آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تحلیل ساده یکسوسازهای نیم موج و تمام موج

sovietiran

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2010-06-24
1,878
9,762
خراسان بزرگ!
درود بر شما

شما لطف دارید و از دوستانی هستید که قاپ من برای شما اسب نشسته و نمیدونم چرا گاهی ابنجوری میشه و چجوری منو بزرگ می بینن که متاسفانه تعداد کم و قابل تحمل هم نیست و به نحوی شماره منو تهیه میکنن و مایه شرمندگی فوق العاده میشن.
بسیاری از این دوستان بشکلی با من برخورد میکنن و از من تصویری در ذهن میسازن که با تمام وجودم همیشه نگرانم که اگه بفهمن اون تصویری که ساختن نیستم چی میشه ؟

بله دورانی در جوانی واقعا قلب پاکی داشتم اما الان زغال را سیاه تر میکنه و حقیقتا چیزی نیستم نه از نظر اخلاقی و نه علمی
البته بی تفاوت نیستم ولی خیلی ناچیزه که از نظرعلمی بواسطه تلاش بیش از حد و شرایطی بوده که چاره ای جز رفاقت و سرگرمی با کتاب نداشتم .
و از نظر اخلاقی هم همینطور در محیطی بزرگ شدم که غالبا لوطی و جوانمرد و ایثارگرند ، محیطی که تبعیدگاه بوده و اجداد ما یا سیاسی و طاغی و عاصی بودند که برای مادیات ارزشی قائل نبودند و یا طرار و سارق و خلافکار سنگین که بازم تارک دنیا و خوشگذران بودند و دم را غنیمت می شمردند و از مادیات مازاد بر نیاز احتراز میکردند
لذا در چنین محیطی ، تخطی از جوانمردی بسیار دشواره و هر گسی ناخواسته با فشار محیط ناگزیر به رعایت اصول اخلاقی است .

بنابرین اگر اندک تفاوت علمی و اخلاقی باشه به این دلایل هست و ارزشی نداره .
ولی برخی از دوستان که غالبا بسیار بیصدا و بی هیاهو هستند و بتبع آن بسیار عاطفی ، لقب هاو نسبت هایی بمن میدن که به مقدساتم وحشت میکنم بازگو کنم و نمیدونم با چه زبونی بگم به جون تنها فرزندم اشتباه میکنند و هیچ نیستم و چقدر میترسم خطاهای من ، سرمشق دوستانی شده باشه.

به هر روی اینم عذاب ویژه ای است که همگان ندارند و باید تحمل کنم و فقط امیدوارم خدا خیر کنه.

سپاس و تقدیر

درود بر استاد غزال و همه علاقمندان به اموختن..

استاد غزال فارغ از مطالب درجه یک

عبارت قاپ اسب نشسته خیلی عالی بود!!!!

بهروز و پاینده باشید انشالا...

این فضای ارزشمندی که می سازید دنیاها میارزد...

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
استاد حالا که بحث ترانزیستور هم به اینجا کشیده شد ای کاش در تاپیکی در مورد ترانزیستور ها و بایاس آنها و نواحی کاری آنها هم با مثال های زیباتون که در ذهن هک میکنه آموزش می دادید و از دریای علم شما بهره می‌بردیم البته میدونم این تاپیک به اینجا ختم نمیشه و کار زیادی در پیش دارید و سوال های من هم برای شما زحمت مضاعفی را همراه خواهد داشت

درود

با تشکر و تقدیر شایسته از اظهار محبت شما

متاسفانه تنظیم یک صفحه مقاله ، شاید چند روز طول بکشه
زیرا دقت فوق العاده میطلبه و جملات نامفهوم ممکنه منجر به سو.ء برداشت و خسارت مخاطب بشه
مضافا که خطای نگارش بویژه در شرایط من بدیهی است
برای همین یک صفحه توضیح ارسال کردم ولی اینترنت قطع بود اونم بشکلی که مشخص نبود قطع شده لذا دوباره تایپ میکنم و در صورت وجود تجهیزات کافی نه تنها وقت تلف نمیشه بلکه اساسا نیاز به تایپ هم نیست

اما بحث دیود که بسیار جذاب و شیرینه و یکسوسازی بی مزه ترین بحث دیود است ولی نیاز به چند روز وقت آزاد داره طبیعی است که دیگر مباحث دیود که در یک کتاب خلاصه نمیشه چه زمانی میطلبه
و پرداختن به ترانزیستور که مادر الکترونیکه از من اسکلتی میسازه که همراه با صدای تلق تلوق استخون ها دارم تایپ میکنم.

از طرفی هدف انجمن و اشتیاق اغلب اعضاء ، پرداختن به بخشی از علوم در حوزه تعمیرات است و پرداختن به امور دیگر شدیدا مورد اعتراض واقع میشه و هر چند اعتراض موجهی نیست و به احدی بدهکار نیستم اما چرا به مسائلی نپردازیم که هدف جملگی اعضاء و حتی خود شماست و اتفاقا شما بیش از دیگران به مطالبی که مطرح میکنم نیاز دارید .
بحث نظری و روابط نامفهوم و غیرقابل هضم ، همه جا هست اما درک عمقی هر جایی نیست و مطمئنم اگر بخشی الف را درک کنید شخصا قادر به هضم ب و ج و غیره هم هستید
ضمنا مطالب خام و اولیه را حتما پس از ویرایش هم مطالعه فرمایید که خطاهای سهوی موجب شرمندگی نباشه
با توجه به اینکه بواسطه اشکال ایترنتی ، مرقومه اصلی از دستم رفت لذا قادر به تنظیم مبسوط پاسخ نشدم و به همین مقدار بسنده میکنم.

سپاس

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود بر استاد غزال و همه علاقمندان به اموختن..

استاد غزال فارغ از مطالب درجه یک

عبارت قاپ اسب نشسته خیلی عالی بود!!!!

بهروز و پاینده باشید انشالا...

این فضای ارزشمندی که می سازید دنیاها میارزد...

درود بر شما

عزیزی
خوشحالم برخی از واژه ها به دل شما نشسته.
قاپ بازی یکی از روش های قماربازی بود که الان مرسوم نیست ولی زمان ما کلانتری بیشتر دنبال قاب بازها بود و خصوصا در ۱۳ روز تعطیل عید اغلب مردم حتی اونایی که چندان اهل قمار نبودند قاپ بازی میکردند
تصویرشو پیوست میکنم که البته قاپ گاو هست و در خونه بعنوان لوازم دکور پیرمردی نگهمیدارم که سگم پیدا کرد و کمی خرابش کرد

قماربازها با قاپ گوسفند بازی میکردند
فقط همینقدر میدونم که یکطرف قاپ خر و طرف دیگه اسب هست و اسب خیلی پرقدرت و مایه بردن هست ولی اینکه چند تا خر یا اسب چند برابر میبره یا میبازه بلد نیستم
در هر صورت مثل معروفی است که قاپم براش اسب اومده یعنی شدیدا شانس به من رو کرده و بواسطه شانس ، خوش به حالم شده.

اصطلاح « سه پلشت » و « بز آوردن » یعنی بد آوردن در قاپ بازی که خر بشینه و بازنده بشی از اصطلاحات قاپ بازی است
سپاس و تقدیر
از اینترنت تصویر قاپ پیدا کردم
220px-Taba_Jete_Panza_Rey_Verdugo.jpg
عکس پایینی راست خر نشسته و بازنده است و عکس پایینی چپ اسب نشسته و برنده است ولی به این سادگی هم نیست و ترانزیستور خودشو داره مثلا فکر میکنم دو تا اسب و یک خر که ظاهرا برنده است ولی بازنده است و بز بیاری محسوب میشه و بدجوری باختی البته حدس میزنم
بالا هم یکی جیک و دیگری پوک هست ولی نمیدونم دقیقا کدوم جیک یا پوک هست

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
درود

پاسخ بابت کار عملی فراموشم شد.
نگران نباش و اگه میتونی تعمیرگاهی دایر کن نگران پاسخگویی نباش چون مطمئنم میتونی
هر جایی گیر کردی مطرح کن یا تماس بگیر

مطمئنا بچه نداری ولی من دارم یه دونه دارم خوبشم دارم لذا یکی یکدونه ها حساب جدایی دارن و بسیار بسیار عزیزن
لذا بچه معمولی نیست بچه ای است که بدلیلی که اشاره کردم اگه بد هم باشه تمام زندگی و نفس های منه .
وقتی بجون چنین بچه ای قسم خوردم دیگه باید باور کنی تعارف و ناشی از خصوصیت بزرگی نیست حرف دلمو زدم و شکسته نفسی نکردم.
اساسا مال این عددا نیستم حتی جوونی و در اوج پاکی ، معدن ماجرا بودم هر جای شهر ماجرا بود من همونجا بودم البته جوانمردانه جوری که حق احدی ضایع نشه یعنی تقرببا همیشه طرف حسابم سازمان و ادارات بودن و مسئولان کثیف و لجن
چون سواد خوبی داشتم و حساب شده عمل میکردم و حرف میزدم و سوتی نمیدادم خصوصا که جزء خوشگل ترین های شهر بودم و هیچ قاضی باور نمیکرد این قیافه اینقدر تخس باشه لذا معمولا نمیتونستن جرمی علیه من ثابت کنن
اگه یکروز بی ماجرا تموم میشد عذاب میکشیدم عشق و تفریحم ماجراجویی بود ، نمیدونم با چه زبونی بگم باور کنین ، تازه دوران خوش و پاکی من اینجوری بود و تکلیف پیری مشخصه.
گرفتار شدیم .
حکایت یه فیلم هست که اسم فیلم خاطرم نیست ولی یک سارق هفت خط هرچی از دست مردم فرار میکرد ولی مردم فکر میکردن لیاقت رهبر انقلاب را داره و کشور به دست این نجات پیدا میکنه
هر جایی برای سرقت میرفت مردم هم میفهمیدن و کمکش میکردن و حمله و تصرف میکردن و آخری اینو روی شونه بلند میکردن و پیروزی های خوشونو مدیون این بیچاره میدونستن

سپاس

استاد عزیز من هم بچه دارم و الحمدلله دو تا هم دارم. فرمایش شما رو درک میکنم. و از این به بعد سعی میکنم تعریف نابجا ازتون نکنم همونطور که تاحالا این کارو نکردم و هر تعریفی ازتون کردم بجا بوده اما خب چون شما رو اذیت میکنه از همون هم پرهیز میکنم. ضمن اینکه تعریف هایی که در حوزه تخصصی ازتون میشه غیرقابل انکار و عین حقیقته!

هر جایی گیر کردی مطرح کن یا تماس بگیر
چطوری تماس بگیرم؟

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
استاد حالا که بحث ترانزیستور هم به اینجا کشیده شد ای کاش در تاپیکی در مورد ترانزیستور ها و بایاس آنها و نواحی کاری آنها هم با مثال های زیباتون که در ذهن هک میکنه آموزش می دادید و از دریای علم شما بهره می‌بردیم البته میدونم این تاپیک به اینجا ختم نمیشه و کار زیادی در پیش دارید و سوال های من هم برای شما زحمت مضاعفی را همراه خواهد داشت

امیدواریم فهم عمقی مسائل بنیادین مثل همین موضوع ترانزیستور که بسیار مهم و کارگشاست با شروع کلاسهای تخصصی استاد غزال محقق بشه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
استاد عزیز من هم بچه دارم و الحمدلله دو تا هم دارم. فرمایش شما رو درک میکنم. و از این به بعد سعی میکنم تعریف نابجا ازتون نکنم همونطور که تاحالا این کارو نکردم و هر تعریفی ازتون کردم بجا بوده اما خب چون شما رو اذیت میکنه از همون هم پرهیز میکنم. ضمن اینکه تعریف هایی که در حوزه تخصصی ازتون میشه غیرقابل انکار و عین حقیقته!

چطوری تماس بگیرم؟

درود بر شما
این درسته آفرین
بینهایت سپاس و تقدیر

حالا که فرزند دارید و خدا حفظ کنه
دراینصورت باید بهتر قبول کنید که سوگند به فرزند کار ساده ای نیست و حتما ضرورتی شده .
ضمنا راه تماس هم داری خبر نداری.

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
قماربازها با قاپ گوسفند بازی میکردند
فقط همینقدر میدونم که یکطرف قاپ خر و طرف دیگه اسب هست و اسب خیلی پرقدرت و مایه بردن هست ولی اینکه چند تا خر یا اسب چند برابر میبره یا میبازه بلد نیستم
در هر صورت مثل معروفی است که قاپم براش اسب اومده یعنی شدیدا شانس به من رو کرده و بواسطه شانس ، خوش به حالم شده.
جالب بود استاد و تا حالا نشنیده بودم. اما با این توصیف، قاپ ما اسب اومده و فعلاً این ما هستیم که شانس بهمون رو کرده. از نظر تخصصی گفتم استاد (تعریف بیجا نمیکنم!)

آخرین ویرایش:

Kalhorr

کاربر
2019-01-14
92
411
44
استاد من یک سری سوال در مورد یکسوساز نیم موج و تمام موج دارم و مقایسه ولتاژ و جریان خروجی آنها با همدیگه و منتظر میشم که شما تمام موج رو بگید و بعد مزاحمتون میشم که بی شک برای دوستان هم مفید فایده خواهد بود

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
استاد من یک سری سوال در مورد یکسوساز نیم موج و تمام موج دارم و مقایسه ولتاژ و جریان خروجی آنها با همدیگه و منتظر میشم که شما تمام موج رو بگید و بعد مزاحمتون میشم که بی شک برای دوستان هم مفید فایده خواهد بود

درود
اگه قبلا مطرح کنید شاید بتونم در زمان تحلیل بیشتر بهش بپردازم
اتفاقا همیشه بخش گنگ را جویا میشم تا بتونم روی اون تمرکز بیشتری کنم
چون وقتی انسان خونه و ماشین داره درد مستاجر و پیاده رو نمیتونه حس کنه و باید گوشزد کنن تا شاید ذره ای درک کنه و به نیازهای مستاجر و پباده توجه کنه.
ولی هر جور صلاح بدانید درخدمتم.

سپاس

بالا