آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

درخواست: تبدیل ترانس قدیمی و سلکتوری پشت کنتور به ترانس جوشکاری ac

هرمز1350

کاربر
2018-11-24
117
124
سلام ... من از همین ترانس دارم ولی همه سیم ها رو باز کردم و الان یادم نیست چند دور بود اگر بخوام مجدد پیچم اولیه را چند دور بپیچم که بشه در خروجی امپرهای متفاوتی داشته باشم ... سپاس استاد غزال عزیز و بزرگوار

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام ... من از همین ترانس دارم ولی همه سیم ها رو باز کردم و الان یادم نیست چند دور بود اگر بخوام مجدد پیچم اولیه را چند دور بپیچم که بشه در خروجی امپرهای متفاوتی داشته باشم ... سپاس استاد غزال عزیز و بزرگوار

درود

برای مشخص کردن تعداد دور اولیه یا ثانویه کافیه تعداد دور یک ولتاژ را داشته باشی و مثلا بدونی ۵۰ دور ۵۰ ولته
دراینصورت با یک تناسب ساده تعداد دور اولیه یعنی برای ۲۲۰ ولت مشخص میشه که باید ۲۲۰ دور باشه

و اگه در ثانویه ۱۰۰ ولت میخوای بازم با تناسب بدست میاد که ۱۰۰ دور میشه.
بنابرین با رجوع به پست های اولیه کافیه تعداد دور یکی از ولتاژها چند دوره ؟

سپاس

ir6man

کاربر
2018-02-25
33
41
درود

برای مشخص کردن تعداد دور اولیه یا ثانویه کافیه تعداد دور یک ولتاژ را داشته باشی و مثلا بدونی ۵۰ دور ۵۰ ولته
دراینصورت با یک تناسب ساده تعداد دور اولیه یعنی برای ۲۲۰ ولت مشخص میشه که باید ۲۲۰ دور باشه

و اگه در ثانویه ۱۰۰ ولت میخوای بازم با تناسب بدست میاد که ۱۰۰ دور میشه.
بنابرین با رجوع به پست های اولیه کافیه تعداد دور یکی از ولتاژها چند دوره ؟

سپاس

درود به استادمحترم، دوتاسوال ازحضورتون داشتم اول اینکه ترانس کوچک تر یابزرگتر باشه همین فرمول که گفتین بایدرعایت بشه،یعنی برای اولیه باهرسیمی همون دویست وبیست دور در هرترانس میشه سیم پیوید یانه وسوال دوم اینکه من یه ترانس دارم که سیمپیچی روش نداره وباسرچی که کردم انگار ترانس آمپربالامیگن، به شکل o خارجی یا 0 صفره انگلیسیه وبا تسمه های نازکی درست شده که راستش من چنددور از تسمه هاش که شل شده بودن وبازکردم برای بتونم یه ترانس تیرویید کوچک واسه های ولتاژ بپیچم که پیویدنشون سخت بودمیخواستم بدونم بااون هم میشه چنین دستگاه جوشی ساخت،ممنون میشم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,169
گنبد کاووس
درود به استادمحترم، دوتاسوال ازحضورتون داشتم اول اینکه ترانس کوچک تر یابزرگتر باشه همین فرمول که گفتین بایدرعایت بشه،یعنی برای اولیه باهرسیمی همون دویست وبیست دور در هرترانس میشه سیم پیوید یانه وسوال دوم اینکه من یه ترانس دارم که سیمپیچی روش نداره وباسرچی که کردم انگار ترانس آمپربالامیگن، به شکل o خارجی یا 0 صفره انگلیسیه وبا تسمه های نازکی درست شده که راستش من چنددور از تسمه هاش که شل شده بودن وبازکردم برای بتونم یه ترانس تیرویید کوچک واسه های ولتاژ بپیچم که پیویدنشون سخت بودمیخواستم بدونم بااون هم میشه چنین دستگاه جوشی ساخت،ممنون میشم
درود
با اجازه استاد غزال
دوست گرامی لطفا قبل یا بعد از ارسال پست خودتون یک بار متن رو از نظر نگارش بخونید و چک نمایید
چند بار خوندم تا متوجه منظور جنابعالی شدم

ترانس شما احتمالا تیروئید یا حلقوی میباشد و بهتر بود تصویری هم آپلود میکردید
در رابطه با تعداد دور هم استاد در پست قبل از شما توضیح دادند
بنابر این لااقل کافیه تعداد دور یک ولتاز رو داشته باشید
هر چند هنگام باز نمودن ترانس کلیه مشخصات نمایان و روشن خواهد گردید

ترانس بنده حدود 270 دور کل سیمپیچ اولیه بود که با نمره 1 پیچیشده شده بود در ثانویه هم حدود57 دور نمره 4 آلومینیوم پیچیدم
تمامی توضیحات در پست اول ذکر گردیده و اگر تصمیم به ساخت دارید مزالعه و استفاده نمایید

هر چند در فرصت و آبدیتی دیگر همان ترانس رو مجدد بازپیچی و تقویت نمودم
بطوریکه سیم اولیه رو با نمره 1.80 بازپیچی نمودم ثانویه نیز نمره ۴ گردید
از تعداد دور اولیه چیزی کم نگردید و همین عامل باعث شد حرارت ترانس بصورت باور نکردنی و چشم گیری کاهش پیدا کند
طوری که ۴ تا الکترود نمره ۳ رو یکسره جوش میدادم و ترانس حرارت بسیار پایینی داشت یعنی حرارت بوجود آمده کاملا توسط لمس نمودن با دست قابل تحمل بود
از دیگر مزایای حذف ننمودن سیم اولیه این بود که توسط سلکتور دو پله دیگر به تنظیمات اضافه گردید

در این حین مزاحمتهای مکرری نیز برای استاد بوجود آوردم که جا دارد تشکر دیگری نیز بجای آورم
البته جایگزین نمودن و تعویض سیم اولیه با سیمی تغریبا دوبرابر نمره خودش واقعا سخت میباشد خصوصا که بدون کم نمودن تعداد دور بخواهید ثانوبه نمره ۴ رو هم اضافه نمایید و یا به قولی به ترانس تحمیل نمودم و قبولاندم
و قطعا تمهیداتی نیاز دارد و زمانبر میباشد
بنده خیلی روش وقت گذاشتم و شاید حدود 20 ،یا 30 بار و یا بیشتر کل ترانس رو باز و بسته نمودم
ولی نتیجه کار با ترانسی به این کوچکی واقعا جالب و باور نکردنی شده و تا باهاش کار نکنید و نبینید نمیتونید باور نمایید

و این هم یکی دیگر از بیشمار اعجاز و تجارب استاد عزیزم میباشد
در فرصت و پله ای دیگر باید روی کنترل توسط ولوم کار گردد

موفق باشید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با درود بر استاد غزال

آیا سری نمودن اولیه دو ترانس که با هم کمی تفاوت دارند به منظور افزایش ولتاژ یا آمپر مقدور میباشد ؟

متشکرم

درود

میتونی ۱۱۰ ولت اولیه دو ترانس مشابه را با هم سری کنی و دراینصورت اگر ثانویه بصورت صحیحی سری بشه ولتاژ خروجی دو برابر میشه

اگه بنحو صحیحی سری نشه ولتاژ های ثانویه از یکدیگر کم میشن و ولتاژ نهایی صفر ولت میشه و در اینصورت باید سر و ته یکی از ثانویه ها یا یکی از اولیه ها رو عوض کنی.

تاکید میکنم باید سر و ته فقط یک ثانویه و یا یک اولیه عوض بشه تا ولتاژ دو برابر بشه.

اگه مشخصات اولیه دو ترانس بیکدیگر نزدیک هم باشه مانعی نداره
مثلا یکی ۲ کیلو وات و دیگری ۲،۵ کیلو وات باشه اشکالی نداره

سپاس

آخرین ویرایش:

ir6man

کاربر
2018-02-25
33
41
16036601965573832866405497913275.jpg
درود به اساتید محترم واستاد غزال بزرگوار،
امیدوارم عکس این ترانس آپلود شده باشه،سوالم اول اینه که مخصوص چه کاریه وآیامیشه بااین هم 16036605384584459297625964387911.jpgیه ترانس جوشکاریه کوچیک که سالی یه بار بشه باهاش یه جوش داد؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
مشاهده فایل‌پیوست 170923
امیدوارم عکس این ترانس آپلود شده باشه،سوالم اول اینه که مخصوص چه کاریه وآیامیشه بااین هم مشاهده فایل‌پیوست 170924یه ترانس جوشکاریه کوچیک که سالی یه بار بشه باهاش یه جوش داد؟

درود

جنس و کیفیت هسته مشخص نیست که یکپاره یا لایه لایه است اما حجمش چندان مناسب نیست و زورتپونی شاید جوشکاری آمپر متوسط مقدور بشه ولی برای نقطه جوش مناسب تره.

سپاس

mehrdad540

کاربر
2020-02-27
453
634
شیراز
درود
با اجازه استاد غزال
دوست گرامی لطفا قبل یا بعد از ارسال پست خودتون یک بار متن رو از نظر نگارش بخونید و چک نمایید
چند بار خوندم تا متوجه منظور جنابعالی شدم

ترانس شما احتمالا تیروئید یا حلقوی میباشد و بهتر بود تصویری هم آپلود میکردید
در رابطه با تعداد دور هم استاد در پست قبل از شما توضیح دادند
بنابر این لااقل کافیه تعداد دور یک ولتاز رو داشته باشید
هر چند هنگام باز نمودن ترانس کلیه مشخصات نمایان و روشن خواهد گردید

ترانس بنده حدود 270 دور کل سیمپیچ اولیه بود که با نمره 1 پیچیشده شده بود در ثانویه هم حدود57 دور نمره 4 آلومینیوم پیچیدم
تمامی توضیحات در پست اول ذکر گردیده و اگر تصمیم به ساخت دارید مزالعه و استفاده نمایید

هر چند در فرصت و آبدیتی دیگر همان ترانس رو مجدد بازپیچی و تقویت نمودم
بطوریکه سیم اولیه رو با نمره 1.80 بازپیچی نمودم ثانویه نیز نمره ۴ گردید
از تعداد دور اولیه چیزی کم نگردید و همین عامل باعث شد حرارت ترانس بصورت باور نکردنی و چشم گیری کاهش پیدا کند
طوری که ۴ تا الکترود نمره ۳ رو یکسره جوش میدادم و ترانس حرارت بسیار پایینی داشت یعنی حرارت بوجود آمده کاملا توسط لمس نمودن با دست قابل تحمل بود
از دیگر مزایای حذف ننمودن سیم اولیه این بود که توسط سلکتور دو پله دیگر به تنظیمات اضافه گردید

در این حین مزاحمتهای مکرری نیز برای استاد بوجود آوردم که جا دارد تشکر دیگری نیز بجای آورم
البته جایگزین نمودن و تعویض سیم اولیه با سیمی تغریبا دوبرابر نمره خودش واقعا سخت میباشد خصوصا که بدون کم نمودن تعداد دور بخواهید ثانوبه نمره ۴ رو هم اضافه نمایید و یا به قولی به ترانس تحمیل نمودم و قبولاندم
و قطعا تمهیداتی نیاز دارد و زمانبر میباشد
بنده خیلی روش وقت گذاشتم و شاید حدود 20 ،یا 30 بار و یا بیشتر کل ترانس رو باز و بسته نمودم
ولی نتیجه کار با ترانسی به این کوچکی واقعا جالب و باور نکردنی شده و تا باهاش کار نکنید و نبینید نمیتونید باور نمایید

و این هم یکی دیگر از بیشمار اعجاز و تجارب استاد عزیزم میباشد
در فرصت و پله ای دیگر باید روی کنترل توسط ولوم کار گردد

موفق باشید
سلام استاد حبیب گرامی پس اون دیمر رو برای این ترانس لازم داشتی؟
میشه یه عکس از ترانس با یه خودکار در کنارش که مقیاس مشخص بشه لطف کنید و بزارید؟

mehrdad540

کاربر
2020-02-27
453
634
شیراز
مشاهده فایل‌پیوست 170923
امیدوارم عکس این ترانس آپلود شده باشه،سوالم اول اینه که مخصوص چه کاریه وآیامیشه بااین هم مشاهده فایل‌پیوست 170924یه ترانس جوشکاریه کوچیک که سالی یه بار بشه باهاش یه جوش داد؟
با سلام
دوست عزیز بهتره برای زیر سیم پیچها یه مقوا یا کاغذ نسوز بزاری چون تو کارکرد به مرور داغ میشه و پلاستیک یا آب میشه و باعث اتصالی بین سیمها میشه یا خدای نکرده باعث آتشسوزی میشه

بالا