آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

سوال: محاسبه مقاومت startup در آی سی های سوئیچینگ

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
باسلام خدمت استاد غزال عزیز و همه همراهان
در اکثر منابع تغذیه سوئیچینگ که از آی سی استفاده میکنند از مقاومت srartup استفاده میشه بعنوان مثال در یک مدار سوئیچینگ که از آی سیuc3844استفاده شده و ورودی dc bus این منبع ۵۶۰vdcمیباشد(که از یکسوسازی ۳۸۰vac تولید میشود) از دو مقاومت ۱۵۰ کیلو اهم سری استفاده شده.
با توجه به دیتا شیت این آی سی ولتاژ استارت این آی سی تقریبا ۱۶.۵ ولت میباشد که به پایه ۷ این آی سی میرود.
حال سوال اینجاست که چطور مقاومت استارت آپ را محاسبه کردند که در لحظه اول به پایه vcc آی سی ۱۶.۵ ولت برسه؟

باسپاس فراوان

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,300
ایران
حال سوال اینجاست که چطور مقاومت استارت آپ را محاسبه کردند که در لحظه اول به پایه vcc آی سی ۱۶.۵ ولت برسه؟
[/QUOTE
این مدار شامل یک تا سه مقاومت اهم بالا که بین مسیر ولتاژ 300 ولت دی سی و ورودی تغذیه پاور ای سی قرار دارد پس از اینکه 300 ولت دی سی از مقاومت استارت اپ عبورکرد ولتاژ تا حدود 16 ولت دی سی افت پیدا میکنند. این ولتاژ جهت راه اندازی نوسان ساز داخل پاور ای سی به کار میرود .حتی بعد از راه اندازی مقاومت استارت اپ را از مدار جدا کن . حلا جهت محاسبه مقاومتها باید ولتاژ حدودا ولتاژ 16 ولت بر روی ای سی وبقیه ولتاژ روی مقاومت ها بیفته .(ولتاژ استارت اپ با توجه به طراحی متفاوت است)

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
باسلام دوست عزیز
ممنون بابت پاسخ شما
همانطور که فرمودید این مقاومتها برای تولید ولتاژ استارت اولیه هست.ولی سوال من اینه که چطور این مقاومتها محاسبه میشه مثلا فرض کنید که ولتاژ dc bus برابر ۳۱۰ ولت باشه آیا با تقسیم ولتاژ محاسبه میکنن؟ البته در دیتاشیت آی سی جریان استارت آپ هم وجود داره.
با سپاس فراوان

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,300
ایران
تا انجای که من میدونم با تقسیم ولتاژ میشه محاسبه کرد .در دیتا شیت ای سی ولتاژ راه اندازی رو ذکر کرده با تقسیم ولتاژ میشه محاسبه کرد.

aminreno

VIP+ افتخاری
کاربر
باسلام دوست عزیز
ممنون بابت پاسخ شما
همانطور که فرمودید این مقاومتها برای تولید ولتاژ استارت اولیه هست.ولی سوال من اینه که چطور این مقاومتها محاسبه میشه مثلا فرض کنید که ولتاژ dc bus برابر ۳۱۰ ولت باشه آیا با تقسیم ولتاژ محاسبه میکنن؟ البته در دیتاشیت آی سی جریان استارت آپ هم وجود داره.
با سپاس فراوان
درود بر شما
شما تعمیرات الکترونیک صنعتی انجام میدید؟
دلیل پرسشم اینه که از جمله dc bus استفاده میکنید

بالا