آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: سوال در مورد نحوه شارژ موبایل

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,169
گنبد کاووس
استاد غزال گرامی:
آیا بلند بودن سیم شارژ موبایل هم میتونه در نحوه و تایم شارژ تاثیر گزار باشه ؟

با شارژر و سیم کوتاه تایم شارژ حدود ۴۵ دقیقه
و با همان شارژر و سیمی بلند(حدود سه متر ) بیش از سه ساعت
برای کوتاه نمودن تایم شارژ توسط همان شارژر و سیم بلند مجاز به اضافه نمودن ولتاژ میباشیم؟

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
استاد غزال گرامی:
آیا بلند بودن سیم شارژ موبایل هم میتونه در نحوه و تایم شارژ تاثیر گزار باشه ؟

با شارژر و سیم کوتاه تایم شارژ حدود ۴۵ دقیقه
و با همان شارژر و سیمی بلند(حدود سه متر ) بیش از سه ساعت
برای کوتاه نمودن تایم شارژ توسط همان شارژر و سیم بلند مجاز به اضافه نمودن ولتاژ میباشیم؟

سپاس

درود

سوال خوبی مطرح کردی و وقت آزاد خوبی هم دارم
گاهی حوادث همزمان موجب گمراهی انسان میشه.
مثلا ممکنه چند بار همزمان با عطسه اتفاق ناخوشایندی ببینیم و موجب ایمان به این خرافه بشه که عطسه من گویای مصیبت سنگینی است که بزودی اتفاق میافته
درحالیکه پس از چند حادثه ناگوار همزمان دیگه هر چی حادثه مبارک و خوشایند هم ببینیم برای ما اهمیت نداره و منتظر حادثه ناگوار هستیم چون این دستور در ضمیر ناخودآگاه ما شکل گرفته
گرچه ممکنه اساسا ناهنجاری صدای برخی از عطسه ها عامل وحشت اطرافیان و اختلال تمرکز بشه و کمک قابل توجهی در وقوع حادثه شکستن ظروف و دیگر حوادث کرده باشه که ارتباطی به اعتقادات خرافی نداره.

بلندی و کوتاهی سیم هم نقش ناچیزی در زمان شارژ داره زیرا ۳ عامل ، تعیین کننده زمان شارژ است که همزمان با بلندی سیم اتفاق میافته .
۱- دستور شارژ
همانطور که اساتید محترم گوشی فرمودند و منم تجربه کردم دستور شارژ در برخی از گوشی ها قابل انتخاب است که با نوع اتصال دو کنتاکت دیتای ورودی و خروجی صادر میشه همون دو کنتاکتی که وسط قرار گرفته اند.
مثلا در نمونه ای تجربه کردم با اتصال دو کنتاکت وسط و منفی دستور شارژ صادر میشه .
و البته در برخی از گوشی ها فقط با یک دستور شارژ میشه و زمان شارژ قابل انتخاب نیست.

۲- ولتاژ منبع شارژ
بطوریکه در محدوده ولتاژ مجاز هر چه ولتاژ بیشتر باشه زمان شارژ کوتاهتره ولی زیانش بیشتر است

۳- مقاومت منبع
با توجه به قصه ای که از این عنصر الکترونیکی با عنوان « داستان مقاومت داخلی » در یکی از تاپیک ها روایت کردم تمام منابع عالم چه منبع ولتاژ و چه منبع آب و هر منبع دیگری دارای مقاومتی هستند که تعیین کننده حداکثر توانایی آنهاست لذا گوشی شما در زمان شارژ ، فقط ۲ و یا در برخی از گوشی ها ۳ عامل تعیین کننده برای زمان شارژ می بینه

و ازآنجاکه در هر دو حالت از یک شارژر استفاده کردید لذا ولتاژ منبع ثابته و ۲ عامل باقی است
و ازآنجاکه با احتمال زیاد جنس و قطر دو سیم مشابهند و لذا طول دو سیم با قطر و جنس مشابه ، نقش زیادی در افزایش مقاومت نداره
لذا دراینصورت فقط دستور شارژ موجب سرعت شارژ در گوشی شماست.

هرچند عجول هستی و شارژ سریع دوست داری اما توصیه میکنم همون سیم ۳ متری هم برای افزایش زمان شارژ مناسب نیست و بهتره بزرگترین مقاومت ممکن که موجب اختلال در شارژ نباشه با سیم مثبت یا با سیم منفی سری کن ( کمتر از یک اهم الی ۱۰ اهم ) که زمان شارژ بازم بیشتر بشه تا بزودی نیاز به تعویض باطری نداشته باشی.

به همین دلیل من تابحال هرگز نیاز به تعویض باطری گوشی نداشتم و حتی باطری گوشی قدیمی چینی که داشتم بعد از سالیان درازی ، جزء اوراقی های من شد ولی مانند روز اول شاد و سرحال بود و خواستم برای مقصود دیگری استفاده کنم که زیر شارژ گذاشتم و بدلیل فراموشی ناشی از کهولت که مدتی است عارض شده و در اوقات تنهایی داستان های شنیدنی خلق کرده لذا پس از مدت طولانی بخاطر آوردم که کار از کارخونه هم گذشته و حامله شده بود و لذا هرچند از همین حامله ورم کرده هم استفاده کردم اما تصور میکنم اولین باطری بود که در عمرم خراب کردم .

لذا شارژ = فقط شارژ مناسب بمیزان ۹۰٪ و با جریان پایین و بعبارتی در زمان طولانی تر

سپاس

partis

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2015-09-28
249
481
با سلام من تجربه زيادي ندارم اما با خوندن پست هاي قبلي نظرم اينه كه فكر ميكنم استاد غزال عزيز در مورد ديوايس هاي اندرويدي و فرق شارژ كردن مدل هاي قديمي و جديدنر مطلبي نوشتن
در مورد كابل هاي شارژ
ديوايس هاي قديمي با كابل دو رشته يعني فقط منفي و مثبت شارژ ميشدن و براي اتصال به كامپيوتر بايد از كابل usb كه هر چهار رشته يعني مثبت منفي و ديتا ها را داشته باشن استفاده مي كرديم اما با همين كابل هم شارژ ميشدن و كابل ها فرقي در نحوه شارژ نداشتن
اما بعضي ديوايس ها براي شارژ بايد از كايل ديتا دار استفاده كنيم و با كابل معمولي يعني كابلي كه ديتا نداشته باشن شارژ نمي شوند و يا ارور استفاده از شارژر نا مناسب ميدن كه وقتي شارژر رو باز ميكنيم پايه منفي ديتا با بدنه شرت شده و يا ترتيب اتصال پايه ها در مدل هاي مختلف با هم فرق دارن و يا قطعات اتصال به پايه ديتا متفاوتن
در مورد خود شارژر ها
مدل معمولي داره كه با ولتاژ 5 و امپر هاي متقاوتي در بازار عرضه ميشه
شارژر هاي مخصوص هر مارك و براي ديوايس هاي متفاوت بايد از شارژر مخصوص خودش استفاده كرد و گرنه شارژ با مشكل مواجه ميشه و يا ارور هاي مختلف ميدن بخصوص htc و LG اتصال سيم هاي ديتا در اين شارژرها با هم فرق دارن
مورد بعدي شارژر هاي فست شارژ كه براي اكثر ديوايس ها ميشه استفاده كرد اما گوشي بايد حتما فست شارژ ساپورت كنه تا بتونه با تكنولوژي فست شارژ بشه
زمان اتصال اين شارژر با گوشي كه ساپورت فست هست گوشي پيغام اتصال شارژ سريع ميده و خيلي زودتر شارژ ميشه يعني امپر بيشتري ميتونه استفاده كنه پس كابل هيچ تفاوتي نداره اين شارژر و گوشي هستن كه نحوه شارژ و اتصال كابل رو تعيين مي كنن
اميد وارم تونسته باشم منظورمو برسونم و كمكي كرده باشم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام من تجربه زيادي ندارم اما با خوندن پست هاي قبلي نظرم اينه كه فكر ميكنم استاد غزال عزيز در مورد ديوايس هاي اندرويدي و فرق شارژ كردن مدل هاي قديمي و جديدنر مطلبي نوشتن
در مورد كابل هاي شارژ
ديوايس هاي قديمي با كابل دو رشته يعني فقط منفي و مثبت شارژ ميشدن و براي اتصال به كامپيوتر بايد از كابل usb كه هر چهار رشته يعني مثبت منفي و ديتا ها را داشته باشن استفاده مي كرديم اما با همين كابل هم شارژ ميشدن و كابل ها فرقي در نحوه شارژ نداشتن
اما بعضي ديوايس ها براي شارژ بايد از كايل ديتا دار استفاده كنيم و با كابل معمولي يعني كابلي كه ديتا نداشته باشن شارژ نمي شوند و يا ارور استفاده از شارژر نا مناسب ميدن كه وقتي شارژر رو باز ميكنيم پايه منفي ديتا با بدنه شرت شده و يا ترتيب اتصال پايه ها در مدل هاي مختلف با هم فرق دارن و يا قطعات اتصال به پايه ديتا متفاوتن
در مورد خود شارژر ها
مدل معمولي داره كه با ولتاژ 5 و امپر هاي متقاوتي در بازار عرضه ميشه
شارژر هاي مخصوص هر مارك و براي ديوايس هاي متفاوت بايد از شارژر مخصوص خودش استفاده كرد و گرنه شارژ با مشكل مواجه ميشه و يا ارور هاي مختلف ميدن بخصوص htc و LG اتصال سيم هاي ديتا در اين شارژرها با هم فرق دارن
مورد بعدي شارژر هاي فست شارژ كه براي اكثر ديوايس ها ميشه استفاده كرد اما گوشي بايد حتما فست شارژ ساپورت كنه تا بتونه با تكنولوژي فست شارژ بشه
زمان اتصال اين شارژر با گوشي كه ساپورت فست هست گوشي پيغام اتصال شارژ سريع ميده و خيلي زودتر شارژ ميشه يعني امپر بيشتري ميتونه استفاده كنه پس كابل هيچ تفاوتي نداره اين شارژر و گوشي هستن كه نحوه شارژ و اتصال كابل رو تعيين مي كنن
اميد وارم تونسته باشم منظورمو برسونم و كمكي كرده باشم

درود

تشکر فراوان بابت اطلاعات ارزشمندی که مطرح فرمودید.
مطالبی که در پست قبلم تقدیم کردم درخصوص گوشی های خاصی نیست و در کلیه گوشی ها صادق است و اگه خطایی وجود داره اطلاع از آن مایه خوشحالی است و حتما این محبت را جبران میکنم.

شما هم دقیقا مطالب منو با عبارات مشابهی منعکس فرمودید
که نحوه شارژ از طریق گوشی و شارژر تعیین میشه البته اگه قابل انتخاب باشه
و منم همینو عرض کردم و لذا گفتم طول سیم با جنس و قطر مشابه که مقاومت آن تفاوت قابل توجهی نداشته باشه تاثیر محسوسی در زمان شارژ نداره

لذا در گوشی هایی که مدت شارژ قابل انتخابه ، به هر طریقی اتصالات لازم دیتا برای شارژ سریع یا آهسته برقرار بشه موجب انتخاب نوع شارژ سریع یا آهسته میشه چه در شارژر این اتصال برقرار بشه و چه بیرون از شارژر و در کابل شارژر برقرار بشه.

در نمونه ای که خودم استفاده میکنم اتصالات لازم در شارژر انجام میشه و بدون اتصالات دیتا و منفی اساسا شارژ نمیکنه
و لذا برای اینکه قادر به استفاده از هر شارژری برای این گوشی باشم اتصالات لازم را خارج از شارژر برقرار کردم و برای کاهش زمان شارژ هم مقاومتی سری کردم که البته تابحال کابل کلیه گوشی ها یی که داشتم بدلایلی که مطرح کردم با مقاومتی سری بوده و هستند .( البته با دستکاری خودم )

سپاس

آخرین ویرایش:

aminreno

VIP+ افتخاری
کاربر
درود

تشکر فراوان بابت اطلاعات ارزشمندی که مطرح فرمودید.
مطالبی که در پست قبلم تقدیم کردم درخصوص گوشی های خاصی نیست و در کلیه گوشی ها صادق است و اگه خطایی وجود داره اطلاع از آن مایه خوشحالی است و حتما این محبت را جبران میکنم.

شما هم دقیقا مطالب منو با عبارات مشابهی منعکس فرمودید
که نحوه شارژ از طریق گوشی و شارژر تعیین میشه البته اگه قابل انتخاب باشه
و منم همینو عرض کردم و لذا گفتم طول سیم با جنس و قطر مشابه که مقاومت آن تفاوت قابل توجهی نداشته باشه تاثیر محسوسی در زمان شارژ نداره

لذا در گوشی هایی که مدت شارژ قابل انتخابه ، به هر طریقی اتصالات لازم دیتا برای شارژ سریع یا آهسته برقرار بشه موجب انتخاب نوع شارژ سریع یا آهسته میشه چه در شارژر این اتصال برقرار بشه و چه بیرون از شارژر و در کابل شارژر برقرار بشه.

در نمونه ای که خودم استفاده میکنم اتصالات لازم در شارژر انجام میشه و بدون اتصالات دیتا و منفی اساسا شارژ نمیکنه
و لذا برای اینکه قادر به استفاده از هر شارژری برای این گوشی باشم اتصالات لازم را خارج از شارژر برقرار کردم و برای کاهش زمان شارژ هم مقاومتی سری کردم که البته تابحال کابل کلیه گوشی ها یی که داشتم بدلایلی که مطرح کردم با مقاومتی سری بوده و هستند .( البته با دستکاری خودم )

سپاس

در مورد شارژر من دو سیم دیتا مثبت و منفی رو به هم (فقط به هم نه منفی یا مثبت) اتصال دادم و انواع گوشی رو همکاران در محیط کار به وسیله اون شارژ میکنن و تا بحال مشکلی نداشتن .البته استاندارد تا جایی که میدونم 2 ولت روی دیتا مثبته .
اما نکته ای که برای من جالب بود گذاشتن مقاومت توسط شما روی کابل بود چون فکر نمیکنم نیازی به این کار باشه ، درسته شارژ قطره ای طول عمر باطری رو زیاد میکنه ولی با همین جریان استاندارد باطری گوشی به اندازه کافی عمر میکنه جالب اینجاست که من عکس شما عمل کردم و در شارژرم ولتاژ رو بردم روی 5.8 ولت برای شارژ سریعتر:khandehhhh:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
در مورد شارژر من دو سیم دیتا مثبت و منفی رو به هم (فقط به هم نه منفی یا مثبت) اتصال دادم و انواع گوشی رو همکاران در محیط کار به وسیله اون شارژ میکنن و تا بحال مشکلی نداشتن .البته استاندارد تا جایی که میدونم 2 ولت روی دیتا مثبته .
اما نکته ای که برای من جالب بود گذاشتن مقاومت توسط شما روی کابل بود چون فکر نمیکنم نیازی به این کار باشه ، درسته شارژ قطره ای طول عمر باطری رو زیاد میکنه ولی با همین جریان استاندارد باطری گوشی به اندازه کافی عمر میکنه جالب اینجاست که من عکس شما عمل کردم و در شارژرم ولتاژ رو بردم روی 5.8 ولت برای شارژ سریعتر:khandehhhh:

درود

شما ممکنه هر کاری کنید ولی باید با علوم نظری و تجربی قابل توجیه باشه
لذا تردید ندارم با ولتاژ بالای ۵ ولت ، باطری گوشی شما عمر زیادی نمیکنه و عمر گوشی هم کم میشه و قطعا پشت گوشی هم داغ میشه که از عوامل خرابی زودرس گوشی است.

در مورد ۲ ولت متوجه نشدم که دیتا ۲ ولت داره ؟

سپاس

aminreno

VIP+ افتخاری
کاربر
درود

شما ممکنه هر کاری کنید ولی باید با علوم نظری و تجربی قابل توجیه باشه
لذا تردید ندارم با ولتاژ بالای ۵ ولت ، باطری گوشی شما عمر زیادی نمیکنه و عمر گوشی هم کم میشه و قطعا پشت گوشی هم داغ میشه که از عوامل خرابی زودرس گوشی است.

در مورد ۲ ولت متوجه نشدم که دیتا ۲ ولت داره ؟

سپاس

اره دیتا مثبت, تو نقشه ای که دیده بودم ۲ ولت رو با تقسیم مقاومتی روی دیتا مثبت میذاشت

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
اره دیتا مثبت, تو نقشه ای که دیده بودم ۲ ولت رو با تقسیم مقاومتی روی دیتا مثبت میذاشت

درود

اگر دسترسی به نقشه گوشی مقدور شد در صورت امکان محبت فرمایید که کمک بسیار بزرگی جهت رفع ابهامات است.

سپاس

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
991
زاهدان
با سلام خدمت اساتید و همچنین استاد بزرگوار جناب غزال در مورد شارژ گوشیهای موبایل تا جایی که بنده اطلاع دارم محل اتصال باطری به برد اکثر گوشیها دارای ۳ پین هست طرفین منفی و مثبت و پایه وسط که نقش مهمی داره پایه bsi هست خب نقش پایه bsi چیه وجود باطری در دستگاه رو به cpu گزارش تا دستور عملیات شارژ از cpu به ای سی شارژ صادر بشه یعنی اگر پایه bsi قطع باشه وجود باتری در گوشی تایید نمیشه و عملیات شارژ توسط مدار شارژ انجام نخواهد شد و نقش دوم این پایه تشخیص افزایش دمای باتری توسط مقاومت ntc- 47k hom و گزارش به CPU تا عملیات شارژ قطع بشه نتیجه اینکه در تمام گوشیها عملیات شارژ بصورت مستمر انجام نمیشه و بصورت قطع و صل هست تا از افزایش دمای باطری و در نتیجه خرابی باطری جلوگیری بشه و اما در مورد سیم‌های داری دیتا باید عرض کنم در بعضی گوشیها علاوه بر ای سی شارژ ای سی usb نیز در عملیات شارژ دخیل هست ...در صورت نیاز بصورت تخصصی شرح خواهم داد با تشکر

ali hoshmand

کاربر vip
کاربر
2014-01-27
221
268
با سلام و درود به اساتید بزرگ
lmxz_untitled.png

a9sa_capture.png

اساتید من اشتباه زیاد دارم اگه جمله یا جایی اشتباه شد به بزرگی خودتون ببخشید مدت زیادی مطالعه نداشتم ولی شاکله کلی به این صورته

پروسه شارژ در موبایل پروسه ای مخصوص به خودش رو داره که در حد توانم توضیح میدم و کمکم کامل میکم
مدار شارژ در تمام گوشی ها شکل مشترکی دارند و تفاوتی بین نوکیای قدیمی و ایفون وجود نداره با اتصال شارژر به گوشی ایسی شارژ به pmu خبر رسیدن ولتاژ شارژ رو میده pmu با کمک ایسی شارژ و برسی اهم پایه های r22 سطح شارژ رو تست میکنه (در شکل مقاومت رو بصورت فرضی کشیدم معمولا به اصراف ایسی شارژه و به ایسی شارژ ارتباط داره )
cpu با برسی درصد شارژ و به کمک ایسی تغذیه و کریستال اسلیپ کلاک و لتاژ رو بصورت فرکانس 1khz در میاره و به باتری میرسونه کلیه مراحل و مقاومت تست برسی میشه
با رسیدن ولتاژ به 4 ولت pmu با قطع مراحل شارژ به شارژ پایان میده
در صورت کم بودت بیش از حد شارژ باتری cpu انرژی برای بیدار شدن و نمایش درصدو اینکارا نداره اینجا خود ایسی شارژ و تغذیه به صورت مثتقل باتری رو تا رسیدن به حد بیدار شدن cpu شارژ میکنه
ایسی تغذیه با استفاده از مقاومت ntc دمای باتری رو سنس میکنه و در صورت زیاد بودن دما شارژ رو قطع میکنه
پایه bsi نوع باتری و اطلاعات مربوط به باتری رو برسی میکنه

آخرین ویرایش:
بالا