آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: راهنمایی برای تعمیر پاور

Mahyar378

کاربر
2019-05-04
52
67
24
با سلام

بنده یک پاور دارم که وقتی به دستم رسید گفتند فیوز پریده و دود کرده
باز که کردم متوجه شدم ترمیستور NTC به کد 8D-20 ترکیده

ترمیستور رو با نوع یکسان تعویض کردم . مجدد زدم به برق و ترمیستور ترکید و فیوز پرید

دوستان راه حلی هست؟

پیوست‌ها

• 119.6 کیلوبایت بازدیدها: 323
  • 169.5 کیلوبایت بازدیدها: 335

aminreno

VIP+ افتخاری
کاربر
با سلام

بنده یک پاور دارم که وقتی به دستم رسید گفتند فیوز پریده و دود کرده
باز که کردم متوجه شدم ترمیستور NTC به کد 8D-20 ترکیده

ترمیستور رو با نوع یکسان تعویض کردم . مجدد زدم به برق و ترمیستور ترکید و فیوز پرید

دوستان راه حلی هست؟
پل دیود ،خازنها،ماسفت،درایور ماسفت و ترانس رو چک کنید

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Mahyar378

Mahyar378

کاربر
2019-05-04
52
67
24

hoss_bakh

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-11-16
562
6,548
IRAN-Karaj
ماسفت ها یکیشون هر سه پایه اتصال کوتاه شده . آیا به همین علته که فیوز میپره و اون قطعه ترمیستور میترکه؟

توی این تاپیک

https://www.irantk.ir/threads/102918-درخواست-ماسفت-مشابه-SRC60R090B?p=577581#post577581

بله دوست عزیز طبق گفته دوستمون aminreno موارد لیست شده رو باید کاملا از لحاظ اتصال کوتاه تست کنید

اتصال کوتاه ماسفت و پل دیود از عمده دلایل سوختن فیوز و ntc هستش

Mahyar378

کاربر
2019-05-04
52
67
24
پل دیود ها رو واقعیتش تست نکردم ولی پایه ها رو رندم تست گرفتم تست دیود عدد نشون دادکه بنظر سالم میرسن

اگر ماسفت سوخته باشه آیا با تعویض ماسفت مشکل به طور کامل حل میشه یا باز هم احتمال داره موارد دیگه ای سوخته باشه؟

و آیا احتمال داره من ماسفت رو عوض کنم و باز هم بسوزه؟

ترانس ها رو هم هر 3 تا که بودن تست کردم قطعی نداشتن و اتصال کوتاه بودن . به ظاهر هم سالم بنظر میرسن

hoss_bakh

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-11-16
562
6,548
IRAN-Karaj
پل دیود ها رو واقعیتش تست نکردم ولی پایه ها رو رندم تست گرفتم تست دیود عدد نشون دادکه بنظر سالم میرسن

دوست عزیز پل دیود رو تست بیزر بگیرید هیچکدوم از پایه ها نباید اتصال کوتاه باشن توی مواردی که ntc میترکه 99 درصد توی پاورهای pc خودم دیدم که پل دیود میسوزه

اگر ماسفت سوخته باشه آیا با تعویض ماسفت مشکل به طور کامل حل میشه یا باز هم احتمال داره موارد دیگه ای سوخته باشه؟

همونطور که دوستان و خود بنده عرض کردم توی اتصال کوتاه باید موارد ذکر شده حتما و حتما تست بشن و با تعویض یک قطعه نمیشه بقیه مدار رو بیخیال شد

تا اتصالی رو رفع نکرده باشین بله

کلا طبق راهنمایی ها قدم به قدم پیش برین و احتمالات خودتون رو بیخیال بشین

و در آخر اگر خودتون تعمیرکار نیستید و تجربه ندارید برای اینکه پاور بیش از اندازه دستکاری نشه و برای جلوگیری از هزینه های اضافه به یک تعمیرکار باتجربه بدین براتون تعمیر کنه بهتره

موفق باشین

آخرین ویرایش:

Mahyar378

کاربر
2019-05-04
52
67
24
دوست عزیز پل دیود رو تست بیزر بگیرید هیچکدوم از پایه ها نباید اتصال کوتاه باشن توی مواردی که ntc میترکه 99 درصد توی پاورهای pc خودم دیدم که پل دیود میسوزه

همونطور که دوستان و خود بنده عرض کردم توی اتصال کوتاه باید موارد ذکر شده حتما و حتما تست بشن و با تعویض یک قطعه نمیشه بقیه مدار رو بیخیال شد

تا اتصالی رو رفع نکرده باشین بله

کلا طبق راهنمایی ها قدم به قدم پیش برین و احتمالات خودتون رو بیخیال بشین

و در آخر اگر خودتون تعمیرکار نیستید و تجربه ندارید برای اینکه پاور بیش از اندازه دستکاری نشه و برای جلوگیری از هزینه های اضافه به یک تعمیرکار باتجربه بدین براتون تعمیر کنه بهتره

موفق باشین

طبق گفته دوستمون من پل دیود ها رو تست کردم مشکل نداشت
خازن ها تست شدند سالم بودند

ماسفت ها یکیشون سالم بود و یکی دیگشون اتصال کوتاه بود

درایور ماسفت ها سالم هستند
سلف ها و ترانس ها همگی سالم هستند

با این تفاسیر فکر میکنم با تعویض ماسفت مورد نظر و NTC جدید، مشکل به طور کامل حل بشه

------------------
بنده شاید دومین تجربه تعمیر پاورم باشه ولی خب ابزار کار و دانش کلی و حدودیشو دارم . نزدیک 2 سالی هست که تعمیرات الکترونیک بیشتر قطعات کامپیوتر و مودم انجام میدم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: hoss_bakh

protamir

کاربر
2019-06-10
85
608
36

ترانس ها رو هم هر 3 تا که بودن تست کردم قطعی نداشتن و اتصال کوتاه بودن . به ظاهر هم سالم بنظر میرسن

شایعترین علت همین سوختن ماسفت های پاور هست، اما ممکنه قطعات دیگه هم اتصالی کرده باشند، دیودهای زنر و مقاومتهای اطراف ماسفت ها چک بشه، ترانزیستورها چک بشه، در موارد معدودی ماسفتهای خروجی ممکنه شورت شده باشند.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Mahyar378

Mahyar378

کاربر
2019-05-04
52
67
24
متاسفانه همین ماسفتی که سوخته رو هر چی توی اینترنت میگردم هیچی نمونه مشابه پیدا نمیکنم

SRC60R090B
پکیج To-247

بالا