آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: رفع مشکل منبع تغذیه ۰تا ۳۵ ۳ آمپر مجله الکتور(بخت آور)

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
لطفا برای بررسی عکس واضح از قسمت های مختلف برد ارسال کنید و اقداماتی که انجام دادید و ولتاژ های نقاط مهم رو هم اعلام کنید و همچنین علاعم الان برد رو هم اعلام کنید تا در اسرع وقت بررسی شود.

ALIREZA AA

کاربر vip
کاربر
2014-04-01
55
60
لطفا برای بررسی عکس واضح از قسمت های مختلف برد ارسال کنید و اقداماتی که انجام دادید و ولتاژ های نقاط مهم رو هم اعلام کنید و همچنین علاعم الان برد رو هم اعلام کنید تا در اسرع وقت بررسی شود.

دم شما گرم مهران جان

منبع تغذیه خیلی خوب و عالی هستش از نظرمن پیشنهاد میشه بسازید

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
دم شما گرم مهران جان

منبع تغذیه خیلی خوب و عالی هستش از نظرمن پیشنهاد میشه بسازید

خداروشکر اول و آخر خودتان میبایست تعمیرش میکردید.
لطفا گزارش دقیق از بر طرف کردن مشکل بیان کنید.

ALIREZA AA

کاربر vip
کاربر
2014-04-01
55
60
خداروشکر اول و آخر خودتان میبایست تعمیرش میکردید.
لطفا گزارش دقیق از بر طرف کردن مشکل بیان کنید.

سلام مهندس جان

حقیقتش یکی از دوستانم این‌مدار بهم هدیه دادن بهم گفتن ساخت این مدار ۱۵ سال پیش بوده که انباری گزاشته بودند دیدن من منبع تغذیه نیاز دادرم بهم دادن‌گفت ببرید مشکل شو پیدا کنید وقتی تحویل گرفتم lm723 نداشت و نقشه جعلی این مدار در کتاب محمود بخت اور رو دیدم بلاخره با کمک دوستان تونستم نقشه اصلی رو پیدا کنم به گفته استاد عاملی طراحی این مدار برمیگرده به ۴۵ سال قبل در مجله الکتور
خیلی ها گفتن ایسی ها خرابه فلانه چون ایسی ۷۲۳ ۲۰ سالی هست تولید نمیشه به کل نامید شدم تا این که دست به کار شدم دانه به دانه دیود ها خازن ها و ترانزیستور ها رو از مدار خارج کردم و هرکدام تلرانس زیادی داشت تعویض کردم بعد از تست مدار شروع به تست ولتاژ های خروجی ورودی امپ اپ ها رسیدم که دیدم دو سر امپ اپ ها ۲۴ ولت می افته با مشورت دوستان دیدم مدار سالمه ی چیز جالب این بود که lm 723 در میاوردی ولتاژ خروجی ثابت بود ۴ تا ولوم نو خریدم دیدم ولوم های نو هم خراب بودن ی حرکت جالبی که دوستم زده بود این بود که بجای استفاده از ترانزیستور های3055 که گران قیمت بودن از ترانزیستور های دارلینگتون tip 142 استفاده کرده بود چون توانشون بالاتر از ۳۰۵۵ بود و ی چیز جالب این بود که مدار در حالت بدون بار تبدیل به منبع جریان میشه تا این که رفتم سراغ ترانزیستور های مدار bD241 وtip 142 ها با اهمتر تست شد و bd241سالم و نتایج بقیه به صورت زیر شد ارقام ترازیستور ها به شرح ذیل هستن
۱بیس به کلکتور ۴۰۰ و بیس امیتر ۵۸۳
۲بیس به کلکتو ۴۰۴ و بیس امیتر ۴۰۶
۳بیس به کلکتور ۴۱۱ و بیس امیتر ۵۸۵
خیلی ها گفتن سالم هستش تااینکه
بعد از ۳ روز گفتم ترانزیستور ها دانه به دانه خارج ترانزیستور های دوم و سوم خارج کردم دیدم ولتاژ تغییر کرد ترانزیستور سوم هم همینطور نتیجه این شد که ترانزیستور دوم نشتی داره علت تمام این مشکلات از این ترانزیستور بود که با تعویضش حل شد منبع تغذیه خیلی عالی و پایداری هستش که خیلی از دوستان کهنه کار تایید اش کردن از نظر من بهترین منبع تغذیه اس که ولتاژ ۰/۱ ولت هم میده پایدار تر هستش خیلی خیلی عالیه

ALIREZA AA

کاربر vip
کاربر
2014-04-01
55
60
و اضافه کنم نقاط +us و _us برای جبران افت ولتاژ سیم های رابط مدار هستن که معمولا نیازی به استفادا نیست

ALIREZA AA

کاربر vip
کاربر
2014-04-01
55
60
ترانزیستور هایtip 142 جواب نمی دهند باید نمونه اصلی ۳۰۵۵ بگذارید

ALIREZA AA

کاربر vip
کاربر
2014-04-01
55
60
بعد از استفاده ۳۰۵۵ باید حتما با بدنه دستگاه کلکتور ترانزیستور ها عایق شوند با تشکر

بالا