آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: مشکل افت ولتاژ در منبع تغذیه سوئیچینگ ۱۲ ولت ۴۰ آمپر

mmzhr

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-08-29
341
13,045
33
همدان
منظور کنترل آی سی چی هست چطوری باید کنترلش کنم

آیسی TL431 برای تولید ولتاژ رفرنس استفاده میشه سه تا پایه داره
1.Ref
2.Anode
3.Cathode
اصطلاحا بهش دیود زنر متغیر میگن
طبق دیتاشیت ولتاژ پیش فرضش 2.5 ولته ولی با تغییر مقاومت میتونید ولتاژ خروجیش رو از 2.5 ولت تا 36 ولت تغییر بدید
برای مثال پاورائی که بعد از تعمیر ولتاژ 5 و 12 ولت کمه با تغییر مقدار مقاومت که به پایه رفرنس آیسی TL431 وصله میتونید ولتاژ خروجی رو اصلاح کنید
دیتاشیت رو براتون آپلود کردم

پیوست‌ها

• 2.8 مگابایت بازدیدها: 122
آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: roseamir

roseamir

کاربر vip
کاربر
2007-11-25
54
79
شیراز
شماره آی سی ۹۳۴ اگه با ۴۳۱ جایگزین کنم مشکی پیش نمیاد

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mmzhr

roseamir

کاربر vip
کاربر
2007-11-25
54
79
شیراز
اینم عکس CM190902-19044302.jpg

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK

همکار گرامی

به نظرم در ابتدا شنت تعویض و نتیجه اعلام شود.
چون شما مشکل عدم ارتباط فیدبک جریان به میکرو رو دارید در واقع تنظیم کننده جریان شما اشتباه خروجی را سنس میکنند و همین باعث افت ولتاژ شما میشود.

در خصوص ای سی رفرنس tl431 نحوه تست آن در امضا است.
و در بعضی از برد ها به جای ای سی از ترانزیستور استفاده شده است.
عکسی که شما قرار دادید کنار ای سی است.
در صورتی که معمولا ای سی رفرنس یا ترانزیستور نزدیک به خروجی و در کنار پتانسیومتر است.

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603

با سلام
دوست عزیز تغذیه شما اصلا آی سی TL431 نداره و اون ترانزیستور A934 هست که دو عدد هستند و در مسیر درایور دو عدد ماسفت قرار دارند.
شما همون توصیه استاد غزال را انجام دهید.
البته اگر این پاور قبلا با همین شنت ها کار میکرده پیشنهاد میکنم حتما ترانزیستورهای A934 و دیود ها و مقاومتها اطراف این ترانزیستور ها را دقیقا تست کنید.
با سپاس فراوان

samad-ch

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2015-01-15
629
2,285

سلام

در اکثر مواقع بنده با این مشکلات برخورد داشتم وایراد از خازن100میکرو35ولت بوده

اگه خازن نو انداختی به نظرم خازن های نو قابل اطمینان نیستن .از روی شاسی بردارید و جابزنید و یه تست بگیرید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
شماره آی سی ۹۳۴ اگه با ۴۳۱ جایگزین کنم مشکی پیش نمیاد

درود

درحالیکه اشکال مشخصه ممکنه به منم بگین دنبال چی هستین ؟
من که پیشنهاد گردم اگه نمیدونی چطور مشکل شنت را رفع کنید توضیح بدم

حدود ۱۰ سانتیمتر سیم نازک شارلاکدار دور مغزی خودکار بپیچ تا حجمش کم بشه و قابل مهار باشه و با یکی از شنت ها موازی کن
میتونی سیم نازک شارلاکدار را از سیم پیچ اولیه ترانس های اوراقی کوچیک یا بلندگوهای اوراق یا از آی اف رادیو تلویزیون های قدیمی تهیه کنی.

و اگه بازم پیدا نکردی از یک رشته نازکترین سیم افشان استفاده کن و دور مغزی خودکار بپیچ بطوریکه حلقه ها بهم نچسبند یا داخل روکش سیم قرار بده و دور مغزی خودکار بپیچ و در همان حالت گرم کن تا حلقه ها ثابت بمونن و باز نشن

سپس اگر میخوای مثلا حداکثر جریان ۲۰ آمپر بده ، بار حدود ۲۰ آمپر ( یعنی ۲۴۰ وات ۱۲ ولتی) تهیه کن ببین اگه پروتکت میکنه طول سیم را کم کن بنحوی که ۲۰ امپر بده و بیش از ۲۰ آمپر پروتکت کنه و ولتاژ خروجی را کم کنه.
اگه بیش از ۲۰ آمپر داد باید طول سیم را بیشتر و یا از سیم نازکتر استفاده کنی.
اما
اگه میخوای بدون تغییر شنت اصلاح کنی راه حل دیگری پیشنهاد کنم اما موازی کردن با شنت اصولی تر و علمی تر است
سپس وقتی حداکثر جریان مجاز مشخص شد و دوست داشتی محدود کننده جریان هم قابل کنترل باشه اعلام کن تا راهکاری تقدیم کنم که حداکثر جریان مجاز خروجی قابل انتخاب باشه.

ضمنا همانطور که فرمودند این تغذیه ۴۳۱ نداره و دنبال نخود سیاه هستین .

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا