آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: سوال در مورد نحوه شارژ موبایل

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود

آیا دوستان تعمیرکار گوشی اطلاعاتی درخصوص نحوه شارژ موبایل دارند؟
با توجه به اینکه در برخی از گوشی ها که تجربه کردم دو کنتاکت دیتا وسط سوکت به یکدیگر و به منفی شارژر متصل میشه وگرنه شارژ قبول نمیکنه
و درواقع میخوام بدونم در کلیه گوشی ها همینطوره یا متفاوت هستند.

سپاس

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,296
ایران
سلام استاد مهربانم من تعمیرکار موبایل نیستم اما یک شارز موبایل معمولی برای دوستم که نظامی است درست کردم که به وسیله ماشین باطری شاز بشه واز رگلاتور 5ولت و خازن {ظرفیت یادم نیست } استفاده کردم دو کنتاکت وسط ازاد گذاشتم وموبایل رو شارز کرد.تا حالا هیچ گونه اعتراضی نحوه شارز نکرده استاد
درود

آیا دوستان تعمیرکار گوشی اطلاعاتی درخصوص نحوه شارژ موبایل دارند؟
درواقع میخوام بدونم علاوه بر مثبت و منفی ولتاژ شارژر باید دو کنتاکت دیتا وسط سوکت هم اتصال کوتاه بشه تا شارژر را قبول کنه؟
در برخی از شارژر ها دو کنتاکت وسط اتصال کوتاه شده
آیا همینطوره ؟

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام استاد مهربانم من تعمیرکار موبایل نیستم اما یک شارز موبایل معمولی برای دوستم که نظامی است درست کردم که به وسیله ماشین باطری شاز بشه واز رگلاتور 5ولت و خازن {ظرفیت یادم نیست } استفاده کردم دو کنتاکت وسط ازاد گذاشتم وموبایل رو شارز کرد.تا حالا هیچ گونه اعتراضی نحوه شارز نکرده استاد

درود

بابت لطف مستمر حضرت عالی و انتقال تجربه شخصی خود سپاسگزارم
اما حالتی که فرمودید حالت نرمال نیست و قطعا با ولتاژ بیش از مقدار لازم در هر شرایطی شارژ میکنه و خودم تجربه کردم ولی زیان وارد میکنه و اتفاقا من با حداقل ولتاژ و جریان باطری ها رو شارژ میکنم که نیاز به اطلاعات دقیق داره تا با رعایت نکته های لازم ، شارژ با جریان ضعیف را قبول کنه.

اما تعمیرکاران موبایل نمونه های مختلف را تجربه کرده اند و اطلاعات جامع تری دارند .
تصور میکنم کابل های شارژر هم متناسب با مارک و مدل گوشی متفاوته و برخی از آنها از کنتاکت دیتا استفاده نکرده اما در گوشی هایی که استفاده شده مطمئنا قابلیت های بهتری داره و برخی از آنها پس از شارژ کامل بکلی قطع میکنه تا زیانی به باطری وارد نشه

سپاس

آخرین ویرایش:

ramintkh

کاربر vip
vip
کاربر
2013-03-16
176
303
great iran
با سلام.شرمنده من این پست رو دیده بودم یادم رقت جواب بدم. البته استاد دارم محضرتون درس پس میدم. وفقط تجربه خودم رو مینویسم.وبنده آرزوم هست که فقط چند درصد از علم شما رو داشتم.اینو واقعا میگم.کلا برای شارژ گوشی های موبایل بنده به غیر از آیفون که اونم در کابل های اصلی فقط دیدم منفی رو به یه دونه اضافه به کانکتور کابل وصل میکنن.و در بیشتر گوشی ها همون منفی و مثبت کافیه و به خوبی شارژ میکنه با ولتاژ 5 ولت ثابت و جریان یک الی دو آمپر.من حتی با منبع تغذیه یه کابل درست کردم با اون شارژ میکنم برای تست جریان کشی. فقط ولتاژ 5 ولت رعایت بشه مشکلی پیش نمیاد و یه کابل با کیفیت هم کنارش.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام.شرمنده من این پست رو دیده بودم یادم رقت جواب بدم. البته استاد دارم محضرتون درس پس میدم. وفقط تجربه خودم رو مینویسم.وبنده آرزوم هست که فقط چند درصد از علم شما رو داشتم.اینو واقعا میگم.کلا برای شارژ گوشی های موبایل بنده به غیر از آیفون که اونم در کابل های اصلی فقط دیدم منفی رو به یه دونه اضافه به کانکتور کابل وصل میکنن.و در بیشتر گوشی ها همون منفی و مثبت کافیه و به خوبی شارژ میکنه با ولتاژ 5 ولت ثابت و جریان یک الی دو آمپر.من حتی با منبع تغذیه یه کابل درست کردم با اون شارژ میکنم برای تست جریان کشی. فقط ولتاژ 5 ولت رعایت بشه مشکلی پیش نمیاد و یه کابل با کیفیت هم کنارش.

درود بر شما

از اغراق بزرگوارانه شما سپاسگزارم
اما از این عبارت که فرمودید
دیدم منفی رو به یه دونه اضافه به کانکتور کابل وصل میکنن
آیا مقصور اینه که در برخی مدل ها ، منفی به شیلد کابل متصل میشه ؟
یا ارتباط دیگری مورد نظر شماست.
ضمنا آیا اطلاع دارید دو خط دیتا که به کابل متصل میشه با چه قطعاتی سری شده ؟
درواقع میخوام بررسی کنم که اتصال دو خط دیتا با واتاژ مثبت موجب خسارتی میشه یا نه ؟

سپاس و تقدیر

heical

کاربر
2011-05-13
306
530
تا جایی که بنده در جریان هستم نحوه اتصال پین های دیتای یو اس بی مشخص کننده استاندارد شارژ شدن هست. همونطور که می دونید طبق استاندارد حداکثر جریان شارژ به ۵۰۰ میلی آمپر محدود شده ولی وقتی که پین های دیتا شورت شده باشن طبق استاندارد نشون میده که دیوایس به یک DCP یا به عبارتی به یک دستگاهی که فقط برای شارژ هست متصل شده و بنابراین می تونه خیلی بیشتر از ۵۰۰ میلی آمپر از پورت یو اس بی بکشه.
البته استانداردها یک کوچولو با هم فرق داره و مثلا در آیفون نحوه اتصال پین ها تفاوت داره.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
تا جایی که بنده در جریان هستم نحوه اتصال پین های دیتای یو اس بی مشخص کننده استاندارد شارژ شدن هست. همونطور که می دونید طبق استاندارد حداکثر جریان شارژ به ۵۰۰ میلی آمپر محدود شده ولی وقتی که پین های دیتا شورت شده باشن طبق استاندارد نشون میده که دیوایس به یک DCP یا به عبارتی به یک دستگاهی که فقط برای شارژ هست متصل شده و بنابراین می تونه خیلی بیشتر از ۵۰۰ میلی آمپر از پورت یو اس بی بکشه.
البته استانداردها یک کوچولو با هم فرق داره و مثلا در آیفون نحوه اتصال پین ها تفاوت داره.

درود

قطعا با توجه پیشرفت تصاعدی تکنولوژی از چنین روش هایی استفاده میشه اما گوشی من بهیچ عنوان با ولتاژ ۵ ولت شارژ نمیکرد و اشکالش قطع شدن سیم کنتاکت ها بود که با توجه به سلامت دو سیم ولتاژ مایه تعجب من بود که بالاخره رفع شد.
البته این گوشی از انواعی است که باطری بسادگی در دسترس نیست و باطری قوی ۶ آمپر ساعت داره .
بطوریکه دو کنتاکت دیتا و منفی باید بهم متصل باشند تا عملیات شارژ انجام بشه ‌.
بابت پاسخ موثر شما بسیار ممنون و سپاسگزارم.

آخرین ویرایش:

ramintkh

کاربر vip
vip
کاربر
2013-03-16
176
303
great iran
با سلام مجدد.شرمنده استاد بنده شاید نتونم به صورت علمی جواب بدم ولی تلاش میکنم حداقل این چند تا تجربه رو در اختیارتون بزارم.منظورم از سیم منفی در کابل آیفون این بود که بنده فقط در سیم های اصلی و ارجینال دیده بودم که اونم مربوط به آیفون 4 بود که در آیفون های جدید ندیدم چون دیگه کابل اصلی کلا بنده گیر نیاوردم و چون آدم خیلی کنجکاوی هستم به راحتی از کنارشون نمیگذرم و همیشه کابل جدید میخرم برای مغازه یکیش رو پاره میکنم تا ببینم توش چیه.و اینو فقط تو سری قدیم دیدم.که منفی اضافه ای که گفتم به هیچ یک از پایه های دیتا وصل نبود و مجزا به مسیر دیگه ای میرفت که اصلا یادم نیست کجا بود. چون خیلی وقت گذشته. و در مورد اتصال دادن پایه مثبت به دیتا __بنده تا جایی که اطلاع دارم و همیشه بعد نصب سوکت جدید با تست بازر چک میکنم... نباید به هم متصل باشن چون در اتصال به کامپیوتر قطعا خطا میده و حتی ممکنه به پورت کامپیوتر هم آسیب بزنه. و چون میفرمایید که با اتصال دادن دیتا به منفی مشکل شارژ برطرف شده به نظرم از داخل بورد گوشی باید چک بشه و به احتمال زیاد سوکت شارژ سولفاته شده و مسیر منفی قطع شده و با اتصال دیتا منفی شروع به شارژ میکنه که به نظرم باید دیرتر شارز بشه و فکر کنم اینو متوجه شده باشین.فرمودین در مسیر دیتا چه قطعاتی هستند که در گوشی های قدیمی مثل سونی اریکسون و نوکیا از یک آیسی کوچک که ما اصطلاحا میگیم فیلتر استفاده شده بود یا آیسی یو اس بی.ولی گوشی های جدید فقط چند تا مقاومت فیوزی یا مقاومت اس ام دی استفاده شده.و به نظرم با تعویض یا سرویس سوکت شارژ مشکل شارژ هم حل میشه.چون این سوکت خیلی راحت رطوبت و آب میره داخلش و سولفاته میشه.امیدوارم تونسته باشم پاسخ شما بزرگوار رو بدم.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام مجدد.شرمنده استاد بنده شاید نتونم به صورت علمی جواب بدم ولی تلاش میکنم حداقل این چند تا تجربه رو در اختیارتون بزارم.منظورم از سیم منفی در کابل آیفون این بود که بنده فقط در سیم های اصلی و ارجینال دیده بودم که اونم مربوط به آیفون 4 بود که در آیفون های جدید ندیدم چون دیگه کابل اصلی کلا بنده گیر نیاوردم و چون آدم خیلی کنجکاوی هستم به راحتی از کنارشون نمیگذرم و همیشه کابل جدید میخرم برای مغازه یکیش رو پاره میکنم تا ببینم توش چیه.و اینو فقط تو سری قدیم دیدم.که منفی اضافه ای که گفتم به هیچ یک از پایه های دیتا وصل نبود و مجزا به مسیر دیگه ای میرفت که اصلا یادم نیست کجا بود. چون خیلی وقت گذشته. و در مورد اتصال دادن پایه مثبت به دیتا __بنده تا جایی که اطلاع دارم و همیشه بعد نصب سوکت جدید با تست بازر چک میکنم... نباید به هم متصل باشن چون در اتصال به کامپیوتر قطعا خطا میده و حتی ممکنه به پورت کامپیوتر هم آسیب بزنه. و چون میفرمایید که با اتصال دادن دیتا به منفی مشکل شارژ برطرف شده به نظرم از داخل بورد گوشی باید چک بشه و به احتمال زیاد سوکت شارژ سولفاته شده و مسیر منفی قطع شده و با اتصال دیتا منفی شروع به شارژ میکنه که به نظرم باید دیرتر شارز بشه و فکر کنم اینو متوجه شده باشین.فرمودین در مسیر دیتا چه قطعاتی هستند که در گوشی های قدیمی مثل سونی اریکسون و نوکیا از یک آیسی کوچک که ما اصطلاحا میگیم فیلتر استفاده شده بود یا آیسی یو اس بی.ولی گوشی های جدید فقط چند تا مقاومت فیوزی یا مقاومت اس ام دی استفاده شده.و به نظرم با تعویض یا سرویس سوکت شارژ مشکل شارژ هم حل میشه.چون این سوکت خیلی راحت رطوبت و آب میره داخلش و سولفاته میشه.امیدوارم تونسته باشم پاسخ شما بزرگوار رو بدم.

درود

اطلاعات جامع و ارزنده ای بود
خصوصا این بخش از تجربه که فرمودید دیرتر شار ژ میشه کاملا درست فرمودید و قبلا به این موضوع توجه نکرده بودم که با اظهار لطف شما بخاطر آوردم که قبلا پشت گوشی اتو میشد و خیلی زود شارژ میشد که البته با مقاومت اصلاح کرده بودم اما الان بعد از اتصال کنتاکت ها بدون مقاومت هم به نرمی شارژ میکنه.

ممنونم عالی و بسیار ارزنده بود و استفاده کردم و امیدوارم فرصتی برای جبران مراتب حاصل بشه..

سپاس

heical

کاربر
2011-05-13
306
530
استاد بزرگوارم لطفا یک نظر لطف به این عکس پیوست داشته باشید. این مربوط به شارژر اپل هست که همونطور که عرض کردم یه کوچولو با شارژرای دیگه تفاوت داره.
b2HLcd6cGs6e17Pp6

gz25_20190903_090040.png

در مورد شارژرها همانطور که عرض شد نحوه اتصال پین های دیتا به گوشی نشون میده که به چه چیزی وصل شده. مثلا اگه پایه های دیتا به جایی وصل نباشه به گوشی میگه که داری از پورت کامپیوتر استفاده می کنی و بنابراین اجازه کشیدن جریان بیشتر از ۵۰۰ میلی آمپر رو بهش نمیده. ولی اگه مثلا پین های دیتا به هم شورت باشن یا با مقاومت خاصی به من متصل باشن باز هم به گوشی پیغام دیگه ای میده مثلا اگه شورت باشن به گوشی می فهمونه که به یک شارژری وصل شده که فقط مخصو۱ شارژ کردن هست و هیچ دیتایی قرار نیست رد و بدل کنه و به گوشی اجازه میده تا حداکثر مجاز از شارژر جریان بکشه مثلا ۲ آمپر جریان بکشه.
من خودم برای گوشیم کابل شارژ ددیکیت ساختم که پین های دیتا رو به هم شورت کردم و در ننیجه حدودا ۲ آمپر جریان از شارژرم می کشه و زودتر شارژ میشه. یه جورایی برای نا که حوصله صبر کردن ندارم خوبه.
حالا باز هم این قضیه در مورد دیوایس های مختلف فرق می کنه مثلا در مورد اپل.
ممنون میشم از تجربیات ارزشمندتون ما رو هم با نصیب کنید.

آخرین ویرایش:
بالا