آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

رفع عیب در كارت‌های حافظه

nekooee

Senior Technical Supervisor
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,824
ایران
اشاره :

كارت‌های‌حافظه بخش بسیار حساسی از تجهیزات ‌قابل‌حمل (مثل دوربین‌ها و گوشی‌های تلفن‌همراه) به شمار می‌روند. این كارت‌ها به دلیل تكنولوژی بسیار دقیقی كه در ساخت آن‌ها به كار رفته است و همچنین به دلیل پوشش بسیار شكننده‌ای كه دارند، به‌شدت در‌مقابل محرك‌های خارجی مثل گرما، رطوبت و میدان‌های قوی مغناطیسی حساس بوده و از این لحاظ شبیه نوارهای مغناطیسی ضبط‌صوت هستند كه تا چند‌سال‌پیش محبوبیت زیادی در بین علاقمندان موسیقی داشتند.

كارت‌های حافظه عموماً در دستگاه‌ها و ابزارهای متفاوتی مورد‌ استفاده قرار‌می‌گیرند كه در برخی از آن‌ها مثل تلفن‌های همراه و دوربین‌های دیجیتال در یك پوشش قرار‌می‌گیرند و در برخی دیگر مثل كارت‌خوان‌های كوچك یا بعضی از كامپیوترهای كیفی، تا نیمه درون اسلات مخصوص قرار‌می‌گیرند و به این صورت در معرض ضربه‌های فیزیكی هستند. از این‌رو یكی از مهم‌ترین زمینه‌هایی كه این كارت‌ها را تهدید می‌نماید، همین آسیب‌های فیزیكی است. با این حال، غیر از این نوع تهدید، حوادث دیگری نیز در كمین آن‌هاست كه در ادامه به پاره‌ای از آن‌ها اشاره می‌شود.

1- بیرون‌آوردن كارت حافظه در حالی كه یك برنامه در حال خواندن یا نوشتن روی كارت است. این حالت خصوصاً در هنگام استفاده از كارت‌خوان پیش می‌آید.

2- خالی‌شدن باتری هنگامی كه دستگاه در حال استفاده (خواندن یا نوشتن) از كارت است. ممكن است به دلیل افت ولتاژ ناگهانی دستگاه، به كارت حافظه آسیب وارد شود.

3- یك درایو ارتباطی قدیمی نیز می‌تواند از طریق خواندن یا نوشتن نادرست، موجب قفل شدن كارت حافظه شود.

4- آسیب‌های فیزیكی مثل زمین خوردن، خم شدن، خیس شدن و ...
البته ممكن است آسیب‌های دیگری نیز وجود داشته باشد كه تا امروز كسی آن‌ها را تجربه نكرده است! با این حال باید دانست كه در اكثر مواقع (و نه همیشه) مشكلات پیش‌آمده ناشی از یك ایراد نرم‌افزاری قابل رفع است. حالت سخت‌افزاری اصولاً تحت‌تأثیر آسیب‌های فیزیكی اتفاق می‌افتد، كه در اثر یك سری جابه‌جایی در بیت‌ها و بایت‌های موجود روی سطح كارت حافظه پیش می‌آید و معمولاً قابل بازیابی نیست. اما در حالت نرم‌افزاری می‌توان با انجام كارهای خاصی مشكلات را برطرف كرد.

1478319011785202144672241491881501481577211.jpg

ایرادات نرم‌افزاری در اكثر موارد موجب معیوب شدن یا بی‌ارزش شدن سیستم‌فایل حافظه می‌شوند و با فرمت مجدد كارت حافظه قابل رفع هستند. دقت نمایید در صورت فرمت کردن تمامی اطلاعات ذخیره شده در کارت پاک خواهند شد.

احتمالاً گوشی تلفن همراه شما این امكان را می‌دهد كه كارت معیوب را مجدداً فرمت كنید. (هر چند برخی گوشی‌ها مثل nokia 6600 ،n-gage یا siemens sx1 معمولاًبا كارت‌های معیوب راه‌اندازی نمی‌شوند) در این حالت برای فرمت كارت چند راه پیش‌رو دارید:

• از یك وسیله دیگر كه امكان فرمت گوشی را فراهم می‌سازد، برای فرمت كردن كارت استفاده كنید.
• از یك كارت‌خوان به همراه یك سیستم‌عامل، نظیر ویندوز، استفاده كنید.
• وسیله مورد استفاده را با یك كابل usb به كامپیوتر متصل نمایید و از داخل ویندوز آن را فرمت كنید.

در بین حالت‌های گفته شده استفاده از یك كارت‌خوان، ساده‌ترین راه ممكن است. كارت حافظه را درون كارت‌خوان قرار دهید و آن را به كامپیوتر متصل كنید و اجازه دهید تا ویندوز، این وسیله جدید را شناسایی كند.

البته بهتر است ابتدا اجازه دهید كارت‌خوان خالی، از سوی ویندوز شناسایی شود و سپس كارت را درون آن قرار دهید. توجه كنید كه به دلیل تقارن فیزیكی این كارت‌ها، در تشخیص جهت قرارگیری آن‌ها در كارت‌خوان اشتباه نكنید.

نرم‌افزار جستجوگر ویندوز ‌(windows explorer) را باز كنید. یعنی روی آی****** my computer روی دسكتاپ كلیك كنید تا باز شود. در این حالت، حتماً حداقل یك آی****** با نام removable drive در فهرست درایوهای موجود روی حافظه كامپیوتر دیده می‌شود. البته اگر كارت‌خوان شما دارای پنج یا شش اسلات ورود كارت‌های مختلف باشد، به همان تعداد هم درایوهای removable drive خواهید دید كه تنها اسلاتی كه كارت داخل آن قرار دارد فعال است و بقیه خالی هستند.

معمولاً درایو فعال با یك رنگ متفاوت از بقیه مشخص می‌شود. اما اگر هیچ تفاوتی بین آن‌ها نمی‌بینید، باید روی تك‌تك آن‌ها كلیك كنید تا درایو فعال بازشود. فراموش نكنید كه این درایوها همیشه با نام كلی removable drive شناخته می‌شوند و نباید آن‌ها را با درایوهای حافظه كامپیوتر مثل درایو

راستگار

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2006-10-03
1,289
11,197
با سلام : یک تجربه از کارهایی که برای باز خوانی کارت حافظه خودم که نه قابل خواندن ونه قابل فرمت بود به عنوان کسب یک تجربه یادداشت می کنم .
می خواستم فایلی را که نیاز داشتم و حجم نزدیک به 30 مگ بود را وارد کارت حافظه گوشی کنم و کارت حافظه را به کارت خوان زدم متوجه شدم کارت خوان خراب است و حافظه را نمی خواند مجدداً حافظه را وارد گوشی کردم و دیدم کارت حافظه پرید و اصلاً گوشی اعلام کرد کارت حافظه خراب است . اطلاعات مهمی روی حافظه داشتم ناچار با استفاده از یک کارت خوان سالم شروع کردم به باز یابی اطلاعات اما سیستم نه اطلاعات رو باز می کرد و نه فرمت هرچه نرم افزار بازیابی اطلاعات تونستم جمع آوری کردم اما فایده ای نداشت درنهایت بعد از دوساعت کلنجار رفتن مایوس شدم و گفتم حالا که حافظه پریده بیخیال اوپن رو زدم و سیستم در حال سرچ بود و نمی تونست حافظه رو بخواند دراین حالت حافظه را از کارت خوان کشیدم و دوباره به کارت خوان زدم چیزی نشد و دوباره اوپن رو زدم این دفعه دیدم حافظه باز شد و پوشه ها رو دیدم دونه دونه پوشه هارو اوپن می کردم هیچ کدام باز نمی شدند دوباره حافظه را از کارت خوان کشیدم و بعد ازچند لحظه اوپن رو زدم پوشه ها مثل حالت قبلی باز شدند و این دفعه پوشه ای را اوپن کردم در کمال تعجب دیدم مشکل رفع شد و حافظه بدون اشکال و بدون فرمت قابل استفاده شد حالا این شانسی بود یا شوکهای وارده موجب درست شدم کارت حافظه شد نمی دانم گفتم با دوستان درمیان بذارم شاید بدرد کسی بخورد . با تشکر

بالا