آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: خاموش شدن ناگهانی سبستم و از کار افتادن یو اس بی

hamed-pc

VIP+ افتخاری
کاربر
2006-10-21
336
775
با سلام
من مادربرد intel 965lt دارم . امروز وقتی سیستم روشن بود و کار میکردم تو اینترنت بودم . یه هو خاموش شد سیستم . ناگهانی خاموش شد کلید پاور رو زدم روشن شد اما تا خواست بره مرحله بوت باز خاموش شد . برق کل را قطع کردم دوباره متصل کردم و روشن کردم سیستم روشن شد و ویندوز اومد بالا اما کل یو اس بی های اصلی از کار افتادن . توی د یوایس منیجر هم روی درایورهای چیپست یو اس بی علامت زرد تعجب داشت . در کل هر کاری کردم شناسایی نشد و کار نکرد .
یک نکته اصلی اینکه روی بایوس وقتی فلش یو اس بی متصل بود به حالت بوت نصب ویندوز که میرفتم شناسایی میشد قبلا . اما الان توی بایوس هم دیگه فلش رو شناسایی نمیکنه . فلش هم سالمه . ولتاژ 5 وجود داره چون چراغ یو اس بی روشن میشه .
این مادربرد رو از اول نو داشتم و خیلی دقت میکردم مشگلی نداشته باشه و حتی برای هیتسینگ چیپستهای شمالی و جنوبی فن تعبیه کرده بودم که از گرما آسیب نبینه . الان خیلی حیفم اومده اینطوری شده . کارت usb mini pciدارم نصبه تا حدودی کار راه اندازه اما دیگه نمیشه ویتدوز رو برای نصب از روش بوت کرد
لطفا راهنمایی کنید . آیا بجز بحث چیپست اصلی میتونه مشگل از یک آی سی و یا یک کنترلر دیگر باشه که بشه راحت تر تعمیر و تعویزش کرد ؟ اگر بله لطفا مدل و شماره قطعه را بگویید بررسی کنم . چون خودم هم در بخش تعمیرلت الکترونیکی دستی بر آتش دارم .
با تشکر

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,840
TEHRAN
با سلام
من مادربرد intel 965lt دارم . امروز وقتی سیستم روشن بود و کار میکردم تو اینترنت بودم . یه هو خاموش شد سیستم . ناگهانی خاموش شد کلید پاور رو زدم روشن شد اما تا خواست بره مرحله بوت باز خاموش شد . برق کل را قطع کردم دوباره متصل کردم و روشن کردم سیستم روشن شد و ویندوز اومد بالا اما کل یو اس بی های اصلی از کار افتادن . توی د یوایس منیجر هم روی درایورهای چیپست یو اس بی علامت زرد تعجب داشت . در کل هر کاری کردم شناسایی نشد و کار نکرد .
یک نکته اصلی اینکه روی بایوس وقتی فلش یو اس بی متصل بود به حالت بوت نصب ویندوز که میرفتم شناسایی میشد قبلا . اما الان توی بایوس هم دیگه فلش رو شناسایی نمیکنه . فلش هم سالمه . ولتاژ 5 وجود داره چون چراغ یو اس بی روشن میشه .
این مادربرد رو از اول نو داشتم و خیلی دقت میکردم مشگلی نداشته باشه و حتی برای هیتسینگ چیپستهای شمالی و جنوبی فن تعبیه کرده بودم که از گرما آسیب نبینه . الان خیلی حیفم اومده اینطوری شده . کارت usb mini pciدارم نصبه تا حدودی کار راه اندازه اما دیگه نمیشه ویتدوز رو برای نصب از روش بوت کرد
لطفا راهنمایی کنید . آیا بجز بحث چیپست اصلی میتونه مشگل از یک آی سی و یا یک کنترلر دیگر باشه که بشه راحت تر تعمیر و تعویزش کرد ؟ اگر بله لطفا مدل و شماره قطعه را بگویید بررسی کنم . چون خودم هم در بخش تعمیرلت الکترونیکی دستی بر آتش دارم .
با تشکر

درود اشاره ای که کردین مشخصه که لاین ولتاژی usb تقریبا سالمه . این همه توضیح دادین به ولتاژ اشاره نکردین .البته بخاطر اینکه led موس روشن میشه فرمودین 5 ولت رو دارین که مطمئن نیست

usb های روی مین چی ؟ تست کردین ؟

هم ولتاژ usb بدون بار
هم ولتاژ usb زیر بار (موقعی که موس و کیبورد یا فلشی وصل میشه)
هم نتیجه تست usb های روی مین . لطفا

تا دوستان بتونن همراهی وراهنمایی کنن

آخرین ویرایش:

hamed-pc

VIP+ افتخاری
کاربر
2006-10-21
336
775
درود اشاره ای که کردین مشخصه که لاین ولتاژی usb تقریبا سالمه . این همه توضیح دادین به ولتاژ اشاره نکردین .البته بخاطر اینکه led موس روشن میشه فرمودین 5 ولت رو دارین که مطمئن نیست

usb های روی مین چی ؟ تست کردین ؟

هم ولتاژ usb بدون بار
هم ولتاژ usb زیر بار (موقعی که موس و کیبورد یا فلشی وصل میشه)
هم نتیجه تست usb های روی مین . لطفا

تا دوستان بتونن همراهی وراهنمایی کنن
با عرض سلام
بسیار متشکرم از توجه شما و دوستان گرامی
میبخشید بله اشاره نکردم به ولتاز . بله ولتاژ 5 ولت پوورتهای یو اس بی برقرار است
با بررسی هاییکه انجام دادم پورتهای یو اسبی را از نظر اهم یینهای دیتا رو اهم چک کردم . متوجه شدم یکی از پورتها پین دیتای منفی به بدنه و یا منفی اصلی مادربرد در حد اتصال کوتاه است و اهم بسیار کمی دارد در حالیکه پورتهای دیگر همگی یکسان اهم و اتصال کوتاه نیستد . ضمن اینکه یکی از پورتها به راحتی کار میکند . . مسیر پین منفی دیتا را بررسی کردم . از خود پورت به یک سلف رفته و از سر دیگر سلف مستقیم رفته به چیپ جنوبی .
آیا در اینصورت میتونه از چیپ ست مشگل باشه ؟ یعنی با توجه به اینکه یکی از پورتها کار میکنه و الباقی کار نمیکنه باز میتونه مشگل چیپست باشه ؟

مورد بعدی اینکه آیا نقشه شماتیک و یا بورد ویو این مدل مادربرد موجوده ؟
و البته باز یک نکته دیگه : در بایوس حرارت این چیپ قبلا حدود 54 الی 55 درجه بوده اما بعد از این مساله دما حدود 60 الی 61 درجه نشون میده . برای اینکه به چیپ آسیب روشنش نکردم تا اگر اتصالی و خرابی قطعه باشه پیدا کنم رفع بشه

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mmzhr

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,840
TEHRAN
با عرض سلام
بسیار متشکرم از توجه شما و دوستان گرامی
میبخشید بله اشاره نکردم به ولتاز . بله ولتاژ 5 ولت پوورتهای یو اس بی برقرار است
با بررسی هاییکه انجام دادم پورتهای یو اسبی را از نظر اهم یینهای دیتا رو اهم چک کردم . متوجه شدم یکی از پورتها پین دیتای منفی به بدنه و یا منفی اصلی مادربرد در حد اتصال کوتاه است و اهم بسیار کمی دارد در حالیکه پورتهای دیگر همگی یکسان اهم و اتصال کوتاه نیستد . ضمن اینکه یکی از پورتها به راحتی کار میکند . . مسیر پین منفی دیتا را بررسی کردم . از خود پورت به یک سلف رفته و از سر دیگر سلف مستقیم رفته به چیپ جنوبی .
آیا در اینصورت میتونه از چیپ ست مشگل باشه ؟ یعنی با توجه به اینکه یکی از پورتها کار میکنه و الباقی کار نمیکنه باز میتونه مشگل چیپست باشه ؟

مورد بعدی اینکه آیا نقشه شماتیک و یا بورد ویو این مدل مادربرد موجوده ؟
و البته باز یک نکته دیگه : در بایوس حرارت این چیپ قبلا حدود 54 الی 55 درجه بوده اما بعد از این مساله دما حدود 60 الی 61 درجه نشون میده . برای اینکه به چیپ آسیب روشنش نکردم تا اگر اتصالی و خرابی قطعه باشه پیدا کنم رفع بشه

ممنون . بله متاسفانه انواعی از مادربردها همانند پورتهای ساتا مستقیما تحت کنترل چیپ هستند و دمای بالای چیپ همزمان با عدم عملکرد پورتهای usb و در کنار آن نتیجه تستهای جنابعالی نشون دهنده اشکال باحتمال غریب به یقین در چیپ میتونه باشه

hamed-pc

VIP+ افتخاری
کاربر
2006-10-21
336
775
ممنون . بله متاسفانه انواعی از مادربردها همانند پورتهای ساتا مستقیما تحت کنترل چیپ هستند و دمای بالای چیپ همزمان با عدم عملکرد پورتهای usb و در کنار آن نتیجه تستهای جنابعالی نشون دهنده اشکال باحتمال غریب به یقین در چیپ میتونه باشه
با تشکر
اگر تصمیم به تعویض چیپ کنیم . راهنمایی بفرمایید . آیا احتمال خرابی مجدد به دلیل حرارت وجود داره ؟ و اینکه چیپ را از کجا تهیه کنیم که مطمئن باشین ریفر نباشه ؟

hamed-pc

VIP+ افتخاری
کاربر
2006-10-21
336
775
یک نکت دیگه اشاره کنم تازه متوجه شدم
تمامی یو اس بی ها بجز کانکتوریکه اشاره کردم . یعنی از 6 عدد یو اس بی یکیش که دیتای منفی با بدنه شورت نشون میداد . اگر بهشون فلش مموری و یا هارد متصل کنم در حالت روشن دیتکت نمیشه و کار نمیکنه اما در همان حالت که متصل است یکبار ریستارت کنم به همون شکاف یو اس بی که متصل است کار میکنه به راحتی . تا زمانیکه متصل هستش وقتی که میکشم دوباره میزنم کار نمیکنه . به هر کدام از شکافها میزنم وقتی ریستارت میکنم در همون شکاف کار میکنه
مساله دیگه اینکه دو سه روزی بود مادربرد را کنار گذاشته بودم . دیروز که اومدم دوباره تست اهمی و تست دیود همان پین که شورت نشون میداد رو تست کنم . هنگام تست متوجه شدم اصلا هیچ اتصال و شورت بودن رو نداره و مثل بقیه پورتها اهمشون در یک مقدار هست . اما وقتی به پاور متصل کردم و روشن کردم . بعد از خاموشی دوباره تست کردم دقیقا مثل قبل اتصال کوتاه نشون میداد . مگه داریم همچین چیزی

hanirayan

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-05-15
1,354
7,775
باسلام دوست عزیز همین مشکل رو با مادبور abit داشتم که پس از چند روز سرو کله زدن مربوط به قطعات smd پشت سوکت های usb بود همه رو عوض کردم مشکل برطرف شد

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: hamed-pc

mosaffa

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-11-08
1,277
7,205
صومعه سرا
وقتی میتونید از یو اس بی پی سی ای و هاب و....برای چی چیپ رو تعویض کنید؟از لحاظ صحت ویندوز مطمئن هستید؟؟
وقتی ولت روی خازنها بمونه با تست اهمی گاهی پایه ها به زمین شرت نشون میدن.تخلیه کامل همون خط از لحاظ ولتاژ و بعد تست کردن ملاک هست.
شما یه جا فرمودید که دیگه نمیشه با یو اس بی ویندوز نصب کرد الان میگید که اگه از ابتدا فلش وصل باشه کار میکنه به راحتی؟!!!
در کل علائمی که میفرمایید بیشتر به خرابی ویندوز شبیه تا مادربرد.
چیزی که دوستمون تو پست بالا اشاره کردن تو بعضی مدربرد ها قطعه 6 پین اس ام دی برای حفاظت در مسیر پایه های یو اس بی نصب شده که در صورت مشکل دار شدن همون پرت کار نمیکنه.میشه اون رو حذف کرد بدون اینکه در کارکرد مشکلی ایجاد بشه.البته در صورت اتصال بعدی مادربرد آسیب جدی میبینه

آخرین ویرایش:

hamed-pc

VIP+ افتخاری
کاربر
2006-10-21
336
775
وقتی میتونید از یو اس بی پی سی ای و هاب و....برای چی چیپ رو تعویض کنید؟از لحاظ صحت ویندوز مطمئن هستید؟؟
وقتی ولت روی خازنها بمونه با تست اهمی گاهی پایه ها به زمین شرت نشون میدن.تخلیه کامل همون خط از لحاظ ولتاژ و بعد تست کردن ملاک هست.
شما یه جا فرمودید که دیگه نمیشه با یو اس بی ویندوز نصب کرد الان میگید که اگه از ابتدا فلش وصل باشه کار میکنه به راحتی؟!!!
در کل علائمی که میفرمایید بیشتر به خرابی ویندوز شبیه تا مادربرد.
چیزی که دوستمون تو پست بالا اشاره کردن تو بعضی مدربرد ها قطعه 6 پین اس ام دی برای حفاظت در مسیر پایه های یو اس بی نصب شده که در صورت مشکل دار شدن همون پرت کار نمیکنه.میشه اون رو حذف کرد بدون اینکه در کارکرد مشکلی ایجاد بشه.البته در صورت اتصال بعدی مادربرد آسیب جدی میبینه

سلام
بله از سلامت ویندوز مطمئن هستم . اتفاقا یک کارت می نی پی سی آی یو اس بی متصل هستش این کارت به راحتی کار میکنه و مشگلی نداره

در مورد نصب ویندوز از روی فلش بله دقیقا بعد از اتفاق در همان روز اول هیچکدام از پورتها در بخش بوت بایوس فلش مموری را شناسایی نمیکرد . اما الان فقط در شرایط ریستارت مجدد شناسایی میکنه .

این قطعه 6 پین بر روی مسیر دیتا یو اس بی دیده نمیشه مگر بر روی مسیر ولتاژ یو اس بی باشه . چون مسیر دیتا از خود کانکتور رفته به یک سلف و بعد از اون مستقیم رفته به چیپ جنوبی

یک نکته : در حالتیکه فلش مموری متصله و یا هارد یو اس بی متصله که کار نمیکنه و باید ریستارت بشه تا کار کنه . در همین حالت موس و کیبورد یو اس بی متصل باشه کار نمیکنه اگر حتی ریستارت بشه . یعنی با فلش مموری و هارد کار میکنه اما با موس و کیبورد نه

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mosaffa
بالا