آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: سوالی از استادان پاور و وات و آمپر و ولت

moisom

کاربر
2007-12-16
35
109
توضیح رو کامل میدم اگه روشن سازی بشه و بفهمم خیلی ممنون و سپازگذارتونم

یه تبلت چینی 7 اینچ بدستم رسید که باتریش خراب بود و شارژ رو نهایت 10 دقیقه نگه میداشت و صاحبش گفت اصلا نمیخوامش منم گفتم به صورتی درستش کنم که هزینه ای نداشته باشه و یه جورایی ازش استفاده کنیم به فکر این افتادم که منبع برقی براش بسازم یا وصل کنم و مدام به برق باشه تقریبا مثل لبتابی که باتری نداره و با شارژرش کار میکنه خب باتری 3.7 ولت و آمپرش 2.5 آمپر در ساعت یا همون 2500 میلی آمپر بود من اول برق 3.3 ولت یک پاور کامپیوتر رو بهش وصل کردم راستی اینم بگم تبلت کاملا سالم بود و فقط باتری شارژ نگه نمیداشت نهایت 15 دقیقه ...
خلاصه برق 3.3 ولت پاور که آمپرش هم بالای 10 آمپره وصل کردم .. هیچی یعنی میرفت برای روشن شدن در همون اول صفحه سیاه و هیچی بود
دوم برق 4.1 ولت با آمپر 6 بهش وصل کردم دقیقآ مثل قبل ...
سوم برق 5.2 ولت یک پاور با آمپر 10 بهش وصل کردم تصویر آرم اولیه که موقع روشن شدن نشون داده میشه اومد ولی داشت روشن میشد که انگار کم آورده خاموش میکرد این رو هم بگم که ولت متر رو بهش وصل میکردم موقع آزمایش و هر زمان دست کم یک یا دو ولت از ولتاژ اصلی کم میکرد و زور میزد روشن بشه که نمیشد و ولتاژ به قبلش برمیگشت.. خلاصه نشد
دفعه آخری یکی از گفته های استاد غزل رو بیاد آوردم قانون وات که ضرب ولت و آمپر هست پیش خودم فکر کردم شاید این با باتری لیتیومی کار میکنه در زمان روشن شدن که انرژی بالایی میخواد درسته ولتش 3.7 هست ولی مثلا 15 آمپر میکشه و قانون وات میگه این مثلا وات بالایی میخواد ولی نمیشه که ولت بالایی بهش وصل کنیم پس با نگرانی از اینکه طوریش بشه ولتاژ 7.5 ولت 1.5 آمپر بهش وصل کردم میخواستم ببینم آیا همون تصویر اولیه میاد یا خیر که کلا سوخت .....
الان هر منبعی بهش وصل میکنم فقط انرژی زیادی میکشه بطوری که سیمش داغ میکنه و هیچ اتفاقی نمیافته
کلآ میخواستم بدونم مگه نباید مثلآ با یک منبع 4 ولتی 2 آمپری خیلی راحت روشن بشه ؟؟؟؟؟؟؟
خلاصه لطفآ هر کسی اگه بیشتر آگاهی داره ممنون میشم چند خطی بنویسه:68000000:

با سلام و عرض ادب

در مورد سیستم های دیجیتال بحث دقیق بودن ولتاژ امری است حیاتی

سیستم های آنالوگ تا 20% ولتاژ پایین و بالا معمولا مشکلات چندانی براشون پیش نمیاد ولی دیجیتال خیر

شما لازم بوده که دقیقا ولتاژی معادل باتری به سیستم اعمال کنید با حداقل آمپری معادل باتری
اگر آمپر بالاتر باشد مشکلی نیست کما اینکه ما یک لامپ روشنایی 0.5 آمپری را به شبکه برق با آمپر وحشتناک بالا وصل میکنیم

با اقدامات شما به نظر می رسد که سیستم به فنا رفته است

ورداده

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-02-09
734
3,841
سلام-دوست عزیز عامل سوختن ولتاژ است هر مصرف کننده ای حتما باید به ولتاژی که سازنده توصیه کرده وصل شود ولتاژ بالا تر وسیله را میسوزاند و ولتاژ پایین تر دستگاه را راه اندازی نمکند یا دستگاه درست کار نمیکند واما جریان(امپراژ) هر چقدر بیشتر باشد مشکلی ایجاد نمی کند نوع جریان هم مهم می باشدDC-AC

protamir

کاربر
2019-06-10
85
608
36
برادر با 7.5ولت تبلت بی‌چاره رو مرحوم کردید!
ولتاژ باتری های لیتیومی 3.7 هست و احتمالا به همین خاطر با 3.3 روشن نشده.
باید ولتاژ 3.7 یا ولتاژ برابر باتریش میدادید.

moisom

کاربر
2007-12-16
35
109
دوست گرامی مگه در باتری های لیتیومی ولتاژ از 3.3 ولت شروع و نهایت تا 4.2 ولت نمی باشد خب یکی از ولتاژ های دقیقی که من استفاده کردم 4.1 ولت یا بهتر بگم 4 ولت بود با آمپر دست کم 4 یا 5 آمپر ولی روشن نشد حتی تصویر اولیه ولی با ولتاژ 5 ولت دست کم تا تصویر اولیه روشن میشد و ادامه یهو خاموش میشد و برای همین من فکر کردم وات بالاتر نیاز داره و چون قانون باتری اینه که آمپر زیادی رو سریع میتونه فراهم کنه منم محاسبه کردم مثلا 3.7 ولت ضرب در مثلا 7 آمپر که جواب 24 واته پس نتیجه گرفتم شاید میتونه ولتاژ بالاتر رو تحمل کنه ولی سوخت وگرنه با 4 ولت 5 آمپر هم روشن نشد مگه چی هست که اینقدر وات میخواد ؟؟؟ البته الان سوخت و دیگه مهم نیست بیشتر کنجکاو بودم چرا درست نشد:ambivalence:

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: soraty

moisom

کاربر
2007-12-16
35
109
راستی یه سوال مقدار وات و مصرف تبلت 7 اینچی رو چجوری میشه محاسبه کرد من اینجوری کار کردم 2.5 آمپر باتری در ساعت میده و ولتاژ هم 3.7 ولته و این 2.5 آمپر در ساعت هست و باتری اگر پر باشه دست کم 3 ساعت جواب میده پس 2.5 آمپر ضرب در 3 ساعت میشه 7.5 آمپر و حالا ضرب در 3.7 ولت که میشه 27.5 که کلا بگیم 30 وات ............ درسته؟
یا اینجوری 3.7 ولت ضرب در 2.5 آمپر که میشه حدودا 10 وات ولی مهم اینه که ما هر جوری محاسبه کنیم با چند ولتاژ و آمپر کافی روشن نمیشد آخرشم سوخید:frown000:

• Like

protamir

کاربر
2019-06-10
85
608
36
باتری های موبایلی اغلب 3.7ولت هستن اما احتمالا با 4 هم باید روشن میشده اما مشکلی در کار بوده شاید باتری سیگنالی رو به تبلت ارسال میکرده که با تغذیه به تنهایی این مورد برطرف نمیشده.
به هر حال حالا که خدا بیامرز شده اما همونطور که دوستان گفتن ولتاژ بحث مهمی هست.
مثلا به دستگاه 120وات و 12ولت نمیتونید 24ولت بدید به این هوا که واتش هنوز نرسیده!

moisom

کاربر
2007-12-16
35
109
عذر میخوام سوال میپرسم ذهنم از این سوالهای کوچیک پر هستش
مثلا
اگه تبلت یا گوشی باتری تموم کنه و مثلا 2 درصد باتری داشته باشه و خاموش بشه .. اگر تلاش کنید روشن کنید نمیشه و باید بزنید به شارژرش و جالب اینجاست که به محض زدن به شارژر میتونید گوشی رو روشن کنید خب این واقعیت اینو میرسونه که باتری که خالیه پس از کجا داره برق مصرفی رو استفاده میکنه خب فقط شارژر می مونه خب شارژر تبلت یا موبایل 5 ولته و نهایت 1 یا 2 آمپر و سوال بزرگ من اینه چرا با برق 5 ولت پاور کامپیوتر خوب و سالم که هم آمپرش بالاست و هم 5 ولت ثابت داره مستقیم به جای باتری میزنیم روشن نشد من فکر میکنم یه مداری کلا باتری رو رصد و تست میکنه :uncomfortableness:

• Like

protamir

کاربر
2019-06-10
85
608
36
راستی یه سوال مقدار وات و مصرف تبلت 7 اینچی رو چجوری میشه محاسبه کرد من اینجوری کار کردم 2.5 آمپر باتری در ساعت میده و ولتاژ هم 3.7 ولته و این 2.5 آمپر در ساعت هست و باتری اگر پر باشه دست کم 3 ساعت جواب میده پس 2.5 آمپر ضرب در 3 ساعت میشه 7.5 آمپر و حالا ضرب در 3.7 ولت که میشه 27.5 که کلا بگیم 30 وات ............ درسته؟
یا اینجوری 3.7 ولت ضرب در 2.5 آمپر که میشه حدودا 10 وات ولی مهم اینه که ما هر جوری محاسبه کنیم با چند ولتاژ و آمپر کافی روشن نمیشد آخرشم سوخید:frown000:

در این مورد وات مصرفی عدد ثابتی نیست و بسته به جریانشکی گوشی داره(P=V*I) مثلا اگر نور تا آخر باشه مصرف بالا در نتیجه وات مصرفی زیاد میشه(به همین خاطر باتری زود خالی میکنه) یا روشن شدن 4G یا GPS مصرف بالاتر میره و..
به همین خاطر ظرفیت باتری رو با mah-میلی آمپر ساعت- نمایش میدن، مثلا باتری 3000mah یعنی اگر گوشی در حالتی باشه که 1000ma مصرف کنه، باتری میتونه 3ساعت روشن نگهش داره.

protamir

کاربر
2019-06-10
85
608
36
عذر میخوام سوال میپرسم ذهنم از این سوالهای کوچیک پر هستش
مثلا
اگه تبلت یا گوشی باتری تموم کنه و مثلا 2 درصد باتری داشته باشه و خاموش بشه .. اگر تلاش کنید روشن کنید نمیشه و باید بزنید به شارژرش و جالب اینجاست که به محض زدن به شارژر میتونید گوشی رو روشن کنید خب این واقعیت اینو میرسونه که باتری که خالیه پس از کجا داره برق مصرفی رو استفاده میکنه خب فقط شارژر می مونه خب شارژر تبلت یا موبایل 5 ولته و نهایت 1 یا 2 آمپر و سوال بزرگ من اینه چرا با برق 5 ولت پاور کامپیوتر خوب و سالم که هم آمپرش بالاست و هم 5 ولت ثابت داره مستقیم به جای باتری میزنیم روشن نشد من فکر میکنم یه مداری کلا باتری رو رصد و تست میکنه :uncomfortableness:

در مورد 2%، گوشی ها طوری برنامه ریزی شدند که یک شارژی رو بعنوان شارژ اورژانسی نگه میدارن و با رسیدن به اون شارژ گوشی خاموش میشه اما باتری هنوز کمی شارژ داره.
مسیر تغذیه باتری متفاوت از مسیر تغذیه قسمت شارژ هست و در قسمت شارژ رگولاتور قرار داره که باعث میشه ولتاژ 5ولت رو شناسایی کنه و اینکه شما گوشی رو بدون باتری و فقط با وصل کردن شارژر نمیتونید روشن کنید.

بالا