آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: محل طرح سوال در خصوص ترانس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود بر شما

یعنی این 17 ولت که من داشتم اعلام میکردم مقدار ماکزیمم یا اوج ترانس بوده
لذا ولتاژ موثر ترانس بنده 12 ولته
بله متوجه شدم
ممنونم

درود

آفرین
حالا متوجه شدی
ولتاژ ماکزیمم جون نداره چون لحظه کوتاهی وجود داره
بهمیین علت هر یکسوساز فرکانس پایین به هر باری متصل بشه فورا افت میکنه

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
دوست خوبم وقتی ولتاژ شهری 220 ولته یعنی ولتاژه موثر( دستگاه اندازه گیری ما موثر سنجند)وقتی میگن ولتاژ پیک تو پیک شهری باید ولتاژ موثر را ضربدر 1.41 بکنی میشه 310 ولت (دستگاه اندازه گیری ما تمیتواند این را اندازه گیری کند .چونکه دستگاههای اندازه گیری موثر سنجند)
ترانس که ولتاژ خروجی 12 ولته (ولتاژ موثر) ولتاژ پیک تو پیک 12*1.41 میشه17ولت اما با ولت متر تمیتونی بسنجی چون دستگاههای اندازه گیری موثر سنجند

در مورد یکسوسازها فرض کن بعد از یکسوساز ولتاژ پیک تو پیک است .مثلا ترانس 12 ولت بعد از یکسوساز 17 ولت دی سی است .این 17 ولت قابل سنجش با ولت متر دی سی

درود
آفرین

فقط بهتره بگیم خروجی یکسوساز در بی باری با ولتمتر dc قابل اندازه گیری است و گویای مقدار ماکزیمم متناوب است.
با اندازه گیری ولتاژ بارداری چیزی نمی فهمیم زیرا متناسب با بار تغییر میکنه
لذا در جملات پایانی شما باید بی باری اضافه بشه.
سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
دوست عزیزم اکثر خرابی آرمیچر از بی کیفیتی قطعات است تا 80 در صد در زمان قدیم نه چندان دور کلکتورهای ارمیچر کفیت خوبی داشته اند .الان باعث سوختن سیم پیچ از کلکتور است تیقه های کلکتور از هم دیگر فاصله میگرد در اثر جرقه زغال ها و حرارت . در ضمن الان از بلبرینگ های بی کفیت استفاده میشود .با عث خرابی ارمیچر میشود .بلبرینگ کارخانه حدودا 2و3 سال کار میکنه . اما بلبرینگ های بازاری حالا خوبش سنگاپور 6 ماه به زور دوام میاره .حالا زغالم مثل بلبرینگ است.

درود

آفرین کاملا درسته
مواردی که گفتی دقبقا عامل کاهش عمر شده اما سوال جناب صمد عزیز صرفا در مورد سیم پیچ ایده آل بود که تجدید سیم پیچی با چه شرایطی ایده آل است؟
اما به نکات اساسی اشاره فرمودید که برخی از آنها در آمریکا هم اتفاق میافته
زیرا هیچ تولیدکننده ای کیفیت یدکی را با مرغوبیت قطعات تولید اولیه عرضه نمیکنه و همه جا همینطوره البته اینجا گندشو درآوردن

یعنی زمان شاه هم قطعات یدکی تمام دستگاه ها از جمله بلبرینگ جارو برقی کیفیت پایین تری داشت ولی الان کیفیت پایین تر تر تری داره.

سپاس

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
دوست عزیزم اکثر خرابی آرمیچر از بی کیفیتی قطعات است تا 80 در صد در زمان قدیم نه چندان دور کلکتورهای ارمیچر کفیت خوبی داشته اند .الان باعث سوختن سیم پیچ از کلکتور است تیقه های کلکتور از هم دیگر فاصله میگرد در اثر جرقه زغال ها و حرارت . در ضمن الان از بلبرینگ های بی کفیت استفاده میشود .با عث خرابی ارمیچر میشود .بلبرینگ کارخانه حدودا 2و3 سال کار میکنه . اما بلبرینگ های بازاری حالا خوبش سنگاپور 6 ماه به زور دوام میاره .حالا زغالم مثل بلبرینگ است.
با سلام به همه همراهان
در صنعت نساجی من الکترو موتوری دیدم که 70 سال با سیم پیچ فابریک و بلبرینگ فابریک در حال کار بود.
واقعا اگر تولید کننده ها به همون منوال قطعه تولید میکردند تا حالا همشون ورشکسته نمیشدند؟
عجب آشفته بازاری ست دنیا
با سپاس فراوان

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,296
ایران
واقعا اگر تولید کننده ها به همون منوال قطعه تولید میکردند تا حالا همشون ورشکسته نمیشدند؟
سلام دوست خوبم پس چرا کشورهای (آلمان و سوئد و ژاپن و... ...) ورشکسته نمیشند؟
در کشور خودمون تو خیابونها و عابر پیاده ها و...... جهت روشنایی از لامپ سدیمی . گازی . استفاده میکنند .که مصرفشون خیلی بالاست .لامپ چینی .حالا دو سال پیش برق استانها رو جهت قطعی برق تقسیم بندی کرده بود(جهت کاهش برق)پس میشه به جای این لامپها از لامپ ال ای دی استفاده کرد .هم طول عمرش زیاده و کم مصرفه و روشنای زیاد چرا این کارو نمیکنه؟
کشور خودمون بهترین بلبرینگ تولید میکنه کارخانه ایدم صادراتی به المان من هیچ وقت بلبرینگ ایرانی ایدم تو بازار پیدا نکردم . در ضمن من شنیدم موتوژن بلبرینگ ترکیه در موتورهاش استفاده میکنه . در حالی که ایدم بهترین بلبرینگ تولید میکنه چرا از کشور خودش تهیه نمکنه؟

aminreno

VIP+ افتخاری
کاربر
سلام دوست خوبم پس چرا کشورهای (آلمان و سوئد و ژاپن و... ...) ورشکسته نمیشند؟
در کشور خودمون تو خیابونها و عابر پیاده ها و...... جهت روشنایی از لامپ سدیمی . گازی . استفاده میکنند .که مصرفشون خیلی بالاست .لامپ چینی .حالا دو سال پیش برق استانها رو جهت قطعی برق تقسیم بندی کرده بود(جهت کاهش برق)پس میشه به جای این لامپها از لامپ ال ای دی استفاده کرد .هم طول عمرش زیاده و کم مصرفه و روشنای زیاد چرا این کارو نمیکنه؟
کشور خودمون بهترین بلبرینگ تولید میکنه کارخانه ایدم صادراتی به المان من هیچ وقت بلبرینگ ایرانی ایدم تو بازار پیدا نکردم . در ضمن من شنیدم موتوژن بلبرینگ ترکیه در موتورهاش استفاده میکنه . در حالی که ایدم بهترین بلبرینگ تولید میکنه چرا از کشور خودش تهیه نمکنه؟

دوست خوبم, بلبرینگ سازی ایران تحت لیسانس skf تولید داره و کیفیت بالایی داره, موارد مصرف زیادی هم در صنعت داره, اتفاقا در الکتروموتور های موتوژن دیدم در پمپهای کف کش اسپیکو و حتی خودروسازان تولیدات این شرکت استفاده میکنن, در بازار هم موجوده, ولی متاسفانه گرید آ در بازار نیست و تولیداتی که نمیتونن تاییدیه کنترل کیفیت رو بگیرن بسته‌ بندی و وارد بازار میشن, دقیقا مثل تولیدات قطعه سازان خودرو, به همین دلیله که بطور مثال کمک فنر فابریک خودرو چندسال کار میکنه ولی همون برند بازاری رو میخرید به یکسال نمیرسه و خراب میشه

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,169
گنبد کاووس
دروداستاد منظور از سطح مفطع هسته چی میباشد؟هنگامی که داخل نرم افزار ولتاژ ورودی ، ولتاژ خروجی و آمپر رو وارد میکنم نمره سیم اولیه و ثانویه و تعداد دور هر دو سیم رو اعلام میکنه در آخر نیز سطح مقطع ترانس رو نمایش میده حال منظور از سطح مقطع چه میباشد ؟آیا حجم و اندازه هسته میباشد یا حجم قرقره ؟سپاسگزار هستم

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,169
گنبد کاووس
دروداستاد منظور از سطح مفطع هسته چی میباشد؟هنگامی که داخل نرم افزار ولتاژ ورودی ، ولتاژ خروجی و آمپر رو وارد میکنم نمره سیم اولیه و ثانویه و تعداد دور هر دو سیم رو اعلام میکنه در آخر نیز سطح مقطع ترانس رو نمایش میده حال منظور از سطح مقطع چه میباشد ؟آیا حجم و اندازه هسته میباشد یا حجم قرقره ؟سپاسگزار هستم

بعنوان مثال بنده در تصویر زیر که پیوست نمودم اطلاعات داخل کادر قرمز رو وارد نموده ام
نرم افزار نیز به این صورت محاسبه نموده

حال خط آخر سطح مقطع هسته : ۱۲۰/۰۰۰ cm2

یعنی چی ؟
آیا منظور ابعاد دور تا دور خود ترانس یا هسته میباشد؟
آیا منظور از ۱۲۰/۰۰۰ cm2 یعنی یک متر و بیست سانتی متر ؟!

این ابعاد خیلی بزرگ و برایم عجیب میباشد
لطفا در صورت ممکن توضیحی عنایت فرمایید

سپاسگزار میباشم
۲۰۱۹۱۲۰۲_۱۶۳۴۱۸.png

بنده با قالب جدید سایت مشکل دارم و برایم دشوار میباشد
کلیه اشتراک در انجمنها نیز پاک شده اند و به سختی باید دنبال پست یا تاپیکی بگردم
اگر قالب قدیمی نیز همزمان قابل اجرا میبود خیلی بهتر میشد

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,296
ایران
سلام اقا حبیب عزیزم سطح مقطع هسته . سطح موثر هسته اهنی است که شارژ مغناطیسی از ان عبور میکند.
۲۰۱۹۱۲۰۲_۱۸۰۸۵۱.jpg

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,169
گنبد کاووس
سلام اقا حبیب عزیزم سطح مقطع هسته . سطح موثر هسته اهنی است که شارژ مغناطیسی از ان عبور میکند.
مشاهده فایل‌پیوست 161122
درود بر شما سجاد عزیز
من فکر میکردم منظور از سطح مقطع هسته ابعاد و طول و عرض هسته میشه

با این شرایط اگر بخواهیم برای هسته ای سیم بچیچیم و هیچگونه اطلاعاتی هم از تعداد دور سیم پیچها نداشته باشیم چطور باید متوجه شویم که چه مقدار سیم باید بپیچیم که از لحاظ فضا به مشکل برنخوریم؟

در نرم افزارهای موجودی که بنده دیدم
ولتاژ ورودی و خروجی و جریان رو میدهیم و خودش تعداد دور و نمره سیم رو در اختیار میگذارد
ولی اینکه در چه ابعاد هسته ای باید جایگذاری گردد رو نمیدونم چطور باید ابعاد هسته رو تشخیص دهم

سپاسگزارم

بالا