آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تحلیل ساده یکسوسازهای نیم موج و تمام موج

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
درود بر شما

شما لطف دارید و از دوستانی هستید که قاپ من برای شما اسب نشسته و نمیدونم چرا گاهی ابنجوری میشه و چجوری منو بزرگ می بینن که متاسفانه تعداد کم و قابل تحمل هم نیست و به نحوی شماره منو تهیه میکنن و مایه شرمندگی فوق العاده میشن.
بسیاری از این دوستان بشکلی با من برخورد میکنن و از من تصویری در ذهن میسازن که با تمام وجودم همیشه نگرانم که اگه بفهمن اون تصویری که ساختن نیستم چی میشه ؟

بله دورانی در جوانی واقعا قلب پاکی داشتم اما الان زغال را سیاه تر میکنه و حقیقتا چیزی نیستم نه از نظر اخلاقی و نه علمی
البته بی تفاوت نیستم ولی خیلی ناچیزه که از نظرعلمی بواسطه تلاش بیش از حد و شرایطی بوده که چاره ای جز رفاقت و سرگرمی با کتاب نداشتم .
و از نظر اخلاقی هم همینطور در محیطی بزرگ شدم که غالبا لوطی و جوانمرد و ایثارگرند ، محیطی که تبعیدگاه بوده و اجداد ما یا سیاسی و طاغی و عاصی بودند که برای مادیات ارزشی قائل نبودند و یا طرار و سارق و خلافکار سنگین که بازم تارک دنیا و خوشگذران بودند و دم را غنیمت می شمردند و از مادیات مازاد بر نیاز احتراز میکردند
لذا در چنین محیطی ، تخطی از جوانمردی بسیار دشواره و هر گسی ناخواسته با فشار محیط ناگزیر به رعایت اصول اخلاقی است .

بنابرین اگر اندک تفاوت علمی و اخلاقی باشه به این دلایل هست و ارزشی نداره .
ولی برخی از دوستان که غالبا بسیار بیصدا و بی هیاهو هستند و بتبع آن بسیار عاطفی ، لقب هاو نسبت هایی بمن میدن که به مقدساتم وحشت میکنم بازگو کنم و نمیدونم با چه زبونی بگم به جون تنها فرزندم اشتباه میکنند و هیچ نیستم و چقدر میترسم خطاهای من ، سرمشق دوستانی شده باشه.

به هر روی اینم عذاب ویژه ای است که همگان ندارند و باید تحمل کنم و فقط امیدوارم خدا خیر کنه.

سپاس و تقدیر

گرچه شکسته نفسی از آداب بزرگانه و اگه غیر از این می بود در بزرگی بزرگان شک و تردیدها جاری میشد اما همه اینها و این فرمایشات حضرتعالی، چیزی از ارادت بنده و امثال بنده نسبت به شما کم نمیکنه که هیچ، بلکه موجب افزایش ارادت هم میشه.
به هرحال چه شما اون چیزی باشید که ما توی ذهنمون ساختیم -که هستین- و چه نباشین به هرحال ما رو به شاگردی پذیرفتین و ما آش کشک خاله تون هستیم و بخواین نخواین وبال گردنتون :khandehhhh: - که البته با وجود بزرگواریِ حضرتعالی، حتماً میخواین!!
:32000000:

بگذریم! با همه اینها، من تازه دارم کار توی بازار واقعی تعمیرات رو تجربه میکنم و روی کمک شما حساب باز کردم .
البته خواستم از طریق جناب habbib با شما مشورت کنم که خب ایشون سرشون شلوغ بود و نشد که پیغامم بهتون برسه.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
بله استاد میدونم و اون تاپیک رو پیگیری کردم. البته من هم ممنون محبتهای جناب habbib هستم .
ولی خب سبک این تاپیک حالتی داره که به کلاسهای آموزشی شباهت داره و من از این بابت ابراز خوشحالی کردم.
ضمن اینکه استاد عزیز، همونطور که میدونید من تعمیرگاه ندارم و عمده دانسته هام در حوزه الکترونیک به صورت تئوری و البته تا حدی ( حدود 5 سال) تجربه عملی در تعمیر دستگاههای خاص هست و در واقع تجربه خاصی در حوزه تعمیرات عام و بازار تعمیرات ندارم - بغیر از کارگاه کوچیکی که توی خونه برای خودم درست کردم-.
با مشورتهای بعمل اومده با جناب habbib ، امروز با یکی از دوستانم که تعمیرات لوازم خانگی داره صحبت کردم و قراره ان شاءالله برای کسب تجربه و کمک بهش از چند روز دیگه برم پیشش و توی تعمیرات الکترونیک کمکش کنم. اتفاقاً خیلی هم استقبال کرد و از اینکه کسی رو در قسمت تعمیرات الکترونیک داشته باشه خوشحال شد. اینا رو گفتم تا در جریان باشید و بدونید که توی این مسیر روی کمک شما خیلی حساب میکنم. احتمالاً من بعد مزاحمتهای بیشتری براتون داشته باشم. پیشاپیش عذرم رو بپذیرید

درود

پاسخ بابت کار عملی فراموشم شد.
نگران نباش و اگه میتونی تعمیرگاهی دایر کن نگران پاسخگویی نباش چون مطمئنم میتونی
هر جایی گیر کردی مطرح کن یا تماس بگیر

مطمئنا بچه نداری ولی من دارم یه دونه دارم خوبشم دارم لذا یکی یکدونه ها حساب جدایی دارن و بسیار بسیار عزیزن
لذا بچه معمولی نیست بچه ای است که بدلیلی که اشاره کردم اگه بد هم باشه تمام زندگی و نفس های منه .
وقتی بجون چنین بچه ای قسم خوردم دیگه باید باور کنی تعارف و ناشی از خصوصیت بزرگی نیست حرف دلمو زدم و شکسته نفسی نکردم.
اساسا مال این عددا نیستم حتی جوونی و در اوج پاکی ، معدن ماجرا بودم هر جای شهر ماجرا بود من همونجا بودم البته جوانمردانه جوری که حق احدی ضایع نشه یعنی تقرببا همیشه طرف حسابم سازمان و ادارات بودن و مسئولان کثیف و لجن
چون سواد خوبی داشتم و حساب شده عمل میکردم و حرف میزدم و سوتی نمیدادم خصوصا که جزء خوشگل ترین های شهر بودم و هیچ قاضی باور نمیکرد این قیافه اینقدر تخس باشه لذا معمولا نمیتونستن جرمی علیه من ثابت کنن
اگه یکروز بی ماجرا تموم میشد عذاب میکشیدم عشق و تفریحم ماجراجویی بود ، نمیدونم با چه زبونی بگم باور کنین ، تازه دوران خوش و پاکی من اینجوری بود و تکلیف پیری مشخصه.
گرفتار شدیم .
حکایت یه فیلم هست که اسم فیلم خاطرم نیست ولی یک سارق هفت خط هرچی از دست مردم فرار میکرد ولی مردم فکر میکردن لیاقت رهبر انقلاب را داره و کشور به دست این نجات پیدا میکنه
هر جایی برای سرقت میرفت مردم هم میفهمیدن و کمکش میکردن و حمله و تصرف میکردن و آخری اینو روی شونه بلند میکردن و پیروزی های خوشونو مدیون این بیچاره میدونستن

سپاس

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
درود

پاسخ بابت کار عملی فراموشم شد.
نگران نباش و اگه میتونی تعمیرگاهی دایر کن نگران پاسخگویی نباش چون مطمئنم میتونی
هر جایی گیر کردی مطرح کن یا تماس بگیر

سپاس
طبق قراری که با ایشون گذاشتیم، قراره من توی تعمیرگاه ایشون مستقر بشم و تعمیرات الکترونیک رو انجام بدم. البته همونطور که میدونین من کارمندم و از 6 صبح تا حدود 15 عصر محل کار هستم و کار تعمیراتم میفته برای عصر به بعد.
بابت حمایتهاتون ممنونم استاد
کاش راهی برای تماس مستقیم باز میکردین

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
ضمناً استاد ممنون میشم اگه در ابتدای این راه منو از توصیه، سفارش و راهنماییهای خودتون بهره مند کنین. خیلی نیاز دارم

درود
مجید جان استاد واقعا یه دونه و تک میباشند از صمیم قلب برایشان آرزوی سلامت و پایداری مینمایم
آرزومندم سالیان سال در جوار خانواده محترم علی الخصوص آقازاده گرامی که نام ایشان همه جا شهره شهر شده به خوشی سپری نمایند

درود

تحلیل ساده یکسوسازی نیم موج و تمام موج

این پست برای علاقمندان بسیار مبتدی
و پست ۲ برای علاقمندان مطلع
.
یکسوسازی مبحثی است که منحصر به برق و الکترونیک نیست و در علوم و پدیده های دیگری نیز کاربرد گسترده داره.
و همانطور که از نام یکسوسازی استنباط میشه در مواردی استفاده میشه که رفت و برگشت محتمل باشه.

سپاس

استاد واقعا ممنونم
احساس شرمندگی را در بنده به نهایت خودش رسانیدید
ما که فقط زبان تشکر کردنمان درازه امیدوارم روزی جبران مافات از نزدیک و حقیقی حاصل شود
سپاس و سپاس و سپاس
قلبا و از صمیم دل دوستت داریم ،،، هم بنده و هم دیگر کاربران حاضر
موفق و پایدار باشید

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
سلام استاد مهربانم یک سوال داشتم در مورد دیودها اگر یک دیود یکسوساز به بیس ترانزیستور (13009) وصل کنیم . هنگامی که مثبت ترانزیستور هدایت ودر حالت منفی خاموش عدم هدایت .و ولتاژ 310 ولت دی سی را از c , E ترانزیستور را به ترانس منبع تغذیه سوئیچینگ وصل کنیم آیا در ثانویه ترانس ولتاژ ای سی داریم یا نه؟(در ضمن مداری جهت کارکردن ترانزیستور در نظر بگیریم)

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام استاد مهربانم یک سوال داشتم در مورد دیودها اگر یک دیود یکسوساز به بیس ترانزیستور (13009) وصل کنیم . هنگامی که مثبت ترانزیستور هدایت ودر حالت منفی خاموش عدم هدایت .و ولتاژ 310 ولت دی سی را از c , E ترانزیستور را به ترانس منبع تغذیه سوئیچینگ وصل کنیم آیا در ثانویه ترانس ولتاژ ای سی داریم یا نه؟(در ضمن مداری جهت کارکردن ترانزیستور در نظر بگیریم)

درود

دیود به چه منظوری با بیس سری کردی ؟
ولی اگه منظورت اینه که فرکانسی به بیس بدیم و ولتاژ منبع و کلکتور امیتر و اولیه یک ترانس همگی را سری کنیم آیا ولتاژی در ثانویه داریم

امیرجان همه سوئیچینگ ها همین کارو میکنن ولی محاسبه ترانس و خازن هایی که تشدید را فراهم کنه و نحوه حذف هارمونی های مضری که در صورت خطا ، بلافاصله به ترانزیستور صدمه میزنه مثنوی هم به گرد اون نمیرسه و بحث بسیار تخصصی و پیچیده ای است .

اما شکل کلی همونه که فرمودید که در جریان و ولتاژهای پایین بصورت کیلویی هم جواب میده
یعنی فقط با یک ترانس و یک ترانزیستور میتونیم با ولتاژ باطری ، ولتاژ بالا یا ۲۲۰ ولت بسازیم ولی بازدهی ناچیزه و حرارت هم زیاد.
چون بحث نفس گیرش اون مواردی هست که گفتم.

سپاس

Kalhorr

کاربر
2019-01-14
92
411
44
درود

تحلیل ساده یکسوسازی نیم موج و تمام موج

این پست برای علاقمندان بسیار مبتدی
و پست ۲ برای علاقمندان مطلع
.
یکسوسازی مبحثی است که منحصر به برق و الکترونیک نیست و در علوم و پدیده های دیگری نیز کاربرد گسترده داره.
و همانطور که از نام یکسوسازی استنباط میشه در مواردی استفاده میشه که رفت و برگشت محتمل باشه.
مثلا اگر آب لوله کشی شهری قطع بشه آب موجود در شاه لوله بزودی تخلیه میشه و دراینصورت آب های موجود در منزل شما به شاه لوله برگشت میکنه و لذا مسیر عبور آب برعگس میشه
و به این ترتیب آب آبگرمکن مخزنی که با هزینه شما ذاغ شده از منزل شما بسمت منزل همسایه حرکت میکنه و متضرر میشی
پس چاره ای اندیشیدند و شیر یکطرفه ساختند بنحوی که برخلاف دیگر شیرها ، آب فقط از یکطرف میتونه وارد بشه و در جهت معگوس ، نمیتونه آب از آن عبور کنه.
به همین علت تمام آبگرمکن های مخزنی را مجهز به یکسوساز آبی یا شیر یکطرفه میکنند تا فقط آب بتونه از شاه لوله وارد آبگرمکن بشه ولی عبور آب بصورت معگوس از آبگرمکن به شاه لوله را محال میکنه

در الکترونیک هم قطعاتی بنام دیود وجود داره که قادر به یکسوسازی است و کاربردهای بسیار جذاب و شیرینی بجز یکسوسازی هم داره

اما اینجا از حیث یکسوسازی تحلیل میکنیم بنحوی که با تسلط حرفه ای قادر به بهره گیری ابتکاری هم باشید .

ازآنجاکه بدلایلی برای انتقال و توزیع برق شهری تابحال نتوانستند راهی پیدا کنند که ولتاژ مستقیم را به منازل و مصرف کننده ها منتقل کنند لذا ناگزیر به استفاده از برق ac یا ولتاژ متناوب هستند .
و ازآنجاکه کلیه دستگاه های الکترونیکی با ولتاژ dc یا ولتاژ مستقیم کار میکنند لذا باید به نوعی ولتاژ متناوب را تبدیل به ولتاژ مستقیم کنیم

و برای این منظور باید از ماهیت متناوب و مستقیم مطلع باشیم
بطوریکه فعلا در همین اندازه کافی است بدانیم در برق متناوب ولتاژ مثبت و منفی مدام در حال تعویض است و در برق شهری کشور که دارای فرکانس ۵۰ هرتز است در هر سیکل جای مثبت و منفی عوض میشه
مثلا الان سیم فاز مثبت و نول منفی است و فورا سیم فاز منفی و نول مثبت میشه و یا خروجی ۱۲ ولت یک ترانس که سیم قرمز و مشکی داره یکبار بار سیم قرمز مثبت و مشکی منفی است و فورا قرمز منفی و مشکی مثبت میشه و لذا مدام مثبت و منفی در سیم قرمز و مشکی عوض میشه و این عمل ۵۰ بار در ثانیه تکرار میشه که منجر به صدمه دستگاههای الکترونیکی میشه

بنابرین میخواهیم چنین ولتاژی را تبدیل به ولتاژی کنیم که یک سیم برای همیشه مثبت باشه و سیم دیگر برای همیشه منفی باشه

قبل از آغاز تحلیل ، نیاز به تعریف ساده ای از دیود داریم که در همه تحلیل ها از آن استفاده کنیم که در دو جمله زیر خلاصه میکنم
اولا دیود را با علامت فلش یا پیکان نمایش میدهند
ثانیا عبور انرژی مثبت ( فوت کردن ) در جهت فلش میسر است و عبور انرژی منفی ( مک زدن یا مکش ) در جهت عگس فلش مقدوره

یعنی اگه بخوای هوا را با فوت کردن ( + ) از دیود عبور دهیم باید در جهت فلش فوت کنیم تا از طرف دیگه خارج بشه
و اگه قصد داریم مِک زدن یا مکش ( - ) را از دیود عبور دهیم باید در جهت عگس فلش مک بزنیم یعنی از نوک فلش مک بزنیم تا دیود باز بشه و منفی بتونه عبور کنه.
پس مثبت در جهت فلش عبور میکنه و منفی از نوک دیود میتونه عبور کنه و در حالت های دیگه بکلی بسته میشه

تا اینجا برای علاقمندان بسیار مبتدی
البته هنوز ویرایش و اصلاح نکردم و بقیه را امشب ادامه میدم.

سپاس

سلام استاد با اینکه مطالب شما در دانشگاه اوایل ترم خوندم ولی هیچ کسی مانند شما و از منظر شما نمیتونست کار دیود را به این زیبایی در ذهن من هک کنه
واقعا که استاد بی نظیری هستید و با مثال های زیباتون من عاشق الکترونیک را عاشق تر میکنید
ای کاش می‌توانستم برای خدمت به شما کاری انجام می دادم

Kalhorr

کاربر
2019-01-14
92
411
44
استاد حالا که بحث ترانزیستور هم به اینجا کشیده شد ای کاش در تاپیکی در مورد ترانزیستور ها و بایاس آنها و نواحی کاری آنها هم با مثال های زیباتون که در ذهن هک میکنه آموزش می دادید و از دریای علم شما بهره می‌بردیم البته میدونم این تاپیک به اینجا ختم نمیشه و کار زیادی در پیش دارید و سوال های من هم برای شما زحمت مضاعفی را همراه خواهد داشت

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
دیود به چه منظوری با بیس سری کردی ؟
استاد ممنونم از راهنمایتان .دیود با بیس سری کردم میخواستم.در اولیه ترانس سینوسی بشه (پایه C, E) .با قطع و وصل بیس
منظورم اینکه وقتی دیود یکسوساز مثبت ولتاژی است به بیس باعث عبور جریان از امیتر وکلکتور میشود .و وقتی منفی است ولتاژ صفر جریان امیتر وکاکتور قطع باعث ولتاژی تقریبا سینوسی در اولیه به وجود میاد .ولتاز در ثانویه به وجود می اید.

آخرین ویرایش:
بالا