آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: نکات مهم ترانس ها ‌(و محل طرح سوال در خصوص ترانس ها )

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763

درود و صد درود برشما دوست، برادر و استاد گرانقدر
عرض شود فروشنده یدونه ترانس بعلاوه یدونه پنکه سقفی موجود داشت که به کار بنده میومد
پنکه رو 100تومان و ترانس رو150 تومان قیمت گذاری نموده بود
در نهایت جفتش رو با هم 160تومان خریداری کردم
بعبارتی ترانس حدود 90 یا 100تومان و پنکه سقفی هم 60 یا 70 واسم دراومد
از اونجاییکه هم در تعمیرات لوازم خانگی فعالیت دارم وهم در الکترونیک فعالیت میکنم لذا میدونستم همون پنکه سقفی به تنهایی جنازش 300 تومان می ارزه
استاد پنکه سقفی بقدری سنگین بود که باورم نمیشد وتابحال با این وزن ندیده بودم. پنکه قدیمیه
هر جفتش رو بردم کارگاه تست و کاملا تمیز نمودم به لطف شما هر جفتش سالم و ردیف بود

واما گزارش مشخصات ترانس به همراه تصویر مربوطه خدمت شما :

ترانس اصلی فوق العاده تمیزه لذا کوچکترین حرارتی ندیده
ضمنا فضای خالی خوبی هم داره ،
حدود یک سانت و سه میل فضای خالی داره ، طول هسته 15س ارتفاع 12,5 س عرضش هم 4,5 میباشد
سلکتوش کمی سفت بود و با روغنکاری روان شد ،سالمه
کلید خاموش و روشن کار نمیکنه
ولت مترش هم ضاهرا کار نمیکند
دو خروجی داره که فقط یکیش کار میکنه ( البته بنده تابحال با اینگونه ترانسها کار نکردم و کارکردش رو به خوبی نمیدونم) و خروجی دیگر کار نمیکنه
البته انگار ولتاژ غیر معقولی نشون میداد مثل 30 ,40 , 50 که سردرنیاوردم

چراغ کوچک هم روشن نمیشد .

نقشه کشی بلد نیستم لذا طراحی سیمهای ورودی و خروجیش رو کشیدم (اگر متوجه نشدید مجدد میکشم )
ونکته دیگر که واسم عجیب بود در حالت بی باری ولت متر خارجی ولتاژی نشون نمیداد (ولت متر خودش ضاهرا خرابه )
لذا لامپی به خروجی متصل نمودم و ولتاژهای خروجی رو با ولت متر خارجی اندازه گیری نمودم ولی نکته عجیبتر دیگه اینکه:
ولتاژ نمایش داده شده توسط ولت متر با ولتاژهای چاپ شده روی سلکتور همخوانی نداره

یعنی :
اگر سلکتور روی ۱۰۰ولت تنظیم باشه ولت متر ۱۷۰ ولت رو نشون میده
و ۱۲۰ ولت سلکتور برابر ۱۷۵ ولت در ولت متر
۱۴۰ ولت سلکتور برابر با ۱۸۵ ولت ولت متر
و ۱۶۰ ولت سلکتور برابر ۲۰۰ ولت ولت متر
و ۱۸۰ ولت سلکتور برابر ۲۱۰رولت ولتمتر
۲۲۰ ولت سلکتور برابر ۲۲۰ ولت ولت متر
۲۴۰ ولت سلکتور برابر ۲۲۰ ولت ولت متر
یه لامپ ۶۰ وات به خروجی متصل کردم و ولتاژها رو اندازه گیری کردم

اینم رخ کلی ترانس و غیره خدمت شما

مشاهده فایل‌پیوست 159372

مشاهده فایل‌پیوست 159364
مشاهده فایل‌پیوست 159366
مشاهده فایل‌پیوست 159367
مشاهده فایل‌پیوست 159368

در تصویر شماره یک خط کش رو قرار دادم که طول 15سانت نمایان میباشد

در تصویر ۲ به همراه کف دست که قابل ارزیابی باشد

در تصویر ۳ فضای خالی سیم پیچ حدود یک و نیم سانت قابل رویت میباشد
در تصویر 4 نمای سیم کشی و نقشه تقریبی ترانس میباشدکه با فلش قرمز خروجی که ولتاژ غیر عادی دادد را علامت گذاری نمودم

سپاس از شما

درود
احتمالا ورودی و خروجی را جابجا استفاده کردی
ولتاژها اینطور نیست و نباید بتونی سلکتور را روژی کمترین مقدار بذاری
وقتی ورودی ۱۰۰ ولته میت.نی ۱۰۰ ولت انتخاب کنی نه الان که ۲۲۰ هست

بنابرین جابجا استفاده کردی
یعنی روی الان که برق ۲۲۰ هست روی ۱۸۰ هم بذاری ترانس خودشو پاره میکنه
ه رسد به ۱۰۰ ولت که فیوز میپره
در تاپیک مستقلی با عنوانی که گفتم مطرح کن درستش کنیم
ولی ترانسش نفس کش نداره بسختی بتونی بپیچی.
ولی ترانس خوبی هست که نفس کش نداره
باید سیم پشت ترانس را به برق شهر متصل کنی و از پریز جلو برق بگیری
یک پریز ۱۱۰ و دیگری ۲۲۰ میده

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
استاد آیا این قضیه تاثیری در جواب سوال شما دارد؟
وقتی مقاومت سلفی را با افزودن ظرفیت سلفی بیشتر کنیم جریان گذرنده کم میشه و بر عکس فلو مغناطیسی زیاد تر میشه و ممکنه ترانس اشباع بشه

keu0_photo_2019-09-21_00-59-22.jpg

درود

وقتی جریان ترانس را کم کنیم از اشباع دورتر میشیم
به اشباع مرتبط نیست
باید به تاثیر مقاومت سلفی بر جریان و تناسب تغییرات جریان با مقاومت فکر کنی
درواقع باید ببینی چرا مقاومت سلفی و اهمی با نسبت مساوی اثر نمیذاره
فرض کن یک جریان i و یک مقاومت اهمی R داریم
حالا اگه جریان نصف بشه (ناشی از دو برابر شدن مقاومت سلفی ) مقاومت اهمی چقدر میتونه اضافه بشه تا حرارت دقیقا شبیه حالت قبل باشه
اونوقت متوجه میشی چرا تاثیر مقاومت اهمی و سلفی متفاوته
قبلا با فرمول توان اکتیو که متناسب با حرارته راهنمایی کردم
جوابش در p=RI² هست که متناسب با حرارته
قبول دارم کمی گنگ و پیچیده است چون باید تاثیر متغیرهای مختلف بر یکدیگر را تجسم کنی ولی در عوض متوجه بشی مزه بیشتری داره

سپاس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود
احتمالا ورودی و خروجی را جابجا استفاده کردی
ولتاژها اینطور نیست و نباید بتونی سلکتور را روژی کمترین مقدار بذاری
وقتی ورودی ۱۰۰ ولته میت.نی ۱۰۰ ولت انتخاب کنی نه الان که ۲۲۰ هست

بنابرین جابجا استفاده کردی
یعنی روی الان که برق ۲۲۰ هست روی ۱۸۰ هم بذاری ترانس خودشو پاره میکنه
ه رسد به ۱۰۰ ولت که فیوز میپره
در تاپیک مستقلی با عنوانی که گفتم مطرح کن درستش کنیم
ولی ترانسش نفس کش نداره بسختی بتونی بپیچی.
ولی ترانس خوبی هست که نفس کش نداره

سپاس
درود
بیشتر دوست داشتم تاپیک جدیدی که فرمودید خودتون باز میکردید و به نام خودتون باشه
لذا در هبچ جای نت چنین اطلاعاتی وجود نداره
از تراتس سوخته ماکروویو و پاور کامپیوتر و خیلی چیزهای دیگه ترانس جوش ساختند ( راست و دروغ با خودشون )
ولی این یک مورد رو در نت ندیدم بابت همین اگه به نام خودتون باشه بهتره تمام فکر و زحمتش مال شماست بنده فقط انجام میدم ضمن اینکه حدس میزنم تاپیک شلوغی خواهد شد
لذا خودتون زحمتشو بکشید بنده هم تصاویر رو آپلود میکنم و سوال و پاسخها انجام میشه

البته از خودفروشنده ورودی و خروجی رو سوال کردم و طبق همون متصل کردم

یعنی همانطور که شما هم فرودید ورودی به پشت ترانس
الان خروجی سمت چپ که زیر ولت متره ترانس قرار گرفته ولتاژ میده و من لامپ رشته ای ۶۰وات رو بهش متصل نمودم ‌
با سلکتور هم نور لامپ کم و زیاد میشد

خر‌وجی سمت راست که زیر سلکتور قرار داره خروجی نداره یا ولتاژ نامعقولی در ولت متر خارجی ضاهر میشه

خدا کنه ترانسش مشکلی نداشته باشه

مشاهده فایل‌پیوست 159372

سپاس.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
درود
بیشتر دوست داشتم تاپیک جدیدی که فرمودید خودتون باز میکردید و به نام خودتون باشه
لذا در هبچ جای نت چنین اطلاعاتی وجود نداره
از تراتس سوخته ماکروویو و پاور کامپیوتر و خیلی چیزهای دیگه ترانس جوش ساختند ( راست و دروغ با خودشون )
ولی این یک مورد رو در نت ندیدم بابت همین اگه به نام خودتون باشه بهتره تمام فکر و زحمتش مال شماست بنده فقط انجام میدم ضمن اینکه حدس میزنم تاپیک شلوغی خواهد شد
لذا خودتون زحمتشو بکشید بنده هم تصاویر رو آپلود میکنم و سوال و پاسخها انجام میشه

البته از خودفروشنده ورودی و خروجی رو سوال کردم و طبق همون متصل کردم

یعنی همانطور که شما هم فرودید ورودی به پشت ترانس
الان خروجی سمت چپ ولتاژ میده و من لامپ رشته ای ۶۰وات رو بهش متصل نمودم ‌
با سلکتور هم نور لامپ کم و زیاد میشد

خر‌وجی سمت راست کنار سلکتور خروجی نداره و ولتاژ نامعقولی در ولت متر ضاهر میشه

خدا کنه ترانسش مشکلی نداشته باشه

مشاهده فایل‌پیوست 159372

سپاس.

درود
ترانس سالمه ولی این فرم که گزارش کردی نحوه اتصالات درست نیست
سمت راست باید ۲۲۰ باشه ولی یک نابلد دستکاری کرده
سلکتور را روی بیشترین ولتاژ بذار و جای چرودی و خروجی را عوض کن و سلکتور را بتدریج کم کن
باید ولتاژ خروجی با هر پله ۲۰ ولت اضافه بشه.
مگه ولتمتر خودش کار نمیکنه؟
ولتمتر خودت روی چه رنجی است روی چند ولته ؟
ضمنا تاپیک باز کن و اینجا آدرسش را بده تا فردا اونجا ادامه بدیم.

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
بسیار خب
سمت راست باید ۲۲۰ باشه ولی یک نابلد دستکاری کرده
سلکتور را روی بیشترین ولتاژ بذار و جای چرودی و خروجی را عوض کن و سلکتور را بتدریج کم کن
باید ولتاژ خروجی با هر پله ۲۰ ولت اضافه بشه.
فرمایش شما رو انجام میدم
یکی دو روز کار عقب افتاده دارم که باید انجام شه و گرفتارم
بعد در تاپیک مستقل گزارش میکنم

سپاسگزارم

Kalhorr

کاربر
2019-01-14
92
411
44
درود

وقتی جریان ترانس را کم کنیم از اشباع دورتر میشیم
به اشباع مرتبط نیست
باید به تاثیر مقاومت سلفی بر جریان و تناسب تغییرات جریان با مقاومت فکر کنی
درواقع باید ببینی چرا مقاومت سلفی و اهمی با نسبت مساوی اثر نمیذاره
فرض کن یک جریان i و یک مقاومت اهمی R داریم
حالا اگه جریان نصف بشه (ناشی از دو برابر شدن مقاومت سلفی ) مقاومت اهمی چقدر میتونه اضافه بشه تا حرارت دقیقا شبیه حالت قبل باشه
اونوقت متوجه میشی چرا تاثیر مقاومت اهمی و سلفی متفاوته
قبلا با فرمول توان اکتیو که متناسب با حرارته راهنمایی کردم
جوابش در p=RI² هست که متناسب با حرارته
قبول دارم کمی گنگ و پیچیده است چون باید تاثیر متغیرهای مختلف بر یکدیگر را تجسم کنی ولی در عوض متوجه بشی مزه بیشتری داره

سپاس

استاد وقتی تعداد دور را زیاد میکنیم از لحاظ مقاومت اهمی تاثیر زیادی حس نمیشه ولی از لحاظ مقاومت سلفی چشمگیر هست وقتی امپدانس دو برابر بشه جریان نصف میشه و توانی که توی مقاومت اهمی مصرف میشه طبق فرمول p=RI² است و قاعدتا توان 4 برابر کمتر مصرف میشه و خنک‌تر میشه

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
استاد وقتی تعداد دور را زیاد میکنیم از لحاظ مقاومت اهمی تاثیر زیادی حس نمیشه ولی از لحاظ مقاومت سلفی چشمگیر هست وقتی امپدانس دو برابر بشه جریان نصف میشه و توانی که توی مقاومت اهمی مصرف میشه طبق فرمول p=RI² است و قاعدتا توان 4 برابر کمتر مصرف میشه و خنک‌تر میشه

درود

آفرین

اما بزبان من بشرح زیر است

برای درک پدیده ای که متغیرهای مختلف موجب دشواری تجسم میشه باید برخی از متغیرهای نامحسوس را حذف کنیم پس

ازآنجاکه در ترانس های بزرگ ، مفاهیم لازم ، ساده تر درک میشه چون اعداد و مقاومت کوچکی داره این مثال را میزنم
که در یک ترانس اگه مقاومت اهمی 1 اهم باشه و مقاومت سلفی 100 اهم ، شبیه مخارج فرزند دانشجو و شیرخواره است که اگه هر دو فرزند ، دو برابر بشه اصلا به مخارج شیرخواره توجهی نداری چون محسوس نیست و با مخارج دانشجو محاسبه میکنیم و اشکالی هم نداره

بنابرین وقتی هر دو مقاومت دوبرابر بشه مقاومت اهمی ۲ میشه و سلفی ۲۰۰
لذا باوجودیکه افزایش مقاومت موجب افزایش حرارت میشه و نمیتونیم از حیث حرارت حذف کنیم اما برای محاسبه جریان میتونیم مقاومت اهمی را حذف و سادتر کنیم
بنابرین میتونیم بگیم فقط مقاومت سلفی موجب کاهش جریان میشه و جریان را نصف میکنه چون ولتاژ ثابت و ۲۲۰ هست

حالا با نصف شدن جریان ببینیم حرارت چطور تغییر میکنه
با توجه به فرمول حرارت Q= KRi²t که k ثابته
و با Ri² هم قابل ارزیابی است
بنابرین اگه مقاومت سلفی دو برابر بشه ، جریان نصف میشه
و وقتی جریان نصف بشه طبق فرمول فوق ، مربع جریان ۴ برابر کم میشه ( یعنی تقسیم بر ۴) و لذا مقاومت اهمی میتونه ۴ برابر بشه تا حرارت دقیقا شبیه حالت قبل بشه ولی حالا که نگفتیم ۴ برابر بشه بلکه گفتیم مقاومت اهمی هم ۲ برابر شده پس حرارت نصف میشه

دوباره به فرمول توجه کن اگه i² چهار برابر کم بشه (یعنی i نصف بشه ) دراینصورت R میتونه ۴ برابر بشه تا حرارت برابر حالت قبل بشه اما اگه کمتر از ۴ برابر بشه دراینصورت از نظر حرارت به سود ما شده و حرارت کم شده
و چون بجای ۴ برابر ۲ برابر شده پس حرارت نصف میشه.

بنابرین اگه مقاومت سلفی و اهمی دو برابر بشن باوجودیکه مقاومت اهمی تولید کننده حرارته و ۲ برابر هم شده ولی حرارتش نصف میشه

زیرا درصورتی حرارت متناسب با مقاومت اهمی زیاد میشه که جریان ثابت باشه نه اینکه مقاومت را ۲ برابر و مربع جریان را ۴ برابر کم کنیم.

اما سوال بعدی
با توجه به اینکه افزایش مقاومت سلفی موجب کاهش حرارت میشه چرا تا حد امکان مقاومت سلفی را زیاد نمیکنیم که حرارت فوق العاده کم بشه ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود
استاد ترانسی که ثانویه آن 17ولت میباشد را به باری 3 اهمی با ولتاژ کاری 9.5 ولت متصل میکنم
ولتاژ خروجی ترانس در زیر بار به 9ولت میرسه و به خوبی جوابگوی بار میباشد و تغذیه مینماید
آیا در این شرایط به ترانس خیلی فشار وارد میشه وآیا احتمال سوختن اولیه ترانس میباشد؟

در رابطه با یکسوسازی تمام موج:
آیا یکسوسازی تمام موج از طریق دیود های سه پایه سه پایه یا شاتکی برای آندسته از ترانسهاییکه فقط دوسیم در خروجی آنها وجود دارد هم مقدور میباشد؟

سپاس.

Kalhorr

کاربر
2019-01-14
92
411
44
درود

آفرین

اما بزبان من بشرح زیر است

برای درک پدیده ای که متغیرهای مختلف موجب دشواری تجسم میشه باید برخی از متغیرهای نامحسوس را حذف کنیم پس

ازآنجاکه در ترانس های بزرگ ، مفاهیم لازم ، ساده تر درک میشه چون اعداد و مقاومت کوچکی داره این مثال را میزنم
که در یک ترانس اگه مقاومت اهمی 1 اهم باشه و مقاومت سلفی 100 اهم ، شبیه مخارج فرزند دانشجو و شیرخواره است که اگه هر دو فرزند ، دو برابر بشه اصلا به مخارج شیرخواره توجهی نداری چون محسوس نیست و با مخارج دانشجو محاسبه میکنیم و اشکالی هم نداره

بنابرین وقتی هر دو مقاومت دوبرابر بشه مقاومت اهمی ۲ میشه و سلفی ۲۰۰
لذا باوجودیکه افزایش مقاومت موجب افزایش حرارت میشه و نمیتونیم از حیث حرارت حذف کنیم اما برای محاسبه جریان میتونیم مقاومت اهمی را حذف و سادتر کنیم
بنابرین میتونیم بگیم فقط مقاومت سلفی موجب کاهش جریان میشه و جریان را نصف میکنه چون ولتاژ ثابت و ۲۲۰ هست

حالا با نصف شدن جریان ببینیم حرارت چطور تغییر میکنه
با توجه به فرمول حرارت Q= KRi²t که k ثابته
و با Ri² هم قابل ارزیابی است
بنابرین اگه مقاومت سلفی دو برابر بشه ، جریان نصف میشه
و وقتی جریان نصف بشه طبق فرمول فوق ، مربع جریان ۴ برابر کم میشه ( یعنی تقسیم بر ۴) و لذا مقاومت اهمی میتونه ۴ برابر بشه تا حرارت دقیقا شبیه حالت قبل بشه ولی حالا که نگفتیم ۴ برابر بشه بلکه گفتیم مقاومت اهمی هم ۲ برابر شده پس حرارت نصف میشه

دوباره به فرمول توجه کن اگه i² چهار برابر کم بشه (یعنی i نصف بشه ) دراینصورت R میتونه ۴ برابر بشه تا حرارت برابر حالت قبل بشه اما اگه کمتر از ۴ برابر بشه دراینصورت از نظر حرارت به سود ما شده و حرارت کم شده
و چون بجای ۴ برابر ۲ برابر شده پس حرارت نصف میشه.

بنابرین اگه مقاومت سلفی و اهمی دو برابر بشن باوجودیکه مقاومت اهمی تولید کننده حرارته و ۲ برابر هم شده ولی حرارتش نصف میشه

زیرا درصورتی حرارت متناسب با مقاومت اهمی زیاد میشه که جریان ثابت باشه نه اینکه مقاومت را ۲ برابر و مربع جریان را ۴ برابر کم کنیم.

اما سوال بعدی
با توجه به اینکه افزایش مقاومت سلفی موجب کاهش حرارت میشه چرا تا حد امکان مقاومت سلفی را زیاد نمیکنیم که حرارت فوق العاده کم بشه ؟

سپاس

خوب استاد اگر به هوای کم شدن حرارت ما جریان را بیش از اندازه کم کنیم فلو مغناطیسی هم کم میشه و ولتاژ با جریان لازم را القا نمیکنه و دیگه ترانس کارایی اولیه را ندارد و ضعیف هست

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
خوب استاد اگر به هوای کم شدن حرارت ما جریان را بیش از اندازه کم کنیم فلو مغناطیسی هم کم میشه و ولتاژ با جریان لازم را القا نمیکنه و دیگه ترانس کارایی اولیه را ندارد و ضعیف هست

درود
باز هم آفرین

در تمام پدیده های عالم هستی ، برای هر هدفی یک نقطه اوج نموداری وجود داره نموداری شبیه کوه که پس از قله نزول هست
نقطه اوج و مطلوب ، همان قله است و قبل و بعد از قله ، نامطلوب است و لذا تجاوز از اوج نمودار یا نرسیدن به نقطه اوج نامطلوب و زیانبار.

لذا درسته که هرچقدر متمکن و پولدارتر باشیم راحت تر و خوشبخت تریم
اما در اهداف شخصی اگه از حد معینی سرمایه بیشتری داشتیم جز عذاب و دغدغه دائمی و زندگی سگی چیز دیگه عاید نمیشه و هر فقیری راحت تر از ما زندگی میکنه.
و اگه هدف ملی است باید سطح سرمایه و امکانات نسبت به دیگر کشورها متعادل بشه
اما اگه فراتر از تعادل و فراتر از اوج نمودار باشه درواقع بسمت پایین درحال سقوطیم و مایه مصیبته و با کشور گشایی و احساس عظمت ، عاقبت ، کار دست خودمون میدیم

و با این مثال به ترانس برمیگردم که اگه یک معلم با صدای آهسته درس میده و خواهش کنیم با صدای بلندتری درس بده که بازدهی بیشتری داشته باشه

و معلم لجبازی کنه و با فریاد درس بده دراینصورت نه تنها بازدهی کمتر میشه بلکه هم خودشو پاره میکنه هم پرده گوش ما رو

در بحث ترانس هم
اولا هدف ما کاهش حرارت نیست بلکه حرارت عارضه هدف است که باید قابل تحمل بشه
درواقع هدف اصلی ، انتقال و القاء انرژی از اولیه به ثانویه است که می بینم حرارت ، عارض میشه
لذا باید حرارت را قابل تحمل کنیم که نه سیخ بسوزه و نه کباب
یعنی حرارت به نحوی باشه که موجب صدمه ترانس نشه
لذا درسته که بجای ۱۰۰۰ دور اگه اولیه را با ۱ میلیون دور سیم بسیار ریز بپیچیم شبیه یخچال خنکه ولی دیگه به دردمون نمیخوره و جریانی به ما نمیده

بنابرین باید نقطه اوجی براش پیدا کنیم که با کمترین عارضه به مقصود برسیم
لذا اگه ترانسی در بی باری خنک خنکه ، قطعا بازدهی پایینی داره
و اگه زیادی داغ میشه بازم زیان میکنیم چون بزودی تحت جریانی که به حرارت بحرانی برسه میسوزه.

بنابرین اگه ترانسی خیلی خنکه باید تعداد دور اولیه کم بشه تا کمی گرم بشه تا بازدهی بالا بره و جریان بیشتری بده که دراینصورت ولتاژ ثانویه هم کمی بالا میره
نیاز به باز کردن هسته هم نیست و بسرعت با روشی که در یک تاپیک تقدیم کردم میسره

اما اگه در بی باری داغ میکنه از مورد بالا بدتره زیرا اون صدمه نمی بینه و فقط بازدهی و جریاندهی کم داره ولی این مورد حتما منجر به صدمه و سوختن ترانس میشه و باید تعدادی به تعداد دور اولیه اضافه کنیم که طبیعتا ولتاژ ثانویه هم اندکی کمتر میشه.
و لازم نیست حتما به سیم پیچ اولیه دسترسی داشته باشیم تا تعدادی اضافه کنیم بلکه میتونیم روی ثانویه هم بپیچیم بطوریکه فقط ایزوله باشه و با جایی متصل نشه.
بنابمراتب ، رعایت نکات فوق ، حرفه ای ترین برخورد با ترانس هاست که کمتر استاد نظری و استاد عملی اطلاع داره.
چنانکه خودم با سیم پیچ های فراوانی برخورد کردم که پیچیدگی متغیرها موجب فریب آنها شده و باور ندارند که مثلا افزایش قطر سیم چه مزایایی داره و تصور میکنند شرایط مقرر از سوی تولید کننده , عالیترین و مطلوب ترین قطر یا تعداد دور سیم پیچ هست .
لذا اگه کسی بتونه استدلال علمی منو نقض کنه حتما جایزه خوبی نزد من داره و بینهایت ازش ممنون میشم که اصلاحم کرده.

سپاس

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا