آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تحلیل ساده یکسوسازهای نیم موج و تمام موج

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام استاد مهربانم واقعیتش من اینقدر میدونم. یک مشکلی که من دارم الکترونیک را از پایه مفهوم خیلی از قطعات را نمیدونم.وهمچنین استاد مهربانم این جوابها را که میدم خیلی ها شون از کتاب ها مطالعه کردم تو ذهنم هست که مینویسم . و استاد عزیزم از شما ممنونم ومتشکرم در مدت سه و چهار ماه از تایپ های زیباتون استفاده کردم.همیشه گفتم ممنونم مرسی.استاد خوبم
استاد مهربانم .به نظر من هر چقدر دیودها گرم تر بشه جریان بیشتری عبور میدهند .شاید به همین دلیل یک مقاومت سری میکنند که جهت کنترل جریان و افت ولتاز باعث خنکتر شدن دیود شود .

درود

دلیلی که فرمودید مطمئنا برای هر دو به یک میزان موثره بنابرین فرض کنید با هیت سینک دیودها را خنک کنیم تاثیری در عدم تعادل جریان نداره زیرا هر دو خنک میشن

هر زمان قادر به تحلیل نشدی از مهندسی معگوس استفاده کن
یعنی اگه مهندسی جریان منجر به استفاده از مقاومت سری شده شما باید مطمئن باشی مقاومت سری موجب مهندسی جریان میشه و سر نخ اولیه است
حالا چطور مهندسی و کنترل میکنه
پس باید اصل بدیهی بعدی را که عامل مهندسی میشه پیدا کنی و بعدیی و بعدی تا به دلیل و فلسفه مقاومت برسی .

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود بر شما؛
با اجازه از استاد غزال
به نظرم استفاده از مقاومتهای سری،البته تا حد ممکن مشابه از نظر تولرانس با استفاده از قانون اهم قابل توضیح هست،دیودی که جریان بیشتری بده،این جریان از مقاومت سری خودش هم عبور میکنه،و با فرض ثابت بودن مقاومت،افت ولتاژ دو سرش هم افزایش پیدا میکنه،در این صورت دیود دوم و مقاومت اون مسیری برای این افت ولتاژ مهیا میکنه پس جریانها متعادل میشه
امیدوارم بدون رسم شکل و فرمول قانون اهم منظور را رسونده باشم.

درود

مفهوم نیست

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
استاد دیودهای که موازی میشه معمولا افت ولتاژ 0.2 ولت دارند و جریان زیادی را عبور می‌دهند بنابراین یک مقاومت کم اهم سری می‌کنند که مقاومت دینامیکی دیود بیشتر بشه و جریان کمتر بشه و متعادل بشه

درود

دلیلی که اشاره فرمودید که مقاومت موجب کاهش جریان میشه برای یک دیود مقاومت سری نمیکنند بلکه برای هر دو دیود موازی
بنابرین جریان هر دو کاهش می یابد و اثری در متعادل کردن جریان نداره.
عاملی است که باید بصورت اتوماتیک جریان دیود ی که تحت فشار است کم کنه و جریان دیگری را اضافه کنه تا جریان ها مساوی شوند.

سپاس
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
استدلال من از مقاومت و جریان اینه که اگر کسی سرجاش به ایسته و دستش رو تکون بده مقاومت هوا که ناچیز هست رو حس نمیکنه ولی اگر سوار ماشین بشه باسرعت ۱۰۰ کیلومتر حرکت کنه و دستش رو از شیشه بیرون ببره همون هوایی که مقاومتی در حالت ایستاده نداشت دستش رو به عقب هل میده و مقاومت میکنه در مقابل حرکت دست پس نتیجه میگیریم که هوا که تغییری نکرده ولی سرعت باعث شده بتونیم مقاومت هوا درک کنیم.
در مورد پاسخ اخرین سوال هم من فکر میکنم که این مسئله صدق میکنه درسته که مقاومت زیر یک اهم ناچیز هست ولی چون جریان بالا هستش میتونه تاثیر داشته باشه.حالا هر دیودی که جریان بیشتری داشته باشه مقاومت اون دیود تاثیر بیشتری میگذاره و به این شکل جریان کنترل میشه

درود

اینا جملات فلسفی است که فرمودید
حالا هر دیودی که جریان بیشتری داشته باشه مقاومت اون دیود تاثیر بیشتری میگذاره و به این شکل جریان کنترل میشه

جریان بالاتر موجب تاثیر بیشتر میشه ؟
چطور تاثیرش بیشتر میشه؟

چه اتفاقی میافته که اثر میذاره .

سپاس

hamid.elec

VIP+ افتخاری
کاربر
2014-08-22
571
2,006
آبیک-قزوین
جریان بالاتر موجب تاثیر بیشتر میشه ؟
یادمه تو یکی از پست ها میخوندم که راجب مقاومت داخلی بود و فرموده بودید که اگر با یک نی از شاه لوله اصلی اب بکشیم تا زمانی که گلدون اب بدیم مشکلی نیست ولی اگر کسی بره حموم دادش در میاد که چرا اب نمیاد.
مقاومت سری با دیود هم اگر جریانی که از مقاومت عبور میکنه کم باشه مقاومت بی تاثیر هست ولی جریان عبوری از مقاومت اگر افزایش پیدا کنه همون مقاومت ناچیز تاثیر خودش رو میگذاره.
این استدلال من از این مسئله هست و نمیدونم تونسته باشم منظور رو برسونم یا نه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
یادمه تو یکی از پست ها میخوندم که راجب مقاومت داخلی بود و فرموده بودید که اگر با یک نی از شاه لوله اصلی اب بکشیم تا زمانی که گلدون اب بدیم مشکلی نیست ولی اگر کسی بره حموم دادش در میاد که چرا اب نمیاد.
مقاومت سری با دیود هم اگر جریانی که از مقاومت عبور میکنه کم باشه مقاومت بی تاثیر هست ولی جریان عبوری از مقاومت اگر افزایش پیدا کنه همون مقاومت ناچیز تاثیر خودش رو میگذاره.
این استدلال من از این مسئله هست و نمیدونم تونسته باشم منظور رو برسونم یا نه

درود

میفرمایید مقاومت تاثیر میذاره
بله تاثیر داره و اگه نداشت استفاده نمیشد .ولی تحلبل گر باید ثابت کنه چرا تاثیر داره ؟
باید قانع کنی که تاثیر میذاره
اگه من ادعا کنم تاثیری نداره چه پاسخی داری ؟
فقط میگی تاثیر داره
باید جوری استدلال کنی که راهی جز پذیرش ادعای شما نداشته باشم
چون ارزش کلام به ادله است نه به ادعا
ادله ای مطرح کن که نتونم ادعای شما رو رد کنم
اگه بگم اشتباه میکنی مقاومت تاثیر منفی میذاره و بدتر میشه چه پاسخی داری ؟
تا اینجا فقط فرمودید تاثیر خوبی داره .
ولی من میتونم دلیلی مطرح کنم که هیچ چاره ای جز پذیرش ادعا نداشته باشید لذا دنبال اون دلیل هستم که از زبان شما بشنوم ؟

سپاس

hamid.elec

VIP+ افتخاری
کاربر
2014-08-22
571
2,006
آبیک-قزوین
این جور هم میشه گفت که همیشه فشار روی منبعی که ولتاژ بیشتری داره هست و چون دیود ها با هم برابر نیستند فشار روی یکی بیشتر هست این یعنی جریان بیشتری ازش عبور میکنه و با سری کردن مقاومت با اون دیود هر چه جریان بیشتر میشه باعث افت ولتاژ بیشتر سر دو سر مقاومت میشه و نزدیک به دیود دیگر میشه و به تعادل میرسن هر چی بلد بودم همین بود استاد ������

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
این جور هم میشه گفت که همیشه فشار روی منبعی که ولتاژ بیشتری داره هست و چون دیود ها با هم برابر نیستند فشار روی یکی بیشتر هست این یعنی جریان بیشتری ازش عبور میکنه و با سری کردن مقاومت با اون دیود هر چه جریان بیشتر میشه باعث افت ولتاژ بیشتر سر دو سر مقاومت میشه و نزدیک به دیود دیگر میشه و به تعادل میرسن هر چی بلد بودم همین بود استاد ������

درود

فقط یک دیود دارای مقاومت نیست بلکه هر دو مقاومت دارند و کسی نمیدونه کدوم دیود جریان بیشتری هدایت میکنه .
ولی اگه مقاومتی با هر دیود سری کنند مشکل رفع میشه
یعنی باید هر دو دیود مقاومت سری داشته باشند

سپاس

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
وظیفه مقاومت سری در دیود های موازی چیست؟

سپاس
استاد عزیزم در دیود وقتی ولتاژ ./7 کمتر است جریان ناچیز است مقاومت زیاد وبا رسیدن ولتاژ به 0.7 ولت رسید. در نتیجه مقاومت دیود کم میشود. و سرانجام جریان عبوری از دیود به طور ناگهانی افزایش مییابد . برای محدود کردن جریان عبوری از دیود لازم است مقاومتی را با دیود سری کنیم .استاد عزیزم آخرین اطلا عاتم بود

بالا