آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: :چسباندن بسیار مطمئن فلت پنل روی خط کش با روش ساده

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
پاسخ : چسباندن بسیار مطمئن فلت پنل روی خط کش با روش ساده

درود بی پایان خدمت استاد غزال بزرگوار

البته بنده تابحال به تلوزیون دست هم نزدم البته علمش رو هم ندارم و شدیدا مترصد یادگیری میباشم

بنده چندین بار با فلت مولتیمتر دیجیتالی و فلت تلفن رومیزی درگیر و شاخ به شاخ شدم و همین موضوع که فرمودید با اشاره انگشت درست میشه رو کاملا حس نمودم
و با کلکی تونستم مهارش کنم
البته ممکنه این روش خنده دار باشه و برای تلوزیون نیز بسیار پیش پا افتاده باشد
علی ایحال بنده توسط فشار وارد نمودن و مهار نمودن توسط جسمی نرم مانند ابر یا اسفنج تونستم مشکلم رو حل نمایم
البته مربوط به چند سال پیش میشه و همچنان هم بدون مشکل میباشد
شاید این موضوع بتواند به پاسخ سوال کمکی نماید

سپاسگزار آموزشهای بیدریغ شما میباشم

درود

بله این شیوه که جسم قابل ارتجاع مانند پد سیلیکونی بین فلت و شاسی یا قاب نصب بشه تا فشار بر فلت را تامین کنه ، شیوه ای است که تابحال استفاده شده بخصوص که علیرغم رفع موقت مشکل ، شیوه ایده آلی نیست و غالبا دوام زیادی نداره .

درحالیکه قرار بود شیوه ای مطرح بشه که تابحال استفاده نشده
مضافا که قرار شد کیفیت نصب هم ضعیف تر از نصب ماشینی نباشه و چه بسا ارزنده تر از نصب ماشینی هم باشه و با توجه به اینکه در تعمیرگاه قابل استفاده است و پنل بسیار آسیب پذیر نیازی به حمل و نقل ندارد مزیت قابل توجهی نسبت به نصب ماشینی نیز خواهد داشت.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

درود
نکته جدید
با توجه به اینکه استاد عزیزم جناب sony sony اطلاعات و تجربیات کم نظیری در خصوص پنل و نصب فلت دارند
لذا از طریق ایشان به نکته مهم و تازه ای دست یافتم که تاکنون مورد تامل قرار نگرفته

زیرا عرض و ضخامت بسیار ناچیز کنتاکت ها بسختی قادر به تحمل جریان های ناچیز است
بنابرین اگر اتصال پنل و خطکش بصورت شکل پست ۲ و بصورت ناقص برقرار گردد ، بشدت موجب افزایش مقاومت اتصال و تولید حرارت غیرمجاز میشه و با توجه به اینکه افزایش حرارت موجب افزایش مقاومت اهمی میشه لذا بسرعت ودی منجر به قطع مسیر خواهد شد .

و به این ترتیب بدیهی است کیفیت اغلب فلت هایی که با دستگاه نصب میگردد پایین تر از کیفیت اولیه خواهد بود زیرا تطبیق دقیق کنتاکت های فلت و خطکش بسیار بعید است و لذا بدلیل یاد شده طول عمر نصب ماشینی بسیار کمتر از نصب اولیه خواهد بود .

اما در شیوه ای که تقدیم میگردد چنین حادثه ای اتفاق نمیافته و کیفیت نصب چنانچه از کیفیت اولیه بالاتر نباشد پایین تر نیز نیست.
بطوریکه شیوه موصوف را حامل این مژده میسازد که اگرچه زمان زیادی از آن سپری نشده تا عملا طول عمر آن با قاطعیت و با استناد به سابقه ، قابل ارزیابی گردد اما با توجه به نکته مهم فوق الاشاره که یکی دیگر از مزایای شیوه مورد نظر را محرز ساخته تردیدی باقی نمی گذارد که کیفیت و طول عمر نصب فلت معیوب با این شیوه بسیار بیشتر و ارزنده تر ازنصب ماشینی خواهد بود .

سپاس

آخرین ویرایش:

mohssen

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-02-27
1,492
6,611
forum.paezaan.com

سلام
فلت رو میشه به ارامی جدا کرد
بعد از وسط کنتاکت ها به طور افقی تا زد
بعد گذاشت سرجاش و لحیم کرد
به نظرم روش قابل انجامی باشه یه پنل 32 ال ان دارم که ادرسش نابود شده باید همینجوری تست کنم روش

derikvand

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2012-11-20
128
876

سلام طرف برد آدرس را میشه براحتی لحیم کرد به اینصورت که ابتدا محل برد وفلت را تمیز میکنیم بعد یکم روغن لحیم میزنیم ومقدار خیلی کمی لحیم روی پایها آدرس میزنیم بعد ازاینکه تمام پایه ها به لحیم آغشته شد یکم از ابتدای فلت را به سمت پالا تا میزنیم البته بعضیها مقداری از فلت را کات میزنند بعد آن را دقیق در جای خود قرار میدهیم البته باید زیر لوپ این کار را انجام دهید بعد با یک چیز صاف فلت را پایین نگه میداریم وهویه را به ابتدای لحیمها فقط یک تماس کوچک میدهیم بااین کار فلت به آدرس میچسبد واین کار را برای تمامی خطوط مدار تکرار میکنیم تا فلت کامل بچسبد بعد آن را باز بینی میکنم

hadi.mrv

VIP+ افتخاری
کاربر
2015-02-25
390
591
مشهد مقدس

استاد نحوه جدا کردن فلت رو توضیح دادن که بسیار نکته حساس و دقیقی در طول عمر و کیفیت این کار داره
فقط میمونه که این کار چطور انجام بشه و نکته مهم دیگه اینکه از چه نوع چسپی استفاده میکنن ؟
اگر همون چسپ acf باشه که نیاز به گرما و فشار مناسب برای چسپاندن داره که تا حدی میشه از سر هویه T استفاده کرد
حالا استاد غزال چگونه این کار رو بدون دستگاه بندینگ انجام میدن که در حد اتصال اولیه و حتی بهتر هم هست اونم بدون دستگاه و تجهیزات گران قیمت !!!! :hmm:
خب خیلی منتظرم بدونم ....

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

سلام
فلت رو میشه به ارامی جدا کرد
بعد از وسط کنتاکت ها به طور افقی تا زد
بعد گذاشت سرجاش و لحیم کرد
به نظرم روش قابل انجامی باشه یه پنل 32 ال ان دارم که ادرسش نابود شده باید همینجوری تست کنم روش

درود
توفیق با لحیمکاری خیلی خیلی بعیده مگر در حدود کمتر از ۵ کنتاکت که وقت زیادی میبره و با مصیبت انجام میشه
ولی ارزش هر شیوه ای در مقام عمل مشخص میشه لذا ببین اگه موفق شدی ایده آلترین شیوه است و با قدرت و عمر بیشتر کار میکنه اما در حد محال حدس میزنم

یکی از مزایایی که تابحال نصیب من و بتبع ان نصیب جملگی مخاطبین گردید نکته بسیار مهمی است که در پست قبل بدست آمد و تقدیم کردم که اگر شیوه موصوف را در یک پست تقدیم کرده بودم شاید به این زودی ها مشخص نمیگردید که سوختگی فلت ها با وجود جریان بسیار ناچیز بدلیل سطح تماس بسیار بسیار ناچیز است

و لذا بدلیل جریان بسیار ناچیز کنتاکت ها بهیچ عنوان به ذهنم نرسیده بود که سطح ناچیز تماس حتی در جریان بسیار ناچیز هم موجب تولید حرارت و سوختگی میشه
و این نکته بسیار بسیار ارزنده که بموجب تبادل نظر تلفنی حاصل شده ، حقایق ارزشمندی را روشن ساخت که

۱- هرگز تصور نکنید کیفیت نصب مجدد ماشینی با گرانترین دستگاه هم با نصب تولید کننده برابر است و لذا مطمئن باشید کیفیت آن بمراتب افت میکنه
اما کیفیت شیوه مورد نظرم از کیفیت نصب تولید کننده هم بالاتر است چه رسد به نصب مجدد ماشینی

۲- هرگز تصور نکنید نصب توسط ماشین انجام میشه و این نصاب و اون نصاب تفاوتی نداره بلکه مهمترین مرحله نصب ، نحوه جدا کردن و دقت در استقرار دقیق فلت است که توسط انسان انجام میشه که اگرچه هیچ نصابی برای دیگران وقت زیادی برای استقرار ایده آل فلت صرف نمیکنه اما اگه ناشی یا گندکار باشه که سطح تماس مانند شکل پست ۲ میشه و عمر نصب را بشدت کاهش میده بطوریکه اولین بار که با تکنسین مربوطه بابت مشاهده کلیه مراحل نصب شرط کردم ، دقیقا ایرادات شکل پست ۲ را در نحوه نصب فلت های اولین پنل دیدم و با توجه به اینکه حاضر به اصلاح خطاهای خود نشد از افدام روی بقیه پنل ها ممانعت کردم .

البته برای چندمین بار تکرار میکنم شیوه موصوف ، روش بسیار ساده ای است و همگی میدانند و شاید بسیارانی تست هم کرده اند ولی نیاز به فوتی داره که کسی رعایت نمیکنه و لذا از شیوه مورد نظرم استفاده نمیشه.

حتی زمان اولین توفیق که بدلیل نیاز تعمیرگاهم به نصب فوری فلت خطکش یک مشتری غیرعادی ، مطلعم کردند این شیوه را پیشنهاد کردم که فرمودند قبلا بارها تست شده و شیوه موثر و کارآمدی نیست که باور نکردم و در حضور خودم تست شد و عدم توفیق مایه تعجبم شد ولی مطابق معمول ناامید نشدم و با بررسی دقیق ناکامی ، بالاخره دلیل ناکامی را کشف و بنحو ایده آلی مشکل را رفع کردم بطوریکه با قاطعیت ادعا میکنم کیفیت آن بهتر از کیفیت نصب تولید کننده هم هست .

سپاس

آخرین ویرایش:

bardia.t

مدیریت بازارچه
مدیر تالار
2009-07-15
4,785
25,718

با درود خدمت تمامی دوستان ///من برای چسباندن ابتدا با تیغ روی فلت را میتراشم تا به مدار های اون دست پیدا کنم بعدش خیلی ساده با سیم نازک سیم کشی میکنم البته این روش فقط برای تعداد کم هست ولی اگر کل فلت کنده بشه خیلی مشکل هست ///استاد غزال روش مد نظرتون را میشه توضیح بفرمایید؟؟؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

سلام طرف برد آدرس را میشه براحتی لحیم کرد به اینصورت که ابتدا محل برد وفلت را تمیز میکنیم بعد یکم روغن لحیم میزنیم ومقدار خیلی کمی لحیم روی پایها آدرس میزنیم بعد ازاینکه تمام پایه ها به لحیم آغشته شد یکم از ابتدای فلت را به سمت پالا تا میزنیم البته بعضیها مقداری از فلت را کات میزنند بعد آن را دقیق در جای خود قرار میدهیم البته باید زیر لوپ این کار را انجام دهید بعد با یک چیز صاف فلت را پایین نگه میداریم وهویه را به ابتدای لحیمها فقط یک تماس کوچک میدهیم بااین کار فلت به آدرس میچسبد واین کار را برای تمامی خطوط مدار تکرار میکنیم تا فلت کامل بچسبد بعد آن را باز بینی میکنم

درود

ارتباط هر فلتی که با لحیمکاری برقرار بشه مسلما ارزنده تر از هر شیوه ای است اما توفیق ارتباط با لحیمکاری خیلی ضعیه و تصور میکنم لحیمکاری بسیاری از مسیرها بصورت ناقص انجام میشه .

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

با درود خدمت تمامی دوستان ///من برای چسباندن ابتدا با تیغ روی فلت را میتراشم تا به مدار های اون دست پیدا کنم بعدش خیلی ساده با سیم نازک سیم کشی میکنم البته این روش فقط برای تعداد کم هست ولی اگر کل فلت کنده بشه خیلی مشکل هست ///استاد غزال روش مد نظرتون را میشه توضیح بفرمایید؟؟؟

درود

اگه قصد داشتم تقدیم نکنم از ابتدا مطرح نمیکردم.
من از این نحوه تقدیم ، در برخی از موارد معجزه ها دیدم کما اینکه یکی از آنها نکته پست ۳۲ است
همین نکته ظریفی که از ابتدا هم خیلی پیش پا افتاده بوده که چطور فلت میسوزه هرگز به ذهنم نرسیده بود
زیرا تجسم جریان ناچیز ، ذهن انسان را منحرف و از حقایق دور میکنه ولی بموجب شیوه تقدیم این تاپیک حاصل شد
و منتهی به نتایج درخشانی شد که عرض کردم و حقیقتا تصور میکردم همینکه ارتباط گوشه ای از کنتاکت ها برقرار بشه کافی است و هیچگونه مشکلی پیش نمیاد
بطوریکه بواسطه سادگی این پدیده بارها خندیدم که چرا این موضوع بسیار بدیهی به ذهنم نرسیده بود.

لذا کمی تامل فرمایید شاید باز هم اطلاعات ارزنده نصیبمون شد.

سپاس

mohssen

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-02-27
1,492
6,611
forum.paezaan.com

لطفا یک راهنمایی بکنید به طور فیزیکی تحت فشار قرار میگیره یا با ماده شیمیایی خاصی یا اینکه با گرما و سرما ؟

بالا