آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: رفع مشکل منبع تغذیه ۰تا ۳۵ ۳ آمپر مجله الکتور(بخت آور)

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,064
IRANTK

همکارگرامی

توضیح ندادید که این منبع تغذیه رو خودتان طراحی و مونتاژ کردید و الان مدار به درستی کار نمیکنه یا اینکه مدار از قبل طراحی و سالم بوده الان به مشکل خورده؟
در هر صورت پس از تست ترانزیستور های قدرت از بابت شورتی (اتصال کوتاه - سوختن)احتمال خرابی آپ امپ دارید.

ALIREZA AA

کاربر vip
کاربر
2014-04-01
55
60
سلام از یکی از دوستان گرفتم که به گفته ایشون مدار سالم بوده و کار میکرده تنها یک lm723 نداشت که اون رو گزاشتم
ترانزیستور ها رو چک کردم هیچ گونه شورتی نداشت
دیود ها هم همینطور
ایشون از ترانزیستور هایtip142 استفاده کردن طراحی مداره ۱۵ سال پیش ساخته شده

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,064
IRANTK
سلام از یکی از دوستان گرفتم که به گفته ایشون مدار سالم بوده و کار میکرده تنها یک lm723 نداشت که اون رو گزاشتم
ترانزیستور ها رو چک کردم هیچ گونه شورتی نداشت
دیود ها هم همینطور
ایشون از ترانزیستور هایtip142 استفاده کردن طراحی مداره ۱۵ سال پیش ساخته شده

741هارو تست یا برای سهولت و در دست داشتن آنرا تعویض کنید.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود
سلام من اینو تازه از انباری اوردم بیرون lm723 نو هستش قبلا هم عالی کار میکرد نزدیک ۱۵ سال پیش

........طراحی مداره ۱۵ سال پیش ساخته شده

استنباط من از گزارش آشفته شما اینه که این تغذیه از بدو مونتاژ کار نکرده و یا از اوراقی تهیه شده که البته از نظر فنی اشکالی نداره ولی اشکال اینجاست که گزارش شما باید معیار و ملاک بررسی قرار بگیره که با اظهارات و گزارشات چند پهلو و ناسازگار ، افکار مخاطب را متلاطم میکنه و نمیدونه کدوم را معیار ارزیابی قرار بده.
چطور ۱۵ سال قبل طراحی شده و در این ۱۵ سال بخوبی هم کار میکرده و انباری هم افتاده بوده و شما پیدا کردید و فقط یک آی سی نداشته و طراحی شخصی بنام آقای بخت آوره ولی با توجه به نقشه ، طراحش هر کی بوده آقای بخت آور نبوده و اساسا ایرانی نبوده مگه اروپا هم بخت آور داره؟
در گزارش اخیر هم فرمودید از دوستی گرفتید و اطلاع موثقی ندارید و نمیدونید کار میکرده یا نه ولی اون گفته فقط یک آی سی نداشته

لذا بنظر میرسه ۱۵ سال قبل یک آقایی نقشه ای پیدا کرده که با توجه به کتابت نقشه ، بوی گنج و دفینه میده که مونتاژ کرده و جواب نگرفته و گوشه انباری انداخته و حالا پیدا کردید و یا از اوراقی تهیه شده.

دراینصورت مسیر عیب یابی عوض میشه و با تغذیه ای که کار میکرده متفاوت میشه چون احتمال خطاهای مونتاژ و خطای طراحی در اولویت قرار میگیره و اگه واقعیت مشخص نشه باید دنبال نخود سیاه بگردیم.
تصویر نقاط مختلف منبع را ارسال فرمایید.

سپاس

آخرین ویرایش:

ALIREZA AA

کاربر vip
کاربر
2014-04-01
55
60
۹سلام جناب غزال مگه از انباری اوردن یا از کسی گرفتن مهمه من اینو از رفیقم گرفتم به گفته ایشون ۱۵ سال پیش ساختن عکس هم میزارم مدار بخت اور با این فرق( فرقهاش اینا هستن از پل دیود استفاده نکرده ۲ فیبر کلا عوض شده ۳ برای تغذیه ولتمتر و امپر متر دیجیتالی چهارتا دیود گزاشته رو برد داره این مدار از همان مجله الکتور برگرفته شده حتی طرحشم برابر اونه دوستمم یکی از اساتید هستن حالا مشکلم اینه تا عصری دوتا lm رو عوض میکنم نتیجه رو میگم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
۹سلام جناب غزال مگه از انباری اوردن یا از کسی گرفتن مهمه من اینو از رفیقم گرفتم به گفته ایشون ۱۵ سال پیش ساختن عکس هم میزارم مدار بخت اور با این فرق( فرقهاش اینا هستن از پل دیود استفاده نکرده ۲ فیبر کلا عوض شده ۳ برای تغذیه ولتمتر و امپر متر دیجیتالی چهارتا دیود گزاشته رو برد داره این مدار از همان مجله الکتور برگرفته شده حتی طرحشم برابر اونه دوستمم یکی از اساتید هستن حالا مشکلم اینه تا عصری دوتا lm رو عوض میکنم نتیجه رو میگم

درود

بزرگوار اینکه شما طراحی کرده باشی یا دیگران
اوراقی بوده ، انباری بوده ، یا قابل استفاده ؟
اظهارات متعلق به شماست یا دوست شما ؟
در این حالات مختلف مسیر تعمیر و عیب یابی ، تفاوت از زمین تا آسمان است .
متاسفانه گزارشات شما شدیدا متناقضه
ابتدا در پست ۳۴۰ تاپیک زیر فرمودید
https://www.irantk.ir/threads/37235...-30-ولت-3-آمپر?p=574622&viewfull=1#post574622

سلام من منبع تغذیه الکتور ۱۹۸۲ رو طراحی کردم مشکلم ولتاژ خروجیم ثابته ۴۰ ...

و اظهاراتی که مدام در حال تغییر است و تکلیف پاسخگو نامعلوم
عزیز گرامی به عرایضم توجه نفرمودی که اگر طراحی شما باشه ازآنجاکه قادر به رفع عیب نبودید لذا توانایی شما بابت طراحی ضعیف خواهد بود و باید به اصل طرح تردید بشه که اساسا نقشه صحیح است یا نه؟
اما اگه طراح زبده ای طراحی کرده احتمال صحت نقشه تقویت میشه و
اگه قبلا استفاده شده تردید بر صحت نقشه بکلی منتفی میشه و باید قطعه معیوب جستجو بشه.
لذا شما هر چند طراح ضعیفی هم باشید باید بدانید که مسیر عیب یابی در حالات فوق بکلی دگرگون و متفاوت میشه.
فلذا سردرگمی مخاطب و راهنما ، موجب ناکامی شما خواهد شد و بنابرین شایسته است گزارش را با دقت بیشتری تنظیم فرمایید تا پاسخگو از حقایق مورد نیاز مطلع بشه و استنباط متناقض و یا غیرواقعی نکنه.

سپاس

آخرین ویرایش:

ALIREZA AA

کاربر vip
کاربر
2014-04-01
55
60
برادر من حالا شما سخت نگیر بجای کمک کردن جنگ اعصاب راه میندازید چه فرقی میکنه حالا از انباری اورده باشم یا کسی بهم هدیه داده باشید یا از کسی خریده باشم یا خودم ساخته باشم درکل من به مشکل این چنینی برخورد کردم و تابحال ازمایشات زیر را انجام دادم
۱آزمایش هایی که‌گفتید که تغییر حاصل نشد
ترانزیستور های قدرت دانه به دانه کنترل شد نه نشتی داشتن و نه اتصال کوتاهی و سیم ها متصل بودند
۲کلیه دیود ها و مقاومت ها تست شد سالم بودند خازن ها هم سالم بودن
۳ آیسی lm723 دیروز خریدم
ولتاژ ورودی به بیس ترانزیستور اول یعنی ۲۴۱c متناسب با تغییر ولوم ‌تغییر کم میکنه مثلا از ۴۰ ولت تا نهایت ۲۹/۹ ولت یعنی مقاومت کمتر کمتر میزارم نهایت میشه ۲۹/۳ ولت
آپ آمپ ها رو الان عوض میکنم نتیجه را میگم

بالا