آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل با پاور بیت مین 1800

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
دوست عزیز خیلی سپاسذارم از راهنمایتون
امروز یکم روش وقت گذاشتم و دقیق تر برسیش کردم
به نتایج زیر رسیدم
سوکت فن رو داروردم و زدم برق دیدم هر چند ثانیه یکبار یک صدای تق کوچیک میاد با ولت متر برسی کردم دیدم دقیقا زمانی که صدای تق میاد خروجی پاور شروع به افزایش میکنه و اون مقدار 2 ولتی که در پست بالا عرض کردم ناشی از همین موضوع هست انگار پاور یک لحظه میخواد استارت بخوره ولی نمیتونه حتی ولتاژ ماسفت های قدرت هم همزمان با این صدای تق پدیدار میشن بنظرتون پاور رفته به حالت پروتکشن مود؟
و علت این مسئله چی میتونه باشه بنظر شما؟
ناگفته نماند تمامی ماسفت های خروجی سالم هستن و یکبار بطور کاملا اتفاقی پاور راه افتاد و خروجی 12 ولت ظاهر شد همین مسئله بنده رو گمراه کرده

چهره پاور مشخص نیست توانستید از بخش های مختلف عکس قرار بدهید.
طراحی هر مدار به یک شیوه ای است به همین مراتب عیب ها متفاوت است بنابر این برای راهنمایی از راه دور یا نیازمند تجربه تعمیر آن دستگاه است یا نقشه ی آن بنابر این اینجانب میتوانم راهنمایی های تجربی مختصری خدمت شما داشته باشم
قسمت تغذیه پاور رو بررسی کنید احتمال اتصالی خازن های SMD و یا خرابی رگلاتور دارید.
مشابه همین مشکل رو داشتم با رفع مشکلات فوق حل شد.(بابت همین مشکل هم تاپیک زدم میتوانید مشاهده نمایید
.https://www.irantk.ir/threads/102745-درخواست-راهنمایی-جهت-تعمیر-پاور-ماینر-E10-2-(حل-شده))
برای تست اتصالی با منبع تغذیه جداگانه و با خارج نمودن ماسفت ها وروردی و خروجی برای جلوگیری از سوختن آن ها مدار را بابت اتصالی تست نمایید.
در صورت راهنمایی بیشتر و رفع گنگی اطلاع دهید.

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: karimi718

karimi718

کاربر vip
کاربر
2011-08-22
42
180
طراحی هر مدار به یک شیوه ای است به همین مراتب عیب ها متفاوت است بنابر این برای راهنمایی از راه دور یا نیازمند تجربه تعمیر آن دستگاه است یا نقشه ی آن بنابر این اینجانب میتوانم راهنمایی های تجربی مختصری خدمت شما داشته باشم
قسمت تغذیه پاور رو بررسی کنید احتمال اتصالی خازن های SMD و یا خرابی رگلاتور دارید.
مشابه همین مشکل رو داشتم با رفع مشکلات فوق حل شد.(بابت همین مشکل هم تاپیک زدم میتوانید مشاهده نمایید
.https://www.irantk.ir/threads/102745-درخواست-راهنمایی-جهت-تعمیر-پاور-ماینر-E10-2-(حل-شده))
برای تست اتصالی با منبع تغذیه جداگانه و با خارج نمودن ماسفت ها وروردی و خروجی برای جلوگیری از سوختن آن ها مدار را بابت اتصالی تست نمایید.

فرمایش شما درست هست طراحی های این پاور ها متفاوت هستن
تو این مدل یک تغذیه مستقل از خروجی اصلی پاور وجود داره که بطور مجزا عملکرد صحیح خودش رو داره و ولتاژ فن و تغذیه ای سی pwm رو تامین میکنه
به هرحال بعد کلی برسی و تست قطعات smd به این رسیدم که احتمال خرابی ای سی pwm میتونه وجود داشته باشه که استارت نمیشه ای سی رو سفارش دادم به محض اینکه رسید دستم تست میکنم و نتیجه رو اعلام میکنم (ای سی FAN7688)
لازم به ذکر هستش که این پاور با این عنوان مشکل آورده شده که مشتری میگفت بعد از یک مدتی کار کردن خروجی 0 میشه البته وقتی من تست کردم خروجی نداشت فقط یکبار بطور اتفاقی خروجی 12 ظاهر شد خازن ها هم تا حدود 380 شارژ میشن

karimi718

کاربر vip
کاربر
2011-08-22
42
180

باسلام بنده ای سی pwm رو تعویض کردم اما مشکل رفع نشد و همچنان پاور استارت نمیشه و همون صدای تق تق ضعیف شنیده میشه
تمام خازن های smd پشت برد رو از لحاظ اتصال کوتاه چک کردم و سالم هستن و مجدد یاداور میشم که چون ولتاژ خفیفی(حدود2 ولت) در خروجی موقع تق تق کردن ظاهر میشه پس میتونیم نتیجه بگیریم مسیر خروجی سالم هست درسته؟
فقط میمونه قسمت ماسفت های سویچینگ که یکیش رو از برد دراوردم چک کردم سالم بود همچنین ترانزیستور درایور هاش
بنظرتون جایی هست که برسی بکنم؟
ممنون از وقتی که میزارید پاسخ میدید

یافته جدید:
اپتو کوپلر نزدیک ای سی pwm رو الان برای تست از برد بیرون اوردم تست کردم سالم بود وقتی اپتو کوپلر رو جا زدم و پاور به برق زدم پاور روشن شد و خروجی12 ولت ظاهر شد چند مرتبه پاور رو برقش قطع وصل کردم بعد از چند بار دوباره برگشت سر مشکل قبلی یعنی صدای تق تق واقعا گیجم کرده با این رفتاری که از خودش نشون میده درضمن اپتو کوپلر رو هم تعویض کردم فرقی نکرد
اینم تصاویری از برد پاور
20191007_134704.jpgff.jpg
20191007_1349gg10.jpg
20191007_13rer3e4917.jpg

آخرین ویرایش:

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
باسلام بنده ای سی pwm رو تعویض کردم اما مشکل رفع نشد و همچنان پاور استارت نمیشه و همون صدای تق تق ضعیف شنیده میشه
تمام خازن های smd پشت برد رو از لحاظ اتصال کوتاه چک کردم و سالم هستن و مجدد یاداور میشم که چون ولتاژ خفیفی(حدود2 ولت) در خروجی موقع تق تق کردن ظاهر میشه پس میتونیم نتیجه بگیریم مسیر خروجی سالم هست درسته؟
فقط میمونه قسمت ماسفت های سویچینگ که یکیش رو از برد دراوردم چک کردم سالم بود همچنین ترانزیستور درایور هاش
بنظرتون جایی هست که برسی بکنم؟
ممنون از وقتی که میزارید پاسخ میدید

یافته جدید:
اپتو کوپلر نزدیک ای سی pwm رو الان برای تست از برد بیرون اوردم تست کردم سالم بود وقتی اپتو کوپلر رو جا زدم و پاور به برق زدم پاور روشن شد و خروجی12 ولت ظاهر شد چند مرتبه پاور رو برقش قطع وصل کردم بعد از چند بار دوباره برگشت سر مشکل قبلی یعنی صدای تق تق واقعا گیجم کرده با این رفتاری که از خودش نشون میده درضمن اپتو کوپلر رو هم تعویض کردم فرقی نکرد
اینم تصاویری از برد پاور
مشاهده فایل‌پیوست 159832
مشاهده فایل‌پیوست 159833
مشاهده فایل‌پیوست 159834

توی عکس تمام قطعات به دلیل چسب سیلیکون مشخص نیست اما شما دسترسی مدار تغذیه پاور رو از مدار قطع کن و با تغذیه جداگانه به خروجی های تغذیه ولتاژ دهی کن ببین اتصالی مشخص میشه وپاوراستارت میخوره؟
اینکه پاور هر از گاهی استارت میشه جای معماست.
شما قبل از دستکاری قسمت تغذیه با هیتر رو برد مخصوصا قسمت هایی که خازن است و بخصوص قسمت تغذیه حرارت بگیر و بعد تست کن ببین مشکل حل میشه اگه نشد برد رو از لحاظ قطعی و یا لحیم سردی بررسی کن
در هر صورت اگر جواب نگرفتید سیلیکون های قسمت تغذیه را بردارید و عکس واضح از ای سی سوعیچینگ و خروجی و ورودی های ترانس ولتاژ های موجود قرار بدید تا بررسی و پاسخ دهم.

karimi718

کاربر vip
کاربر
2011-08-22
42
180
سلام
حتما ماسفت هاي ورودي رو از روي برد خارج كنيد و چك كنيد
دوست عزیز به فرموده شما مجدد من 2 عدد ماسفت ورودی(39N60) رو از برد خارج کردم دوباره با مولتی متر چک کردم از لحاظ اتصال کوتاه و عملکردشون یعنی روشن خاموش شدن ماسفت درست هستن فقط یک موردی رو اینبار متوجه شدم اینکه موقع تحریک کردن گیت ماسفت ها میزان رسانایی که بین drain و source که میشه همون RDS ON دوتا ماسفت باهم فرق میکنه یکیش حدود 50اهم هست اونیکی تقریبا 80 اهم این مورد بنده رو به شک انداخت بنظرتون ماسفت هارو تهیه و تعویض کنم؟
درضمن لازم به ذکر هست در همین حالت روشن بودن ماسفت با پراب مولتی متر درحالت تست اهم (پراب مثبت به drain و منفی به source )مقدار اهمی که نشون میده برای ماسفت اولی که 50 اهم نشون میداد 450 اهم نشون میده و برای ماسفت که 80 اهم نشون میداد 810 اهم نشون میده
این مورد رو هم ذکر کنم که مقادیر بالا مثل 50 اهم و 80 اهم در حالت (پراب منفی به drain و مثبت به source )اندازه گیری شده

آخرین ویرایش:

karimi718

کاربر vip
کاربر
2011-08-22
42
180
توی عکس تمام قطعات به دلیل چسب سیلیکون مشخص نیست اما شما دسترسی مدار تغذیه پاور رو از مدار قطع کن و با تغذیه جداگانه به خروجی های تغذیه ولتاژ دهی کن ببین اتصالی مشخص میشه وپاوراستارت میخوره؟
اینکه پاور هر از گاهی استارت میشه جای معماست.
شما قبل از دستکاری قسمت تغذیه با هیتر رو برد مخصوصا قسمت هایی که خازن است و بخصوص قسمت تغذیه حرارت بگیر و بعد تست کن ببین مشکل حل میشه اگه نشد برد رو از لحاظ قطعی و یا لحیم سردی بررسی کن
در هر صورت اگر جواب نگرفتید سیلیکون های قسمت تغذیه را بردارید و عکس واضح از ای سی سوعیچینگ و خروجی و ورودی های ترانس ولتاژ های موجود قرار بدید تا بررسی و پاسخ دهم.
دوست عزیز همه قطعات smd زیر برد رو از لحاظ لحیم سردی چک کردم و لحیم کردم
و به قسمت های مختلف هیتر گرفتم ولی تفاوتی نکرد یک ای سی lm358 هم کنار ای سی pwm بود اونم تعویض کردم
قسمت بلای برد هم همونجور که دیدید چسب سیلیکون ریخته شده اما اونجور که متوجه شدم همه قطعات smd زیر برد هستن و روی برد قطعه smd کار نشده
چشم اگه بتونم چسب هارو بکنم عکس واضح از قسمت بالاهم میگیرم

karimi718

کاربر vip
کاربر
2011-08-22
42
180
دوست عزیز به فرموده شما مجدد من 2 عدد ماسفت ورودی(39N60) رو از برد خارج کردم دوباره با مولتی متر چک کردم از لحاظ اتصال کوتاه و عملکردشون یعنی روشن خاموش شدن ماسفت درست هستن فقط یک موردی رو اینبار متوجه شدم اینکه موقع تحریک کردن گیت ماسفت ها میزان رسانایی که بین drain و source که میشه همون RDS ON دوتا ماسفت باهم فرق میکنه یکیش حدود 50اهم هست اونیکی تقریبا 80 اهم این مورد بنده رو به شک انداخت بنظرتون ماسفت هارو تهیه و تعویض کنم؟
درضمن لازم به ذکر هست در همین حالت روشن بودن ماسفت با پراب مولتی متر درحالت تست اهم (پراب مثبت به drain و منفی به source )مقدار اهمی که نشون میده برای ماسفت اولی که 50 اهم نشون میداد 450 اهم نشون میده و برای ماسفت که 80 اهم نشون میداد 810 اهم نشون میده
این مورد رو هم ذکر کنم که مقادیر بالا مثل 50 اهم و 80 اهم در حالت (پراب منفی به drain و مثبت به source )اندازه گیری شده

از همکاران باتجربه در تعمیرات منابع سوئیچینگ خواهشمندم درصورت امکان بنده رو در مورد توضحیاتی که در پست بالا دادم راهنمایی بفرمایند که ایا این یک مشکل و ایراد هست یا طبیعی هست و تو عملکرد ماسفت ها خللی ایجاد نمیشه؟منظورم تفاوت RDS ON بین دو ماسفت با پارت نامبر یکسان هستش
ممنونم

protamir

کاربر
2019-06-10
85
608
36
خیر ماسفت ها مشکلی ندارن.
باید نقطا مختلف مدار رو با احتیاط ولتاژگیری کنید و ببینید کجا ولتاژ داریم.
مثلا ICهای تغذیه ولتاژ دارند؟
ولتاژ سر خازنهای ورودی چقدر هست؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: karimi718
بالا