آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربیات: :چسباندن بسیار مطمئن فلت پنل روی خط کش با روش ساده

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
خدا قوت
ممنون از توضیحات شما

درود

سپاسگزارم

قبل از گیره سیاه ، از بست کوچیک مطابق تصویر زیر استفاده میکردیم و تصویر مواردی رو برای طرح در انجمن گرفته بودم که بعدا با پیشنهاد همکارم از گیره سیاه استفاده کردیم و دیگه تقریبا بست کوچیک به کار نیومد و فراموش شد ولی تصویرش خالی از لطف نیست خصوصا برای موارد خاص که جاسازی گیره سیاه دشوار باشه این بست ها جایگزین گیره سیاه میشه که ااز هر نظر بهتره بجز زمان اجرا که گیره سیاه خیلی سریعتر اجرا میشه.

سپاس IMG_20190920_045014_013.jpg
این مورد ، از موارد اولیه بود که از این روش را استفاده میکردیم در این تلویزیون بخش وسط فلت با فشار انگشت درست میشد که با یک بست قابل ترمیم شد جوری که هر چه خطکش تکون بخوره اثری نداره
برخلاف موادی که بین قاب و فلت قرار میگیره که با کوچکترین تغییر حالت قاب یا شاسی خراب میشه زیرا درواقع سوکت مستقلی شده که در هر شرایطی میزان فشار به فلت ثابت است لذا حرکت و جابجایی قاب و شاسی که سهله ، اگه خطکش هم تکان های شدیدی بخوره کمترین اثری نداره .
IMG_20190920_045609_070.jpg

IMG_20190920_045409_025.jpgج

آخرین ویرایش:

bardia.t

مدیریت بازارچه
مدیر تالار
2009-07-15
4,773
25,692
پاسخ : چسباندن بسیار مطمئن فلت پنل روی خط کش با روش ساده

درود
هر چند قرار بود نکته مهمش برای مدتی بشما واگذار بشه اما با توجه به اینکه برنامه ها بهم ریخت لذا یکجا تقدیم میکنم اما تاکید میکنم اگه از مقوای قوطی کبریت یا مقوایی که خواص ارتجاعی و سختی و نرمی آن مشابه نباشه استفاده نکنید جواب نمیده لذا برای اولین بار حتما با مقوای قوطی کبریت تست کنید.

همانطور که در تصویر می بینید
۱-گیره هایی که بنام گیره دوطرفه در فروشگاه های لوازم التحریر عرضه میشه و از شماره ۱۹ تا ۵۱ موجوده

۲-ورق باریک ولی کلفت فلزی که خم نشه و در تصویر دو عدد کنار گیره ها می بینید که وسطش سوراخ داره که البته نباید سوراخ داشته باشه ( نمونه های من تموم شده ناگزیر شدم عکس این فلز که سوراخ داره بعنوان مشابه نمونه اصلی معرفی کنم )

ضمنا لبه های این فلز تخت نباید برجستگی و تیزی داشته باشه چون مقوا را سوراخ میکنه و اتصالی میکنه

۳- مقوای قوطی کبریت

۴- چسب اسکاج ( چسب نواری شیشه ای )

۵- چسب حرارتی

مراحل نصب فلت

۱- ابتدا ببین کدوم گیره برای خطکش شما مناسبه
و روی فلت و خطکش تست کن و ببین اگه جایی ممکنه گیره با خطکش اتصالی کنه ، نوار چسب شیشه ای داخل گیره یا روی خطکش بچسبون که عایق بشه و گیره با جایی اتصالی نکنه

۲-بعد فلز تخت (شماره ۲) را با طولی تهیه کن که از طول خرابی فلت ذره ای بزرگتر باشه و البته فلت شما کاملا کنده شده و باید از طول فلت ذره ای بزرگتر باشه بطوریکه با چسب شیشه ای زیر و روی این فلز را چسب بزن که عایق بشه بطوریکه چسب صاف باشه و جایی از چسب قلمبه یا چروک نشه

۳- طبق تصویر ۲ باید قطعات مذکور بگونه ای داخل گیره باشه که مقوا روی فلت قرار بگیره و فلز روی مقوا و گیره روی فلز فشار بیاره تا فلت به خطکش محکم بشه
البته قبلا مطابق شکل ۱ مقدار کمی چسب حرارتی یا آکواریوم روی محلی که با دو خودکار نشان دادم بزنید که فلز و کبریت را به گیره بچسبونه که فقط نگهداره تا در زمان نصب و تنظیمات ، نیافته و لذا نباید محکم به گیره بچسبند که ثابت ثابت باشند بلکه باید قابل انعطاف باشند فقط در حدی که از محلشون حرکت نکنن و جابجا نشن و نیافتند
مخصوصا روی مقوای کبریت ، چسب خیلی خیلی کم استفاده کن که جنس اون نقطه مقوا سفت نشه فقط در حدی که آزاد نباشه و جابجا نشه

۴-حالا فلت و خطکش را با الکل یا استون کاملا تمیز کن و مراقب باش فلت طرف پنل کنده نشه

۵-حالا فلت را روی خط کش تنظیم کن

۶- پس از آنکه فلت را روی خطکش بدقت تنظیم کردی ، کمی دورتر از محل اتصالات ، با چسب شیشه ای یا چسب دوطرفه ،فلت را به خطکش محکم کن که از محلی که تنظیم کردی جابجا نشه .
من با چسب حرارتی اینکارو میکنم یعنی ابتدا نوک تفنگ حرارتی را روی برد خطکش و نزدیک فلت نگهمیدارم تا اون نقطه از خطکش گرم بشه و کمی چسب حرارتی میریزم و بسمت لبه فلت هدایت میکنم چون فلت زود گرم میشه و بمحضی که چسب روی اون بیاد بزودی سرد نمیشه و بهش میچسبه و حالا طرف دیگه فلت را میچسبونیم.

۷- مطابق تصویر ۲ گیره را به نحوی روی فلت و خطکش بگذار که فلت زیر مقوای کبریت باشه بطوریکه گویی گیره و ملحقاتش ، فلت و خطکش را گاز بگیره تا فلت به خطکش محکم بشه
با توجه به صدمه کنتاکت ها گیره را در محلی بگذار که که همه کنتاکت ها سالم باشند یعنی گیره روی خطی قرار بگیره که زیر این خط کلیه کنتاکت ها وجود داشته باشند و کنده شده و خالی نباشه

و به این ترتیب ، کنتاکت های فلت را به کنتاکت های خطکش محکم کنه و اتصالات لازم برقرار بشن.

۸- حالا به آرامی دو میله دستگیره گیره را خارج کن و کنار بگذار
و با کمی چسب دو قلو ، بین پشت گیره و لبه خطکش چسب بزن از دو نقطه ( که دیگه تکون نخوره و همیشه ثابت باشه.

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 159327
:eek:ok:
این گیره های سیاه در فروشگاه لوازم التحریر از سایز ۱۹ الی ۵۱ وجود داره و دو دستگیره میله ای داره که بسادگی پس از نصب خارج میشه
هر گیره یک فلز باریک و ضخیم و قوی میخواد که خم نشه و باید کمی بزرگتر از طول خرابی فلت باشه تا فشار را با نسبت مساوی روی محل دلخواهمون پخش کنه که البته نباید سوراخ داشته باشه ولی نمونه های تعمیرگاهم تموم شده بود بناگزیر از این فلز سوراخدار بعنوان نمونه در عکس استفاده کردم.

مشاهده فایل‌پیوست 159328
1 گیره سیاه
2 فلز تخت با ضخامتی که خم نشه و لبه هاش برجستگی نباشه که مقوا و فلت را سوراخ نکنه
3 مقوای قوطی کبریت
4 فلت

و طبیعی است که خطکش زیر فلت است.

و لبه دیگر گیره سیاه پشت خطکش است

مشاهده فایل‌پیوست 159329
محل چسب حرارتی و یا چسب سیلیکون (آکواریوم ) که با نوک دو خودکار مشخص کردم در حدی که فقط مقوا و فلز به گیره بچسبه و نیافته و جابجا نشه ولی خیلی محکم نشه و قابل انعطاف باشه .
ضمنا اگر عرض مقوا ،خیلی باریک و به اندازه کنتاکت باشه ایده آلترین مقواست زیرا فشار به جاهای دیگه پخش نمیشه و فشار را فقط روی کنتاکت ها وارد میکنه.

مشاهده فایل‌پیوست 159330
برای اینکه قدرت این گیره را ببینید که با چه قدرتی فلت را به خطکش میچسبونه کافیه به انگشت من در تصویر نگاه کنید که چقدر در گوشت فرو رفته تا یه ذره باز بشه

موفق و موید باشید

با درود ///استاد گرامی ضمن سپاسگزاری از اموزش این تجربه گرانبها////یه چیزی را من نفهمیدم این اینکه این گیره باید روی برد خطکش باقی بمونه و فقط همین گیره فلت را ثابت نگه میرداره؟چون من خودم قبلا با استفاده از پد های سیلیکونی و تحت فشار قرار دادن قاب دور پنل و فشار روی فلت این مشکل را حل میکردم ولی متاسفانه برگشت میخورد ولی این روش شما اگر نخواهیم گیره را از روی برد خط کش جدا کنیم چطور توی جای خودش قرار بگیره ؟ایا این گیره راحت جا سازی میشه؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

سلام مهندس جان انشالله توی همین هفته ابزار گیره رو تهیه و تست میکنم

درود
موفق و موید باشید.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

با درود ///استاد گرامی ضمن سپاسگزاری از اموزش این تجربه گرانبها////یه چیزی را من نفهمیدم این اینکه این گیره باید روی برد خطکش باقی بمونه و فقط همین گیره فلت را ثابت نگه میرداره؟چون من خودم قبلا با استفاده از پد های سیلیکونی و تحت فشار قرار دادن قاب دور پنل و فشار روی فلت این مشکل را حل میکردم ولی متاسفانه برگشت میخورد ولی این روش شما اگر نخواهیم گیره را از روی برد خط کش جدا کنیم چطور توی جای خودش قرار بگیره ؟ایا این گیره راحت جا سازی میشه؟

درود
فقط دستگیره های گیره براحتی خارج میشه و بقیه در جای خودش محکمه
البته تصور میشه جنس مقوا تاثیر چندانی نداره اما بدلایلی که تقدیم میکنم مهمترین قطعه مقوای مناسبه که با توجه به اینکه مقوای قوطی کبریت جنسی است که همگان آشنایی دارند و بخوبی هم عمل میکنه لذا این مقوا را معرفی کردم و البته در بسباری از موارد استفاده هم کردیم .
و ضمنا برگشت نداره و بسیار عالیتر از چسب نواری مخصوص انجام وظیفه میکنه و برخلاف چسب نواری مخصوص خاصیتش با مرور زمان ضعیف نمیشه.

من مطمئنم تمام فلت هایی که از چسب استفاده شده پس از ۳۰ سال کا آیی خودشو از دست میده ولی این گیره ۱۰۰ سال دیگه هم مثل روز اول کار میکنه و اگه با مقدار ناچیزی چسب دوقلو به لبه خطکش محکم بشه که در اثر ضربه های ناگهانی حرکت نکنه هرگز خاصیتش تغییر نمیکنه و نیاز به دستکاری مجدد نداره
دقیقا یک سوکت ساده است که هر دو کنتاکت مورد هدف را بهم محکم میکنه و وظیفه هر سوکتی همینه
تنها تفاوتش اینه که باید خودمون تنظیم کنیم و تنظیم نامناسب هم ممکنه ولی در سوکت تنظیم نامناسب فلت با کنتاکت خطکش محاله و بصورت اتوماتیک و با چشم بسته هم در محل مناسب قرار میگیره
بجز این خاصیت ، بقیه خاصیت های سوکت را خیلی بهتر از سوکت انجام میده.

بابت جاسازی.
اولا با توجه به سایزهای مختلفی که وجود داره در بسیاری از موارد گویی برای همین منظور ساخته شده و مشکل جاسازی نداره مضافا که بجای یک گیره میتونیم از دو گیره کوچک استفاده کنیم و آهن تخت ضخیم زیر این دو گیره قرار بگیره
ثانیا اگر باز هم مشکلی برای جاسازی بود از بست ظریف و بسیار کوچک و قوی استفاده کردیم که میزان فشار هم با پیچ آن ، مطابق تصویر پست ۱۸۱ قابل تنظیم است و در فروشگاه لوازم یدکی خودرو در سایزهای مختلف وجود داره
اما چقدر خوب بود دوستان تولید کننده فقط ارتفاع پشت گیره را نصف میکردند که دراینصورت خود خودشه و هرگز مشکلی برای جاسازی در هیچ تلویزیونی پیش نمی آمد

در هر صورت پس از توفیق در این شیوه هرگز برای نصب ماشینی فلت طرف خطکش ، هیچ پنلی را از تعمیرگاه خارج نکردیم و واقعا محشره.
به نحوی که اگه فلت های سالم هم جدا بشه و با این روش نصب بشه دیگه هیچوقت سوختگی کنتاکت هم اتفاق نمی افتاد و عمر آن بینهایت میشد.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

درود

اینکه فرمودید
خودم قبلا با استفاده از پد های سیلیکونی و تحت فشار قرار دادن قاب دور پنل و فشار روی فلت این مشکل را حل میکردم ولی متاسفانه برگشت میخورد

مشخصه که اون پد ها بدرستی عمل نمیکنه زیرا فشار فلت ، مستقل نیست و به جای دیگری وابسته شده لذا با کوچکترین حرکت تلویزیون و شاسی و قاب تلویزیون ، جابجا میشه.
اساسا در اون روش نمیتونی خطکش را آزاد کنی و باید ابتدا در محل خودش محکم کنی و سپس پدها رو قرار بدی و اگه پیچ خطکش کمی محکمتر یا شل تر بشه ممکنه اثرش از بین بره و تصویر خراب بشه .

اما اگه فشار وارده مستقل از بقیه تلویزیون باشه با جابجایی و حرکت بقیه تلویزیون که سهله اگه خود خطکش را هم تکون تکون بدی کوچکترین اثری به میزان فشار فلت و جابجایی فلت نداره و همچنان با حالت اولیه به فلت فشار وارد و هیچگونه حرکتی نمیکنه
مگر به خود گیره با شدتی ضربه بزنید که گیره نسبت به خطکش حرکت کنه و جابجا بشه لذا اگه هر قسمتی از تلویزیون نابود و تخریب هم بشه تاثیری بر وظیفه فلت نداره.
بهمین علت اون فشار پد ها که بین خطکش و قاب یا شاسی قرار میگیره با این روش تفاوت ماهوی و فاحشی داره.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود

با رسم شکل تفاوت اساسی این شیوه را با روش های قبلی تشریح میکنم که در شیوه های قبلی باید پس از تعمیر با ملایمت تلویزیون را جابجا کنید زیرا فشار روی فلت را به کل تلویزیون وابسته کرده اید و کمترین حرکت و ضربه ای به هر بخشی از تلویزیون ، موجب تغییر فشار بر فلت میشه مضافا که خاصیت ارتجاعی پد سیلیکونی پس از مدتی با مروز زمان تغییر میکنه و لذا اگه با نوازش هم نگهداری بشه حتما بعد از مدتی برگشت میخوره

اما در این شیوه با چکش هم به جون تلویزیون بیافتی و پنل را داغون کنی تاثیری در عملکرد فلت نداره مگر به نحوی خطکش را ثابت نگهداری و روی گیره ضربه بزنی که گیره نسبت به خطکش جابجا بشه .
چون گیره و خطکش کاملا مستقل از تلویزیون هستند و اگه خطکش آزاد باشه و در جای خودش پیچ نشده باشه هم انجام وظیفه میکنه .

به همین دلیل برای روش قبلی باید ابتدا خطکش را در جای خودش محکم کنی و پس از استفاده از پد ، تلویزیون را با سلام و صلوات ببندی
اما در این روش اساسا باید روی خطکش که آزاد شده گیره را نصب کنید و تصویر بگیرید و درحالیکه هنوز خطکش آزاد است و تصویر داریم میتونیم بدون خاموش کردن تلویزیون هم براحتی خطکش را در محل خودش بگذاریم و پیچ کنیم و همچنان تصویر داشته باشیم.
یعنی حتی جابجایی کل خطکش هم مهم نیست و اثری نداره.
بعبارتی در این روش پس از نصب گیره ، چه خطکش در محل خودش نصب باشه و چه آزاد باشه در هرصورت تصویر داریم
ولی در روش قبلی با خطکش آزاد ممکن نیست تصویری داشته باشی
شکل زیر بخوبی گویاست.

سپاس

IMG_20190921_164654_886.jpg

bardia.t

مدیریت بازارچه
مدیر تالار
2009-07-15
4,773
25,692
با درود دوباره ///اقا من برای تست این روش یدونه سامسونگ توی انبار پیدا کردم ولی متاسفانه فلت لیکوئید با فلت تیکون توی یک راستا قرار داره و نمیشه گیره را روی اون فیکس کرد به نظر استاد غزال گرامی و دیگر دوستان چطور میتونم گیره را روی اون فیکس کنم ///البته یک گیره را هم برش و چاک دادم ولی حالت خودشو از دست داد

پیوست‌ها

samad-ch

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2015-01-15
629
2,285
با درود دوباره ///اقا من برای تست این روش یدونه سامسونگ توی انبار پیدا کردم ولی متاسفانه فلت لیکوئید با فلت تیکون توی یک راستا قرار داره و نمیشه گیره را روی اون فیکس کرد به نظر استاد غزال گرامی و دیگر دوستان چطور میتونم گیره را روی اون فیکس کنم ///البته یک گیره را هم برش و چاک دادم ولی حالت خودشو از دست داد
با اجازه استاد

بایستی یه فلت بلند تر که حدود 4سانت یا بیشتر بلند تر باشه پیدا کنی و بجای فلت خودش استفاده کنی
4سانت اضافه رو زیر خط کش تا بزن و بعد براحتی میتونی گیره رو وصل کنی

بالا