آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: سوال های ساده و پر محتوا

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام

متوجه منظورتون نشدم. منظورتون از جریان ناچیز کدوم جریانه؟ اگه منظور جریان بیس هست، که این جریان دخالتی در روشن و خاموش کردن مصرف کننده نداره. البته منظورم اینه که وجود این ترانزیستور به این شکل چندان معنایی نداره. و همونطور که عرض کردم با برداشتن ترانزیستور و متصل کردن محل کلکتور و امیتر تغییری در مدار اتفاق نمیفته. درسته که ظاهراً ترانزیستور داره مصرف کننده رو روشن میکنه اما در واقع کنترلِ روشن شدن مصرف کننده در اختیار ترانزیستور نیست و با برقرار شدن ولتاژ منبع، ترانزیستور به صورت اتومات روشن شده و مصرف کننده نیز روشن میشه. بنا براین این ترانزیستور نیست که مصرف کننده رو روشن کرده بلکه برقراری ولتاژ منبع هست که این کار رو انجام داده. که بدون ترانزیستور و با اتصال مستقیم طبق شکلهای 6-2 و 7-2 ، همین اتفاق میفته. بنابراین بودن و نبودن ترانزیستور در این ترکیب اثری نداره.
ضمناً من نگفتم بودن و نبودن مدار 6 و 7 اثری نداره بلکه بودن و نبودن ترانزیستور در این مدارها بی اثره.

استاد متوجه نشدم که آیا دارید جمله منو رد میکنید یا سؤال جدیدی مطرح فرمودید.
اگه هدف از این سؤال رد کردن جمله من بود که من عرض کرده بودم

و نگفتم که از بار محافظت میشه. بلکه جریان مناسب برای بار تأمین میشه. یعنی بار دچار کمبود جریان نمیشه.

چرا باید اینکار رو بکنیم؟ ببخشید ولی متوجه نشدم که چه هدفی مد نظرتونه!!

درود

بخاطر دارم قبلا هم گفتم که سالها یک پیکان جوانان داشتم و از روزی که خریدم تا روزی که پس از سالیان طولانی فروختم پلاتین کهنه خودشو برای جریان بیس استفاده کردم و لذا پلاتین نو که بیش از ۶ ماه کار نمیکنه این پلاتین کهنه هرگز عوض نشد چون جریان بسیار ناچیز بیس را قطع و وصل میکرد
لذا چطور قطع و وصل بیس و تغذیه تفاوتی نداره ؟

در مدار ۶ و ۷ برای روشن و خاموش کردن بار ، نیاز به قطع و وصل تغذیه نیست و کافیه بیس را از کلکتور جدا کنید تا جریان بار قطع بشه و از این حیث با تغذیه مستقل بیس تفاوتی نداره و هر سه مدار با قطع و وصل بیس ، جریان بار را مسدود میکنه و تفاوتی از این نظر وجود نداره.

طبق استدلال شما (صدمه محافظ شاه و شاه ) ، که تغذیه مستقل بیس را موجب حفاظت از بار دانستید و دو مدار دیگر را بعنوان محافظت از ترانزیستور معرفی کردید لذا چگونه تغذیه مستقل بیس موجب حفاظت از بار میشه؟

و در پایان
معتقدید با تغذیه مستقل بیس ، بار با کمبود جریان مواجه نمیشه
لذا چرا در مدار ۶ و ۷ با کمبود جریان مواجه میشه؟
دلایل ادعا را هم مطرح کنید مثلا چرا بار با مدار ۶ و ۷ با کمبود جریان مواجه میشه؟
یا چرا تغذیه مستقل بیس موجب حفاظت از بار میشه؟
و قس علیهذا

سپاس

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
درود

سوال اینه کدامیک غز سه روش برای روشن و خاموش کردن بار بهتره چرا؟

سپاس

استاد به نظر من در شکل 6 و7 پایه بیس با تغییرات ولتاژمنبع تغییر خواهد کرد وتغییر ولتاژ BE جریان B و جریان c و ولتاژ ce تغییر خواهد کرد. و هیچ گونه کنترل جریان بار و حفاظت از بار نداریم و همچنین به علت تقسیم جریان به نظر من پایه بیس صدمه نمیبیند. جریان بیشتر از CE عبور خواهد کرد.
و در تغذیه مستقل درسته که کنترل جریان بار را از طریق مقاومت بیس ایجاد کردیم . با افزایش ولتاژ به بیس صدمه میبیند.به نظر من تقسیم ولتاژ نداریم.
برای روشن و خاموش کردن بار مدار 7 بهتر چون ولتاژ روی بار ( لامپ) میافته. جزی از ولتاژ روی ترانزیستور میفته و پایه بیس هم صدمه ای نمیبیند .فشاری روی ترانزیستور نمیفته.

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
لذا چطور قطع و وصل بیس و تغذیه تفاوتی نداره ؟

در مدار ۶ و ۷ برای روشن و خاموش کردن بار ، نیاز به قطع و وصل تغذیه نیست و کافیه بیس را از کلکتور جدا کنید تا جریان بار قطع بشه و از این حیث با تغذیه مستقل بیس تفاوتی نداره و هر سه مدار با قطع و وصل بیس ، جریان بار را مسدود میکنه و تفاوتی از این نظر وجود نداره.
بله درسته! با قطع و وصل کردن جریان بیس، بار روشن و خاموش میشه و دقیقاً فرمایشتون درسته و من نظری خلاف این ارائه نکردم اما در مدار 7 این موضوع لحاظ نشده بود یعنی کلیدی براش تعبیه نشده بود و ظاهر مدار گویای این منظور نبود اما در کل فرمایشتون درسته و همیشه همینجور بوده و قطع و وصل جریان بیس راحتتره و اختلافی در این زمینه نداریم.

طبق استدلال شما (صدمه محافظ شاه و شاه ) ، که تغذیه مستقل بیس را موجب حفاظت از بار دانستید و دو مدار دیگر را بعنوان محافظت از ترانزیستور معرفی کردید لذا چگونه تغذیه مستقل بیس موجب حفاظت از بار میشه؟
منظور از اون مثال، قسمت محافظت از ترانزیستورش بوده. یعنی خواستم بگم که تمام توجه ما متوجه نسوختن ترانزیستور (محافظ) شده در حالی که اصل ماجرا راه اندازی بار (شاه) و روشن نگه داشتن اونه ( اگه برداشت این بوده که تغذیه مستقل موجب محافظت از بار میشه بابت مثال و سوءتفاهم ایجاد شده عذر میخوام)

معتقدید با تغذیه مستقل بیس ، بار با کمبود جریان مواجه نمیشه
لذا چرا در مدار ۶ و ۷ با کمبود جریان مواجه میشه؟
دلایل ادعا را هم مطرح کنید مثلا چرا بار با مدار ۶ و ۷ با کمبود جریان مواجه میشه؟
باز هم میگم. من معتقد نیستم که با مدار 6 و 7 با کمبود جریان مواجه میشه. بلکه در این دو مدار وجود و عدم وجود ترانزیستور تأثیری در تأمین جریان بار نداره و در صورت نبود ترانزیستور هم جریان بار مستقیماً از منبع قابل تأمین بود. (شکل 6-2 و 7-2)

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود

درخصوص سوال ۱
تساوی ولتاژ ورودی و خروجی بعنوان نشانه جریان صفر از این جهت قابل استناد نیست که ولتاژ ورودی و خروجی در هر مقاومت صفر اهمی در هر شرایطی یکسانه ( چه حامل جریان باشه یا نباشه )

اما جریان تمام مقاومت ها ازجمله صفر اهم که ولتاژ خارجی یکسان به ورودی و خروجی آن اعمال میشه صفر است و این قاعده در پدیده های طبیعی هم صادق است .
مثلا اگه هر لوله ای از هر دو طرف ورودی و خروجی به فشار آب یکسانی متصل بشه بدون تردید جریان اون لوله صفر است
البته پاسخ سوال ۱ منجر به همون نتیجه صحیحی میشه که جملگی با استناد ابطری اعلام فرمودید.

اما ولتاژ یکسان ورودی و خروجی در مقاومت غیر صفر اهم کاربرد فراوان و بسیار مهمی در تعمیر داره

بطوریکه از مهمترین اقدامات اولیه تعمیر ، بررسی گرمای مقاومت های وات بالاست چرا ؟

زیرا عبور جریان از هر مقاومتی منجر به تولید گرما میشه که به استناد توان و رابطه حرارت در مقاومت های وات بالا محسوس است .

لذا در مرحله نخست تعمیر باید گرمای مقاومت های وات بالا را بررسی کنید ( بزرگتر از ۱ اهم و ۱ وات و بالاتر )

۱- اگه گرمای عادی داره خودش قطعا سالم ومدار تحت پوشش با احتمال زیاد سالم است
۲- اگه بنحو غیرعادی داغ باشه خودش سالمه و مدار تحت پوشش معیوبه
۳- اگه سرد باشه دو حالت داره
الف ) اگه ولتاژ ورودی و خروجی یکسان نباشه خودش سوخته.

ب) اگه ولتاژ ورودی و خروجی یکسانه دراینصورت خودش سالمه و مدار تحت پوشش مسدود و قطع شده زیرا جریان صفر است بدلایلی از جمله صدمه نیمه هادی ها و قطع مدار و غیره

موارد فوق نیازی به حفظ کردن نداره زیرا تسلط کاملی نسبت به عوامل و عکس العمل پدیده پیدا کرده اید و فقط کافیه در اولین اقدامات ، گرمای مورد اشاره مقاومت هایی که تابلو هستند را تست کنید.

بطوریکه پس از کسب تجربه کافی با لمس گرمای مقاومت های مذکور و بررسی ولتاژ ورودی و خروجی ، بخش معیوب اغلب دستگاه ها بسرعت ظرف چند دقیقه مشخص میشه.

ضمنا بحکم تجربه صدمه همزمان دو بخش در یکدستگاه هر چند محال نیست اما بسیار بسیار بعیده

آخرین ویرایش:

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
سوال ۴​

تفاوت ساختاری زینر و دیود یکسوساز چیست که
زینر در ولتاژ شکست ، سر حال میشه و وظیفه خود را آغاز میکنه
اما یکسوساز بمحضی که به ولتاژ شکست برسه فاتحه رو خونده و سوخته

بعبارتی چرا زینرها با رسیدن به ولتاژ شکست وظیفه خود را آغاز میکنند ولی یکسوسازها بمحض رسیدن به ولتاژ شکست ، بلافاصله میسوزند ؟

بسیار بسیار بعیده که پاسخ این سوال را در اینترنت یا کتابی پیدا کنی
ببینم چکار میکنی ؟

با سلام خدمت استاد غزال عزیز و همه همراهان

قبل از پاسخ به سوال 4 میخوام از جانب خودم و مطمئنم که خیلی از دوستان همین نظر را دارند از استاد غزال عزیز بسیار تشکر کنم که در این وانفسای زمانه باز هم با ارائه روحیه پهلوانی به ما یادآوری میکنند که هنوز مردانگی وجود داره.
و از دوستانی (البته اگه اسم دوست بتوان گذاشت)که در بعضی از تایپیکها مطالب خلاف واقع ذکر میکنند خواهش میکنم فقط یک لحظه خودشان را جای ایشان قرار بدهند ببیند آیا حاضرند برای آموزش و قرار دادن اطلاعاتی که برای بدست آوردنش سالها زحمت کشیدن به دیگران وقت بزارند.

اما در خصوص سوال 4:

استاد من دیتاشیت بعضی از دیود ها و زینر ها را بررسی کردم و مشاهده شد منحنی ولت آمپر هیچ تفاوتی ندارند و تمام آنها ولتاژ شکست دارن(ولتاژ شکست زینر و ولتاژ شکست بهمنی) فلذا با توجه به اینکه در تمامی مدارهایی که زینر به عنوان تثبیت کننده استفاده میشه از مقاومت سری استفاده شده اومدم آزمایشهای زیر را انجام دادم:

1-شبیه حالت معمول یک دیود زینر با یک مقاومت سری کردم و ولتاژ دو سر زنر و همچنین جریان مدار را مشاهده کردم.(که طبق معمول ولتاژ همان ولتاژ شکست زینر هست و جریان بسیار ناچیز میباشد).

2-در آزمایش دوم دیود زینر را بدون مقاومت سری به منبع تغذیه بستم و دیدم وقتی به ولتاژ شکست میرسه و یک مقداری از اون رد میشه جریان سریع بالا میره و دیود زینز سریع شروع به گرم شدن میکنه که فکر کنم اگه ادامه داشته باشه زینر میسوزه.

3-در آزمایش سوم چون دیود معمولی که ولتاژ شکست پایین داشته باشه نداشتم برای همین با نرم افزار مدارهای فوق را برای دیود 1N4148 بستم (که ولتاژ شکستش طبق دیتا شیت 75 ولت هست) و به نتایج زیر رسیدم»
الف) وقتی دیود 4148 بصورت معگوس و به همراه یک مقاومت در مدار قرار بگیره دقیقا شبیه زینر عمل میکه یعنی ولتاژ دو سرش 75 ولت میشه و جریان بسیار ناچیزی ازش میگذره.

ب)در
آزمایش بعدی دیود 4148 بدون مقاومت بصورت معگوس بستم که مشاهده شد وقتی به ولتاژ شکست میرسه جریان بسیار زیادی از مدار ردمیشه.

به نظر من هیچ تفاوتی بین دیود معمولی و زینر در حالتی که بصورت معگوس در مدار وصل میشن وجود نداره و ما میتونیم از دیود معمولی هم در صورت سری شدن با یک مقاومت در حالت معگوس به عنوان تثبیت کننده ولتاژ استفاده کنیم.

شرمنده پست طولانی شد.
باسپاس فراوان

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

قبل از پاسخ به سوال 4 میخوام از جانب خودم و مطمئنم که خیلی از دوستان همین نظر را دارند از استاد غزال عزیز بسیار تشکر کنم که در این وانفسای زمانه باز هم با ارائه روحیه پهلوانی به ما یادآوری میکنند که هنوز مردانگی وجود داره.
و از دوستانی (البته اگه اسم دوست بتوان گذاشت)که در بعضی از تایپیکها مطالب خلاف واقع ذکر میکنند خواهش میکنم فقط یک لحظه خودشان را جای ایشان قرار بدهند ببیند آیا حاضرند برای آموزش و قرار دادن اطلاعاتی که برای بدست آوردنش سالها زحمت کشیدن به دیگران وقت بزارند.

اما در خصوص سوال 4:

استاد من دیتاشیت بعضی از دیود ها و زینر ها را بررسی کردم و مشاهده شد منحنی ولت آمپر هیچ تفاوتی ندارند و تمام آنها ولتاژ شکست دارن(ولتاژ شکست زینر و ولتاژ شکست بهمنی) فلذا با توجه به اینکه در تمامی مدارهایی که زینر به عنوان تثبیت کننده استفاده میشه از مقاومت سری استفاده شده اومدم آزمایشهای زیر را انجام دادم:

1-شبیه حالت معمول یک دیود زینر با یک مقاومت سری کردم و ولتاژ دو سر زنر و همچنین جریان مدار را مشاهده کردم.(که طبق معمول ولتاژ همان ولتاژ شکست زینر هست و جریان بسیار ناچیز میباشد).

2-در آزمایش دوم دیود زینر را بدون مقاومت سری به منبع تغذیه بستم و دیدم وقتی به ولتاژ شکست میرسه و یک مقداری از اون رد میشه جریان سریع بالا میره و دیود زینز سریع شروع به گرم شدن میکنه که فکر کنم اگه ادامه داشته باشه زینر میسوزه.

3-در آزمایش سوم چون دیود معمولی که ولتاژ شکست پایین داشته باشه نداشتم برای همین با نرم افزار مدارهای فوق را برای دیود 1N4148 بستم (که ولتاژ شکستش طبق دیتا شیت 75 ولت هست) و به نتایج زیر رسیدم»
الف) وقتی دیود 4148 بصورت معگوس و به همراه یک مقاومت در مدار قرار بگیره دقیقا شبیه زینر عمل میکه یعنی ولتاژ دو سرش 75 ولت میشه و جریان بسیار ناچیزی ازش میگذره.

ب)در
آزمایش بعدی دیود 4148 بدون مقاومت بصورت معگوس بستم که مشاهده شد وقتی به ولتاژ شکست میرسه جریان بسیار زیادی از مدار ردمیشه.

به نظر من هیچ تفاوتی بین دیود معمولی و زینر در حالتی که بصورت معگوس در مدار وصل میشن وجود نداره و ما میتونین از دیود معمولی هم در صورت سری شدن با یک مقاومت در حالت معگوس به عنوان تثبیت کننده ولتاژ استفاده کنیم.

شرمنده پست طولانی شد.
باسپاس فراوان

درود

آفرین

اما چرا زینرها در ولتاژ شکست بسادگی نمیسوزند ؟
اما بقیه دیودها با رسیدن به ولتاژ شکست بسرعت میسوزند؟

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود

سوال 9​

در بحث تحلیل سوئیچینگ طی آزمایش ساده دیدیم :

چنانچه سیم پیچ ۶ ولت یک ترانس معمولی هسته آهنی را با یک باطری ۶ ولت و یک کلید سری کنیم و دو سر یک لامپ نئون ( لامپ فازمتر ) را به دو سر سیم پیچ ۲۲۰ ولت متصل کنیم و باطری را قطع و وصل کنیم ولتاژی در سیم پیچ ۲۲۰ ولت تولید شده و لامپ نئون روشن میشه که میتوانید با قطع و وصل دستی هم مشاهده کنید .

اما عجیب اینکه اگر باطری را به آهستگی قطع و وصل کنید که قادر به مشاهده تفاوت زمان قطع و وصل باشید دراینصورت خواهید دید نور لامپ نئون در زمان قطع باطری ، بیشتر است و لذا نور لامپ و درواقع ولتاژ تولیدی در زمان وصل باطری کمتر و در زمان قطع باطری ، بیشتر است اما

چرا ترانس در زمان قطع باطری ، ولتاژی بیشتری نسبت به زمان وصل باطری تولید میکنه ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

elkteronikemodern

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-04-15
424
993
درود

سوال 9

چنانچه سیم پیچ ۶ ولت یک ترانس معمولی هسته آهنی را با یک باطری ۶ ولت سری کنیم و دو سر یک لامپ نئون ( لامپ فازمتر ) را به دو سر سیم پیچ ۲۲۰ ولت متصل کنیم و باطری را قطع و وصل کنیم ولتاژی در سیم پیچ ۲۲۰ ولت تولید شده و لامپ نئون روشن میشه که میتوانید با قطع و وصل دستی هم مشاهده کنید .

اما عجیب اینکه اگر باطری را به آهستگی قطع و وصل کنید که قادر به مشاهده تفاوت زمان قطع و وصل باشید دراینصورت خواهید دید نور لامپ نئون در زمان قطع باطری ، بیشتر است و لذا نور لامپ و درواقع ولتاژ تولیدی در زمان وصل باطری کمتر و در زمان قطع باطری ، بیشتر است اما

چرا ترانس در زمان قطع باطری ، ولتاژی بیشتری نسبت به زمان وصل باطری تولید میکنه ؟

سپاس
سلام، به خاطر قانون ***شهوف، یا مقاومت در برابر قطع و وصل کردن

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
درود

سوال 9

چنانچه سیم پیچ ۶ ولت یک ترانس معمولی هسته آهنی را با یک باطری ۶ ولت سری کنیم و دو سر یک لامپ نئون ( لامپ فازمتر ) را به دو سر سیم پیچ ۲۲۰ ولت متصل کنیم و باطری را قطع و وصل کنیم ولتاژی در سیم پیچ ۲۲۰ ولت تولید شده و لامپ نئون روشن میشه که میتوانید با قطع و وصل دستی هم مشاهده کنید .

سپاس

استاد فکر میکنم بخاطر ماهیت سیم پیچ است که وقتی ولتاژ ورودی قطع میشه ولتاژ دوسر سیم پیچ بصورت عگس میشه و چرا بیشتر میشه بخاطر اینکه در زمانی که ولتاژ ورودی وجود داره ولتاژ خروجی تحت کنترله ولی وقتی ولتاژ ورودی قطع میشه سیم پیچ ثانویه به ولتاژ معگوس و حداکثر خودش میرسه.
طبق آموزشهای شما مثل کامیون که بار داره و با سرعت مثلا 100 در حال حرکت هست و اگه ما در حین حرکت کامیون را خلاص کنیم یکلحضه سرعت کمی زیاد میشه و به آرامی کم میشه.

با سپاس فراوان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

استاد فکر میکنم بخاطر ماهیت سیم پیچ است که وقتی ولتاژ ورودی قطع میشه ولتاژ دوسر سیم پیچ بصورت عگس میشه و چرا بیشتر میشه بخاطر اینکه در زمانی که ولتاژ ورودی وجود داره ولتاژ خروجی تحت کنترله ولی وقتی ولتاژ ورودی قطع میشه سیم پیچ ثانویه به ولتاژ معگوس و حداکثر خودش میرسه.
طبق آموزشهای شما مثل کامیون که بار داره و با سرعت مثلا 100 در حال حرکت هست و اگه ما در حین حرکت کامیون را خلاص کنیم یکلحضه سرعت کمی زیاد میشه و به آرامی کم میشه.

با سپاس فراوان

آفرین

همانطور که بدرستی تحلیل کردی
زمانیکه با ولتاژی موجب تغییر جریان یک سلف میشی وجود منبع ولتاژ مانند ترمز عمل میکنه و شبیه اتومبیلی که در دنده یک در سرازیری است که هرچقدر گاز بدی اصطکاک موتور و پیستون ها اجازه سرعت بالاتر از مثلا ۴۰ کیلومتر را نمیده اما اگه در اینحالت خلاص کنی ناگهان سرعتش زیاد میشه و به ۷۰ و ۱۰۰ کیلومتر و بالاتر و بالاتر هم میرسه چرا ؟

چون در سرازیری ، انرژی ذخیره شده را از بسیاری موانع و بسیاری از اصطکاک ها آزاد میکنی و کل انرژی به دلخواه خودش تبدیل به سرعت میشه با این تفاوت که اینرسی ناشی از وزن اتومبیل هنوز مانع تغییر ناگهانی سرعت میشه و لذا افزایش سرعت به نرمی اتفاق میافته ولی در ترانس تقریبا از کلیه موانع آزاد میشه و بهمین دلیل موجب تولید و افزایش ناگهانی ولتاژ مطابق میل سلف میشه.

ضمنا جهت نیرو هم عوض میشه و دیگه موتور به چرخ ها انرژی نمیده بلکه چرخ ها میتونه به موتور نیرو وارد کنه و اگه توی دنده یک بذاری دنده ها رو خرد میکنه و بهمین دلیل جهت ولتاژ در سلف ها معگوس میشه .

لذا وجود منبع مانع رفتار دلخواه سلف میشه و وقتی یک سلف را به باطری ۲ ولتی متصل میکنی اجازه نمیده ولتاژ سلف بیشتر از ۲ ولت بشه اما وقتی قطع میکنی یعنی آزادش کردی و کل انرژی که ذخیره شده مانند انرژی اتومبیلی که در سرازیری به سرعت ۴۰ کیلومتر رسیده ، کلا صرف تولید سرعت و در سلف صرف تولید ولتاژ میشه و ازآنجا که جریان تقریبا صفر آمپره لذا ولتاژ بینهایت ظاهر میشه که البته هر چه به بینهایت نزدیکتر میشه بی بخارتر میشه اما مقدار مفید و موثرش بقدری بالاست که موجب صدمه نیمه هادی ها میشه

بهمین علت دیود معگوسی با سلف های رله و ترانس و غیره که قطع و وصل میشن موازی میکنن .وگرنه موجب صدمه ترانزیستورها و آی سی ها میشن.
چرا دیود معگوس ؟
چون وقتی سلف را از ولتاژ قطع میکنی ولتاژ بالای معکوسی میده و دیود معگوس میتونه روشن بشه و لذا آنرا شورت و خفه میکنه و البته دیودی که توانایی لازم را داشته باشه که خودش نسوزه و اگه ترانس پر قدرتی باشه که دیود قوی هم نتونه تحمل کنه مقاومتی با دیود سری میکنن که جریان دیود کمتر بشه و دیود نسوزه ولی دراینصورت ولتاژهای خیلی بالا رو خفه میکنه و ولتاژ متوسط خفه نمیشه .

و بهمین علت وقتی یک باطری ۶ ولتی به یک ترانس بزرگ متصل کنی و هر دست شما روی یکی از سیم ها باشه زمان اتصال باطری به ترانس ولتاژی که به دو دست شما میرسه ۶ ولته
اما اگه همچنان دست شما روی سیم ها باشه و فقط باطری را جدا کنی دچار برق گرفتگی بی خطری خواهی شد که البته بدون بِریک هم نیست.

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا