آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: تبدیل ترانس قدیمی و سلکتوری پشت کنتور به ترانس جوشکاری ac

Aliesf

کاربر
2018-03-24
79
956
اصفهان
الان با این وضعیت پیش اومده برا دستگاههای ماینر که خیلی از مدلهای قدیمی دارن از دور خارج میشن فکر کردم شاید بشه با پاورهای این ماینرها کاری کرد و یا تبدلیشون کرد .
این پاورهای 12 ولتی حدود 150 آمپر خروجی دارن .

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
الان با این وضعیت پیش اومده برا دستگاههای ماینر که خیلی از مدلهای قدیمی دارن از دور خارج میشن فکر کردم شاید بشه با پاورهای این ماینرها کاری کرد و یا تبدلیشون کرد .
دروو
با اجازه استاد غزال
بعد از خوندن این تاپیک یه سوالی برام پیش اومد که برای جوشکاری فقط باید ولتاژ ac آمپر بالا درست کنیم یا با ولتاژ dc آمپر بالا هم میشه ؟
دوست گرامی حتما نیاز به ولتاژ ac نیست
لذا اگر به طریقی که مقرون به صرفه باشه بشود ولتاژ رو Dc کرد بسیار مرغوبتر و با ارزشتر هم خواهد شد
اتفاقا بنده نیز شدیدا پیگیر هستم که ولتاژ رو Dc نمایم
البته از نظر هزینه زیاد مقرون به صرفه نخواهد بود
پل دیود آمپر بالا قیمت بالایی دارد وگرنه هیچ مشکلی ندارد و جوش نرمتری نیز خواهیم داشت

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس

پاور ماینر نیز آمپر بالایی دارد من از نزدیک ندیدم ولی احساس میکنم بابت جوشکاری ضعیف باشه
البته ممکنه بالت جوشکاری خانگی و ضعیف جوابگو باشد

هرچند ولتاژ 12 ولت برای جوشکاری خیلی پایین میباشد
لذا حداقل ولتاژ باید ۴۰ الی ۵۰ ولت باشد تا قوس الکتریکی ایجاد گردد و جوشکاری انجام شود

اگر هم بخواهیم توسط ترفندی از توصیه ها و تجارب استاد غزال استفاده نماییم و ولتاژ رو به طریقی بالاتر ببریم
قطعا در آمپر تاثیرگزار خواهد بود و افت شدیدی خواهد نمود

لذا احتمالا ماینر نیاز به تقویت دارد و بابت جوشکاری ضعیف خواهد بود
البته این نظر بنده میباشد
شما خودت استاد ماینر هستی و قطعا با سعی و خطا میتونید به نتیجه دلخواه برسید

پایدار باشید

آخرین ویرایش:

Aliesf

کاربر
2018-03-24
79
956
اصفهان
پاور ماینر نیز آمپر بالایی دارد من از نزدیک ندیدم ولی احساس میکنم بابت جوشکاری ضعیف باشه
البته ممکنه بالت جوشکاری خانگی و ضعیف جوابگو باشد

البته ولتاژ 12 ولت برای جوشکاری خیلی پایین میباشد
لذا حداقل ولتاژ باید ۴۰ الی ۵۰ ولت باشد تا قوس الکتریکی ایجاد گردد و جوشکاری انجام شود

اگر هم بخواهیم توسط ترفندی از توصیه ها و تجارب استاد غزال استفاده نماییم و ولتاژ رو به طریقی بالاتر ببریم
قطعا در آمپر تاثیرگزار خواهد بود و افت شدیدی خواهد کرد

لذا احتمالا ماینر نیاز به تقویت دارد و بابت جوشکاری ضعیف خواهد بود
البته این نظر بنده میباشد
شما خودت استاد ماینر هستید و قطعا با سعی و خطا بتونید به نتیجه دلخواه برسید

پایدار باشید[/QUOTE

منم نظرم همین بود که اگه ممکن باشه بتونیم با کمک اساتید اون پاور را تبدیل کنیم . البته من خیلی مونده که استاد بشم و راستش با دیدن این تاپیک یدفعه به ذهنم اومد که شاید بشه .
من از الکترونیک جوشکاری هیچی نمیدونم و فقط میدونم این پاورها آمپر بالایی دارن .
در ضمن در خروجی این پاورها بجای پل دیود از چندین ماسفت استفاده شده . هر پاور در خروجیش بین 6 تا 12 عدد ماسفت و ده تا 20 عدد خازن داره .

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود بر شما
بسیار خب
شما اول ببین ولتاژ رو تا چه اندازه میتونید بالا ببرید
همانطور که عرض کردم حداقل ۴۰ الی ۵۰ ولت بابت ایجاد قوس مورد نیاز میباشد
البته اگر آمپر خیلی بالا باشد احتمالا با حدود ۳۰ ولت هم بشود جوشکاری کرد
چیزی که در جوشکاری مسلم میباشد در ولتاژ پایین ایجاد قوس سخت میباشد و الکترود مرتب به قطعه کار خواهد چسبید و این حالت مثال اتصال کوتاه و مضر میباشد

در نهایت شما باید در ابتدا بتونید ولتاژ رو تقویت و تا جای ممکن بالا ببرید
بعنوان مثال اگر پاور شما بتونه ولتاژ ۳۰ ولت و ۵۰ آمپر رو تولید کنه با احتمال قوی میتونید جوشکاری نمایید
باید تست و آزمایش کنید
اگر بخواهید نتیجه بگیرید باید ریسکش رو هم قبول نمایید
بنده در اینجور مواقع قد ت ریسکم بالاست و حقیقتا از خسارتش هم واهمه ای ندارم و اصولا همیشه شعارم این بوده که،،، در نهایت خودم تعمیرش میکنم ،،،
و گاها نیز اینقدر ادامه دادم و خسارت وارد کردم که از قیمت وسیله نو نیز بالاتر واسم آب خورده

ولی در نهایت نتیجه گرفتم و تجربیاتی نیز کسب نمودم
البته بعنوان پیشنهاد عرض نمیکنم بلکه نظر خودم رو عنوان میکنم

پایدار باشید

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
ولی اگر بتونید ترانسی مانند ترانس بنده ویا کمی بزرگتر مثلا ۳ یا ۴ یا ۵ کیلو وات پیدا نمایید به راحتی مانند تاپیک فوق ترانس جوش کاری خواهید ساخت
ویا توسط ترانسهای ماکرو فر اوراقی نیز به راحتی امکان پذیر خواهد بود

Aliesf

کاربر
2018-03-24
79
956
اصفهان
درود بر شما
بسیار خب
شما اول ببین ولتاژ رو تا چه اندازه میتونید بالا ببرید
همانطور که عرض کردم حداقل ۴۰ الی ۵۰ ولت بابت ایجاد قوس مورد نیاز میباشد
البته اگر آمپر خیلی بالا باشد احتمالا با حدود ۳۰ ولت هم بشود جوشکاری کرد
چیزی که در جوشکاری مسلم میباشد در ولتاژ پایین ایجاد قوس سخت میباشد و الکترود مرتب به قطعه کار خواهد چسبید و این حالت مثال اتصال کوتاه و مضر میباشد

در نهایت شما باید در ابتدا بتونید ولتاژ رو تقویت و تا جای ممکن بالا ببرید
بعنوان مثال اگر پاور شما بتونه ولتاژ ۳۰ ولت و ۵۰ آمپر رو تولید کنه با احتمال قوی میتونید جوشکاری نمایید
باید تست و آزمایش کنید
اگر بخواهید نتیجه بگیرید باید ریسکش رو هم قبول نمایید
بنده در اینجور مواقع قد ت ریسکم بالاست و حقیقتا از خسارتش هم واهمه ای ندارم و اصولا همیشه شعارم این بوده که،،، در نهایت خودم تعمیرش میکنم ،،،
و گاها نیز اینقدر ادامه دادم و خسارت وارد کردم که از قیمت وسیله نو نیز بالاتر واسم آب خورده

ولی در نهایت نتیجه گرفتم و تجربیاتی نیز کسب نمودم
البته بعنوان پیشنهاد عرض نمیکنم بلکه نظر خودم رو عنوان میکنم

پایدار باشید

درسته
قبلا تو نوشته های استاد غزال خوندم که با تغییر مقاومت فیدبک میشه ولتاژ خروجی را تغییر داد و سر فرصت تست میکنم ببینم چی میشه .

بازهم متشکرم بابن راهنمایی

هرمز1350

کاربر
2018-11-24
117
124
سلام اقا حبیب همکار محترم ...
اقا ترانس 2.5 کیلوات دارم و تمام سیم ها شو در اوردم و هسته در ابعاد 15 *12*4.5 هست
برای ترانس جوش بخوام بپیچم چند دور اولیه بپیچم و در ثانویه چه شماره سیمی بپیچم و چند دور برای 80 امپر نیاز دارم ...؟ لطفا کمکم کنید

nima.mhq

کاربر
2017-03-13
173
295
43
خراسان رضوی ..
درود
استاد
واقعا 100آمپر میده ؟ من اصلا باورم نمیشه و دوست دارم کل دنیا جار بزنم و بگم با همدیگه چیکار کردیم

حتی استاد بردیا نیز در حین راهنمایی در پست ۶ فرمودند

لذا ای کاش ایشون هم تشریف بیاورند و ببینند با کمک و یاری همدیگر کار ناممکنی را ممکن ساختیم

با اجازه بمونه واسه فردا
تازه همین الان رسیدم خونه فردا اعلام خواهم نمود

استاد خدایی صدا و روونی جوش رو میببنید؟
من کیف میکنم
با اینورتر هم ندیدم به این روونی و راحتی جوش بده

سپاسگزارم استاد عزیزم سپاسگزارم واقعا ممنونم

ضمنا از اونجاییکه کلمپ رو تازه تهیه نمودم هنوز کار کردن باهاش رو یاد ندارم و اصلا کار نکردم
دوستانی که تجربه دارن ببینید سلکتور هنگام فیلم در این بخش قرار داره
آیا درسته ؟

عذر میخوام از بس خوشحال و دستو پاچه شدم اشتباها همون فیلم مجدد آپلود شد نتونستم با ویرایش هم پاک کنم لطفا دانلود نفرمایید
فقط در رابطه با تصویر ببینید جایگاه سلکتور درسته؟

سپاسگزارم
مشاهده فایل‌پیوست 160348

درود

بسیار عالی
این تاپیک راجزء تاپیک های مهم منظور کردم

سپاس

سلام استاد .. اره یادمه روز اول که شما گفتی کوچیکه ولی راش میندازیم ....
سلام استاد .. اره یادمه روز اول که شما گفتی کوچیکه ولی راش میندازیم ....
(=: . من به هفته ای شمال بودم یهو اومدم غافلگیر شدم خودمم اینهمه قدرت ازین بیرون بیاد اونم ac.ac که فک کنم اگه رو حد تحمل اولیه جوری که آور هیت نکنه و فشار خطرناک نبینه و از سرهای کوتاهتراولیه استفاده میکردید خیلی بیشتر هم آمپر میده حتما صد درصد یا ثانویه رو دو سه گام
بشه داد و یه هیت پروتکت فیوز کوچیک تو سیم پیچ اولیه و پروتکت کلی و جعبه فلزی خوشگل که خنکش هم بکنه دگ اصلا چیزی کم نداره (جز اینکه آیا شب ها هم وقتی شبکه برق شهر یکم تغییر میکنه برا این آمپر آیا مشکلی پیش نمیاره یا توانش چقدر کم میشه. .( یا نول ولتاژ پیدا میکنه به واسطه روشنایی معابر... ) ( حالا انتظارات من از این فسقلی داره بالاتر میره همین جور :pride: .. اما در کل الان این برا ورق نازک خیلی زیاده :=) .. من تو فکرم یه جوشco2 برا خودم بسازم فعلا رو مهمترین قسمتش همون تورچ و فیدر ( دسته جوش که دمنده گاز هم داره و قطع کن و هم بهش باید از یک قرقره دائما الکترود برسه) ... بیس کلی رو کشیدم با اتوکد.. راستش دستم الان بنده به یه دستگاه cnc سطح تراش برا برد های pbc اگه جواب خوب بده . تموم کنم می زارم نقشه و همه چیشو ... بعد میرم سراغ جوش چون قبلا اینورترش خیلی رو اعصابم بود ولی اینو دیدم خیلی امیدوار شدم که نه کلا خاطرجمع شدم فقط همین مشعل و تورچ و فیدر داستانه...چون واقعا کلی الان من بلطف شما از واویلاااا.... تست های سویچینگ و igbt ها و کنترل آمپرش که مقاومت شنت بزارم یا ctو سوختن قطعات گرون تو تست و خازن های گرون dc و هزینه هاش(حالا هزینه هاش هیچی دلم نمیخاست مشابهت زیاد داشته باشه از چینی ها)... الان کلی مدیون شما شدم.. خدا کمک کنه جبران کنیم لطف شما دوستان رو ..واقعا الان من عمرا سراغ سویچینگ نمیرم دگ.ممنون از همتون و خصوصا استاد عزیز غزالی .. من تقریبا تا میتونم میام مورد توجه های شما رو میخونم‌ و لذت میبرم .. یک دنیا خوشی برا همه شما دوستان لوطی مرام..کم پیدا میشه آدما در عین درخشیدن سخاوتمندانه بی دریغ بتابه ...‌ حقیقتا کم دیدم که حتی میتونم بگم ندیده بودم .. بازتابش از بنده خدمت و ارادت و آرزوی پایداری در نهایت سلامت و خوشحالی .. ممنونم از همه شما دوستان ♥️ کوچیک شما .. :eek:ok:

آخرین ویرایش:
بالا