آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

دلیل 2 برابر شدن ولتاژ تغذیه لامپهای LED سقفی ؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
اول اینکه استاد نیستم
اگه با led کار کرده باشید از سایز میتونید توانش رو بفهمید اگه نه فروشنده چیپ میتونه شما رو راهنمایی کنه هنگام خرید هم زیاد به برند توجه نکنید از فروشنده تضمین کیفیت بگیرید
و همچنین با یه سرچ هم میتونیبد جریان سایز بندی های مختلف رو بدست بیارید
در ضمن شما دوباره از ولتاژ حرف زدید درسته ولتاژ مهمه ولی دو چیز عمر یه چیپ رو زیاد میکنه اول توان استاندارد دوم هیت سینک مناسب
اصلا فرض رو بذارید شما میخواید یه پرژکتور طراحی کنید دو چیز رو باید در وحله اول رعایت کنید
یک اینکه درایور مناسب با توان مجموع چیپ ها انتخاب کنید
دوم قاب مناسب با توان در نظر بگیرید که با دید هیت سینکی بتونه اون تعداد چیپ رو خنک نگه داره
compare_leds.png

درود

فوق العاده بود ممنونم
نمودار پست قبل حاوی اطلاعات فنی عمیقی است.
بطوریکه قیاس لامپ ها از حیث لومینانس که لامپ ۱۰۰ وات حبابی با حدود ۱۳۰۰ لومن و یک وات led با ۱۲۵ لومن است اثبات میکنه نور حدود ۱۰ وات لامپ led برابر با لامپ ۱۰۰ واتی حبابی قدیمی است.
استفاده کردیم و عالی بود .

سپاس و تقدیر

GABRIEL

کاربر vip
vip
کاربر
2008-02-13
73
212
یزد
با تشکر از همه دوستان . تاپیک را خوندم و چیزای جدیدی یاد گرفتم . فقط میخواستم تجربیاتی که خودم دارم را در اختیار عزیزان قرار بدم .
من معمولا در اکثر مواقع اگه تعداد smd های سوخته کم باشه اونها را شورت میکنم . اگه زیاد بود عودت میدم به مشتری . چون درایور شون منبع جریانند و تو مشخصاتشون هم رنج ولتاژ میاد . مثلا برای ال ای دی ۵ وات درایور ۷-۴ وات که ولتاژش ۱۲ تا ۲۱ ولت هست قرار میدن . بنابراین شما مجازی تو این محدوده ولتاژ کار کنی بنابراین شورت کردن تا یه حدی مجازه و احتیاجی به دست کاری درایور نیست . بعضی از درایورها هم که تو رزین هستن و قابل تعمیر نیستند.
مورد بعدی مربوط به درایور لامپها است . اگه در مواردی لامپ چشمک میزنه یا کلا روشن نمیشن میتونه مربوط به درایور باشه که من کامل عوض میکنم . اینم بگم عیب چشمک زدن به خاطر بیشتر بودن توان ال ای دی ها نسبت به درایور هست . پس میشه به درایور شک کرد
مورد دیگه ای که مهم هم هست اینه که من اوایل خودsmdها را عوض میکردم که اینکار بی فایده است . شما نمیتونی smdای پیدا کنی که صد در صد مشابه smd لامپ معیوب باشه حتی اگه مثلا5050 یا .. باشن . حالا به اینا هم کار نداشته باشیم هر لامپی یه smdداره و نمیشه همه را باهم داشت .
یک راه که به نظرم رسیده ساختpcbهای پر مصرف هست که به نظرم بهتر ه . حالا از دوستان ممنون میشم نظراتشون هم بدن تا اگه جایی کارم اشکال داشت رفعش کنم.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با تشکر از همه دوستان . تاپیک را خوندم و چیزای جدیدی یاد گرفتم . فقط میخواستم تجربیاتی که خودم دارم را در اختیار عزیزان قرار بدم .
من معمولا در اکثر مواقع اگه تعداد smd های سوخته کم باشه اونها را شورت میکنم . اگه زیاد بود عودت میدم به مشتری . چون درایور شون منبع جریانند و تو مشخصاتشون هم رنج ولتاژ میاد . مثلا برای ال ای دی ۵ وات درایور ۷-۴ وات که ولتاژش ۱۲ تا ۲۱ ولت هست قرار میدن . بنابراین شما مجازی تو این محدوده ولتاژ کار کنی بنابراین شورت کردن تا یه حدی مجازه و احتیاجی به دست کاری درایور نیست . بعضی از درایورها هم که تو رزین هستن و قابل تعمیر نیستند.
مورد بعدی مربوط به درایور لامپها است . اگه در مواردی لامپ چشمک میزنه یا کلا روشن نمیشن میتونه مربوط به درایور باشه که من کامل عوض میکنم . اینم بگم عیب چشمک زدن به خاطر بیشتر بودن توان ال ای دی ها نسبت به درایور هست . پس میشه به درایور شک کرد
مورد دیگه ای که مهم هم هست اینه که من اوایل خودsmdها را عوض میکردم که اینکار بی فایده است . شما نمیتونی smdای پیدا کنی که صد در صد مشابه smd لامپ معیوب باشه حتی اگه مثلا5050 یا .. باشن . حالا به اینا هم کار نداشته باشیم هر لامپی یه smdداره و نمیشه همه را باهم داشت .
یک راه که به نظرم رسیده ساختpcbهای پر مصرف هست که به نظرم بهتر ه . حالا از دوستان ممنون میشم نظراتشون هم بدن تا اگه جایی کارم اشکال داشت رفعش کنم.

درود

ضمن تقدیر از تجربیات و اطلاعات ارزنده ای که مطرح فرمودید و تجربه نمیتونه نادرست باشه و کاملا درسته.

اما این بخش را خارج از تجربه فرمودید

.
...بنابراین شورت کردن تا یه حدی مجازه و احتیاجی به دست کاری درایور نیست
.
که البته این استدلال هم درسته اما برای تولید کننده نه برای مردم

زیرا بدلایلی که در پست های قبل عرض و استدلال شد و همه نیز تجربه کرده اند که این لامپ ها عمر کوتاهی دارند
بنابرین حتی برای لامپ های نو هم جریان غیرمجاز منظور شده تا سریعتر بسوزند چه رسد به شورت کردن چند led
لذا مطمئنم این بخش را تجربه نفرمودید و سوختن لامپ مشتری را به حساب عمر طبیعی لامپ محسوب فرمودید و طبیعتا مشتری هم قانع میشه
اما من تجربه کردم و از روزی که این لامپ ها رایج شد بعد از اولین لامپی که سوخت تا الان کلیه لامپ های من سالم هستند و نسوختند و هرگز نخواهند سوخت.

البته شما هم حق دارید و تصور میشه با ابدی شدن عمر لامپ ها مشتری تعمیر کم میشه اما اینطور نیست و اگه لامپ ها را بهینه کنید مشتری های نقاط دور دست هم مال شماست و مطمئن باشید وقت کم میارید .

سپاس

آخرین ویرایش:

aminreno

VIP+ افتخاری
کاربر
درود

فوق العاده بود ممنونم
نمودار پست قبل حاوی اطلاعات فنی عمیقی است.
بطوریکه قیاس لامپ ها از حیث لومینانس که لامپ ۱۰۰ وات حبابی با حدود ۱۳۰۰ لومن و یک وات led با ۱۲۵ لومن است اثبات میکنه نور حدود ۱۰ وات لامپ led برابر با لامپ ۱۰۰ واتی حبابی قدیمی است.
استفاده کردیم و عالی بود .

سپاس و تقدیر
درود
خواهش میکنم
بله درسته ولی باید به این نکته نیز توجه کنیم که اول باید چیپ با کیفیت باشه که متاسفانه الان سخت پیدا میشه دوم اینکه این ارقام نهایت توان چیپ هست و در این حالت گرمای زیادی تولید میکنه که باید برای کاهش نیافتن طول عمر چیپ از هیت سینک خوب استفاده کرد به همین دلیل معمولا از اعمال تغذیه با نهایت توان قابل تحمل اجتناب میکنن و مقداری جریانش رو کنترل میکنن که عمرش بیشتر شه ،این فوت کوزه گریش بود

aminreno

VIP+ افتخاری
کاربر
هر رنج pcb درایور ، هیتسینک و لنز که بخواید در بازار موجوده دقت کنید بردهاش هیتسینک داره و نمیشه از فیبر های معمولی استفاده کرد و علاوه بر اون هیتسینک خود برد باید با بدنه لامپ یا پرژکتور متصل باشه برای دفع بهتر گرما اگه دقت کنید از یه توان به بالا بدنشون پره دار طراحی میشه

GABRIEL

کاربر vip
vip
کاربر
2008-02-13
73
212
یزد
اما این بخش را خارج از تجربه فرمودید

.
...بنابراین شورت کردن تا یه حدی مجازه و احتیاجی به دست کاری درایور نیست
.
که البته این استدلال هم درسته اما برای تولید کننده نه برای مردم
خیلی ممنون که کمک کردید . ان شالله اولین لامپ تعمیری که به دستم رسید روی تنظیم جریان درایورش کار میکنم . البته چون من با این فکر که رنج توان درایور روی محدوده خاصی طراحی شده و علمی جهت تغییر این رنج را نداشتم این مطلب را عرض کردم و الا اگر بتونید ولتاژ و جریان را تغییر بدیم دیگه محدودیتی برای شورت کردن و یا به عبارتی کم و اضافه کردن smd led نخواهیم داشت

آخرین ویرایش:

GABRIEL

کاربر vip
vip
کاربر
2008-02-13
73
212
یزد
هر رنج pcb درایور ، هیتسینک و لنز که بخواید در بازار موجوده دقت کنید بردهاش هیتسینک داره و نمیشه از فیبر های معمولی استفاده کرد و علاوه بر اون هیتسینک خود برد باید با بدنه لامپ یا پرژکتور متصل باشه برای دفع بهتر گرما اگه دقت کنید از یه توان به بالا بدنشون پره دار طراحی میشه
من اینو بیشتر برای لامپهای ۴۰ وات به بالا عرض کردم که بیشتر ال ای دی هاشون سوخته که میشه یک smd pcbجایگزین اون کرد البته اگه درایورش سالم باشه اگر هم خراب بود یکsmd pcb 220 volt به جای اون میذاریم که البته تو بازار تو رنج ۴۰ به بالا من ندیدم . و اینکه مثلا برد لامپهای ۵ و ۷ و ۱۲ و ۱۸ وات که بدون درایور هستند تو بازار موجوده که میشه جایگزین smd pcbهای خراب کرد .

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
من اینو بیشتر برای لامپهای ۴۰ وات به بالا عرض کردم که بیشتر ال ای دی هاشون سوخته که میشه یک smd pcbجایگزین اون کرد البته اگه درایورش سالم باشه اگر هم خراب بود یکsmd pcb 220 volt به جای اون میذاریم که البته تو بازار تو رنج ۴۰ به بالا من ندیدم . و اینکه مثلا برد لامپهای ۵ و ۷ و ۱۲ و ۱۸ وات که بدون درایور هستند تو بازار موجوده که میشه جایگزین smd pcbهای خراب کرد .

درود

جریان غیرمجاز منشاء بیشترین حرارت است
لذا اگر جریان لامپ ها را اندکی کمتر از جریان نرمال تنظیم کنید که نور هم اندکی کمتر از نرمال بشه ، حرا ت لامپ ها بشدت کم میشه و ممکمه بدون هیت سینک هم قابل استفاده باشه.
البته در این مورد تجربه ای ندارم ولی تصور میکنم مقدور باشه زیرا در لامپ های قدیمی بخش اعظم انرژی تبدیل به حرا ت میشد
اما در لامپ های فعلی بخش عمده انرژی تبدیل به نور میشه و بدیهی است که نباید حرارت قابل توجهی داشته باشه و لذا حرارت غیرعادی مربوط به جریان غیرمجازه

سپاس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
تشکر از دوستان و همکاران گرامی
تجربیات فوق مورد استفاده قرار گرفت و سود بردیم

همکاران گرامی لطفا بفرمایید شما لامپهای LEd و یا بعبادتی دیودهای نوری رو چطور تست میکنید
بنده با مولتی متر خودم هر طور میخوام تست کنم موفق نمیشم
مگر تست این لامپهای کوچک همانند تست دیود نیست؟
مولتی متر بنده دیجیتال و اوتورنج میباشد
نه روی تست دیود و نه بازر ونه اهم متر روی هیچ رنجی نمیتونم پاسخی دریافت کنم
آیا تست اینگونه لامپها یا دیودهای نوری روی برد امکان پذیر میباشد

لطفا بفرمایید اینگونه لامپها رو چگونه تست میفرمایید

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
تشکر از دوستان و همکاران گرامی
تجربیات فوق مورد استفاده قرار گرفت و سود بردیم

همکاران گرامی لطفا بفرمایید شما لامپهای LEd و یا بعبادتی دیودهای نوری رو چطور تست میکنید
بنده با مولتی متر خودم هر طور میخوام تست کنم موفق نمیشم
مگر تست این لامپهای کوچک همانند تست دیود نیست؟
مولتی متر بنده دیجیتال و اوتورنج میباشد
نه روی تست دیود و نه بازر ونه اهم متر روی هیچ رنجی نمیتونم پاسخی دریافت کنم
آیا تست اینگونه لامپها یا دیودهای نوری روی برد امکان پذیر میباشد

لطفا بفرمایید اینگونه لامپها رو چگونه تست میفرمایید

سپاس

درود

مولتیمتر دیجیتال به درد کاری نمیخوره
یک آنالوگ یا عقربه ای ارزون دست دوم تهیه کن
اگه داخل مدار با اهم متر آنالوگ تست کنی و سالم باشه در یک جهت روشن میشه .
البته نوع باطری را باید از تعمیرگاهم سوال کنم که اهممتر باید با چه باطری کار کنه که هر نوع led را داخل مدار روشن و مطمئن ترین تست کنه ؟

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا