آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: سوال های ساده و پر محتوا

aghyool2

کاربر vip
کاربر
درود

من سوال کردم که شما پاسخ را پیدا کنید و اگه قرار بود خودم پاسخ را تقدیم کنم موضوع را بصورت سوال مطرح نمیکردم .

سپاس

با سلام خدمت استاد عزیز
استاد ببخشید که اینجا پست میذارم
قضیه برگزاری کلاس به کجا رسید. موضوع مربوطه قفل شدم به همین خاطر اینجا پرسیدم.
منتظر سوال های اموزشی بیشتر از جانب شما هستیم.
خیلی ممنون از زحماتتان
پیروز باشید.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام خدمت استاد عزیز
استاد ببخشید که اینجا پست میذارم
قضیه برگزاری کلاس به کجا رسید. موضوع مربوطه قفل شدم به همین خاطر اینجا پرسیدم.
منتظر سوال های اموزشی بیشتر از جانب شما هستیم.
خیلی ممنون از زحماتتان
پیروز باشید.

درود

مسئول محترم سایت مقرر فرمودند بمنظور پیشگیری از هرگونه توقع و خُلف وعده ای ، در این خصوص بحث و صحبتی مطرح نشه، خصوصا که مکررا توضیح دادم و لذا فعلا به امور خود بپردازید .

سپاس

2019-12-30
68
51
تهران
درود

اگه تجربه نکردید و نشنیدید اما بدانید ثانویه ترانس افزاینده ولتاژ بالا که روشن است نباید آزاد کنید مثلا ترانس های قدیمی اندازه گیری جریان یا ترانس هایولتاژ تلویزیون و ...

هرچند اغلب تعمیرکارها براحتی ثانویه ترانس هایولتاژ را آزاد میکنند و نگرانی ندارند اما در صورت نیاز به اندازه گیری هایولتاژ ابتدا باید تلویزیون خاموش و ثانویه ترانس به پروب ولتمتر هایولتاژ متصل بشه و سپس روشن بشه در غیراینصورت احتمال صدمه ثانویه ترانس هایولتاژ بسیار زیاد میشه و اگه صدمه ببینه تصور میکنن قبلا صدمه دیده لذا :

سوال ۱۰

چرا آزاد کردن ثانویه ترانس ولتاژ بالا که روشن باشه صحیح نیست و دراینصورت احتمال صدمه آن بسیار زیاد است.
؟

سپاس

با سلام و احترام به اساتید بزرگوار باتوجه به نسبت تبدیل ترانس جریان عبوری از سیم پیچ اولیه تابع بار و جریان عبوری از سیم پیچ ثانویه است بنابر این زمانی که باری به ثانویه وصل نیست، از اولیه نیز جریانی عبور نخواهد کرد. اما از آنجا که ترانسهای جریان (CT-ها) به صورت سری در مدار قرار می‌گیرند، همواره عبور جریان از اولیه را خواهیم داشت، و متعاقب آن آمپردوری در اولیه تولید خواهد شد، اما از آنجا که در ثانویه باری وجود ندارد پس جریانی از آن نمی‌گذرد و در نتیجه آمپر دوری نیز وجود ندارد که با آمپر دور اولیه مخالفت کند. بنابراین فلو ((φ=NI/R در طرف اولیه بالاتر رفته و این افزایش فلو باعث ایجاد ولتاژ بسیار بزرگی (در حد چندین کیلو ولت) در ثانویه و همچنین گرم شدن هسته می شود و این امر سبب بروز جرقه در ثانویه می شود.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام و احترام به اساتید بزرگوار باتوجه به نسبت تبدیل ترانس جریان عبوری از سیم پیچ اولیه تابع بار و جریان عبوری از سیم پیچ ثانویه است بنابر این زمانی که باری به ثانویه وصل نیست، از اولیه نیز جریانی عبور نخواهد کرد. اما از آنجا که ترانسهای جریان (CT-ها) به صورت سری در مدار قرار می‌گیرند، همواره عبور جریان از اولیه را خواهیم داشت، و متعاقب آن آمپردوری در اولیه تولید خواهد شد، اما از آنجا که در ثانویه باری وجود ندارد پس جریانی از آن نمی‌گذرد و در نتیجه آمپر دوری نیز وجود ندارد که با آمپر دور اولیه مخالفت کند. بنابراین فلو ((φ=NI/R در طرف اولیه بالاتر رفته و این افزایش فلو باعث ایجاد ولتاژ بسیار بزرگی (در حد چندین کیلو ولت) در ثانویه و همچنین گرم شدن هسته می شود و این امر سبب بروز جرقه در ثانویه می شود.

درود

ضمن تقدیر از مشارکت و تلاش ذهنی حضرت عالی

همیشه در ترانس ها ، جریان اولیه شامل مجموع جریان بی باری و جریان ناشی از بار است و ازآنجاکه در حالت بی باری جریان ثانویه صفر است لذا جریان اولیه منحصر به جریان بی باری است و لذا در حالت بی باری جریان اولیه کاهش می یابد .

از سوی دیگر ازآنجاکه جریان الکتریکی منشاء تولید شار است لذا کاهش جریان موجب کاهش شار مغناطیسی میگردد ، لذا شار مغناطیسی در حالت بی باری در هر ترانسی کاهش می یابد نه افزایش .

اما ازآنجاکه جریان ناشی از بار ترانس ct بسیار ناچیز و قابل اغماض است لذا اگرچه شار مغناطیسی در حالت بارداری بیشتر است اما با توجه به مراتب فوق جریان اولیه و بتبع آن شار مغناطیسی در حالت بی باری و بارداری تقریبا یکسان است و تفاوت محسوسی حادث نمیشه لذا از این حیث ایراد و اشکالی اتفاق نمی افته .

سپاس

آخرین ویرایش:

Efmohsen

کاربر
2018-03-26
31
75
با سلام و وقت بخیرخدمت استاد غزال عزیز.
استاد ببخشید که مزاحم شما میشم چون من کاربر ویژه نیستم نمی توانم پست جدید ایجاد کنم و بعضی از انجمن ها را ببینم و در آن جا حتی پست بگذارم و مشکلم را بیان کنم به خاطر همین این جا مزاحم شما شدم تا در صورت امکان من رو راهنمایی و کمک بفرمایید تا مشکل را حل کنیم.
من یک منبع تغذیه سوئیچینگ 12 ولت 15 امپر دارم که ترانزیستور های قدرت یا ماسفت هایش که به کد SPYM309 می باشند هر دو سوخته اند و اصلا نمی دانم که چه مشخصاتی دارند چون دیتاشیتی در اینترنت برای این کد SPYM309  پیدا نکردم و البته خیلی هم گشتم ولی مطلبی پیدا نکردم. به همین خاطر گفتم پس از مدت ها که از خرابی این دستگاه می گذرد و به دلیل پیدا نکردن قطعه نتوانسته ام آن را درست کنم از شما استاد عزیز راهنمایی و کمک بگیرم تا بتوانم این مسئله را با کمک شما حل نمایم و تجربه ای هم ماندگار برای دیگر دوستان باشد.

پیشاپیش از راهنمایی شما سپاسگزارم. 

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام و وقت بخیرخدمت استاد غزال عزیز.
استاد ببخشید که مزاحم شما میشم چون من کاربر ویژه نیستم نمی توانم پست جدید ایجاد کنم و بعضی از انجمن ها را ببینم و در آن جا حتی پست بگذارم و مشکلم را بیان کنم به خاطر همین این جا مزاحم شما شدم تا در صورت امکان من رو راهنمایی و کمک بفرمایید تا مشکل را حل کنیم.
من یک منبع تغذیه سوئیچینگ 12 ولت 15 امپر دارم که ترانزیستور های قدرت یا ماسفت هایش که به کد SPYM309 می باشند هر دو سوخته اند و اصلا نمی دانم که چه مشخصاتی دارند چون دیتاشیتی در اینترنت برای این کد SPYM309  پیدا نکردم و البته خیلی هم گشتم ولی مطلبی پیدا نکردم. به همین خاطر گفتم پس از مدت ها که از خرابی این دستگاه می گذرد و به دلیل پیدا نکردن قطعه نتوانسته ام آن را درست کنم از شما استاد عزیز راهنمایی و کمک بگیرم تا بتوانم این مسئله را با کمک شما حل نمایم و تجربه ای هم ماندگار برای دیگر دوستان باشد.

پیشاپیش از راهنمایی شما سپاسگزارم. 

درود

گرامی ارجمند آشفته کردن تاپیک بجهت نپرداختن حق عضویت ، شایسته نیست بخصوص که من هم در راستای اعمال خسارت به سایت ، باید با شما همراه شوم و برخلاف تکلیفم عمل کنم و به آشفتگی تاپیک دامن بزنم تا شما بتوانید برای حل مشکل خود ، حق عضویت ناچیزی نپردازید که متاسفانه مغایر با مقررات و خارج از اراده من است.
لطفا در این تاپیک و تاپیک های نامرتبط پست دیگری ارسال نفرمایید تا ناگزیر به حذف آن شوم اما نیاز به دیتاشیت نداره و اگر به فروشگاه مراجعه کنید حتما مشابهی تقدیم میکنند و یا از شماره فت های نقشه مشابه استفاده کنید.

سپاس

آخرین ویرایش:

Efmohsen

کاربر
2018-03-26
31
75
درود

گرامی ارجمند آشفته کردن تاپیک بجهت نپرداختن حق عضویت ، شایسته نیست بخصوص که من هم در راستای اعمال خسارت به سایت ، باید با شما همراه شوم و برخلاف تکلیفم عمل کنم و به آشفتگی تاپیک دامن بزنم تا شما بتوانید برای حل مشکل خود ، حق عضویت ناچیزی نپردازید که متاسفانه مغایر با مقررات و خارج از اراده من است.

سپاس

سلام استاد عزیز ممنون بابت پاسخ و راهنمایی شما.
همان طور که گفتم به علت راهنمایی نکردن دوستان الکترونیکی شهرمان مدت 2 سال هست که این دستگاه من خراب است و من نمی توانم از آن استفاده کنم و ناچارا به این جا و شما رجوع کردم تا شاید مشکل حل شود ولی انگار زمان حل مشکل من هنوز فرا نرسیده است، ضمنا من علت پست نزدن را صادقانه گفتم که شبهه ای وجود نداشته باشد و می توانستم علت را بیان نکنم.
ولی هرگز و هیچ گاه راضی به اعمال خسارت برای شما استاد عزیز و دوستان الکترونیکی شهرمان نیستم.

سپاس بیکران از لطف و راهنمایی استاد غزال عزیز را دارم و سلامت و موید باشید.

م ر پارس

کاربر vip
vip
کاربر
2015-08-15
55
35
کوهبنان کرمان
سلام جنابان من نه میتونم پستی ارسال کنم نه بعضی پست هارو ببینم یه سوال داشتم ضبط پایونیر دارم چند وقته پیش به خاطر آب خوردگی دو تا از خروجی هاش سوخت و خروجی های دیگر صدای ضعیفی داشتند بردم تعمیر گاه گفت ای سی صدا البته سولفاته داشت پایه هاش رفتم یه ای سی همین مدل خریدم البته روی ای سی خودش pal014a mosfat gk 752 بود اما این یکی که خریدم pal014a mosfat Malta فروشنده که خودش فنی و تعمیر بود گفت مثل نمونه خودشه آوردم دادم تعمیر کار نصب کرد میگه فقط صدای رادیو میاد میگه یه چیزی دیگه خراب نظرتون چیه دوستان
درود احتمالا ایسی ولوم مشکل داره. که فقط صدای رادیو رو میده به ایسی صدا

بالا