آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: محل طرح سوال در خصوص ترانس

J1375

کاربر
2021-03-26
180
326
زیر سایه خدا
درود

جریان مورد نیاز نقطه جوش باید متناسب با ضخامت صفحه باشه اما حتی خودت هم نمیدونی برای چه ضخامتی قراره نقطه جوش بشه.
در هر صورت باید ضخیم ترین صفحه مورد نیاز خود را مشخص کنی و بصورت آزمایشی با ترانسی که آماده کردی تست کنی تا معیار اولیه مشخص بشه و با سعی و خطا ، ولتاژ و جریان کافی را با تغییر سیم پیچ ثانویه تامین کنی و به همین علت پیشنهاد پست قبل را مطرح کردم تا بدون باز کردن هسته تغییرات احتمالی و محدود میسر بشه ، اما اگه کافی نبود ناگزیر به باز کردن مجدد هسته هستی..

نمیدونم ضخیم ترین سیم موجود در بازار چه قطری داره اما احتمالا حدود 2 یا کمتر از 2 هست و البته بصورت خاص و سفارشی با هر قطری و با هر سطح مقطعی مانند مربع یا مستطیل نیز قابل تهیه است و قطعا امیر سجاد عزیز اطلاعات دقیقی داره و در هر صورت ساخت سفارشی سیم دلخواه برای شما مقرون بصرفه نیست اما قطعا تک رشته موجود بازار برای نقطه جوش کافی نیست.

ضمنا بدیهی است که باید ترانس را بعد از نصب کامل هسته ، تست و آزمایش کنی.

سپاس

درود استاد

https://s25.picofile.com/file/8451539842/20220714_010023.jpg

https://s24.picofile.com/file/8451539850/20220714_010033.jpg

سیم 1/5 از بیرون خریدم و چهار تا 11 دور پیچیدم برای نقطه جوش
یه سیم هم از ثانویه ی یه ترانس باز کرده بودم 40 دور از اون پیچیدم برای تغذیه ی برد کنترل نقطه جوش
به جز سه ورقه بقیه ی هسته رو جا زدم و با پیچ محکم کردم

1.چجوری آمپر یکی از این 11 دور سیم 1/5 رو اندازه بگیرم؟
2.چجوری بهتره اینا رو سری کنم؟جهت پیچیدنشون رو بلدم و میتونم درست سری کنم تا ولتاژ افزایش پیدا بکنه.دوتا دوتا سری کنم و بعد این دوتا رو موازی کنم،یا بهتره چهارتا رو موازی کنم؟به عبارت دیگه چهارتا 5 ولت موازی کنم یا دوتا 10 ولت؟
3اولیه سه تا سیم داره،مشکی،زرد و نارنجی
اهم متر رو روی کمترین رنج اهم گذاشتم،دور سر اهم متر رو به هم وصل کردم 1.6 اهم نشون داد
سپس مقاومت مشکی زرد رو اندازه گرفتم 5.3 اهم نشون داد.مشکی نارنجی 5.1 اهم بود.نارنجی زرد هم 1.6 اهم
ابتدا مشکی زرد رو به 220 وصل کردم خروجی اون 40 دور ثانویه در مولتی متر 18.17 ولت بود
بعد مشکی نارنجی رو وصل کردم خروجی همون ثانویه 17.6 ولت بود
تا حالا هم جرئت نکردم نارنجی زرد رو بدون مشکی به 220 متصل بکنم چون مقاومتش خیلی ناچیزه و مثل اتصال کوتاه میمونه و احتمال زیاد فیوز میپره

سؤال:کدوم سیم ها رو باید به 220 وصل کرد؟مشکی با زرد؟مشکی با نارنجی؟مشکی با زرد و نارنجی کنار هم؟زرد و نارنجی؟
این سوال آخری از همه مهم تره چون اندازه گیری دقیق ولتاژ و آمپر ترانس و استفاده بهینه از توانش منوط به شناخت درست اتصال اولیه هست

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود استاد

https://s25.picofile.com/file/8451539842/20220714_010023.jpg

https://s24.picofile.com/file/8451539850/20220714_010033.jpg

سیم 1/5 از بیرون خریدم و چهار تا 11 دور پیچیدم برای نقطه جوش
یه سیم هم از ثانویه ی یه ترانس باز کرده بودم 40 دور از اون پیچیدم برای تغذیه ی برد کنترل نقطه جوش
به جز سه ورقه بقیه ی هسته رو جا زدم و با پیچ محکم کردم

1.چجوری آمپر یکی از این 11 دور سیم 1/5 رو اندازه بگیرم؟
2.چجوری بهتره اینا رو سری کنم؟جهت پیچیدنشون رو بلدم و میتونم درست سری کنم تا ولتاژ افزایش پیدا بکنه.دوتا دوتا سری کنم و بعد این دوتا رو موازی کنم،یا بهتره چهارتا رو موازی کنم؟به عبارت دیگه چهارتا 5 ولت موازی کنم یا دوتا 10 ولت؟
3اولیه سه تا سیم داره،مشکی،زرد و نارنجی
اهم متر رو روی کمترین رنج اهم گذاشتم،دور سر اهم متر رو به هم وصل کردم 1.6 اهم نشون داد
سپس مقاومت مشکی زرد رو اندازه گرفتم 5.3 اهم نشون داد.مشکی نارنجی 5.1 اهم بود.نارنجی زرد هم 1.6 اهم
ابتدا مشکی زرد رو به 220 وصل کردم خروجی اون 40 دور ثانویه در مولتی متر 18.17 ولت بود
بعد مشکی نارنجی رو وصل کردم خروجی همون ثانویه 17.6 ولت بود
تا حالا هم جرئت نکردم نارنجی زرد رو بدون مشکی به 220 متصل بکنم چون مقاومتش خیلی ناچیزه و مثل اتصال کوتاه میمونه و احتمال زیاد فیوز میپره

سؤال:کدوم سیم ها رو باید به 220 وصل کرد؟مشکی با زرد؟مشکی با نارنجی؟مشکی با زرد و نارنجی کنار هم؟زرد و نارنجی؟
این سوال آخری از همه مهم تره چون اندازه گیری دقیق ولتاژ و آمپر ترانس و استفاده بهینه از توانش منوط به شناخت درست اتصال اولیه هست

درود

مشکی زرد ۲۴۰ ولته
مشکی نارنجی ۲۲۰ ولته
زرد نارنجی ۲۰ ولته و کاربردی نداره.

اما در اندازه گیری ها خطا داری
یعنی اگه اهم ها صحیح باشه ولتاژ ها بشرح فوق است و در حالتیکه مشکی زرد را به ۲۲۰ ولت متصل میکنی باید ولتاژ ۴۰ دور کمترین باشه نه بیشترین که حدود ۱۸ ولت اعلام کردی.

در هر صورت بیشترین اهم را به ۲۲۰ متصل کن که ولتاژ ۴۰ دور باید حدود ۱۷ ولت باشه .
هرگز زرد نارنجی را به ۲۲۰ ولت متصل نکن.
آیا ۴ تا سیم را جدا جدا پیچیدی یا کنار هم قرار دادی همزمان با هم پیچیدی ؟
هر چند ابعاد ترانس در تصویر قابل ارزیابی نیست اما خیلی بعیده که هر کدوم از ۴ سیم ، سیم ۱،۵ باشه.
و ضعیف تر بنظر میرسه و برای دریافت آمپر مناسب باید هر ۴ سیم موازی بشه ( البته اگه به توصیه قبلی من توجه کرده باشی و ۴ سیم را همزمان پیچیده باشی.
درغیراینصورت یکطرف ۴ سیم را بهم متصل کن و طرف دیگر را یکی یکی موازی کن و ببین جرقه ای میزنه یا نه بطوریکه ۴ سیم موازی بشن و در صورتیکه کوچکترین جرقه ای ندیدی بشرح زیر اجرا کن

ابتدا ۴ سیم را دو تا دو تا موازی و با هم سری کن تا ۱۰ ولت داشته باشه و روی ورق نازک تست کن ببین قدرت کافی داره یا نه؟

اگه قدرت کافی نداشت بناگزیر باید ۴ سیم را موازی کنی و با ۵ ولت تست کنی که برای ورق های نازکتر قابل استفاده است.

سپاس

IMG_20.jpg

آخرین ویرایش:

aryamon

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-10-25
1,316
2,946
سلام. ترانس 220 به 110 دارم می خوام تبدیلش کنم به یه ترانس220 به220 ایزوله عکسش هم گذاشتم راه کار چی هست راهنمایی بفرمایید ممنون

پیوست‌ها

• Like

farzad55

کاربر vip
کاربر
2020-10-02
177
235
اصفهان
درود بر استاد غزال.
لطف کنید در مورد ترانس های مچینگ ( تطبیق امپدانس - خط 100 ولتی ) آمپلی فایر ها اطلاعاتی بدهید. مثلا نحوه محاسبه ورودی و خروجی و طریق نصب به خروجی آمپلی فایر قدرت.
سپاس

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام. ترانس 220 به 110 دارم می خوام تبدیلش کنم به یه ترانس220 به220 ایزوله عکسش هم گذاشتم راه کار چی هست راهنمایی بفرمایید ممنون

درود

اگر ایزوله است و فضای کافی داره ( که قطعا نداره ) تعداد دور ۱۱۰ ولتی را باید به سیم پیچ ۱۱۰ ولت در جهت صحیح اضافه کنی .
در غیراینصورت بدون سیم پیچی مجدد مقدور نیست.

اگه دو تا ترانس فوق و مشابه داری بدون سیم پیچی مقدور میشه.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود بر استاد غزال.
لطف کنید در مورد ترانس های مچینگ ( تطبیق امپدانس - خط 100 ولتی ) آمپلی فایر ها اطلاعاتی بدهید. مثلا نحوه محاسبه ورودی و خروجی و طریق نصب به خروجی آمپلی فایر قدرت.
سپاس

درود

بسادگی قابل محاسبه نیست.
و اگر برنامه ای در این خصوص باشه که نیاز به محاسبات پیچیده نداشته باشه ، متاسفانه من اطلاع ندارم.

سپاس

آخرین ویرایش:

aryamon

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-10-25
1,316
2,946
درود

اگر ایزوله است و فضای کافی داره ( که قطعا نداره ) تعداد دور ۱۱۰ ولتی را باید به سیم پیچ ۱۱۰ ولت در جهت صحیح اضافه کنی .
در غیراینصورت بدون سیم پیچی مجدد مقدور نیست.

اگه دو تا ترانس فوق و مشابه داری بدون سیم پیچی مقدور میشه.

سپاس

با تشکر از استاد گرامی ایزوله نیست بیشتر فکر م روی پیچیدن ترانس هست سوالم اینه که بعد از باز کردن سیم پیچ چه مقدار وهمان چند دور سیم بپیچم و قطر سیم چقدر باشه تئوری بیست وپنج سال پیش همیه اینارو یاد گرفتم الان ذهنم پاک شده لطفا راهنمایی ممنون

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با تشکر از استاد گرامی ایزوله نیست بیشتر فکر م روی پیچیدن ترانس هست سوالم اینه که بعد از باز کردن سیم پیچ چه مقدار وهمان چند دور سیم بپیچم و قطر سیم چقدر باشه تئوری بیست وپنج سال پیش همیه اینارو یاد گرفتم الان ذهنم پاک شده لطفا راهنمایی ممنون

درود

اگه ایزوله نیست باید کل سیم ها رو باز کنی و تعداد دور ۲۲۰ ولت را بشماری و سیم نازکتری تهیه کنی که بتونی دو بار با تعداد دور ۲۲۰ ولت بپیچی .
تا جایی که فضای ترانس اجازه میده حتی المقدور از سیم ضخیمتر استفاده کن .

یعنی اگه تعداد دور ۲۲۰ ولت مثلا تعداد ۱۰۰ دور است باید دو تا ۱۰۰ دور با سیم نازکتر بپیچی که فضای خالی کمتری باقی بمونه و در بهترین حالت هیچ فضای خالی نداشته باشی.
البته قطر سیم با توجه به فضای ترانس و تعداد دور لازم ، قابل محاسبه هم هست بشرطی که منظم بپیچی زیرا در فضایی که ۲۰۰ دور منظم پیچیده شده ممکنه نتونی ۱۰۰ دور نامنظم با همان سیم بپیچی چون نامنظم فضای بیشتری اشغال میکنه.

سپاس

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,296
ایران
سلام . پست 4 را مطالعه کن .

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام . پست 4 را مطالعه کن .

درود

سجاد عزیز و همیشه همراه :

آیا تابحال از تاکیدم برای استفاده از سیم ضخیم تر در موتور یا ترانس استفاده و تجربه کردی که نتیجه را برای علاقمندان گزارش کنی ؟
اگر تابحال تست نکردی ، هر زمانی تست کردی یا دیگر علاقمندان تست کردند ، لطفا نتیجه را گزارش کنید تا تردید احتمالی علاقمندان رفع بشه .

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا