آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربیات: سیم پیچی ابتکاری برای ارتقاء کیفیت ترانس جوشکاری ac

Sepand b

کاربر
2019-12-05
1
2
42
سللم و خسته نباشبد دوستان ولی باید خدمت شما دوست عزیز عرض کنم این مدل ابدائی شما همان هستهUهست که اغلب در ترانس های جوش استفاده میشود.ولی درکل از حس نو آوری شما تقدیر میکن

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سللم و خسته نباشبد دوستان ولی باید خدمت شما دوست عزیز عرض کنم این مدل ابدائی شما همان هستهUهست که اغلب در ترانس های جوش استفاده میشود.ولی درکل از حس نو آوری شما تقدیر میکن

درود

با تعجیل بسیار زیاد مطالعه فرمودید و حتی به عنوان تاپیک توجه نفرمودید که بنام سیم پیچی ابتکاری معرفی شده نه هسته ابتکاری .

مگر ادعایی درخصوص فرم هسته شده ؟
ابتکار مورد نظر هیچ ارتباطی با نوع هسته نداره.
نحوه پیچیدن سیم پیچ جهت افزایش قطر سیم و نیاز به فضای کمتر مورد هدف بوده و هسته ترانس تغییری نمیکنه و از هسته قبلی استفاده میشه ، لذا هسته ترانس از هر نوعی باشه با روش مورد نظر قادر به استفاده از سیم ضخیمتر هستیم
در کدام پست ادعا شده که هسته ابتکاری پیشنهاد شده ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

David54

کاربر
2016-12-15
73
132
منزل
سلام و عرض ادب خدمت استاد غزال
در یک تاپیک یه بنده خدا که سیم پیچ باتجربه ترانس جوشه برای ساخت ترانس جوش سیم پیچ اولیه برق شهری رو115 دور سیم نمره2 میلیمتر و سیم پیچی ثانویه رو 19 دور سیم نمره5میل که البته هسته آهنی در اولیه 25×6سانت ولی برای ثانویه 7×6سانت
الان سوال من اینه که115 دور سیم قطر 2 میل که به برق شهری وصل بشه اتصال کوتاه حساب نمیشه ؟ چون ترانسها رو هم دقت کنیم سیمپیچی که به برق 220 وصله سایزش 0.1 -0.2میل با تعداد دور بالا در حد 1000 دوره که بدلیل قطر کم سیم و دور زیاد تحمل میکنه ولی سیم 2میل 115 دور ذوب نمیکنه؟
مقاومتی چیزی که جریان و محدود کنه نباید باشه؟
الان من با سیم 1 میل پیچیدم جرات نمیکنم به برق بزنم چه رسد به 2 میل

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام و عرض ادب خدمت استاد غزال
در یک تاپیک یه بنده خدا که سیم پیچ باتجربه ترانس جوشه برای ساخت ترانس جوش سیم پیچ اولیه برق شهری رو115 دور سیم نمره2 میلیمتر و سیم پیچی ثانویه رو 19 دور سیم نمره5میل که البته هسته آهنی در اولیه 25×6سانت ولی برای ثانویه 7×6سانت
الان سوال من اینه که115 دور سیم قطر 2 میل که به برق شهری وصل بشه اتصال کوتاه حساب نمیشه ؟ چون ترانسها رو هم دقت کنیم سیمپیچی که به برق 220 وصله سایزش 0.1 -0.2میل با تعداد دور بالا در حد 1000 دوره که بدلیل قطر کم سیم و دور زیاد تحمل میکنه ولی سیم 2میل 115 دور ذوب نمیکنه؟
مقاومتی چیزی که جریان و محدود کنه نباید باشه؟
الان من با سیم 1 میل پیچیدم جرات نمیکنم به برق بزنم چه رسد به 2 میل

درود

محدود کننده جریان در ترانس های معمول ، مقاومت سلفی و اهمی است و مهمترین مقاومت ، درواقع مقاومت سلفی است.

حالا اگه حجم هسته ترانس کوچیک باشه باید با تعداد دور بالا ، مقاومت سلفی مناسبی بسازیم .

اما اگه حجم ترانس بزرگ باشه با تعداد دور کمتر از ۱۰۰ دور هم میتونیم مقاومت سلفی مناسب و ایده آل بسازیم و اساسا در چنین ترانسی ، تعداد دور بالا موجب کاهش بازدهی ترانس میشه .
البته بدون حساب و کتاب نیست و نمیتونی در هر ترانس بزرگی ۱۰۰ دور بپیچی ولذا تعداد دور قبلی اولیه ترانس که قبلا استفاده میشده ، ملاک بگیر

من شخصا ترانس پرقدرتی با اولیه ۱۰۰ دور پیچیده ام و سالهاست کار میکنه ولی بصورت شانسی ۱۰۰ دور در نظر نگرفتم .

لذا اگه حجم ترانس شما زیاد و بزرگ هست نگران نباش .
مضافا که سیم نمره یک فرصت کافی میده که در صورت عبور آمپر بالا از اولیه ، بتونی بموقع از برق بکشی و آسیبی نبینه .

اگر اشتباه نکنم تا جایی که بخاطر دارم ، برای اولیه ترانس 5 کیلو وات تعداد دور ۱۱۰ دور مناسبه
ببین جریان بی باری اولیه چیه ؟

امیر سجاد عزیز اطلاعات بهتر و جامع تری در این خصوص داره و لذا اگه توصیه ای کرد حتما اجرا کن .

سپاس

آخرین ویرایش:

David54

کاربر
2016-12-15
73
132
منزل
ولذا تعداد دور قبلی اولیه ترانس که قبلا استفاده میشده ، ملاک بگیر
سلام مجدد
قبلی درکار نیست
حتی هسته هم نیست
دارم سعی میکنم از صفر بسازم
هسته هم از اهن یکپارچه استفاده کردم
ببین جریان بی باری اولیه چیه ؟
جریان بی باری اولیه رو چطور باید گرفت؟
مولتی مترها (یا لااقل vc97 victor) امپر سنج جریان متناوب نداره
ولی مقاومت اولبه12 اهمه

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام مجدد
قبلی درکار نیست
حتی هسته هم نیست
دارم سعی میکنم از صفر بسازم
هسته هم از اهن یکپارچه استفاده کردم

جریان بی باری اولیه رو چطور باید گرفت؟
مولتی مترها (یا لااقل vc97 victor) امپر سنج جریان متناوب نداره
ولی مقاومت اولبه12 اهمه

درود

ساختن ترانس با آهن یکپارچه و دیگر شرایطی که فرمودی کاملا اشتباهه و هر چه زودتر منصرف بشی بنفعته.

با توجه به اینکه از هسته بسیار نامناسب و با ضرایب نامشخص استفاده میکنی قادر به محاسبه تعداد دور و قطر سیم نیستی و ناگزیر به استفاده از روش تجربی هستی که فقط برای مشخص شدن تعداد دور اولیه ، داستان بسیار طولانی داره و بهره ای هم نمیبری و نهایتا اگر شرایط ایده آلی فراهم کنی باز هم صاحب ترانس ناکارآمدی شدی .

لذا یک ترانس از ضایعاتی تهیه کن که اگر سوخته هم باشه ، لااقل
دارای هسته مناسب و الهام بخشِ تعداد دور ایده آل سیم پیچ اولیه است و نهایتا با صرف وقت و هزینه بسیار ناچیز ، ترانس ایده آل و کارآمدی در اختیار داری .

بابت اندازه‌گیری جریان
همانطور که برای نوشتن نیاز به خودکار داری برای تشخیص جریان هم نیاز به آمپرمتر داری .

سپاس

آخرین ویرایش:

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
707
1,377
استان گلستان
سلام مجدد