آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: محل طرح سوال در خصوص ترانس

soroosh1384

کاربر
2012-02-03
10
27
پس در اینصورت اگر 3 لا بپیچم حدودا معادل یک سیم 4 یا 4.2 خواهد شد و البته برای من باز هم کافی است
علت اشتباه من این بود که فکر میکردم هر سیم 2 میلیمتر جداگانه یک آمپری میده پس 2 لای آن هم آمپر را دوبرابر میکند
بهر حال ممنون از راهنمایی .

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Poomm

soroosh1384

کاربر
2012-02-03
10
27
سلام
ترانس های دوبل مثلا 12-0-12 اگر یک سر 12 بده سر دیگه کمی اختلاف داشته باشه تا چه حد اختلاف برای یکسو سازهایی که با 2 دیود ساخته شده و هر سه سیم ثانویه استفاده میشه مشکلی ایجاد نمیکنه
ممنون

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام
ترانس های دوبل مثلا 12-0-12 اگر یک سر 12 بده سر دیگه کمی اختلاف داشته باشه تا چه حد اختلاف برای یکسو سازهایی که با 2 دیود ساخته شده و هر سه سیم ثانویه استفاده میشه مشکلی ایجاد نمیکنه
ممنون

درود

هر چقدر دو ولتاژ با یکدیگر اختلاف داشته باشند فقط از این حیث اشکال داره که یکسوساز تمام موج به اندازه اختلاف ولتاژ به یکسوساز نیم موج نزدیکتر میشه .

در تمام موج ۱۲ ولت متناوب در هر سیکل دو نیم سیکل مثبت با ماکزیمم حدود ۱۷ ولت داریم .
اما اگه یکی از ولتاژهای متناوب ۱۰ ولت باشه همیشه نیم سیکل با ماکزیمم ۱۷ ولت و نیم سیکل با ماکزیمم ۱۴ ولت داریم و تنها ایرادش ناصاف تر شدن ولتاژ مستقیم است

و اگه یکی از ولتاژ های متناوب ۱۲ ولت و دیگری ۱ ولت باشه یعنی نیم سیکل با ماکزیمم ۱۷ و نیم سیکل با ماکزیمم ۱،۵ ولت داریم و خیلی به یکسوسازی نیم موج نزدیکتر و ناصاف تر شده ، همین.

سپاس

soroosh1384

کاربر
2012-02-03
10
27
سلام و ایام به خیر
من در صفحه قبل سوال کردم که 2 لا سیم 2 میلیمتری جایگزین یک سیم 4 میلیمتری میشه کرد که فرمودید خیر و جواب شما را متوجه شدم
در واقع یک دایره به قطر 4 کشیدم و داخل آن 2 تا دایره هرکدام به قطر 2 و جای خالی زیادی در دایره قطر 4 اضافه میاد که جواب شما را توجیه میکند
وسوال دیگری دارم و اینکه اگر 2 لا سیمی که بخواهم موازی ( 2 لا ) بکشم اگر با قطر متفاوت باشند مثلا 2 و 4 میلیمتری مشکلی نخواهد داشت
ممنون

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام و ایام به خیر
من در صفحه قبل سوال کردم که 2 لا سیم 2 میلیمتری جایگزین یک سیم 4 میلیمتری میشه کرد که فرمودید خیر و جواب شما را متوجه شدم
در واقع یک دایره به قطر 4 کشیدم و داخل آن 2 تا دایره هرکدام به قطر 2 و جای خالی زیادی در دایره قطر 4 اضافه میاد که جواب شما را توجیه میکند
وسوال دیگری دارم و اینکه اگر 2 لا سیمی که بخواهم موازی ( 2 لا ) بکشم اگر با قطر متفاوت باشند مثلا 2 و 4 میلیمتری مشکلی نخواهد داشت
ممنون

درود

موازی کردن سیم هایی با ضخامت متفاوت بلامانع است.

سپاس

ALI-1400

کاربر
2013-09-05
2
4
البته ایشان نفرمودند کنظورشان از سیم دومیلیمتری یک سیم به قطر دو ملیمتر می باشد یا یک سیم به مساحت دو میلیمتر مربع
اگر مساحت سیم دو میلیمتر مربع باشد دو لا سیم مساحتش می شود 4 میلیمتر مربع
ولی اگر قطر سیم دو میلیمتر باشد مسحت 4 رشته می شود معدل سیمی با قطر 4 میلیمتر

ALI-1400

کاربر
2013-09-05
2
4
البته ایشان نفرمودند که منظورشان از سیم دومیلیمتری یک سیم به قطر دو میلیمتر می باشد یا یک سیم به مساحت دو میلیمتر مربع
اگر مساحت سیم دو میلی متر مربع باشد دو لا سیم مساحتش می شود 4 میلیمتر مربع
ولی اگر قطر سیم دو میلیمتر باشد مساحت 4 رشته می شود معادل سیمی با قطر 4 میلیمتر

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

2aagh

کاربر vip
کاربر
2019-11-13
86
171
39
ahwaz
درود

اگه صد بار هم بپرسی همونه که گفتم
دو تا سیم ۲ میلیمتری میتونه جایگزین سیم ۲،۸ میلیمتری بشه
اگه سیم ها رو کنار هم بگذاری متوجه میشی که سطح مقطع دو تا دایره با قطر ۲ خیلی کوچکتر از سطح مقطع یک دایره با قطر ۴ هست و درواقع نصف هست ، چطور متوجه نمیشی .

در هر صورت متوجه بشی یا نشی مواردی که پیشنهاد کردم واقعیته ولی میتونی طبق سلیقه خودت عمل کنی و نتیجه رو ببینی .
فرض کن سطح سیم بشکل مربع هست و دو تا مربع که ضلع هر کدام ۲ میلیمتری است را کنار هم بگذار که مستطیلی با عرض ۲ و طول ۴ بدست میاد .
آیا مساحت این مستطیل برابر با مساحت مربعی با ضلع ۴ میلیمتر است ؟
اگه فضای خالی زیادی حاصل میشه به همین دلیله که اشتباه میکنی.

سپاس

با درود، استاد بندا دراین زمینه دچار تردید شدم چون ما عدد نمره سیم رو همون سطح مقطع سیم حساب میکنیم ودوتا سیم دو مساوی با یک سیم چهار است درصورت امکان محبت کنید ویه مقدار توضیح بدید متشکرم

مندیش

کاربر
ودوتا سیم دو مساوی با یک سیم چهار است درصورت امکان محبت کنید ویه مقدار توضیح بدید متشکرم
سلام هموطن عزیز ، دوتا سیم دو سطح مقطع یک سیم با سطح مقطع حدود ۳/۱۵ را تشکیل می دهند
به عنوان مثال اگه شما بخواهید بجای یک سیم نمره ۴ از دو یا چند رشته سیم استفاده کنید باید از سه رشته سیم ۱/۹۰ استفاده کنید که این سه رشته سیم تشکیل یک سیم معادل ۴/۱۵ را می دهند ،
من به صورت حدودی محاسبه کرده ام ، اگه نیاز بود بفرمایید تا بصورت علمی و دقیق فرمول‌های محاسبه و تبدیل انواع سطح مقطع سیم‌ها را خدمتتون اعلام کنم ، موفق باشید،

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با درود، استاد بندا دراین زمینه دچار تردید شدم چون ما عدد نمره سیم رو همون سطح مقطع سیم حساب میکنیم ودوتا سیم دو مساوی با یک سیم چهار است درصورت امکان محبت کنید ویه مقدار توضیح بدید متشکرم

درود

ضمن تایید نظر ALI-1400 عزیز که بدرستی اشاره فرمودند که سطح مقطع با واحد میلیمتر مربع و قطر با واحد میلیمتر معرفی میشه.
اما به هر صورت در محاسبات علمی ، سطح مقطع سیم ملاک است و بر حسب میلیمتر مربع معرفی میشه ولی تا آنجاکه اطلاع دارم در بازار بر اساس قطر معرفی و عرضه میشه، به همین علت یک سیم پیچ برای اطلاع از سایز سیم ، میکرومتر را روی قطر سیم قرار میده و عددی که مشاهده میکنه ، بدون محاسبه بعنوان سایز سیم میشناسه.

امیر سجاد عزیز اطلاعات دقیقی در این خصوص داره که اگه این پست رو ببینه حتما توضیح میده

سپاس

بالا