
۱- در حدود ۲ دقیقه به شدت داغ میشه
۲-وقتی ولوم رو کم میکنم نزدیک کمترین مقدارش که میشه جرقه میزنه و میسوزه
۳-مقدار به حدود ۳۰ ولت هم نمیرسه چه برسه پایینتر
4- تغییرات اصلا دقیق نیست و نوسان داره و وقتی ولوم رو میچرخونم دیر تغییر ولتاژ می ده و درواقع سریع واکنش نشون نمی ده باید کمی صبر کنم تا به ولتاژ نهایی که تنظیم کردم برسونه
ممنون

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با سلام و عرض ادب
مقاومت R2 رو 1.2k سه وات و R3 رو ۱۵k گذاشتم
دیمر رو حدود ۳۰ ولت تنظیم کردم و خروجی ولوم تا حدود ۶۷ ولت به درستی کار کرد
اما چهار تا اشکال برای ولوم معمولی بازار وجود داره که برای دوتا ولوم 1M و بعد 10k تست کردم برای هردو مشکل وجود داره
۱- در حدود ۲ دقیقه به شدت داغ میشه
۲-وقتی ولوم رو کم میکنم نزدیک کمترین مقدارش که میشه جرقه میزنه و میسوزه
۳-مقدار به حدود ۳۰ ولت هم نمیرسه چه برسه پایینتر
4- تغییرات اصلا دقیق نیست و نوسان داره و وقتی ولوم رو میچرخونم دیر تغییر ولتاژ می ده و درواقع سریع واکنش نشون نمی ده باید کمی صبر کنم تا به ولتاژ نهایی که تنظیم کردم برسونه
ممنون

درود

موضوع چیه ؟
بعد از مدتی مطالبی پست کردی که نمیدونم در مورد چیه و پاسخ کیه و میخوای چکار کنی ؟
باید در پست ها جستجو کنم ببینم میتونم ارتباطی با یکی از پست ها پیدا کنم که متاسفانه چنین فرصتی ندارم.

ازآنجاکه کسی وظیفه پاسخگویی نداره لذا بهتره سوال خود را با گزارش و اطلاعات کاملی مطرح کنی که مخاطب در کمترین زمان ممکن قادر به درک و پاسخگویی باشه وگرنه به نیاز شما توجهی نمیکنه.

تمام پست ها رو مطالعه کردم تا ببینم چی میخوای ولی اینکار درست نیست که چند لحظه وقت برای تفهمیم مشکل خود صرف نکنید تا مخاطب ناگزیر بشه وقت زیادی را صرف درک موضوع و مشکل شما کنه.

اولا دیمر را روی ۳۰ ولت تنظیم کردم یعنی چی ؟
خصوصا که گفتی دیمر را روی ۳۰ ولت تنظیم کردی و تا حدود ۷۰ ولت بدرستی کار کرد مگه میشه ۳۰ ولت بدی و ۷۰ ولت بگیری ؟
اگر بجای برق شهر میخوای از ولتاژ خروجی یک دیمر استفاده کنی صحیح نیست

ثانیا R3 کدوم مقاومته ؟

اما داغ شدن و دود کردن پتانسیومتر بدلیل وات پایین پتانسیومتره که پتانسیومتر کوچکی تهیه کردی و در اینصورت باید R5 بالای ۵۰ کیلو باشه تا با پتانسیومتر ضعیف دود نکنه .
اگه ولتاژ پایین با پتانسیومتر ضعیف میخوای باید R5 حدود ۱۰۰ کیلو باشه
فعلا بجای خازن ۱۰۰ میکرو خروجی خازن ۱۰ میکرو با مقاومت موازی ۵۰ کیلو استفاده کن تا ولتاژ با تاخیر کمتری تغییر کنه.یعنی با فرمان شما زودتر تغییر کنه
سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 160134 [/SIZE][/COLOR]

آخرین ویرایش:

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168
ممنون از پاسختان
پیرو پستی که گذاشتید داشتم یک جمع بندی کلی تهیه می کردم که دیدم لطف کردید و پستتان رو ویرایش و جواب رو قرار دادید
ممنون
در مورد R3 که پرسیدید تو شکل مشخص هست شما اون رو به R4وR5 تغییر دادید که از این به بعد با همین نام ها اشاره می کنیممن در مداری که گفتم R4=R5=15K به پیشنهاد شما قرار داده بودم الان گفتید R5=100K قرار بدم ولی نگفتید R4 رو هم 100K قرار بدم یا همون 15k نگهدارم یا چند؟در مورد ولوم حتما همینطور هست که فرمودید معمولا هم توان رو تو فروشگاههای اینترنتی نمی نویسند و توانها 0.1 یا 0.5 از آب درمیاد تو اینترنت هم خیلی سرچ کردم اگر لینکی دارید ممنون می شم براش بدید
ولوم باید چه توانی قرار بدم؟

بله می خوام بجای ترانس از دیمر برای کاهش برق شهری به حدود ۱۰۰ ولت استفاده کنم
لطفا بفرمایید ایرادش چیه؟
ممنون

آخرین ویرایش:

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168
جهت اطلاع عرض کنم
خازن رو و مقاومت رو عوض کردم ولی ولوم باز هم سوخت
در ضمن مقدار ولوم رو چقدر باید بذارم؟
ممنون

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
ممنون از پاسختان
پیرو پستی که گذاشتید داشتم یک جمع بندی کلی تهیه می کردم که دیدم لطف کردید و پستتان رو ویرایش و جواب رو قرار دادید
ممنون
در مورد R3 که پرسیدید تو شکل مشخص هست شما اون رو به R4وR5 تغییر دادید که از این به بعد با همین نام ها اشاره می کنیممن در مداری که گفتم R4=R5=15K به پیشنهاد شما قرار داده بودم الان گفتید R5=100K قرار بدم ولی نگفتید R4 رو هم 100K قرار بدم یا همون 15k نگهدارم یا چند؟در مورد ولوم حتما همینطور هست که فرمودید معمولا هم توان رو تو فروشگاههای اینترنتی نمی نویسند و توانها 0.1 یا 0.5 از آب درمیاد تو اینترنت هم خیلی سرچ کردم اگر لینکی دارید ممنون می شم براش بدید
ولوم باید چه توانی قرار بدم؟

بله می خوام بجای ترانس از دیمر برای کاهش برق شهری به حدود ۱۰۰ ولت استفاده کنم
لطفا بفرمایید ایرادش چیه؟
ممنون

درود

در نقشه اولیه که داشتید دو مقاومت با R3 مشخص شده که در پست بعدی بنام ۴ و ۵ اصلاح شد .
ولتاژ خروجی دیمر دارای لبه ها و نویزهایی است که خرابکاری میکنه .
درسته که گفتم ۱۵ کیلو برای R5 اما بدیهی است با پتانسیومتر مناسب نه با پتانسیومتر فسقلی
لذا اگه پتانسیومتر بزرگ و مناسب باشه الانم همون ۱۵ کیلو مناسبتره ولی شما میخوای پتناسیومتر وات پایین استفاده کنی که بناگزیر گفتم بزرگتر از ۵۰ کیلو و اگه مینیاتوری است باید مقاومت R5 مقدار ۱۰۰ کیلو باشه
البته اگر R5 حدود ۱۵ کیلو باشه محدوده وسیعی از ولتاژ پایین تا ولتاژ بالا را قابل استفاده میکنه که دراینصورت گفتم باید پتانسیومتر وات بالا تهیه کنید که هیکلش باید بزرگ باشه که دراینصورت وات بالاست

اما با پتانسیومتر مینیاتوری ناگزیر به افزایش R5 هستید که دود نکنه که باعث میشه تنظیم ولتاژ بالا در خروجی ناممکن بشه و ولتاژ های پایین قابل دریافته

شما دوست داری سیستم ایده آلی باشه که از صفر تا ۳۰۰ قابل کنترل باشه ولی با قطعات ارزون نامناسب که نمیشه
لذا اگه به این سادگی بود که دلت بخواد کامل و بی هزینه داشته باشی دراینصورت یک سیستم صفر تا یک میلیون ولت درست میکردن که برای هر ولتاژی قابل استفاده باشه لذا اگه کاملتر میخوای باید هزینه کنی در غیراینصورت باید عملا با مقادیر مختلف تست کنید تا بهترین گزینه با توجه به قطعات موجود شما معین بشه

مقدار R4 همون ۱۵ کیلو خوبه بشرطی که ولتاژ خروجی مناسب باشه و خیلی بالا نباشه تا زینر داغ نشه
اگر زینر داغ شد یعنی مقاومت سری زینر یا R4 را بزرگتر کنید یا ولتاژ ورودی را کمتر کنید که زینر داغ نشه و نسوزه
ضمنا ازآنجاکه باری به خازن خروجی متصل نیست لذا ولتاژ با تاخیر تغییر میکنه که گفتم خازن را کوچکتر کنید و مقاومت ۵۰ کیلو با خازن موازی کنید تا ولتاژ خروجی زودتر تغییر کنه.
ضمنا این گزارش ارزشی نداره که مقاومت و خازن عوش شد سوخت.
یعنی حدااکثر اجحاف را در حق من میکنید که دونه دونه سوال کنم و وقت بیشتری صرف کنم تا بتونم مشکل شما رو حل کنم
آخه کدوم مقاومت ، چه مقداری و چه پتانسیومتری و با چه ولتاژی و ......
فقط همین مقاومت و خازن عوض شد سوخت .!!!!!!!

سپاس

آخرین ویرایش:

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168
R5= 68K
R4=15K
R0=1.2k که با برق شهر جهت نسوختن دیود ها سری کردم
هنوز هیچ باری به مدار وصل نکرده ام
ولوم از همون کم وات ها
خازن ۱۰۰ میکرو که گفتید رو با یک خازن ۱۰میکرو ۱۰۰ ولتی جایگزین کردم
یک مقاومت ۵۶ کیلو با این خازن ۱۰ میکرو فارادی موازی کردم

ولوم ۱۰k معمولی گذاشتم که این رو بگم کار کرد ولی وقتی کمش میکنم رو پایه هاش جرقه می زنه و می سوزه
با این مقاومت مقدار ولتاژ خروجی از ۴۰ولت پایینتر نمیاد البته خروجی دیمر رو هم محدود کردم به طوریکه خروجی از پل دیود حدود ۶۵ ولت هست
فعلا ترانس مناسب ندارم تا از مدار نتیجه بگیریم فعلا مجبورم با همین دیمر ولتاژ رو از برق شهری تا ۱۰۰ ولت کاهش بدم
در مورد اینکه گفتید دلت می خواد ۳۰۰ ولت .....
عرض کنم همانطور که در پستهای قبل گفتید فعلا تا ۱۰۰ ولت رو درست کنیم بعدا برای ولتاژ های بالا
من هم فعلا رو ۳۰۰ ولت کار نمی کنم و مدار رو تا ۱۰۰ ولت می خوام جواب بگیرم که این قطعات فکر کنم مناسب هستند
خازن ها رو هم ۱۰۰ ولتی انتخاب کرده ام
البته ممکنه بگید ولوم ۱۰k کمه ، درسته ولی فکر نکنم به سوختنش ارتباطی داشته باشه و مشکل از جایی دیگر است
عکس هم می خواستم ضمیمه کنم ولی لینک می گه بفرست نمی دونم چطور مستقیم تو اینجا عکس ضمیمه کنم
مطلب دیگه ای لازم هست بگید که اطلاع بدم
نقشه زیر رو هم با تمام اصلاحات در زیر قرار دادم
امیدوارم موارد کاملا مشخص شده باشند
ممنون
PicsArt_01_14_08_19_48.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
R5= 68K
R4=15K
R0=1.2k که با برق شهر جهت نسوختن دیود ها سری کردم
هنوز هیچ باری به مدار وصل نکرده ام
ولوم از همون کم وات ها
خازن ۱۰۰ میکرو که گفتید رو با یک خازن ۱۰میکرو ۱۰۰ ولتی جایگزین کردم
یک مقاومت ۵۶ کیلو با این خازن ۱۰ میکرو فارادی موازی کردم

ولوم ۱۰k معمولی گذاشتم که این رو بگم کار کرد ولی وقتی کمش میکنم رو پایه هاش جرقه می زنه و می سوزه
با این مقاومت مقدار ولتاژ خروجی از ۴۰ولت پایینتر نمیاد البته خروجی دیمر رو هم محدود کردم به طوریکه خروجی از پل دیود حدود ۶۵ ولت هست
فعلا ترانس مناسب ندارم تا از مدار نتیجه بگیریم فعلا مجبورم با همین دیمر ولتاژ رو از برق شهری تا ۱۰۰ ولت کاهش بدم
در مورد اینکه گفتید دلت می خواد ۳۰۰ ولت .....
عرض کنم همانطور که در پستهای قبل گفتید فعلا تا ۱۰۰ ولت رو درست کنیم بعدا برای ولتاژ های بالا
من هم فعلا رو ۳۰۰ ولت کار نمی کنم و مدار رو تا ۱۰۰ ولت می خوام جواب بگیرم که این قطعات فکر کنم مناسب هستند
خازن ها رو هم ۱۰۰ ولتی انتخاب کرده ام
البته ممکنه بگید ولوم ۱۰k کمه ، درسته ولی فکر نکنم به سوختنش ارتباطی داشته باشه و مشکل از جایی دیگر است
عکس هم می خواستم ضمیمه کنم ولی لینک می گه بفرست نمی دونم چطور مستقیم تو اینجا عکس ضمیمه کنم
مطلب دیگه ای لازم هست بگید که اطلاع بدم
نقشه زیر رو هم با تمام اصلاحات در زیر قرار دادم
امیدوارم موارد کاملا مشخص شده باشند
ممنون
PicsArt_01_14_08_19_48.jpg

درود

کی گفته ۱.۲ کیلو با پل سری کنی ؟
یکبار بجای پتانسیومتر ۱ کیلو نصب کن ببین ولتاژ خروجی چند ولته؟
حالاهمین مقاومت ۱ کیلو را اتصال کوتاه کن ببین ولتاژ خروجی چند ولت میشه ؟
از پتانسیومتری که ایندفعه دود شد و سوخت در کنار دستت ارسال کن
سپاس

آخرین ویرایش:
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا